25.3.2018

Nedělní zápasy v režii domácích, Kladno a Budějovice postupují do semifinále

Dnes se odehrály třetí čtvrtfinálové zápasy play-off UNIQA volejbalové extraligy mužů 2017/18, které skončily výhrami „silné čtyřky" na domácích palubovkách. To zajistilo Kladnu a Českým Budějovicím postup do semifinálových bojů. Volejbalisté Liberce a Karlovarska se ujali vedení 2:1 v sérii, která pokračuje ve středu na hřišti jejich dnešních soupeřů. K postupu do semifinále je dělí jedna výhra.

VK ČEZ KARLOVARSKO – VOLEJBAL BRNO, stav série 2:1

Po druhém zápase, které Karlovarsko prohrálo na půdě Brna se utkání vrátilo do Karlových Varů. V průběhu zápasu byli oceněni trenéři mládeže Karlovarska, kteří se starají o naše nejmenší a Karlovarský volejbalový svaz využil domácího utkání také k vyhodnocení krajských přeborů žáků a žákyň. Diváci dnes byli opět sedmým hráčem na hřišti.

č.: 150       dne: 25. 3. 2018      v hod.:18:00

VK ČEZ Karlovarsko – Volejbal Brno 3:0 (25:13, 29:27, 25:18)

Rozhodčí: Hudík M., Fink T., Koutník P., Kinderman M.

Počet diváků: 965

Domácí: Hudeček, Treial, Rejlek, Zmrhal, Prešinsky, Ropret, libero Pfeffer. Střídali: Štefko, Kriško, Široký, Hukel

Hosté: Okosanovič, Hrazdíra, Pražák, Boula, Hnadlíř, Klapal, libero Weber.  Střídali: Červinka, Římal, Stanislav, Mendoza, Jakubec

Ondřej Hudeček (kapitán VK ČEZ Karlovarsko): Jsme moc rádi za druhý set, který jsme otočili naší bojovností. Teď je to na Brnu. Vůbec to nebude jednoduché, my musíme jet do Brna se stejným zaujetím, které jsme předvedli dnes.“

Jiří Novák (trenér VK ČEZ Karlovarsko): „Super druhé vítězství. Vstoupili jsme výborně do zápasu. Ve druhém setu nás Brno málem potrestalo za to, že to půjde asi samo. Ale jinak klukům gratuluji a moc děkujeme divákům, že jsi našli cestu do haly i v neděli.“

Michal Hrazdíra (kapitán Volejbal Brno): „Karlovarští od začátku tlačili na servis, tak v útoku. Hráli výborný volejbal, my jsme nevyužili šanci v druhém setu a tím pádem jsem neměli šanci ani ve třetím setu.

Ondřej Marek (trenér Volejbal Brno): „Gratuluji Karlovarsku k parádními výkonu. My jsme tady dostali jednu šanci, kterou jsme nevyužili a domácí zaslouženě vyhráli.“

Krásné počasí, které dnes panovalo v Karlových Varech vybízelo k jarní procházce a jsme rádi, že plno těchto procházek skončilo i v Hale pro míčové sporty. Domácí hráči chtěli fanouškům dokázat, že druhé utkání, které nedotáhli v koncovkách do vítězného konce, bylo jen krátkodobým zaváháním.

V prvním setu Karlovarsko doslova vlétlo na soupeře z Brna. Už za stavu 4:0 z pohledu Karlovarska žádá o TO hostující trenér Marek. Nápor pokračoval dál, což dokazuje stav prvního TTO 8:2. Tvrdý servis, který nešel domácím v posledním zápase v Brně, přinášel jeden bod za druhým. Druhý TTO přerušil utkání za stavu 16:5 pro domácí. Další bod pro Karlovarsko donutilo hostujícího trenéra k přerušení hry (17:5). Od tohoto stavu vesměs obě družstva uhrávají svoji ztrátu. Koncovku domácí dohrávají za stavu 25:13.

