13.10.2018

Lvi Praha bojovali až do konce a vezou z Liberce dva body

Třetí kolo UNIQA volejbalové extraligy mužů 2018/19 potvrdilo letošní vyrovnanost družstev. Bezpochyby největším překvapením je vítězství pražských Lvů na liberecké palubovce. Ani Zlín nedal v Příbrami svoji kůži lacino a veze domů jeden bod. Brno ukázalo, že na Karlovarsko umí. Favoritovi podlehlo nejtěsnějším rozdílem až v pátem setu. Kladno si bez problému doma poradilo s Benátkami a Ústí nad Labem potvrdilo svoji výtečnou formu na začátku sezóny a nedovolilo Ostravě na severu Čech ani set. Jeho vedení v tabulce nemůže změnit ani úterní dohrávka mezi Jihostrojem České Budějovice a Odolenou Vodou.

SK VOLEJBAL ÚSTÍ NAD LABEM – VK  OSTRAVA

Až nečekaně hladké vítězství lídra tabulky. Domácí po velice dobré hře, hlavně na bloku, převálcovali Ostravu a drží si vedoucí pozici v tabulce UNIQA Extraligy. Ostravě se nedá upřít bojovnost a snaha, ale na domácí kvalitu to nestačilo.

č.: 15        dne: 13. 10. 2018       v hod.: 17:00

SK Volejbal Ústí nad Labem – VK  Ostrava 3:0 (25:20, 25:13, 25:17)

Rozhodčí: Renčín Kamil, Kostka Michal

Počet diváků: 620

Domácí: Dhionathan Da Silva, Wilson Marc, Kramar Filip, Koci Redjo, Tibitanzl Martin, Bartůněk Luboš,libero Kořínek Jiří

Hosté: Sedláček Oliver, Podlesný Blažej, Janků David, David Jan, Beal Mitchell, Metnner Anton, liberoSobczak Damian. Střídali: Dvořák Jakub, Bauman Vojtěch, Štefko Jan, Kotas Václav, Vancl Matouš

Filip Kramar (kapitán SK Volejbal Ústí nad Labem): „Skvělá výhra, skvělý týmový výkon a neskutečně skvělí diváci.“

Jakub Salon (trenér SK Volejbal Ústí nad Labem):Výborný kolektivní výkon. Dnes jsme soupeře předčili ve všech činnostech a zaslouženě vyhráli za tři body. Gratuluji všem hráčům za předvedený výkon a bojovnost.“

Jan David(kapitán VK Ostrava): „Obrovské zklamání. Náš výkon odpovídá výsledku. Rozhodl náš slabý servis a hra v poli.“

Jan Václavík (trenér VK Ostrava): „Jasně lepší soupeř ve všech činnostech, my velmi čitelní v útoku a neškodní na servisu. Gratulace prvnímu týmu v tabulce k udržení pozice.“

Vyrovnaný začátek setu sliboval velký boj. To se ale v dalším průběhu nepotvrdilo. Domácí předvedli sérii kvalitních zákroků v obraně (Kořínek) v poli, přidali sérii bloků (Koci) a neomylným útokem (Kramár) navýšili náskok na 17:13. V konci setu nepřipustili drama a dalšími bloky dohráli v poklidu set k vedení 1:0.

Druhý set domácí ještě zkvalitnili obranu na bloku a přidali razanci na servisu. Tomu odpovídá i jednoznačný průběh skóre a konečný výsledek setu. Opět dominoval na bloku Koci, kterému dobře sekundovali oba středoví hráči (Wilson, Tibitanzl).

Třetí set se pokusili hosté o zvrat v utkání. Zahájili riskantním až hazardujícím servisem, který jim párkrát vyšel. Šli do mírného vedení 7:9. Domácí, ale nezpanikařili, dokázali zaútočit i po špatném přijmu podání a trpělivou hrou v útoku bez zbytečných chyb obrat v utkání nepřipustili.  Opět kvalitním blokem navyšovali vedení a od stavu 16:12 nebylo o vítězi utkání pochyb. Ústí velice koncentrovaně v útoku i obraně dovedlo zápas k jednoznačnému vítězství.

