22.12.2018

Nedobytná tvrz volejbalistů Českých Budějovic odolala i Karlovarsku

Ve šlágru 13. kola UNIQA volejbalové extraligy mužů 2018/19 viděla skvělá divácká návštěva v čase předvánočním výhru lídra soutěže Jihostroje nad Karlovarskem. Příbram rozstřílela servisem Benátky nad Jizerou, Liberec ukončil vítěznou sérii Ostravy. Ústí nad Labem potěšilo své fanoušky vítězstvím nad Zlínem a Kladno i přes počáteční zaváhání zdolalo Odolenu Vodu.

VK EURO SITEX PŘÍBRAM – VK BENÁTKY NAD JIZEROU

V třináctém „předvánočním“ kole UNIQA extraligy na sebe narazily přátelsky naladěné týmy domácí Příbrami a Benátek nad Jizerou. Kromě druhého setu dnes domácí Příbram nedala Benátkám moc šancí na vítězství a získala v poklidu plný počet bodů.

č.: 75       dne: 22. 12. 2018     v hod.: 17:00

VK Příbram – VK Benátky nad Jizerou 3:0 (25:8, 25:23, 25:18)

Rozhodčí: Renčín K., Krtička J., Svoboda J., Poláček J.

Počet diváků: 728

Domácí: Graham, Lech, Böhm, Mikulenka, Dolgopolov, Wawrzynczyk, libera Juračka, Kop. Střídali: Hulpach, Trojanowicz, Kuchař, Rosenbaum

Hosté: Nesvačil F., Sukuba, Martinez, Rojas, Hudák, Celerýn, libero Kunc. Střídali: Nesvačil M., Piskáček, Indra

Martin Böhm (kapitán domácích): „Soupeř trošku nešťastně začal bez Indry, jejich klíčového hráče, což nám trošku usnadnilo první set, který jsme si v pohodě odehráli. Pak jsme hráli, řekněme, takový standardní výkon, neměli jsme tolik chyb, docela dobře se nám dařilo na servisu asi jako v posledním zápase s Odolenou Vodou, takže jen tak dál a teď nás čekají asi čtyři zápasy, kdy se bude rozhodovat o postavení v tabulce.“

Martin Kop (trenér domácích): „První set jsme velmi dobře servírovali a soupeře jsme roznesli, respekt Benátkám, které se pak výrazně zlepšily v druhém setu. S příchodem Indry zlepšili hosté servis, začali riskovat a jsme rád, že jsme to zvládli na 2:0, protože to bylo opravdu vyrovnané. Ve třetím setu jsme znovu dobře podávali a hráli dobře na ztrátu. Jsem rád, že jsme to dnes před domácími diváky zvládli za tři body, zároveň jim moc děkuji a přeji všem hezké svátky.“

Michal Sukuba (kapitán hostů): „Domácí nás dnes v prvním setu rozstříleli servisem, než jsme se rozkoukali, tak bylo po prvním setu. Druhý set jsme začali lépe, tahali jsme se až do koncovky, kde jsme bohužel měli trochu smůlu nebo nešikovnost, kdy jsme měli nahranou bodovku a mohli jsme jít do trháku, ovšem domácí si jí nakonec ubránili, šli do vedení 2:0, tam se to asi zlomilo. Třetí set se pak odvíjel jako ten první, domácí výborně podávali, bránili v poli i na bloku, my jsme měli problém se ztrátou a nemohli jsme se celkově prosadit, takže zaslouženě výhra pro domácí. “

Vladimír Němeček (trenér hostů): „Domácí dnes byli výrazně lepší na servisu a my bohužel pokračujeme v těch výkonech, kdy venku nehrajeme dobře a dnes jsme opět prohráli 3:0.“

Do prvního setu vstoupila Příbram nekompromisním výkonem, tlačili soupeře na servisu ve velkém stylu, navíc Benátky bez univerzála Indry nepředvedly prakticky nic a Příbram za 17 minut šla do vedení 1:0, první set skončil 25:8.