Druhý set začíná o poznání jinak. Od počátku hosté z Brna udržují mírný náskok, který domácí srovnávají hned po první TTO. Hosté začínají lépe podávat. V každém utkání je to klíč k úspěchu. Za stavu 10:10, hosté získávají dva body, na které reaguje snížením domácí kapitán Hudeček. Po nevynucené chybě domácích zastavuje hru trenér Karlovarska Novák (14:11 z pohledu Brna). Po TO hosté na podání přešlapují. Brno zlepšuje i obranu na síti, kdy je zablokován domácí Treial. Rozhodčí pískají druhý TTO (12:15 z pohledu domácích). Následný útok středem již prochází obranou bez problémů (Treial 13:16). Opět zbytečné chyby domácích na útoku (2 x aut) a stav je 15:19, kdy trenér Novák zastavuje hru po druhé. Po dvou dalších chybách trenér Novák střídá, přichází Jakub Hukel místo Marka Zmrhala (15:21). Dva body tentokrát pro domácí nutí Brno vzít si TO (17:21). Další bod pro Karlovarsko získává Filip Rejlek, kterého následuje Rado Prešinsky na bloku a hosté střídají (přichází Římal 19:21). Domácí se podstatně zlepšují ve všech činnostech. Za stavu 21:23 přichází posílit blok Tomáš Široký. Divokou přestřelku v další rozehře vyhrávají domácí 22:23. Výborný volejbal v této fázi na obou stranách, který se divákům moc líbí. Za stavu 23:24 trenér Novák připravil další střídání, vrací se Zmrhal. A hosté si berou TO. Na podání přichází kapitán Hudeček. Nepříjemný servis, po kterém hosté pouze přehrávají a domácí získávají, díky Marku Zmrhalovi, jednoduchý bod. Další střídání, Přešinsky se vrací za Michala Kriška (26:25). Obě družstva uhrávají svoji ztrátu. Rejlkova rána 28:27. Domácí završují neskutečný obrat v setu. Karlovarsko vede 2:0 (druhý set získávají za stavu 29:27).

Třetí set začíná a díky Filipovi Rejlkovi 1:0 pro domácí. Set se lépe vyvíjí pro domácí, první TO pro hosty zastavuje hru za stavu 5:1 pro domácí. Další TO, tentokrát technický, přichází za stavu 8:4. Trenér Marek z Brna žádá další TO za stavu 5:11. Hosté točí sestavou za stavu 19:10 přichází Mendosa, ale Karlovarsko je k nezastavení. Za stavu 20:11 přichází místo Filipa Rejlka druhý universál Michal Kriško. Po dalším zkaženém servisu brněnského hráče Jakubce je stav 21:13. Blížíme se do koncovky, obě družstva uhrávají ztrátu a čekají na chybu soupeře. Hostující Okosanovič získává bod pro hosty po svém servise. Trenér Novák žádá TO (22:16). A přichází další povedený servis Brna 22:17. A další eso. Trenér Novák zastavuje hru druhým TO. Michal Kriško otáčí skóre. Sám jde na servis. Skvělá rána, která zkomplikovala rozehru hostů. Následuje nevynucená chyba (4 odbití) a domácí vítězí 3:0 na sety (poslední set 25:18).

Série se nyní přesouvá do Brna, kde play-off bude pokračovat utkáním 28.3.2018.

Autor: Tým Karlovarska

KLADNO VOLEJBAL CZ – EURO SITEX PŘÍBRAM, stav série 3:0

Série čtvrtfinále play-off se vrátila opět na Kladno a domácím chyběl před zápasem jediný bod k postupu do semifinále. První zápas byl v režii Kladna, které nedovolilo soupeři ničím překvapit. Druhý zápas na půdě Příbrami už v tak jednoznačné režii nebyl. Domácí se chopili vedení po prvním setu a hosté se často trápili na servisu. I přes řadu nepřesností si svěřenci Milana Fortuníka připsali druhý bod. Rozhodující třetí zápas vyhrálo Kladno.