Autor: Mgr. Přikryl Miroslav

KLADNO VOLEJBAL CZ – BENÁTKY NAD JIZEROU

Kdo by to byl řekl, že po dvou zápasech budou Benátky v tabulce výše postavené než loňský finalista z Kladna. Domácí vlétli do zápasu s vervou a po prvním jasně vyhraném setu ukazovali, že v tabulce patří úplně na jiné pozice. I další dva sety byli v režii domácích a Kladno si tak připisuje první výhru v sezóně.

č.: 17       dne: 13. 10. 2018      v hod.:18:00

Kladno volejbal cz – Benátky nad Jizerou 3:0 (25:12, 25:16, 25:20)

Rozhodčí: Fink T., Marschner R.

Počet diváků: 505

Domácí: Zajíček, Vemič, Habr, Sobotka, Martinez, Hýský, libero Moník. Střídali: Hrdý, Wallisch, Koloušek, Vostárek

Hosté: Hudák, Ticháček, Rojas, Gryuk, Indra, Piskáček, libero Kunc. Střídali: Nesvačil, Celerýn, Teubner

Domácí

Tomáš Hýský (kapitán Kladno volejbal cz):Chtěl bych pochválit celý tým, vydrželi jsme hrát celý zápas trpělivě. Dalším cílem bylo udržet „účko“ Patrika Indru, což se nám taky dařilo. Výborný servis měl dnes Zajda a taktéž chci pochválit útok Fabiana Martinéze. Byl to skvělý zápas, děkuji divákům za návštěvu.“

Milan Fortuník (trenér Kladno volejbal cz): „Extraliga je nejvyrovnanější za poslední roky. Benátky naposled porazily Příbram, takže jsme byli před zápasem opatrní. Zaměřili jsme se na servis, neměli jsme větší výpadky a utkání nám sedlo. Jsme rádi za první vítězství.“

Hosté

Michal Sukuba (kapitán Benátky nad Jizerou): „Domácí nás výborně zatlačili servisem. Když jsme měli nějaké šance, nedokázali jsme je využít.“

Vladimír Němeček (trenér Benátky nad Jizerou):Jasně jsme prohráli, neustáli jsme to na přihrávce, dostali jsme hodně es, to byly rozhodující faktory.“

Kladno vlétlo do zápasu ve velkém stylu a chopilo se vedení 5:0, načež reagoval oddechovým časem trenér Němeček. Benátky působily nekoncentrovaným dojmem a domácí hráči jejich chyb snadno využívali. Když Habr podruhé v zápase namísto nahrávky zařídil přehozením sítě rovnou bod, hosté si vzali další time-out. Krátce po něm poslal Martinéz svůj tým esem do desetibodového vedení. S dělovým podáním venezuelského špílmachra si hosté nevěděli rady a body se hrnuly na kladenskou stranu. Při dvanáctibodovém vedení Kladna promíchali oba trenéři sestavou a příležitost se vytáhnout dostali i méně vytíženější hráči.

Do druhého setu se vrátili zpět hráči ze základní šestky a Benátečtí chtěli svěřence Milana Fortuníka potrápit. Dvakrát se snažili hosté z velmi těžkých pozic ekvilibristickými kousky dostat míč přes síť, leč neúspěšně. Benátky i zkraje druhého setu působily rozpačitě a vlivem špatné nahrávky se míč častokrát dostal zadarmo na stranu Kladna. I díky úspěšným blokům Sobotky se Zajíčkem mířilo Kladno vstříc druhému vyhranému setu (15:7). To se také stalo po úspěšném dvojbloku.

Ve třetím setu se Benátky držely do stavu 4:4, poté opět odpadly po individuálních chybách, které Kladno využívalo. Hosté stáhli šestibodovou ztrátu na rozdíl tří míčů, ale kladenský stroj se znovu rozjel a zvýšil na 20:14. Benátečtí už žádný závěrečný atak nepředvedli a tři body tak zaslouženě zůstaly na domácí palubovce.

Autor: Vojtěch Voštinka

VK EURO SITEX PŘÍBRAM – VSC FATRA  ZLÍN

Ve třetím kole UNIQA extraligy mužů přivítala domácí Příbram VSC Fatru Zlín, a přestože podle předzápasových odhadů byla Příbram jasným favoritem, zkušenější znalci odhadovali spíše vyrovnaný boj. První dva sety opanovali hosté ze Zlína, pak se však vývoj zápasu zlomil a Příbram dokázala před domácím publikem zvítězit 3:2.

