2.2.2019

Návrat Gina Naardena na palubovku Lvů znamenal cenný bod v souboji s lídrem tabulky

18. kolo UNIQA volejbalové extraligy mužů 2018/19 pokračovalo třemi zápasy. Rozjetá Ostrava pokračovala ve vítězném tažení, tentokrát to „odnesla" Odolena Voda. Kladno si odváží tři body z Brna. Pražští Lvi, po dlouhé době opět v sestavě s Ginem Naardenem, potrápili České Budějovice.

VK OSTRAVA – AERO ODOLENA VODA

Ostravští hráči dnes nezklamali ani v roli favorita. Opět jako v minulých zápasech získávali body razantním servisem nebo alespoň soupeře dostatečně odtlačili od sítě a tím mu ztěžovali útok. Naopak hosté se na podání nevyznamenali a tak nadšeně hrající Ostrava došla poměrně snadno k vítězství.

č.: 107          dne: 2. 2. 2019          v hod.:17:00

VK Ostrava – Aero Odolena Voda 3:0 (25:20, 25:18, 25:18)

Rozhodčí: Zdeněk Grabovský, Jakub Gall

Počet diváků: 610

Domácí: Podlesny, Janků, Sedláček, Dvořák, Menner, Kotas, libero Sobczak. Střídal: Bauman

Hosté: Viiber, Mikula, Gear, Russell, Hladík, Walsh, libero Hadrava. Střídali: Kotrch, Holčík, Vachoušek

Jan David (kapitán VK Ostrava): „Soupeř udělal velké množství chyb, nehrál koncentrovaně. Jeho servisy nebyly účinné jako ty naše. Dobrá hra, ale musíme ještě více zapracovat na obraně na síti.“

Jan Václavík (trenér VK Ostrava): „Po delší době jsme hráli v roli favorita. Jsem rád, že jsme to zvládli. Možná to nebylo s takovou lehkostí, jako v minulých zápasech, ale nakonec jsme s přehledem získali všechny sety.“

Tomáš Kotrch (kapitán Aero Odolena Voda): „Nehráli jsme špatně, ale na dobře hrající Ostravu to nestačilo. V prvním setu jsme ještě trochu měli šanci, ale když se Ostrava rozehrála, už to nešlo. Mrzí mě, že jsme neuhráli alespoň jeden set.“

Jiří Šiller (trenér Aero Odolena Voda): „Domácí hráli dobře, jak je v poslední době u nich zvykem. Na nás až moc dobře. My jsme se snažili, ale bylo to málo. Doufám, že jsme nezklamali naše věrné fanoušky, kteří přijeli za námi i do Ostravy.“

Hosté vstupují do utkání výborným podání a ihned si vytvoří dvoubodový náskok (1:3). Ostrava otáčí po nevynucených chybách Hladíka a Russella na 6:5. Po vynikajícím podání Mennera mají domácí již tříbodové vedení (9:6). Aero dělá více chyb v útoku, a tak Ostrava stále drží svůj náskok. Při podání blokaře Sedláčka nasazují domácí k rozhodujícímu trháku prvního setu (18:11). Domácí skvělou hrou udělali šňůru pěti bodů.  Do koncovky první sady jde Ostrava s dostatečným náskokem sedmi bodů (20:13). Hosté nic nevzdávají a po hře na maximální riziko snižují na 22:18. Klid do domácích řad přináší v útoku neomylný Menner a domácí vyhrávají první set zaslouženě 25:20.

I v druhém setu jde do prvního náskoku více než jednoho bodu Odolena Voda a to po nevynucené chybě Dvořáka (4:6). Ostrava náskok okamžitě maže a po vynikajícím podání Mennera jde do vedení 8:6. Po skvělém bloku Sedláčka vede Ostrava 12:9. Domácí jsou na koni a Menner útokem z pozice pipe a čistým esem zvyšuje na 17:12. Po důrazném útoku ostravského univerzála Dvořáka je stav již 19:13. Koncovku si lépe hrající domácí v pohodě pohlídají a druhý set ovládají v poměru 25:18.

