Celostátní festival - minivolejbal - Ostrava
2. 8. 2024
25.4.2024

Král je mrtev, ať žije král! Mistrem ČR 2023/2024 je Jihostroj České Budějovice

Čtvrtý zápas finále ČEZ volejbalové extraligy mužů 2023/24 nebyl opravdu pro nervově slabé povahy. Pražští Lvi se několikrát vrátili za beznadějného stavu do zápasu, aby si vybojovali dokonce mečbol a byli jeden míč od vrácení série do Prahy. Ale lednový „nákup“ Jihočechů blokař Okolič tomu chtěl jinak a tak pohár pro mistra ČR zůstává v jihočeské metropoli.

VK Jihostroj České Budějovice – VK Lvi Praha 3:2 (25:21, 22:25, 25:17, 24:26, 17:15)

stav série 3:1

Rozhodčí: Kovář V., Grabovský Z.

Počet diváků: 2500 (vyprodáno)

Domácí: Luengas, Okolić, van Schie, Balabanov, Sedláček, Carísio, libero Kovařík. Střídali: Leština, Ondrovič

Hosté: Madsen, McCarthy, Kollátor, Čech, Crer, Janouch, libero Moník. Střídali: Vodička, Schouten, Thiel, Estrada

Michael Kovařík (libero VK Jihostroj České Budějovice): „Pro mě je to nepopsatelný pocit. Atmosféra byla neuvěřitelná. Před dvěma lety jsem ukončil kariéru a generální manažer Robert Mifka mi zavolal, jestli bych to zkusil v Jihostroji po boku Martina Kryštofa. Za dva roky jsem se tady stal prvním liberem a vybojoval titul… Je to jako ve snu.“

Andrzej Kowal (trenér VK Jihostroj České Budějovice): „Neuvěřitelný pocit. Není to můj první titul, ale každý z nich má jiný příběh. Před sezonou jsem netušil, jaká tu bude atmosféra. A teď musím smeknout, protože to je jako v Polsku. Děkujeme fanoušků, byla to pro nás opravdu neuvěřitelná pomoc.“

Fynn McCarthy (blokař VK Lvi Praha): „Dali jsme do toho všechno. Nemám slova pro to, jak se teď cítím. Jsem zklamaný. Ale je normální, že někdo musí skončit druhý. Sezona to ale byla úžasná a chtěl bych poděkovat fanouškům.“

Juan Manuel Barrial (trenér VK Lvi Praha): „Dnes jsme měli šanci vrátit sérii do Prahy. Byli jsme hodně blízko, ale nebyli jsme dost blízko. Neměli jsme prohrát první zápas v Praze. Jet do Budějovic a muset vyhrát v této atmosféře je těžké. Dva nejlepší týmy byly ve finále. Myslím, že hlavně v prvních dvou zápasech byl Jihostroj lepší než my a v celé finálové sérii byl prostě o něco lepší.“

Do prvního setu vstupují soupeři v podobných sestavách jako v Praze, pouze Estradu ve „lvím“ dresu nahrazuje Čech. Kollátor hned na začátku ukazuje, že servis umí a Lvi vedou 3:2. Nicméně na servisu „zlobí“ i Balabanov a vyprodaná hala žene domácí volejbalisty, a ti otáčí skóre na 5:3. Jihostroj vypadá na začátku klidněji, zvyšuje náskok po nevynucených chybách Pražanů už na 9:5. Trenér Barrial musí zastavit tlak a bere si první time out. Lvi měli šanci na srovnání stavu po dvou chybách domácích na útoku, ale Čech se „namazal“, že sestřelil McCarthyho. Následně to zopakoval Kollátor a McCarthy a rozdíl je čtyřbodový, 13:9. Domácí bojují a přeje jim i štěstí, hlavně při obraně Okoliče, 15:9. Trenér Barrial sahá k variantě dvou střídání, na palubovce se objevuje Schouten a Kollátor sesm snižuje na 16:12. Do hry jde i druhý nahrávač Thiel. Nic platné, Jihostroj stále navyšuje náskok, 18:12. Lvi mají problém překonat jihočeské bloky a České Budějovice jdou koncovky s pohodlným náskokem 21:14. Na straně Lvů ze hry odchází Čech a přichází Vodička, vrací Kollátor a Schouten začíná úřadovat na servisu. Z jasné koncovky se stává drama, 21:18. Trenér Kowal sahá po svém první oddechovým času. Postavení domácích s nahrávačem v zóně jedna je teď velkým problémem Jihostroje, 21:19. Na servis jde Madsen a je to buď, anebo - pro Lvy bohužel anebo, 23:20. Setbol připravuje nekompromisně van Schie a set uzavírá „deklem“ Sedláček.