č.: 16      dne: 13. 10. 2018    v hod.:19:00

VK Euro Sitex Příbram – VSC Fatra Zlín 3:2 (20:25, 22:25, 25:13, 25:14, 15:10)

Rozhodčí: Kořenek J., Dmejchal M., Petrovič M., Novotný M.

Počet diváků: 792

Domácí: Lech, Böhm, Graham, Dolgopolov, Wawrzynczyk, Mikulenka, libera Kop, Juračka. Střídali: Trojanowicz, Kuchař, Hulpach, Suda

Hosté: Barták, Čech, Čechmánek, Adamec, Navláčil, Motyčka, libero Bláha. Střídali: Vašíček, Varous, Kittel, Šulc

Martin Böhm (kapitán domácích): „První dva sety jsme byli sami překvapení, jak hrajeme špatně, soupeř nehrál špatný zápas, ale my jsme nedokázali vůbec zatlačit. Od třetího setu jsme hráli dobře na servisu a udělali jsme si náskok a pak už jsme dokázali hrát jako tým, celkový výkon byl o dvě třídy výše. Bude to zajímavá sezóna, protože všechny týmy jsou velmi vyrovnané a s výkonem, který jsme podali v Benátkách a dnes první dva sety, tak nemáme na to vyhrát skoro s nikým, takže si musíme dát pozor, koncentrovat se a hrát odvážně v mezihře a na servisu.“

Martin Kop (trenér domácích): „První dva sety jsme nehráli vůbec dobře, ale na druhou stranu musím říct, že Zlín hrál velmi dobře, tlačili na servisu, bránili a skvěle dohrávali bodovky a my jsme na servisu nedokázali zatlačit. Nakonec si velmi cením tohoto vítězství, i když původně jsme chtěli více než dva body, ale každé utkání v lize je nyní velmi těžké, také jsme dnes mohli být bez bodů, takže jdeme dál a musíme se připravit na Ostravu, mužstvo je nové, tak si vše musí nejdříve sednout.“

Michal Čechmánek (kapitán hostů): „Začátek jsme dodržovali taktiku, kterou jsme si proti domácím připravili, zároveň jsme měli i trochu více štěstíčka. Pak nám odešla koncentrace a domácí se výrazně zlepšili na příjmu, takže si poradili s naším servisem a my už jsme nedokázali zatlačit.“

První set začal vyrovnaně, oba týmy držely vyrovnané skóre, nicméně hosté ze Zlína se vůbec nezalekli burácející haly a tlačili na servisu stále více a více, z čehož pramenily časté chyby domácích na příjmu a na útoku. Zlín držel náskok čtyř až pěti bodů a zdálo se, že příbramský tým nemůže nalézt na soupeře recept. Hosté si pohodlně pohlídali koncovku, mohli se spolehnout na skvěle hrajícího smečaře Čecha a na univerzála Adamce, který skládal jeden míč za druhým. První set skončil rozdílem pěti bodů.

Druhý set začal podobně jako set první, ale hosté opět předváděli prakticky bezchybnou hru, což působilo domácím velké potíže a byli nuceni hrát pod tlakem. Skóre bylo stále stejné, Zlín zhruba o čtyři body vpřed, domácí bez kvalitního příjmu, který umožňuje útočit středem. V koncovce ještě maličko Příbram zazlobila díky dvěma povedeným servisům, nicméně náskok hostů už domácí stáhnout nedokázali – 0:2 na sety.

Teď nebo nikdy si řekla domácí Příbram a do třetího setu vstoupila zpřesněnou hrou a kvalitním servisem. Od začátku domácí tlačili na pilu, a to se začalo vyplácet, najednou to byli hosté, kdo byl pod tlakem a nutno říci, že se s tím nedokázali vůbec vypořádat. Třetí set skončil velkým rozdílem 25:13 ve prospěch domácích, kteří tak odvrátili pohromu, která se na ně valila.

