5.10.2019

Na úvod extraligy Lvi zdolali Orly, první výhru slaví nováček z Beskyd

Čtyřmi zápasy 1. kola dnes zahájila UNIQA volejbalová extraliga mužů 2019/2020. Cennou výhru si z Kladna odváží pražští Lvi, v ostatních zápasech se radovali domácí. Dukla Liberec po velkém boji zdolala Ústí nad Labem, Karlovarsko přehrálo Zlín a premiéru v extralize zvládly Beskydy v utkání s Brnem. Úvodní kolo mužské extraligy pokračuje nedělním zápasem Příbrami s Ostravou a zkompletováno bude v pondělí, kdy se v Odoleně Vodě představí mistrovské České Budějovice.

VK DUKLA LIBEREC – SKV ÚSTÍ NAD LABEM

Sobotní podvečer se konečně liberečtí diváci dočkali zahájení naší nejvyšší volejbalové soutěže. Jak se v pozměněné sestavě domácí Dukla vypořádá s posíleným celkem z nedalekého Ústí, se do liberecké sportovní haly pod Ještědem přišlo podívat velké množství diváků. Domácí nastoupili bez velezkušeného Aleše Správky, který odešel do volejbalového důchodu a na Dukle plní jiné služby a druhého smečaře Andreje Gruta. Na jejich post Dukla povolala kvalitní přijímající smečaře. Kapitána Izraele Alexe Shafranoviche a Marka Mikulu (AERO - SVK). To Ústí svůj tým změnilo od základu. Hned šest nových hráčů přivedl trenér Jakub Salon - Zachary Mechet (USA), Januzovič Nebojša (SRB), Vicente Parraguirre (CHI), Jan Kasan, Ivo Tobolka, Matouš Lank a blokař Marek Beer (Karlovarsko). A na hře to bylo znát. Dnešnímu favoritu utkání byli hosté víc jak vyrovnaným soupeřem a byli hodně blízko zisku jednoho bodu, když ve čtvrtém setu vedli 5:10 a v samotné koncovce odvrátili dva mečboly a srovnali na 24:24. Přesto koncovka patřila zkušené Dukle, která si v prvním letošním utkání připisuje plný počet bodů.

č.: 3         dne: 5.10.2019              v hod.: 18:00

VK Dukla Liberec – SKV Ústí nad Labem 3:1 (23:25, 25:20, 25:22, 26:24)

Rozhodčí: Jan Krtička a Matěj Dmejchal

Počet diváků: 582

Domácí: Shafranovich, Veselý, Štokr, Pietruczuk, Holubec, Biernat, libera Kopáček, Kunc. Střídali: Indra, Srb, Leikep

Hosté: Januzovič, Beer, Kramar, Parraguierre, Tibitanzl, Melcher, libero Kořínek. Střídali: Kasan, Šulava

Jan Štokr (kapitán VK Dukla Liberec): „Děkujeme za tři body, opravdu děkujeme za tři body. Ústí do utkání dalo úplně všechno. Všechno jim i vycházelo. My jsme jenom čekali, čekali jsme, co se stane. Takhle se hrát nedá. Kazili jsme servis, nedokázali jsme se o něj opřít, a když se neopřeme o servis, tak alespoň musíme být trpělivý. Pořád jsme jenom někam chvátali, místo toho, abychom si pomohli třeba vysokým balónem. Chceme to jenom zrychlovat a něčím překvapit a potom překvapíme sami sebe. Na tom musíme ještě zapracovat. Musíme všechno zlepšit, aby to bylo preciznější. Jak říkám, děkujeme za tři body. Z naší strany to bylo takové vyhecované. Chtěli jsme doma vyhrát, nechtěli jsme prohrát a ještě s Ústím dostat. Máme toho moc na zlepšení.“

Michal Nekola (trenér VK Dukla Liberec): „Bylo to hodně těžké utkání, takže jsem rád, že jsme získali tři body. Postupem času jsme se dostali do hry. Konec utkání jsme dobránili obranou. Zde jsme byli, si myslím, lepší.“