V druhém setu zůstává na palubovce Vodička a Schouten, ale do vedení jde hned Jihostroj, 2:0. Madsen nekompromisním blokem vyrovnává, 4:4. Servisem se Lvům nedaří zatlačit a pro domácí je side out jednoduchou záležitostí, 7:5. Když Okolič zvyšuje na 8:5, bere si trenér Pražanů první oddechový čas. Obrana začíná Lvům fungovat a je srovnáno 10:10. Nyní zase úřadují nad sítí Jihočeši, 14:10. Nahrávač Janouch už neví, komu by to „půjčil“. Druhý time out tak čerpá trenér Barrial. Ani teď ne - Vodička bez tečí do autu (15:10) a ani Schouten se neprosazuje, 16:10. Do hry se vrací Kollátor. Opakuje se první set, do koncovky se s velkým náskokem blíží Jihostroj. Za stavu 18:14 si trenér Kowal bere time out. Obava ze situace v prvním setu, kdy Lvi hodně domácí dotahovali? A je to tady, Kollátor se nemýlí a drama je tu, 18:16. Jako by se domácí lekli potencionálního vedení 2:0 na sety a českobudějovický trenér se bere druhý time out. Teď Jihostroj žene plná hala, ale Madsen snižuje na rozdíl jediného bodu. Okolič středem „otočil“, nicméně Lvi jsou opět v zápase. Vodička blokem srovnává a Kollátor se nebojí. Lvi se poprvé v koncovce ujímají vedení 23:21. Setbol připravuje blokem Kollátor s Crerem. Poslední bod druhé sady uhrává nekompromisně Kollátor.

Začátek třetího setu je opět vyrovnaný, ale „žákovské“ chyby vidíme na obou stranách, 4:4. Že by nervozita? S Balabanovem na servisu domácí odskakují na 6:4. I nahrávač Carísio úřaduje na servisu a nutí trenéra hostů k prvnímu time outu, 10:7. Nicméně ani to nepomáhá a Jihostroj zvyšuje na 12:7. Jsme v půlce setu a opakuje se situace z prvních dvou setů, Jihostroj pohodlně vede, ale během chvilky o náskok přichází, a jeho náskok už je jen dvoubodový, 15:13. Set je rozkouskovaný a to vyhovuje momentálně spíš domácímu celku. Vodička se „maže“ na Carísia (17:13), trenér hostů zkouší dvojstřídání. Jakýkoli technický útok obě strany ubrání, bude to síle, 20:15. Ne, Schouten není v pohodě a trenér Barrial vrací do hry Janoucha s Kollátorem, ještě dřív než je obvyklé. Okolič umí udělat „divadlo“ a vyburcovat halu v Českých Budějovicích. Koncovka tohoto setu je jednoznačně v rukách domácích. Set ukončuje Okolič, který se po střetu s Kollátorem rychle „zázračně uzdravil“.