Čtvrtý set začal velmi podobně, domácí našli rytmus, pokračovali v koncentrované hře bez zbytečných chyb a kvalitně servírovali. Pěkné série na podání předvedl domácí kapitán Martin Böhm, který ve třetím i ve čtvrtém setu pomohl domácím asi pěti nebo šesti kvalitními servisy v řadě a v zápase zaznamenal celkem 4 přímé body z podání. Do koncovky šla Příbram znovu s obrovským náskokem a hosté s tím nedokázali nic udělat. Nepomohlo jim ani zranění libera Miroslava Bláhy, kterého musel narychlo zaskočit smečař Jakub Motyčka.

Pátý set je vždy buď anebo, což si uvědomovaly oba týmy a snažily se o co nejmíň chyb. První čtyři míče byly zahrány se stoprocentní koncentrací, pak opět začala mít navrch Příbram, která tlačila jeden míč za druhým, skvěle podával blokař Lukáš Trojanowicz, a v koncovce již Příbram držela pohodlný pětibodový náskok. Trenér hostů Přemysl Obdržálek již mohl jen několikrát pokrčit rameny, příbramské kocoury nakopnul třetí set a rozjeli se tak, že už je nebylo možné zastavit.

Autor: Štěpán Chvosta

VOLEJBAL BRNO – VK ČEZ KARLOVARSKO

Celý sobotní den byl v hale na Kounicově zasvěcen volejbalu. Začal dopoledním programem pro rodiny s dětmi, pokračoval zápasy první ligy mužů, extraligy žen a byl zakončen utkáním UNIQA extraligy mužů, kde proti sobě nastoupili domácí hráči Brna a loňský mistr z Karlovarska. Zápas se čekal více než napínavý. Domácí borci šli bojovat o první výhru, naopak Karlovarští přijeli hrát o prozatímní neporazitelnost v sezóně.

č.: 13    dne: 13. 10. 2018            v hod.: 18:30

Volejbal Brno – VK ČEZ Karlovarsko 2:3 (16:25, 25:21, 25:20, 22:25, 13:15)

Rozhodčí: Kovář V., Gall J.

Počet diváků: 427

Domácí: Handlíř, Hukel, Římal, Hrazdira, Pražák, Truong,  libero Weber. Střídali: Licek, Provazník, Okošanovič

Hosté: Van Haarlem, Hudeček, O´Dea, Rejlek, Zmrhal, Patočka, libero Pfeffer. Střídali: Beer, Džavoronok, Penrose, Vašina

Michal Hrazdira (kapitán domácích): „Kromě prvního setu bojovný výkon. Doplatili jsme na příliš mnoho nepřesností v souhře. I přesto jsme měli šanci vyhrát 3:1 nebo 3:2.“

Ondřej Marek (trenér domácích): „My jsme do zápasu vstoupili strašně ustrašeně. Hlavně nahrávačsky nám to nefungovalo už třetí zápas, takže jsme to řešili s mladým Provazníkem, který to zvládl. Dostali jsme se do zápasu až nečekaně dobře. Strašně jsme bojovali a chtěli. Škoda, že se nám to nepodařilo dotáhnout do vítězného konce.“

Ondřej Hudeček (kapitán hostů): „My jsme rádi, že jsme tady vyhráli, protože jsme tady loni snad ani jednou nevyhráli, takže jsme prolomili prokletí. Brno pak prostě začalo hrát dobře, hlavně na podání agresivně. Už to vypadalo, že je po nás, naštěstí jsme se ještě probrali a vyhráli.“

Jiří Novák (kapitán hostů): „Těžký zápas s úspěšným koncem. Měli jsme to výborně rozehrané. S přehledem jsme vyhráli první set, vedli jsme i ve druhém. Tam byla vždy jedna taktická chyba, kdy jsme potřebovali Hrazdiru dostat ze servisu. Nakonec jsme si to vítězství museli sakra vybojovat.“

Do prvního setu vstoupili lépe hosté. Precizní obranou na síti a tvrdým podáním vytvořili na domácí hráče tlak a zajistili si tak bodový náskok 10:6. Dotáhnout bodové manko se Brnu, i přes bojovný výkon, nepodařilo. Dobrý servis zajistil Karlovým Varům vítězství v prvním setu.