č.: 149        dne: 25. 3. 2018         v hod.: 18:00

Kladno volejbal cz - Euro Sitex Příbram 3:1 (25:16, 25:13, 17:25, 31:29)

Rozhodčí: Kovář, Pecháček

Počet diváků: 720

Domácí: Zajíček, West, Šulista, Sobotka, Gromadowski, Hýský, libero Moník. Střídali: Blažek, Konečný, Fortuník, Bouza

Hosté: Böhm, Mikulenka, Rychecký, Pantič, Passier, Hrdý, libero Juračka. Střídali: Kust, Hulpach, Suda, Kohlmann, Kuchař

Domácí
Kapitán Adam Zajíček:
„Jsem naštvaný za to, co jsme předváděli poslední dva sety. Měli jsme víc štěstí než rozumu. Kdyby nastal pátý set, jsem přesvědčený, že bychom ho prohráli. Ještě, že se tak nestalo. Zápas jsme ubojovali a nyní se musíme připravit na dalšího soupeře, kde musíme hrát o mnohem lépe než poslední dva sety.“

Trenér Milan Fortuník: „První a druhý set jsme výborně bránili, na lavičce jsme si říkali, aby se něco nepokazilo. A pokazilo. Jsem rád za vítězství a postup. Věděli jsme, že Příbram bude těžký soupeř, nikdo si ji nepřál. Jsem rád, že jsme nezaváhali a vyhráli všechny tři utkání a těším se na boje o medaile.“

Hosté
Kapitán Martin Böhm:
První dva sety jsme odchodili, nic se nám nedařilo, ale nevzdali jsme se. Koncovky nám nejdou, na což jsme opět doplatili. Bohužel předvedený výkon nestačil na zvrat série.“

Trenér Martin Kop: „První dva sety jsme neměli co nabídnout, v útoku jsme byli špatní. Po dvou setech si možná Kladno myslelo, že už má vyhráno, pak jsme zabrali, ale ke konci čtvrtého setu nám nevyšel servis, který jsme měli hrát více na jistotu. Přeju Kladnu hodně štěstí.“

Kapitán Adam Zajíček si hned na úvod zapodával třikrát v řadě, čímž se jeho tým ujmul dvoubodového vedení. Kladno vstoupilo do zápasu velice aktivně a díky bloku Gromadowského vedli domácí 7:3. Čtyřbodový náskok ukazovala světelná tabule i v prvním TT po smeči Hýského. Příbram se nedokázala zkoncentrovat na hru, a tak si za stavu 11:4 vzal oddechový čas Martin Kop. Ani posléze se hra nezačala vyvíjet dle představ hostujícího trenéra, a tak si vzal i druhý time out (13:5). S přibývajícím časem se domácí mílovými kroky blížili k zisku první sady. Tu zařídil posledním bodem Šulista.

Začátek druhého setu byl vyrovnaný z obou stran, ale domácí před prvním TT dokázali zabrat a soupeři uskočit (8:4). Příbramští se nechtěli smířit s rozjíždějícím se debaklem a domácím se přiblížili na jediný bod (10:9). V tom však opět zapnuli na plné obrátky Kladenští a do druhého TT šli se šesti bodovým vedení. Hosté byli v naprosté křeči a domácí zaznamenali neuvěřitelných osm bodů v řadě! Velký bodový náskok svěřenci Milana Fortuníka nepromrhali a zaslouženě si připsali vítězství ve druhém setu.

Příbramští se zkoncentrovali a nehodlali nastoupit k poslednímu setu v sezóně. Tomu odpovídal raketový vstup do třetí části, v níž se hosté ujmuli vedení 5:1. Do prvního TT uhráli domácí pouze dva body, k hlasité řeči ke svým svěřencům měl trenér Fortuník oprávněné důvody. Příbramští hráli ve třetím setu skvěle, a tak po druhém TT vedli 16:8. Body si posléze oba týmy připisovaly rovnoměrně, což samozřejmě hostům vyhovovalo. Třetí set byl v jasné režii hostů, což vyvrcholilo ziskem setu.

Po dvoubodových sériích úřadovaly oba týmy na začátku čtvrtého setu a vedení se přelévalo z jedné strany na druhou. Ani jeden z celků se nedokázal odtrhnout a ujmout se dvoubodového rozdílu (10:10). To se nakonec povedlo Kladnu, které šlo do TT s dvoubodovým náskokem. Po příjmu Böhma do nízké střechy haly se domácí chopili čtyřbodového vedení a mířili vstříc postupu do semifinále (18:14). To by ovšem nesměli hosté třikrát v řadě bodovat, čímž byli zpět v kontaktu. Jelikož Böhm poslal své podání do outu, Kladno mělo dva mečboly. Nedokázalo využít ani jednu možnost a ke dvěma setbolům se dostala Příbram, která ovšem taky zaváhala. Celou sérii utnul až pátý proměněný mečbol domácích.