Scénář úvodů setů se nemění ani v tom třetím. Opět je to hostující Odolena Voda, kdo získává jako první dvoubodový náskok (5:7). Tentokrát si hosté nenechají vedení ihned vzít a při podání Vachouška ho navyšují na tři body (6:9). Jenže stačí dvě nevynucené chyby Mikuly a je srovnáno na 9:9. Ostrava skvělé podává a Janků dvěma přímými body dostává domácí do vedení 12:10. Také páska na síti hraje s domácími a po esu Sedláčka je to již 14:11. Ostrava za koncovou čarou neubírá na razanci a po přímém bodu Dvořáka vede již 17:12. Po nevynucené chybě Hladíka spěchají domácí za hladkým ziskem třech bodů (20:14). Ostrava vítězí v posledním setu zápasu stejně jako v tom druhém 25:18.

Autor: Martin Němec, foto Jaroslav Obsadný

VOLEJBAL BRNO – KLADNO VOLEJBAL CZ

První únorovou sobotu se v Brně odehrálo již 18. kolo UNIQA extraligy mužů. Omlazení domácí na své palubovce přivítali posílené Kladno. V předchozím vzájemném utkání si Brno odvezlo z hostující haly všechny tři body. Dalo se tedy předpokládat, že Orli chtěli vrátit domácím porážku z prvního střetnutí a brněnští hráči naopak navázat na výhru v Příbrami.

č.: 105        dne: 2. 2. 2019            v hod.: 18:00

Volejbal Brno – Kladno volejbal cz 0:3 (23:25, 22:25, 16:25)

Rozhodčí: Kovář V., Hudík M.

Počet diváků: 650

Domácí: Licek, Hukel, Okošanovič, Handlíř, Pražák, Provazník, libero Weber. Střídali: Římal, Truong, Jakubec

Hosté: Vostárek, Zajíček, Habr, Vemič, Sobotka, Baranov, libero Moník. Střídal: Hýský

Tadeáš Handlíř (kapitán Volejbal Brno): „První dva sety byly vyrovnané a rozhodlo pár našich chyb v koncovce. Ve třetím setu už se ukázala síla Kladna. Nám to trochu ujelo na příjmu a soupeři už byli lepší ve všech činnostech.“

Ondřej Marek (trenér Volejbal Brno): „Řekl bych, že jsme dneska první dva sety hráli dobrej volejbal. Udělali jsme však vždy asi o dvě chyby víc než Kladno a to rozhodlo. Ve třetím setu už jsme náš výkon neudrželi a hosté zaslouženě vyhráli.“

Tomáš Hýský (kapitán Kladno volejbal cz): „Popasovali jsme se s domácí halou Brna. Věděli jsme, že to tady nebude jednoduché. Brno je známo tím, že jezdí pro každý balón. Nám tu dnes vyšel servis, nedělali jsme na něm tolik chyb a plnili jsme to, co jsme si řekli. Jsem rád, že to dneska kluci zvládli.“

Milan Fortuník (trenér Kladno volejbal cz): „Víme, že Brno se na nás umí připravit. Byli jsme hodně pozorní, protože se domácím změnila sestava. Věděli jsme, že takhle hráli na začátku se zóny, a tak jsme byli hodně obezřetní. Nám bohužel kvůli zdravotním problémům nenastoupil Tomáš Hýský, ale o to víc si cením dnešního vítězství.“

První set byl hned od začátku vyrovnaný. Obě družstva bojovala o každý míč a soupeřům nenechala nic zadarmo (11:11). Domácí se snažili vedení získat přesně mířenými útoky. Kladno se však nenechalo zlomit a trápilo podáním domácí přihrávače (20:20). Konec setu vyzněl lépe pro hostující hráče, především proto, že vytvořili méně chyb.