Hosté si i v druhém setu vytvořili několikabodový odskok a i přes velký nátlak dobře bránícího Brna si ho udržovali (9:14). Karlovarští si však vybrali slabou chvilku, které domácí využili. Razantním servisem odtáhli hostující hráče od sítě a vstoupili tak lépe do koncovky. Brňané už zdramatizování setu nedovolili a bodovým blokem tak zakončili druhou sadu.

Karlovarsko vstoupilo lépe i do třetího setu. Domácí na sebe však nenechali dlouho čekat a bodovými bloky stáhli bodové manko (11:11). K úplnému obratu v setu zavelel Licek, když tvrdým servisem potrápil přihrávače hostů (19:17). Ani „dvojstřídání“ již hostům nepomohlo a Brno si tak došlo pro výhru i ve třetím setu.

Čtvrtá sada byla z počátku v režii domácích, kdy Římal trápil obranu hostů. Diváci mohli vidět dlouhé výměny, bojovný výkon a touhu pro získání bodů na obou stranách. Vytvořené nepřesnosti stály domácí vedení v setu. Karlovarsko vedení ještě navýšilo, když Penrose několikrát přesně zaútočil a o vítězi v setu tak bylo rozhodnuto.

Poslední set byla k vidění vyrovnaná hra, kdy oba týmy přidávaly bod po bodu. Strany otočili domácí za stavu 8:7, ovšem následnou koncovku zvládli lépe hráči Karlových Varů, kteří vyhráli nejtěsnějším možným rozdílem a připsali si tak třetí výhru v sezóně.

Autor: Klára Kuníková, foto: Matouš Müller

VK DUKLA LIBEREC – VK LVI PRAHA

K druhému utkání na domácí palubovce dnes nastupovala Dukla s jasným cílem – naplno bodovat a napravit si ztrátu jednoho bodu z Ostravy. Od prvních míčů bylo patrné, že Pražané to nebudou v Liberci mít jednoduché. První dva sety jednoznačně prohráli, potom ale přišel nečekaný obrat utkání. Zda to udělala změna nahrávače v celku Pražanů nebo takový menší kolaps Dukly, to už nám nikdo nepoví, ale výsledkem byla nečekaná prohra Dukly na domácí palubovce 2:3 na sety.

č.: 14        dne: 13. 10. 2018                v hod.: 18:00

VK Dukla Liberec – VK Lvi Praha 2:3 (25:18, 25:17, 26:28, 23:25, 11:15)

Rozhodčí: René Činátl a Dušan Rychlík

Počet diváků: 683

Domácí: Pietruczuk, Holubec Štokr, Šulista,Leikep, Biernat, libero Kopáček. Střídal: Správka

Hosté: Kozák Krajčovič, Naarden, Šulc M., Van Werkhoven, Démar, libero Kovařík. Střídali: Fortuník, Špulák, Kuboš, Drozen

Aleš Správka (kapitán domácích): Zápas jsme měli výborně rozehraný. Ve třetím setu jsme pustili Pražany do hry. Vyšel jim servis, počapali balóny a nás to zlomilo. My jsme si to v podstatě zkazili vlastníma chybama.“

Michal Nekola (trenér domácích): „Myslím si, že nám Praha dnes dala lekci z produktivity. My jsme nedodrželi, to co jsme si v průběhu zápasu řekli a byli jsme za to potrestáni. Snad se poučíme a je to hlavně o nás.“

Matyáš Démar (kapitán hostů): „Důležité tři zvládnuté koncovky. Třetího, čtvrtého a pátého setu. Díky tomu si odvážíme body.“

Tomáš Pomr (trenér hostů): „Hrozně mě mrzí začátek. Protože jsme věděli, že tady chceme předvést dobrý volejbal. Vydrželi jsme ale jenom půlku setu. Nezvládli jsme hlavně série na podání, hlavně od Petra Šulisty. Od třetího setu jsme se do toho dostali. Kluci tomu začali věřit a přijeli jsme si pro body a odvážíme si dva a jsme za ně rádi.“

