21.4.2018

Liberec srovnává stav série, boj o bronzové medaile pokračuje

Na úplně poslední volejbalové utkání letošního ročníku UNIQA volejbalové extraligy mužů 2017/18 v liberecké sportovní hale Dukly se tuto sobotu přišlo podívat opět velké množství diváků. I když se nebojuje o titul, ale „jenom“ o třetí místo. Hosté z Českých Budějovic dorazili do Liberce s mečbolem, protože v prvním utkání dokázali na domácí palubovce zvítězit v nejtěsnější koncovce tiebreaku 18:16, když odvrátili 3 x mečbol. O třetí místo se letos hraje na dvě vítězná utkání, a proto jsme byli dnes velmi zvědavi, zda domácí hráči pod vedením reprezentačního trenéra Michala Nekoly zvítězí a vyrovnají stav série o bronzové medaile na 1:1 na zápasy. Nakonec domácí volejbalisté dokonale využili domácího prostředí a po velmi bojovném výkonu za velké podpory úžasného publika přehráli svého soupeře 3:1. Konečné rozhodnutí o sadě bronzových medailí padne až ve třetím utkání na jihu Čech v úterý 24. 4. 2018. Dukla na palubovkách soupeřů umí zahrát, to v základní části potvrdila již jednou na Jihostroji ve 20. kole a dokonce i na Kladně, kde ve 13. kole jako jediná letos zvítězila, když nepočítáme fantastický výkon Karlovarska v prvním finále.

č.: 171      dne: 21. 4. 2018    v hod.: 18:00

VK Dukla Liberec - VK Jihostroj České Budějovice 3:1 (27:25, 22:25, 25:21, 25:23), stav série 1:1

Rozhodčí: Vlastimil Kovář a Martin Hudík

Počet diváků: 1111

Domácí: Janouch, Správka, Holubec, Štokr, Galabov, Leikep, Janouch, libera Kopáček a Kunc. Střídali: Kriško T., Indra

Hosté: Todua, Křesťan, Fila, Mach, Palgut, Michálek, libero Kryštof. Střídal: Ondrovič, Šotola, Kraffer, Kupilík

Aleš Správka (kapitán VK Dukla Liberec): „Jsem rád, že jsme dnešní utkání zvládli. Pro nás byl určitě klíčový první set, který jsme dokázali vybojovat v dramatické a nervózní koncovce. Dnes jsme byli lepší snad ve všech herních činnostech a hlavně na bloku (pozn. 18 bodových bloků).“

Michal Nekola (trenér VK Dukla Liberec): „Dnes jsme zaplať pánbůh vyhráli. Dohráli jsme tři velmi těžké koncovky. Byli jsme dnes trpělivější a odměnou nám byla asi obrana na síti, protože jsme dnes soupeře přehráli hlavně obranou.“

Radek Mach (kapitán VK Jihostroj České Budějovice): My se vždy hrozně nadřeme na to, abychom se soupeřem srovnali krok anebo si uděláme bodový náskok, který během pár vteřin prohospodaříme. Z toho plyne i výsledek dnešního utkání. Bohužel budeme muset hrát ještě další utkání v úterý.“

René Dvořák (trenér VK Jihostroj České Budějovice): „Dnes to bylo velice vyrovnané utkání. Bylo to celé o koncovkách. Liberec dnes lépe podával než my. V určitých fázích zápasu si vždy udělal dostatečně velký bodový náskok svým servisem, který si udržoval. V úterý si to znova rozdáme a já předpokládám, že budeme hrát lepší volejbal, protože budeme v domácím prostředí.“

Úvod utkání patřil hostům, když po úspěšném bloku (Filip Křesťan a Valerii Todua) se dostávají za stavu 5:7 do nepatrného vedení. Ale i Dukle se dnes začíná dařit na bloku (Aleš Holubec) a po prvním TT je vyrovnáno (8:8). Při podání Honzy Štokra se začíná Dukle dařit bodově Jihostroj setřást (14:10 – eso). Může za to nepřesnost Jihostroje na útoku, špatné postavení a jeden přímý bod z podání. Vedení si Dukla udržuje až do samotné koncovky velmi přesnou a bezchybnou hrou (21:17). V koncovce hosté střídají na postu univerzála a právě střídající Marek Šotola se prosazuje na útoku (21:19). Po dalším přímém bodu z podání Dukly (Jan Štokr) odskakuje bodově domácí tým (23:19) a už to vypadá na snadnou koncovku. Hosté se ale nevzdávají a při podání Marka Šotoly je vedení Dukly o pouhý bod (23:22 – eso). První setbol utkání přichází po nekompromisní smeči po lajně (Jan Štokr – 24:22), ale ani to hosty nezastavuje a po přesném útoku Tomáše Fily z hlavního kůlu je vyrovnáno (24:24) a máme tu dramatickou koncovku. Až jednoblok Honzy Štokra za stavu 27:25 zastavuje nepříjemně útočícího hráče Jihostroje (Filip Křesťan) a domácí se radují z prvního setu.