Autor: Vojtěch Voštinka

VK JIHOSTROJ ČESKÉ BUDĚJOVICE – SK VOLEJBAL ÚSTÍ NAD LABEM, stav série 3:0

Jihočeští volejbalisté přivítali v rámci třetího kola play-off volejbalové UNIQA extraligy na své domácí palubovce celek SK Volejbal Ústí nad Labem.

č.: 147     dne: 25. 3. 2018     v hod.: 18:00 hod

Jihostroj České Budějovice - SK Volejbal Ústí nad Labem 3:0 (25:19, 25:21, 25:19)

Rozhodčí: Kavala T., Spáčil L.

Počet diváků: 1 000

Domácí: Palgut, Mach, Křesťan, Halaba, Ondrovič, Fila, libero Michálek.

Hosté: Kramár, Prajzler, Tibitanzl, Bartůněk L., Voth, Vanags, libero Pondělíček. Střídali: Kořínek, Vodvárka, Průcha.

Vyjádření po utkání :

René Dvořák (trenér VK Jihostroj): „Připadlo mi, že jsme se dnes nedokázali trochu víc nažhavit a nahecovat. Jsem moc rád za postup do semifinále, ale budeme muset začít hrát daleko lepší volejbal, abychom ve finále uspěli.“

Filip Křesťan (univerzál Jihostroje): „Jsem rád, že jsme to zvládli. Není vždy jednoduché potvrdit roli favorita a jsem moc rád, že jsme to zvládli a dokázali odehrát čtvrtfinále na tři vítězné zápasy.“

Petr Brom (trenér Ústí nad Labem): „Gratuluji Jihostroji k postupu, dnes byl jednoznačně lepším týmem. V důležitých fázích se vždy ukázala kvalita Jihostroje.“

Martin Pondělíček (libero Ústí nad Labem): „Od začátku jsme tahali za kratší konec. Jihostroj měl lepší servis a tím nás odtáhl od sítě, také měl Jihostroj lepší blok a my jsme neuhrávali bodové míče.“

Domácí trenér poslal na palubovku pozměněnou základní sestavu. Na pozici libera zaskočil výjimečně smečař Petr Michálek. Martin Kryštof kvůli nemoci zůstal doma. V úvodním setu se domácímu týmu dařilo v obraně na síti a na servisu. Do koncovky první sady vstupoval Jihostroj se suverénním  náskokem 21:12. Dvaadvacátý bod zaznamenal útokem Filip Křesťan, poté jeho spoluhráč Tomáš Fila připsal třiadvacítku. České Budějovice získaly první set během 25 minut rozdílem 25:19.

Druhý set přinesl vyrovnaný začátek. Začala bitva o každý bod a stav se přeléval ze strany na stranu (7:7). Voth výborně servíroval a přímým bodem z podání posunul hostující Ústí do vedení 9:7. Jihostroj stále dotahoval a až Filip Křesťan dorovnal na 10:10. Bromovo Ústí nad Labem dobře přihrávalo, vylepšilo útok a rázem se dostalo do vedení 16:14 a Jihostroj stále dorovnával a pevně držel krok. V koncovce pomohl skvělým servisem Filip Křesťan, to už domácí vedli 21:19. Hosté ještě vystřídali, místo Matěje Prajzlera přišel na servis Richard Průcha. Poté opět přišlo jihočeské eso, tentokrát od Pawla Halaby a chvíli potom už stav 25:21 druhý set ukončil.

Ve třetím dějství začal Jihostroj tlačit na podání a byl efektivnější v útoku a vítězství, které domácí tým Reného Dvořáka poslalo do semifinále, na sebe nenechalo dlouho čekat. Nejvíce bodujícím hráčem utkání byl českobudějovický univerzál Filip Křesťan (15 bodů).