Do druhého setu vstoupily Benátky bojovněji, na palubovku naskočil univerzál Indra, který skládal důležité body a stav byl po celou dobu setu vyrovnaný. Probudili se také smečaři Rojas s Nesvačilem, kteří pomohli na příjmu a drželi svůj tým v dostřelu. Koncovka byla velmi vyrovnaná, oba týmy vyčerpaly oba oddechové časy, Příbram ubránila v koncovce důležitý míč a šla do vedení 2:0 na sety.

Do třetího setu nastoupili hosté už lehce odevzdaně, nad vodou je držel skvělým servisem pouze univerzál Indra. Na druhé straně útočil skvěle univerzál Lech, který v zápase nasbíral 18 bodů a útočil s úspěšností 71 %. Slušný výkon předvedl také blokař Mikulenka, který složil 5 míčů z 8, celkem 4x zablokoval a připsal jedno eso. Domácí tedy dnes předvedli koncentrovaný výkon bez přílišných chyb a zvítězili nad Benátkami 3:0 na sety.

Autor: Štěpán Chvosta

VK DUKLA LIBEREC – VK OSTRAVA

Duklu Liberec dnes na domácí palubovce čekalo poslední utkání v letošním roce. Mistrovský zápas mezi svátky si Dukla přeložila až na leden, a tak konec roku chtěla zakončit vítězně a pod stromeček si nadělit plný počet bodů. V druhém kole letošního ročníku UNIQA extraligy mužů to u dnešního soupeře VK Ostravy na jeho palubovce neměla vůbec lehké. Vítězství zachraňovala až ve zkrácené hře, přitom ještě za stavu 11:9 prohrávala o dva body. V dnešním utkání nakonec zůstaly všechny body pod Ještědem. I když Ostrava hrála mimo třetího setu a jednotlivých koncovek velice dobře, dnes ale na s chutí hrající Duklu prostě neměla a musela se s porážkou 3:0 smířit. Nyní oba celky čeká odpočinek a na Dukle se může slavit. Nejen vítězství, ale ředitel Dukly Liberec má narozeniny a tak oslavy padesátin mohou začít – gratulujeme.

č.: 77        dne: 22. 12. 2018            v hod.: 18:00

VK Dukla Liberec – VK Ostrava 3:0 (25:19, 25:18, 25:15)

Rozhodčí: Dušan Rychlík a René Činátl

Počet diváků: 890

Domácí: Leikep, Štokr, Grut, Veselý, Biernat, Šulista, libero Kopáček. Střídali: Srb, Kroužek

Hosté: Podlesny, Janků, Kotas, Dvořák, Menner, Sedláček, libero Sobczak. Střídali: David, Beal, Vancl

Aleš Správka (kapitán Dukla Liberec): „Dnešní utkání jsme odehráli výborně. Hráli jsme koncentrovaně a tlačili jsme na podání. Výborně jsme i bránili. Ostrava prakticky dnes neměla šanci.“

Michal Nekola (trenér Dukla Liberec): „Chtěl bych poděkovat všem divákům, kteří se s námi dnes přišli před koncem roku rozloučit. Myslím si, že v dnešním utkání jsme byli lepší ve všech herních činnostech a zaslouženě jsme získali tři body.“

Jan David (kapitán VK Ostrava): „Liberec byl na nás dnes velmi dobře připraven. My jsme v prvních dvou setech částečně Dukle vzdorovali, ale ten poslední set byl prostě – já nevím. To už jsme nedokázali rozjetý Liberec zastavit a třetí set pro nás skončil špatně, ale co naplat. Gratuluji soupeři k vítězství.“

Jan Václavík (trenér VK Ostrava): „Gratuluji Liberci k vítězství. Myslím si, že dnes odehráli hráči výborný zápas. Určitě nás přehráli, protože tlačili na podání. Potom nás již dobře načetli a dařilo se jim nás ubránit.“