Do druhé sady vletěl Jihostroj jak dobře namazaný stroj. Plachta Petra Michálka slaví úspěch a hosté jsou ve vedení 0:4. Před odchodem k prvnímu technickému odpočinku tu máme další přímý bod z podání. Tentokrát se na podání vyznamenává Filip Křesťan (2:7). Získaný náskok si hosté dokázali přesnou kombinační hrou udržovat po celý druhý set a po bloku kapitána (Radek Mach) se hosté radují z prvního svého setbolu (20:24). První si hosté zkazili sami, když po velmi dlouhé mezihře míč končí na anténce. Druhý odvrací Tomáš Kriško velmi tvrdě z hlavního kůlu. Až třetí hosté proměňují. Petr Michálek z hlavního kůlu z nouzové nahrávky se konečně prosazuje a je vyrovnáno 1:1 na sety.

Třetí set již byl opět velmi vyrovnaný a k vidění bylo hned několik pěkných volejbalových akcí. V úvodu sice Dukla rychle po dvou přímých bodech z podání (Jan Galabov) odskakuje o čtyři body (6:2), ale po prvním TT je vyrovnáno (9:9 – třikrát blok). Vzápětí dokonce hosté nahlédli do nepatrného vedení po útoku Dukly do autu (9:10), ale potom opět přebírá taktovku Dukla. Další blok Libora Leikepa posílá Duklu do vedení 11:10. S jednobodovým náskokem se pomalu blížíme k dalšímu TT (16:15). Až po TT se daří domácím získat ztracené vedení z úvodu setu zpět (17:15 – Jan Galabov z hlavního kůlu, 21:17 – Tomáš Kriško ze zadní zóny, 23:18 – aut Tomáš Fila). Dukla za stavu 24:20 získává po zalívce Tomáše Kriška první setbol třetí sady. Zkažené podání Dukly oddaluje konec setu, ale i hosté chybují, když následně útočí do autu (Filip Křesťan) a Dukla je ve vedení 2:1 na sety.

I ve čtvrtém setu se v úvodu ujímají vedení hosté (1:3 – 2x blok Valerii Todua a Filip Palgut). Potom ale přichází na podání Jan Galabov a tomu se opravdu v této činnosti dnes velmi daří (4x eso v utkání). Dvakrát eso a jedna technická chyba hostů posílá Duklu do vedení 6:2. Po TT ale i domácí zbytečně chybují na útoku a ze slušného náskoku jim zbývá pouze jeden bod (8:7 – eso Filip Palgut). Po snížení i hosté nezvykle kazí na útoku (14:11) a výsledkem je nepatrné vedení Dukly. To se domácím daří držet kvalitním blokem v dlouhých výměnách (Libor Leikep 10 x bodový blok v utkání) až do úspěšného bloku Jihostroje (19:19 – blok Marek Šotola). Koncovku čtvrtého setu zvládli na jedničku svěřenci Michala Nekoly. Po dobře postavené obraně na síti odskakuje Dukla o čtyři body (23:19 – blok Tomáš Kriško a blok Jan Štokr). Hosté obětavou hrou v poli a kvalitním útokem Filipa Křesťana dokázali snížit na jediný bod (23:22), ale po bloku Honzy Štokra tu máme první mečbol utkání (24:22). Zkažené podání opět nedovoluje domácím set ukončit, ale v další rozehře Dukla ukázala, jak by to mělo přesně v nejvyšší soutěži vypadat. Naprosto přesný příjem (Václav Kopáček) a dobře sehraný signál středem (Jakub Janouch – Aleš Holubec) ukončuje velmi pěkné utkání a zároveň srovnává stav v sérii o třetí místo na 1:1 na zápasy.