Filip Kramar (kapitán SKV Ústí nad Labem): „Je to škoda. Měli jsme na dosah tiebreak. Domácí hráli dobře a my jsme hráli také dobře. Myslím si, že to byl pěkný volejbal. Bojovali jsme, ale v koncovkách nám vždy chyběl kousek. Jsou zde individuální chyby, nesouhra, ale pro nás to byl super zápas. Určitě se musel všem líbit a já doufám, že se budeme už jenom zlepšovat a že to bude jenom lepší a lepší a že budeme sahat po větším počtu bodů.“

Jakub Salon (trenér SKV Ústí nad Labem): „První zápas v sezóně, takže vždycky je to takové nesrovnané. Myslím si, že ten náš tým má kvalitu bojovat o lepší umístění než v loňské sezóně. Budeme se rvát o každý bod s každým týmem.“

Úderem šesté hodiny odpolední zahájil hlavní rozhodčí Jan Krtička, který ještě před týdnem výborně rozhodoval na ME velmi pěkné utkání mezi Slovinskem a Ruskem (3:1) jako hlavní rozhodčí, dnešní utkání. Ale vraťme se rychle na palubovku. Hosté se vicemistra vůbec nezalekli a hned od úvodních míčů předvádějí velmi kvalitní volejbal. Odměnou jim je nepatrné vedení již za stavu 3:5 – blok. K vyrovnání dochází po teči sítě blokujícího ústeckého hráče (7:7). Při podání Jakuba Veselého hosté chybují na útoku (Vicente Parraguierre) a domácí zadarmo odskakují o tři body (11:8 – time Ústí). Po time se nám hra opět vyrovnává, ale je to spíš několikrát zkaženým podáním. Další útok Ústí do autu (Filip Kramar) a náskok Dukly narůstá (15:11). Chytře vytlučeným blokem (Filip Kramar) snižují hosté na rozdíl dvou bodů (17:15) a po bloku Marka Beera již domácí vedou o jediný bod (17:16 – time Dukla) při nepříjemném podání Januzoviče Nebojsy. Po zalívce nahrávače Ústí (Melcher Zachary) je vyrovnáno (19:19) a blížíme se do vyrovnané koncovky prvního setu. Po úspěšné smeči Filipa Kramara se dostává Ústí do vedení (20:21) a v další rozehře se jeho útok zastavuje na dobře postaveném bloku Jakuba Veselého a vedení se přelévá na stranu domácích. Vzápětí Alex Shafranovich využívá míč zadarmo přes a získává druhý plusový bod pro domácí (23:21 time hosté). Bohužel i domácí chybují na útoku a za stavu 23:23 je vyrovnáno. První setbol utkání získává Ústí, když se štěstím vytlouká blok Dukly (Januzovič Nebojsa) a po špatném příjmu Dukly (eso Marek Beer), který končí až na reklamních panelech je konec první sady, který získávají hosté v poměru 23:25.

Druhý set začínají daleko lépe hosté, kteří nabuzeni získaným setem se rychle ujímají při smečovaném podáni kapitána Ústí Filipa Kramara vedení 1:4 (nečisté odbití Dukla – time Dukla). Blok Aleše Holubce přibližuje Duklu na jediný bod (5:6) a po prvním esu domácích (Mateusz Biernat) je vyrovnáno (7:7). Dva úspěšné zákroky Bartosze Pietruczuka (smeč a blok) a domácí jsou ve dvoubodovém vedení (11:9). Velice chytrá smeč podle sítě Alexe Shafranoviche zvyšuje náskok Dukly o tři body za stavu 14:11, ale přichází další nevynucená chyba na útoku domácího celku a z náskoku domácím zbývá pouhý bod (14:13). Po přímém bodu z podání Dukly (Alex Shafranovich) hosté rychle zastavují hru oddechovým časem (18:15). Získaný náskok si Dukla zásluhou přesně útočícího Patrika Indry udržuje až do samotné koncovky druhé sady. Ještě za stavu 23:20 se snaží trenér hostí Jakub Salon zpomalit hru oddechovým časem. Po time hosté hrají velice nečistě a i Dukla se dnes konečně raduje z prvního setbolu. Hned první svůj setbol proměňuje nádherně sehraným signálem středem (Mateusz Biernat - Aleš Holubec) a je vyrovnáno 1:1 na sety.