Autor: Blanka Popelková

VK DUKLA LIBEREC – VK OSTRAVA, stav série 2:1

Čtvrtfinálová série se vrátila za stavu 1:1 na zápasy v neděli zpět po Ještěd. Dukla ve druhém utkání totálně propadla v koncovce čtvrtého setu, když vedla 2:1 na sety a měla několik mečbolů od stavu 24:21. Bohužel se jí ale utkání nepodařilo dokončit a Ostrava tak srovnala čtvrtfinále UNIQA extraligy. Kdo se dostane do vedení, to se muselo rozhodnout v útulné liberecké hale. Nakonec větší bojovnost předvedla Dukla a na Moravu se série vrací při vedení Severočechů 2:1 na utkání.

č.: 148      dne: 25. 3. 2018       v hod.: 18:00

VK Dukla Liberec – VK Ostrava 3:1 (25:22, 22:25, 25:23, 25:18)

Rozhodčí: Jaromír Kořenek a Petr Kvarda

Počet diváků: 1 012

Domácí: Správka, Holubec, Štokr, Galabov, Leikep, Janouch, libera Kopáček a Kunc . Střídali: Kriško T., Staněk, Indra

Hosté: Janků, Kotas, Šmídl, Vašina, David, Biernat, libero Sobczak. Střídal: Balon

Aleš Správka (kapitán VK Dukla Liberec): „Pro nás to bylo dnes těžké utkání. Byl to boj, kromě posledního setu. Bojovalo se na obou stranách. Z naší strany to byla trochu křeč, nehráli jsme uvolněně, ale pomalinku jsme se z toho dostali. Uhrávali jsme dnes těžké balony, které nám chyběly v tom předchozím utkání a tím jsme se drželi pořád nahoře. Takže spokojenost, vyhráli jsme a teď Ostrava musí potvrdit domácí prostředí.“

Michal Nekola (trenér VK Dukla Liberec): Myslím si, že to bylo utkání hodné play-off, se vším všudy. Dramatické tři koncovky se šťastným koncem pro nás. Jsme samozřejmě šťastní, že jsme urvali ten druhý důležitý bod a jedeme si do Ostravy pro třetí.“

Mateusz Biernat (kapitán VK Ostrava): Myslím si, že to byl stejný scénář jako při posledním utkání tady, v pondělí. Třetí set rozhodl o tom, že Dukla nás zlomila. Čtvrtý set jsme už nebojovali. Měli jsme tam své momenty, šance, které jsme nevyužili, jako jsme to udělali doma. Ale zase musím říct, že jedeme domů s hlavou nahoře. Myslím si, že celkový výkon byl úplně v pohodě. Jen platíme za mladost, co tu máme, a to v rámci nevynucených chyb.“

Jan Václavík (trenér VK Ostrava): My jsme měli dobrý střed, vyhráli jsme druhý set a srovnali jsme na 1:1. Asi byl dost rozhodující třetí set, protože tam jsme vedli 20:21, ale ten set jsme neuhráli. Navíc se nám dnes nepovedlo ubránit Honzu Štokra, ten hrál výborně. Neměli jsme tím pádem ani tolik bloků, jako poslední zápas doma v Ostravě.“

První set byl ve znamení značného množství zkažených podání. Dokonce první tři body na straně Ostravy byly právě po zkažených servisech Dukly. Přesto po esu Honzy Štokra přichází hned v úvodu utkání menší trhák Dukly (4:1 – eso). Ale i Ostrava kvalitním podáním se rychle Dukle přibližuje (5:4 – eso David Janků). Potom ale hosté míří signálem středem do zámezí (Jan David – 7:4) a Dukla si své vedení bere zpět. Před prvním TT hosté blokem snižují na rozdíl jediného bodu (blok David Janků) a po time je za stav u 11:11 vyrovnáno (Matěj Šmídl smečí o blok Dukly). Po vyrovnání je k vidění v liberecké sportovní hale velmi kvalitní volejbal s pěknými výměnami. V koncovce do jednobodového náskoku nahlížejí hosté (19:20 – David Janků tvrdě dírou v bloku), ale proti ztrátě prvního dějství je domácí univerzál (Jan Štokr). Při podání Jakuba Janoucha se dvakrát tvrdě vyznamenává na útoku a posílá Duklu do vedení 23:21. První setbol utkání dokonce domácí univerzál získává svým dobře postaveným blokem (24:21). První setbol odvrací diagonální hráč hostí (Matěj Šmídl), ale druhý si již Dukla pohlídala. Kapitán Dukly z vedlejšího kůlu ukončuje první set, kde jsme byli svědky velmi kvalitní hry obou týmů.