Dukla do utkání vstoupila odhodlaně a po přímém bodu z podání (Aleš Holubec) se ujímá vedení 3:1. Ale i Pražané dobře podávají a po esu Marka Šulce jsou hosté v nepatrném vedení (4:5). Po bloku Šimona Krajčoviče a esu kapitána Matyáše Démara odskakují hosté o tři body (6:9). Vedení v setu hosté dlouho neudrželi. Nepřesnost na útoku (Šimon Kozák) a dobře sehraný signál středem Dukly (Aleš Holubec) vyrovnává stav první sady (9:9). První bodový náskok si domácí získávají při podání Petra Šulisty (15:13). Bohužel po teči domácího hráče sítě je opět vyrovnáno (15:15). Až dva slepené bloky Aleše Holubce naznačují, kdo získá první set (19:15). Další nepříjemné podání posílá Duklu do vedení 23:16. První setbol přichází za stavu 24:17. Set nám ukončují dvě zkažená podání na každé straně sítě po jednom.

Druhý set začala Dukla velmi dobře. Rychle se ujímá vedení 8:4 po velmi obětavé hře v poli a po proměňování chycených míčů (Jan Štokr). Vedení ale dlouho Dukla neudržela. Hosté se pomalu bodově přibližují a za stavu 15:15 je vyrovnáno po technické chybě útočícího hráče (smeč rozhodčí posoudil jako tažený míč). Další přísný verdikt hlavního rozhodčího (dvoják) posílá do vedení Lvi (15:16). Po time domácího trenéra Michala Nekoly hosté kazí své podání a v dresu domácích jde na podání Petr Šulista. Jeho tvrdé podání nedovolilo hostům přesně přijmout a výsledkem byly dvě esa a stav na ukazateli skóre 23:16. Setbol druhého setu získává Polák Bartosz Pietruczuk (24:17). Poslední míč patří Petrovi Šulistovi, který se prosazuje z pipe a Dukla již vede 2:0 na sety.

Zřejmě vysoké vedení Duklu trošinku ukolébalo. Hosté nabídnutou šanci chytli za správný konec a rychle si začínají získávat náskok. Domácí mají velké problémy na příjmu. Nedorozumění mezi hráči znamená jeden přímý bod za druhým a hosté již vedou 5:11. Dukla se snaží vysoký náskok Lvů snížit a to se jí i daří, přesto za stavu 20:24 přichází po smeči Dukly do autu setbol i pro hosty (20:24). Dukla se nevzdává a po krásné zalívce domácího nahrávače (Mateusz Biernat) odvrací první setbol. Druhý si kazí hosté sami (Robert Naarden), když smečují do autu. Dva bloky Dukly odvrací další dva setboly (Libor Leikep a Bartosz Pietruczuk ) a když nahrávač hostů na druhou přes míří do autu, Dukla se raduje z mečbolu. Dvě zkažená podání nám posunula stav na další mečbol Dukly (26:25). Hosté odvracejí i druhý mečbol, a když Robert Naarden úspěšně útočí ze zadní zóny, máme tu další setbol pro hosty. Ten již hosté proměňují dobře postaveným blokem.

Další set začal na podání velmi dobře Bartosz Pietruczuk, dvě esa posílají velmi lacino Duklu do tříbodového vedení (6:3), ale hosté na dalším postavení hru opět vyrovnávají a máme tu velmi vyrovnanou sadu až do samotné koncovky. První setbol ve čtvrtém setu získávají hosté za stavu 23:24 po smeči Roberta Naardena. Tentokrát svůj setbol hned proměňují, když úspěšně útočí hned z první po špatném příjmu podání a je vyrovnáno.

Tiebreak byl dlouho vyrovnán. Obě družstva se pravidelně střídala na podání až do výměny stran. Po výměně domácí odskakují o dva body po bloku Honzy Štokra (9:7). V koncovce tiebreaku se hostům povedlo střídání. Petr Špulák zaznamenává dvě esa a hosté jsou v nepatrném vedení (10:11). Závěr utkání rozhodly dvě nevynucené chyby Dukly. Dva doteky sítě znamenají, že hosté za stavu 11:14 se mohou radovat se svého snad prvního mečbolu proti Dukle. Hned první mečbol hostů proměňuje Robert Naarden a překvapení je na světě, hosté si z Liberce odvážejí nečekané dva body.