Plachtivé podání Aleše Holubce v úvodu třetí sady dělá hostům potíže a domácí jsou ve vedení 2:0. To ale netrvá dlouho. Čisté eso do rohu zóny 5 (Marek Beer) a následně 2x blok Ústí (Martin Tibitanzl) a domácí prohrávají 2:4. Ani toto vedení netrvá dlouho, další parádně sehraný signál středem Dukly a je vyrovnáno (Aleš Holubec – 6:6). Po vyrovnání jsme svědky velmi krásných výměn z obou stran. Až za stavu 15:17 žádá trenér domácích Michal Nekola svůj oddechový čas, když se hosté po ulívce nahrávače (Melcher Zachary) dostávají do dvoubodového vedení (15:17). Po neuvěřitelném zákroku domácího libera (Tomáš Kunc) v poli se zalívkou prosazuje Bartosz Pietruczuk a je vyrovnáno (18:18). Aleš Holubec zastavuje ústecké účko a domácí vedou 19:18 – time Ústí. Útok hostí do autu z pipe a domácí vedou o dva body (21:19). Domácí vzápětí také chybují na útoku a je rychle vyrovnáno (21:21). V koncovce na podání přichází Patrik Indra a jeho dělové podání nedokážou hosté zkrotit, míč zadarmo přelétává na stranu domácích a Jakub Veselý zvyšuje na rozdíl dvou míčů (23:21 – time Ústí). A po bloku Jakuba Veselého se Dukla raduje ze setbolu (24:21). Trošku radost domácího publika kazí zkažené podání, ale máme tu druhý setbol. Ten chytrou zalívkou proměňuje Bartosz Pietruczuk a domácí jsou jediný set od vítězství v utkání.

Americkému nahrávači ve službách Ústí se dnes líbí útočit na druhou přes a hned v úvodu čtvrté sady získává hostům dvoubodové vedení (0:2). Ale na druhé straně máme Patrika Indru a ten je dnes nekompromisní, jeho tvrdý útok z vedlejšího kůlu srovnává stav a po bloku Jakuba Veselého jsou domácí ve vedení 3:2. Blok Filipa Kramara posílá zpět do vedení hosty (5:6) a další čisté eso po plachtivém podání Marka Beera přidává další bod na stranu ústí (5:7). Plachta to je opravdu velice nepříjemná. Další velmi špatný příjem Dukly a smeč z nouze do autu (5:8) nenechává v klidu domácího trenéra Michala Nekolu, který rychle žádá oddechový čas. Ani po odpočinku se přísun bodů na stranu Ústí nezastavuje. Filip Kramar se štěstím prostřeluje blok Dukly a hosté již vedou 5:9. A to není všechno, po dvojím střídání Dukly tu máme další přímý bod z podání Marka Beera (5:10). Až zkažené podání dovoluje Dukle získat konečně šestý bod. Trojblokem Dukla snižuje na rozdíl tří bodů, vzápětí Nebojsa smečuje do autu a po smeči Honzy Štokra již hosté vedou o pouhý bod (11:12). Po bloku Aleše Holubce je vyrovnáno (12:12) a máme tu i oddechový čas na straně hostů. To vše při kvalitním podání Alexe Shafranoviche. Až za stavu 16:15 se konečně domácí dostávají do nepatrného vedení (zalívka Jan Štokr). Blokem Jan Štokr zastavuje Martina Tibitanzla a v následné mezihře je Filip Kramar v síti při útoku a hosté zastavují rozjíždějící se Duklu oddechovým časem (20:17). Po time přichází další nevynucená chyba Ústí na útoku a domácí spěchají do koncovky utkání (21:17). Blok nově příchozího Libora Leikepa a domácí již vedou 22:17. Hosté střídají, kapitán Filip Kramar odchází a na jeho místo nastupuje Marek Šulava, který se hned uvádí kvalitní smečí a podáním (22:19). Po dalším bodu hostů přichází domácí oddechový čas (22:20). Ani po time se nepodařilo nové účko dostat z podání (smeč do sítě – 22:21. Až Honza Štokr velmi tvrdou diagonální smečí získává bod na stranu Dukly (23:21). Po zkaženém podání (Vicente Parraguirre) celá hala vstává a raduje se z prvního mečbolu (24:23). Zkažené podání Dukly oddaluje konec utkání a to není všechno, špatná zalívka Dukly a je vyrovnáno 24:24. Honza Štokr o blok do stropu získává další mečbol a když hosté při útoku z pipe přešlapují útočnou čáru, je konec velmi pohledného utkání.