Kladenským orlům vyšel lépe začátek druhého setu. Stále riskovali servis a vytvořili si mírný náskok (10:7). Následně se však domácím podařilo, s pomocí pevné obrany na síti, na soupeře dotáhnout a držet s nimi krok (18:18). V závěru setu však Brno znovu tahalo za kratší konec a Kladno vyhrálo i druhou sadu.

Razantní servis a obrana na síti táhla Kladno kupředu i ve třetím setu. Domácím se nedařilo na přihrávce a vytvořili větší množství chyb (10:15). Kladno svůj náskok nadále navyšovalo. Ani time-outy a střídání Brnu nepomohlo zvrátit vývoj v setu a o vítězi celého utkání bylo rozhodnuto (16:25). Kladno se tak může radovat ze třetí výhry v roce 2019.

Autor: Klára Kuníková, foto Matouš Müller

VK LVI PRAHA – VK JIHOSTROJ ČESKÉ BUDĚJOVICE

Vysoce favorizované České Budějovice přijíždí do Prahy s jasným cílem, odčinit domácí porážku před TV kamerami s Ostravou. Oproti tomu domácí Lvi, opět posíleni Ginem Naardenem, mohli vidět v předchozím kole, jak je nutné tlačit na Budějovice, aby byla šance na úspěch.

č.: 106        dne: 2. 2. 2019           v hod.: 18.00

VK Lvi Praha – VK Jihostroj České Budějovice 2:3 (19:25, 25:11, 25:22, 18:25, 12:15)

Rozhodčí: Němeček P., Dmejchal M., na čarách Činátl D., Poláček J., delegát Popadinec B.

Počet diváků: 360

Domácí: Kozák, Krajčovič, Naarden, Šulc, Van Werkhoven, Fortuník, libero Kovařík. Střídali: Svoboda, Špulák, Démar, Kuboš

Hosté: De Amo, Michálek, Mach, Křesťan, Kraffer, Todua, libero Kryštof. Střídali: Šotola, Fila, Kupilík, Stamples, Polák

Matyáš Démar (kapitán Lvi Praha): „Velká škoda super rozehraného zápasu – zápas jsme bohužel nedotáhli do vítězného konce.“

Tomáš Pomr (trenér Lvi Praha): „Teď jsem zklamaný z porážky, ale odehráli jsme kvalitní vyrovnané utkání, které se muselo líbit. Zápas měl vše, co má mít. Drželi jsme dobře taktiku a udrželi kvalitu po celý zápas. Rozhodujícím momentem utkání v pátém setu byla kvalita a důraz na útoku. Pokud navážeme na dnešní výkon, budeme úspěšní.“

Radek Mach (kapitán Jihostroj České Budějovice): „V prvním setu vše vycházelo, jak jsme potřebovali. V druhém setu se výkon Lvů zvedl a bylo těžké je zastavit. To se podařilo až ve čtvrtém setu naší úpornou bojovností. V pátém setu to již bylo čekání na chybu, která přišla na straně soupeře a nám se po výborném ztrátování podařilo zvítězit.“

René Dvořák (trenér Jihostroj České Budějovice): „Dnes velmi těžké utkání. Bohužel nemáme herní pohodu z před vánoc, chybí nám herní sebedůvěra. Nemáme jistotu na příjmu a servisu, tak jak v prosinci. Velmi si cením dnešního vítězství, hlavně oceňuji zvednutí hráčů po kládě z druhého setu.“

Od počátku prvního setu Budějovice pečlivě ztrátují a spolehlivě podávají. Lvi se snaží opětovat ztrátu. To se daří ve hře prvním sledem, ale z kůlu přichází chyby, které posílají hosty do vedení. Ti precizní hrou na ztrátu a perfektním seskupováním trojbloku v obrané činnosti vítězí 19:25.