Čtvrtý set se na palubovce poprvé představuje Kubánec Estrada. Jestli ustojí servis domácích, může to být „žolík“ Lvů. Ale již za stavu 5:3 zastavuje tlak domácích trenér Barrial time outem. Lvi přijímají prakticky ve dvou a zatím to vychází. Nicméně zase se jim nedaří na servisu a třetí zkažený servis udržuje domácí ve vedení 6:4. Bez příjmu to nepůjde a Estradu střídá Čech. K obratu velí na servisu Madsen, 8:8. K oddechovému času sahá nyní českobudějovický trenér Kowal. Náskok domácím opět zařizuje Balabanov, nejprve útokem na zem, následně nekompromisním blokem, 11:9. Nicméně Kollátor na servisu tlačí a Lvi otáčí na 11:13. Druhý time out si bere trenér domácích. Hrubka Janoucha opět vrací do hry Jihostroj. Tak tato chyba se hostům opravdu vymstila, místo vedení o tři body, tak je opět srovnáno 14:14. Nervy „tečou“ na obou stranách, důležitá challenge pomáhá domácím, a je srovnáno 16:16. Set je opět ve své polovině rozkouskovaný. Komu to bude vyhovovat teď?  Na side outu jsou oba týmy nyní bezchybní, 19:19. Jde se do koncovky, v hale není slyšet vlastního slova. Na hřišti se objevuje Leština a „chytá“ bombu Kollátora, následný blok domácích přivádí halu do extáze, 20:19. Čech výborně servíruje a vše je obráceně, 20:21. Chování Crera provokuje halu, nicméně je opět srovnáno 22:22. Druhý time out využívá trenér Barrial, nicméně nic se nemění, 23:23. První setbol mají Lvi po zkaženém servisu domácích. Druhý setbol připravuje hostům Kollátor, set ukončuje McCarthy esem. To je velká sprcha pro domácí, kteří byli dva míče od titulu.

Do tiebreaku vstupuje lépe Jihostroj hnaný neutichající povzbuzováním celé haly. Za vedení domácích 3:1 sahá trenér Lvů již po prvním time outu. Nyní se snaží hru rozkouskovat Lvi, ale České Budějovice tlačí, co to jde, 5:2. Crer opět provokuje před servisem diváky a to se Lvům nevyplácí, slabý servis domácí jednoduše otáčejí. Možná, kdyby se soustředil na volejbal ……. Změna stran za stavu 8:4 pro Jihostroj nenechává nikoho z diváků v klidu. Druhý oddechový čas si berou Lvi, situace je pro ně kritická, už nemají kam couvnout, 9:5. Vlajku Lvů ještě zvedá McCarthy blokem a Madsen servisem, pomáhá jim i nevynucená chyba van Schieho, 9:7. O time out nyní žádá trenér domácích Kowal. Odvaha je nyní na straně Lvů a ti snižují na rozdíl pouhého bodu. Sedláček jednoblokem „zavírá“ Čecha, 12:9. Za vedení Jihostroje 13:10 jde na servis Leština a podpořit blok Ondrovič. A vše zpátky, 13:11. Na druhé straně dvojstřídání Barrialovi vychází (13:12) a timeout si bere domácí trenér Kowal. Sedláček připravuje první „titulbol“. Crer tentokrát bez provokací esem srovnává na 14:14 a vzápětí Kollátor připravuje první mečbol Lvů. To jsou věci… Luengas ale vyrovnává (15:15), Okolič „sundává“ Kollátora a je tu druhý českobudějovický „titulbol“. A je tu opět Okolič, který blokem uzavřel letošní ročník ČEZ extraligy, a mistrovské oslavy Jihostroje mohou začít.

Autor: Jiří Carba

Trenérské žezlo od odcházejícího Arnauda Josseranda přebírá dosavadní asistent kladenského týmu, Slovák Tomáš Samsely.

Příbramská mise blokaře Martina Šábrta končí, po třech letech v dresu Kocourů bude opět hájit barvy Dukly Liberec.

Novým trenérem VK ČEZ Karlovarsko je Ital Stefano Mascia, který poslední sezóny působil jako asistent trenéra ve francouzském týmu Chaumont...

Největší údernou sílu posledních sezón ztrácí Dukla Liberec, slovenská univerzálka Nikola Kvapilová bude nově hájit barvy VK Prostějov.

Z Odoleny Vody odchází smečař Jan Svoboda, jehož novým chlebodárcem bude Dukla Liberec.

Martina Demara vystřídá na lavičce volejbalistů liberecké Dukly Alessandro Lodi. Italský světoběžník, který střídavě vedl muže nebo ženy ve...