KLADNO VOLEJBAL CZ – VK LVI PRAHA

V úvodu nového ročníku UNIQA extraligy se setkali tradiční rivalové Eagles Kladno a Lvi Praha. Oba celky se netají ambicemi patřit do nejsilnější čtyřky extraligy a tak další vzájemné derby mělo od začátku skvělý náboj.

č.: 2            dne: 5. 10. 2019           v hod.: 18:00

Kladno volejbal cz – VK Lvi Praha 2:3 (19:25, 25:23, 19:25, 25:17, 10:15)

Rozhodčí: Činátl René, Buchar Tomáš

Počet diváků: 851

Domácí: Hýský, Zajíček, van Haarlem, Vemic, Sobotka, Okosanovic, libero Moník. Střídali: Kuboš, Mikulenka

Hosté: Bartůněk, Douglas-Powell, Krajčovič, Mihajlovič, Šulc, Král, libero Kovařík. Střídali: Špulák, Svoboda, Kozak

Adam Zajíček (kapitán Kladno volejbal cz): „Zápas odpovídal prvnímu kolu. Z naší strany spoustu nevynucených chyb, které nás stály spousty sil. Pevně věřím, že postupem času se naše hra zpřesní a zlepší. Děkuji kladenským fanouškům za krásnou atmosféru a věřím, že na nás nezanevřou. Přijdou těžší zápasy a budeme je potřebovat znovu.“

Milan Fortuník (trenér Kladno volejbal cz): „Čekali jsme těžké utkání, ale věřil jsem ve šťastný konec. Bohužel to se nesplnilo, hlavně proto, že Praha hrála dobře v podstatě po celý zápas. Blahopřeji soupeři, my se musíme koncentrovat na další těžké zápasy. A děkuji divákům, kterých dorazilo opravdu hodně.“

Jiří Král (kapitán VK Lvi Praha): „Na úvod těžký zápas, jsme rádi, že jsme to zvládli dotáhnout do vítězného konce.“

Tomáš Pomr (trenér VK Lvi Praha): „Jsem rád za vítězství, které jsme vydřeli a ke kterému nám pomohl tvrdý servis.“

Začátek prvního setu zápasu mezi domácím týmem Kladno volejbal cz a VK Lvi Praha se nesl ve vyrovnaném duchu. Hostům se podařilo získat dvoubodový náskok za stavu 6:8. Domácí tým srovnal stav až servisem nahrávače Daana van Haarlema, který svému týmu pomohl ke skóre 15:12. Hostům se podařilo náskok domácích srovnat především kvalitním servisem. Od vyrovnaného stavu 16:16 hosté odskočili o dva body. Vedení si Lvi Praha udrželi až do konce setu, který ukončili šestibodovým náskokem 19:25.

Do druhého setu vstoupil úspěšněji tým domácích, který si od začátku vybudoval mírný náskok. Hosté srovnali stav na 12:12 a oba týmy se držely těsně v dalším vývoji setu. Prvním týmem, který dosáhl na dvacátý bod, byl tým domácích. Hosté se snažili dohnat dvoubodový náskok domácího týmu, ale ten set úspěšně zakončil výhrou 25:23.

Lvi Praha byli od začátku úspěšnější ve třetím setu a drželi si vedení především zásluhou kvalitního servisu univerzála Mateje Mihajloviče, který zakončil svou sérii za stavu 4:9. Domácím se v průběhu setu nepodařilo stáhnout náskok pražského týmu a ti jej ukončili za stavu 19:25.