Začátek druhého setu je v režii domácích, vypadá to, že dnes nedají kůži zadarmo. Gino (Naarden) je při chuti a Lvi vedou 7:2. Co zahrají Lvi středem, to padne, potřebují udržet přihrávkou Forbese (Fortuník) u sítě. Daří se, 9:4 a další body obranou dostávají domácí do trháku. Trenér hostů točí se sestavou, Komín (Šotola) místo Křesťana 12:6, nepomáhá – 15:7 a na nahrávku jde Kupilík. Místo Krafiho (Kraffer) jde Fila, ani to Lvy nezastavuje. Snad Macháčkovo (Mach) zavazování bot - na dvakrát, ale to přináší nejprve žlutou a pak červenou 18:7. O vítězství v setu je rozhodnuto. Dlouho „Budějky“ nedostaly 25:11.

Lvi mají hlad po vítězství a i ve třetím setu jsou velmi agresivní na útoku, vedou 9:5. Začíná boj o každý balon a úspěšnou ztrátu. Diváci se probouzí. Za stavu 13:10 jde na servis Křesy (Křesťan) a přihrávači domácích si neví rady 13:13. Už to vypadalo na újezd, ale Lvi se opět zvedají a jdou do vedení 20:17. Znovu dramatický zvrat po chybě Šimona Kozáka – 20:20. Houpačka pokračuje a v koncovce vítězí větší agresivitou domácí 25:22.

Od začátku čtvrtého setu je patrné, že Budějovice nechtějí přijít o další body. Kapitán hostů Radek Mach velí do ofenzivy a hecuje celé družstvo 4:8. Začíná to jiskřit na obou stranách. Hráči si to „sypou“ a hra má grády. Diváky to evidentně baví. Na hostech je vidět větší herní zkušenost. V této fázi zápasu domácí chybují, ale stále mají hlavy nahoře a bojují. Přes veškerou snahu se nedaří dotáhnout se na hosty a ti vítězí v setu 18:25.

Máme tu opět pátý set. Ten má krásný vývoj, jedna hezčí ztráta než druhá. Do vedení 4:2 se dostávají Lvi blokem Marta a Forbese proti super útoku Macha. Ztrátuje se bod po bodu a čeká se, kdo udělá první chybu. Lvi stále mírně vedou 10:8. Přichází urputná rozehra, tu domácí prohrávají a následně Křesy tlačí na servisu 11:11. Další útok na ztrátu přichází od Gina po lajně a tam ho snad poprvé v zápase famózně chytá Kryštof a útokem Křesťana jdou Budějovice do vedení 11:12. V koncovce setu Forbes sází na jistotu, hraje 2x přes Gina. Krásné útoky jsou provázeny perfektním blokem Michálek – Todua a bohužel pro domácí Jihostroj vítězí 12:15.

Blahopřejeme vítězi a přejeme si více takových zápasů, ale s lepším koncem pro Lvy.

Autor: Miloš Kočka, David Kratochvíl

1. liga mužů - finále

TJ Sokol Dobřichovice – TJ Slavia Hradec Králové 3:1 (20:25, 25:21, 25:23, 25:23), TJ Sokol Dobřichovice – TJ Slavia Hradec Králové 2:3 (22:25,...

FIVB Beach Pro Tour Challenge – Recife (BRA)

Hermannová / Štochlová – Klinger D. / Klinger R. (AUT) 1:2 (21:23, 23:21, 13:15)

Ahtiainen / Lahti (FIN) – Hermannová / Štochlová 2:0 (kontumačně), Hermannová / Štochlová – Elize Maia / Thamela (BRA) 2:1 (21:14, 19:21, 16:14)

FIVB Beach Pro Tour Challenge – Recife (BRA) - kvalifikace

Trousil / Westphal – Schalk / Bourne (USA) 0:2 (11:21, 16:21), Šépka / Sedlák – Ermacora / Waller (AUT) 0:2 (19:21, 19:21)

FIVB Beach Pro Tour Elite 16 – Dauhá (QAT)

čtvrtfinále: Mol / Sørum (NOR) – Perusič / Schweiner 2:1 (21:17, 23:21, 15:12)

Perušič / Schweiner – van de Velde / Immers (NED) 0:2 (21:23, 21:19), Perušič / Schweiner - George / Andre (BRA) 2:0 (21:17, 21:16)