Druhá sada byla úplně totožná jako jsme měli možnost sledovat v prvním čtvrtfinále. Ostrava velmi riskovala na útoku a na podání a zaslouženě se rychle dostává do velice slušného vedení (2:4 – Dukla aut, 3:6 Matěj Šmídl ze zadní zóny I, 7:13 eso David Janků, 7:14 přísně posouzený dvoják Dukle). Dukla se snažila blokem (11:15 - Libor Leikep) a využívat svého univerzále, kterému se dnes velmi dařilo (Jan Štokr 33 bodů – 69,23% na útoku, 4x eso a 3 bodové bloky). Přesto to ale na zisk druhého setu nestačilo. Další zkažené podání Dukly dovoluje Ostravě získat první setbol druhé sady (20:24). Ale i hosté kazí své podání (18:18 na zkažená podání) a když Jan Štokr boduje přímo z podání na ukazateli již svítí 22:24. Až mladičký Lukáš Vašina ukončuje snad nejdelší výměnu utkání a získává pro Ostravu tak dlouho očekáváný 25. bod a vyrovnává stav utkání na 1:1 na sety.

Hosté dobře naladěni ziskem druhé sady se po výměně stran dostávají do tříbodového vedení (2:4 Lukáš Vašina z HK bez bloku na zem, 4:7 – Lukáš Vašina eso). Získaný náskok si ale hosté sami prohospodařují. Dva útoky do autu (Matěj Šmídla a David Janků) a je vyrovnáno (7:7). Po TT přichází stejný dabl na útoku, tentokrát v opačném gardu – 10:8 pro domácí. Po esu kapitána Ostravy (Mateusz Biernat) je zase vyrovnáno (10:10). Dalo by se říci, že hosté začínají mít více ze hry. Drzá smeč dírou v bloku (Lukáš Vašina) vrací vedení na stranu Ostravy (12:13) a když domácí univerzál nepatrně přešlápne při smeči ze zadní zóny I lajnu, hosté vedou 15:17. Ještě za stavu 20:21 (eso David Janků) hosté nepatrně vedou, potom ale na podání přichází Jan Štokr a o osudu třetího setu je prakticky rozhodnuto (23:22 eso). Setbol pro domácí blokem zaznamenává Libor Leikep (24:23). Hned první setbol Dukla využívá. Jan Štokr tvrdou smečí po lajně sestřeluje ostravského hráče a domácí jsou ve vedení 2:1 na sety.

Ve čtvrtém setu hosté nahlédli do vedení pouze v úvodu, když Dukla míří do autu (1:3). Aleš Holubec jednoblokem za stavu 4:4 vyrovnává a od tohoto stavu začíná mít jasně navrch. Lví podíl na bodovém újezdu má domácí univerzál, který skládá jednu bodovku za druhou a výsledkem je velmi slušné vedení Dukly (6:4 – 2x smeč Jan Štokr, 10:6 – trojblok, 12:7 přísný verdikt rozhodčího nahrávači hostů, 15:9 – eso Jan Štokr). Hosté bojovali, ale na rozjetou Duklu již protizbraň nenašli. Naopak parádní kousek se povedl domácímu trenérovi Michalovi Nekolovi, který na podání posílá druhého svého univerzála Patrika Indru, který třemi parádními přímými body z podání posouvá Duklu k zisku třetího čtvrtfinálového utkání (20:13). První mečbol na sebe nenechává dlouho čekat (24:17 – zkažené podání David Janků). První mečbol odvrací Lukáš Vašina z nouzové nahrávky přes celé hřiště. Druhý si již Dukla pohlídala, když Tomáš Kriško tvrdou smečí podél bloku ukončuje velmi pohledné utkání.