Hosté vstoupili úspěšněji také do čtvrtého setu, ve kterém se dokázali domácímu týmu utrhnout až o čtyři body na stav 2:6. Domácí stav dorovnali na  7:7 a vybudovali si náskok, který udrželi až do poloviny setu. Za stavu 16:15 nastoupil na servis kapitán domácích Adam Zajíček, který svůj tým podržel servisem do stavu 22:15. Domácí tým dále držel hosty pod tlakem především zásluhou kvalitnímu servisu a srovnal sérii stavem 25:17.

Rozhodující pátý set začali hosté kvalitní hrou na bloku a dostali domácí tým pod tlak hned v jeho úvodu. Po celý set byli hosté úspěšnější ve hře, domácí tým musel dvakrát dotahovat. Od stavu 9:9 byla hra hostů průraznější a set i celý zápas Lvi Praha zakončili pětibodovým náskokem a stavem 2:3 na sety.

Autor: Jitka Kotrlová

BLACK VOLLEY BESKYDY – VOLEJBAL BRNO

Ve svém historicky prvním extraligovém zápase porazili hráči Black Volley Beskydy tým Volejbal Brno 3:1.

Black Volley Beskydy – Volejbal Brno 3:1 (29:27, 25:22, 17:25, 25:20)

Rozhodčí: Kovář Vlastimil jr., Grabovský Zdeněk

Počet diváků: 600

Domácí: Jevstratov, Jambor, Mečiar, Široký, Voinau, Krysiak, Nogueira. Střídali: Pospíšil, Kozák, Prokůpek, Jocic

Hosté: Truong, Římal, Hrazdíra, Licek, August, Lžičař. Střídali: Chevalier, Provazník, Jakubec, Hukel

Tomáš Široký (kapitán Black Volley Beskydy): „Jsme nováček, asi se čekalo, že nás Brno porazí, ale pro nás to byl speciální zápas. Šli jsme do toho s velkým nasazením a nadšením a to se nám vrátilo. V přípravném zápase nás přesvědčivě porazili, asi nás proto soupeř trochu podcenil.“

Přemysl Kubala (trenér Black Volley Beskydy): „Brno s námi nikdy neprohrálo, přijížděli sem, že se jim bude hrát dobře. My jsme hráli na hranici rizika, podařilo se nám soupeře zatlačit. Prokázala se týmová soudržnost, podporovali nás hráči na lavičce a důležití byli i diváci. V závěru jsme hráli v takové euforii, že se nedalo prohrát. Brno jsme dostali pod tlak, to soupeř neunesl.“

Michal Hrazdira (kapitán Volejbal Brno): „Beskydy hrály hodně bojovně, to jim přineslo vítězství. Zvládaly úžasné balony v obraně, to nás trochu demotivovalo. Zaskočilo nás nasazení Beskyd, hlavně mladší hráči to pak nezvládali.“

Ondřej Marek (trenér Volejbal Brno): „My jsme do toho vstoupili ustrašeně, někteří hráči se báli. Když se budeme bát, nemůžeme vyhrát. Tohle nebyl náš očekávaný výkon. Hráči jsou sice mladí, ale to nás neomlouvá.“

Hráči Black Volley Beskydy nastoupili do zápasu zostra, hned v prvním setu uskočili soupeři o osm bodů hned ze startu, Brno pak muselo dohánět. Set skončil 29:27.

Druhá sada probíhala vyrovnaněji, přesto více na servisu i bloku dominovali hráči Black Volley Beskydy. Set skončil 25:22.

V třetím setu polevili hráči Black Volley Beskydy trochu v koncentraci, Brno si urvalo jediné vítězství v setu 25:17.

Čtvrtý set už měli zase hráči Black Volley Beskydy, kteří svým nasazením favorita z Brna převálcovali. Set skončil 25:20.

Autor: Tomáš Ptáčník

VK ČEZ KARLOVARSKO – VSC FATRA ZLÍN

Karlovarsko předstoupilo poprvé před své fanoušky v nové sestavě a s novým kapitánem. Toto utkání mělo speciální nádech. Vedení oficiálně poděkovalo Ondrovi Hudečkovi za vše, co pro klub udělal jako hráč.  A zároveň ho uvedl do „bafuňářské“ funkce managera klubu. Fanoušci ve stoje Ondrovi poděkovali potleskem. Hráči A týmu předali Ondrovi dárek, v podobě nového kancelářského křesla a zároveň přidali tři body po výhře na soupeřem ze Zlína.

č.: 4           dne: 5. 10. 2019          v hod.: 18:00

VK ČEZ Karlovarsko – VCS Fatra Zlín 3:0 (25:23, 25:19, 25:17)

Rozhodčí: Fink T., Kvarda P., Kindermanová L., Skřívánková J.

Počet diváků: 786

Domácí: Wilson, Ticháček, Vašina, Patočka, Rejlek, Lux, libero Pfeffer.

Hosté: Šulc, Čech, Čechmánek, Adamec, Vašíček, Navláčil, libero Viceník. Střídali: Motyčka, Lamri, Varous, Kozák

Filip Rejlek (kapitán VK ČEZ Karlovarsko): „První dva sety byly dosti nervózní, což je pochopitelné, když se jedná o úvodní utkání sezóny. Pár hráčů bylo nervóznější než by bylo zdrávo, ale dokázali jsme se z toho vzpamatovat, trochu jsme to zdramatizovali pro diváky v koncovce prvního setu, ale chválím, že jsme to udrželi a získali tři body, což byla trochu povinnost.“

Jiří Novák (trenér VK ČEZ Karlovarsko): „Důležitý vstup do sezóny, samozřejmě se projevilo, že se jedná o první zápas a byli jsme trochu zabržděni. Postupem zápasu se to rozjíždělo a už jsme to dobře drželi ve svých rukách. Děkujeme fanouškům a těšíme se na další kolo.“

Michal Čechmánek (kapitán Fatra Zlín): „První dva sety nám vždy utekla jedna série soupeře na podání. V prvním setu to bylo při podání Vojty Patočky a v druhém to velmi slušně rozjel Lukáš Ticháček. Třetí set byla jen otázka, kdy nám domácí odskočí o více jak pět bodů a pak si už dělali co chtěli.“

Roman Macek (trenér Fatra Zlín): „Dnes jsme hráli zcela určitě jedním z nejtěžších soupeřů a ještě na jejich půdě. Sami jsme vůbec nezačali špatně, ale domácí se postupně dostávali do téměř bezchybného rytmu na servisu a následně my jsme se s tím v určitých pasážích neuměli srovnat a pak už to bylo jednoduché.“

Karlovarsko úvodní představení pojalo jako šou. Zhasnuté světla a následná světelná šou a představení nového družstva s novým kapitánem Filipem Rejlkem a velkou postavou českého volejbalu na nahrávce Lukášem Ticháčkem, který dnes je součástí polské federace.

Po představení celá hala, včetně vedení a hráčů poděkovala Ondrovi Hudečkovi za plný volejbalový život jako hráče a uvedlo ho do „bafuňařiny“ klubu. Ondra se stal managerem klubu.

První set odpovídal prvnímu setu sezóny. Nervozita na straně domácích, kteří nechtěli prohrát a zároveň se ukázat v nejlepším světle. Začátek setu patřil hostům, ale neutekli domácím o moc bodů. Ti se zkoncentrovali, stav skóre srovnali a přidali pár bodů navrch. Hosté v koncovce přidali a prohrávali jen o bod. Domácím se podařilo využít nabídnuté šance k ukončení setu a nejtěsnějším výsledkem vyhrávají první set (25:23).

Začátek druhého setu byl dosti podobný prvnímu. Od druhé půlky setu se začalo dařit domácím na servisu, hlavně díky Lukášovi Ticháčkovi a domácí odskočili o 2-3 body. V koncovce setu domácí přidávají ještě pár bodů k dobru a set dohrávají celkem v klidu za stavu 25:19.

V třetím setu se již domácím dařilo hned od počátku. Nenechali hosty rozehrát a hned v začátku setu musel hostující trenér zastavit set TO. Hra domácích, ale pokračovala ve stejném tempu a velice rychle získali náskok, který již nepustili a set ukončili velmi rychle (25:17).

Následně vypuklo na hrací ploše plánové after party, které klub připravilo fanouškům.

Autor: Tým Karlovarska