Dukla do utkání vstoupila velice dobře. Petr Šulista boduje na útoku a když jde na podání, zaznamenává první eso v utkání (8:5). Přesto hosté dokázali rychle s Duklou srovnat krok a po bloku a chytré zalívce o blok Dukly (oboje Blazej Podlesny) dokonce získává jednobodové vedení (8:9). Ani toto vedení nemá dlouhé trvání. Dukla začíná úřadovat na obraně na síti a vedení se vrací na stranu domácích (10:9 – blok Jakub Veselý – Jan Štokr; 13:11 – blok Mateusz Biernat). V druhé polovině setu se opět Dukla vyznamenává na bloku a svojí pestrou hrou začíná převyšovat svého soupeře. Výsledkem je vysoké vedení na jednom postavení při podání Honzy Štokra (22:16 – eso). Další precizní blok již nám přináší první setbol utkání (24:16 – Jakub Veselý). Zkažené podání Dukly a dvě esa na straně Ostravy (David Janků) oddalují konec první sady, ale po signálu středem (Jakub Veselý) Dukla využívá čtvrtý setbol a ujímá se vedení 1:0 na sety.

I úvod druhé sady vyšel lépe domácím. Plachtivé podání Libora Leikepa dělá hostům velké problémy a když na bloku zaúřaduje 209 cm vysoký Jakub Veselý, domácí jsou ve vedení 3:0 na body. Tak jako v prvním setu, tak i v druhém hosté rychle přebírají otěže druhé sady. Tři úspěšné bloky a přímý bod z podání dovoluje Ostravě dvoubodové vedení za stavu 11:13 (bloky Václav Kotas, 2x Jakub Dvořák a eso Blazej Podlesny). Ale ani toto vedení nemá dlouhého trvání. Jan Štokr chytře oťukává blok a když Jakub Dvořák dvakrát za sebou míří do autu, Dukla se raduje z vedení 17:15. Další dva bodíky na straně domácích rychle připlouvají po bloku Libora Leikepa a nečistém hraní hostů (19:15). Při podání Honzy Štokra se rychle přibližuje konec druhé sady (23:17). Signálem středem Dukla získává první setbol druhého setu (Jakub Veselý). Ten je záhy proměněn, protože útok hostů končí v síti a domácí jsou ve vedení 2:0 na sety.

Třetí set již byl jednoznačnou záležitostí pro svěřence domácího trenéra Michala Nekoly. Kvalitní podání a neprodyšná obrana na síti slavila úspěch a bodový rozdíl mezi oběma družstvy rapidně narůstal (3:1 – Jan Štokr tvrdě na útoku; 7:3 blok Libor Leikep – Petr Šulista a aut hosté). Při dalším vydařeném plachtivém podání Libora Leikepa přichází rozhodující fáze třetí sady. Hosté se velmi trápí na příjmu podání a výsledkem je rychle vedení 16:5 (2x eso). Vysoké vedení využívá domácí trenér a na palubovku posílá své mladé hráče Jirku Srba a Miroslava Kroužka. Po střídání obraz hry se nemění a během pár míčů všichni diváci vstávají ze svých sedaček, aby oslavili první mečbol utkání. Andrej Grut nádherně umístěnou smečí z hlavního kůlu do dlouhé diagonály vymetá růžek ostravské poloviny palubovky a domácí mají první mečbol (24:14). První si Dukla kazí sama zkaženým podáním. V další hře jsme svědky snad nejdelší výměny v zápase, která končí útokem hostů do těsného autu (Anton Menner) a velmi důležité vítězství za tři body pro Duklu je na světě.

SK VOLEJBAL ÚSTÍ NAD LABEM - VSC FATRA ZLÍN

Hosté přijeli do Ústí složit reparát a oplatit domácím nečekanou porážku z první poloviny soutěže. V průběhu prvního setu byli i lepším týmem s menším počtem nevynucených chyb. O výsledku utkání rozhodla koncovka třetího setu, ve které byli domácí o málo lepší v obraně v poli a méně chybující v útoku. Zcela jistě to pro domácí nebyly jednoduché tři body. Zlín o ně po většinu utkání zabojoval se ctí a sahal minimálně po bodu.

č.: 76         dne: 22. 12. 2018         v hod.: 17:00

SK Volejbal Ústí nad Labem – VSC Fatra Zlín 3:1 (23:25, 25:18, 30:28, 25:19)

Rozhodčí: Kořenek Jaromír, Němeček Petr

Počet diváků: 522

Domácí: Dhionathan Da Silva, Wilson Marc, Kramár Filip, Koci Redjo, Tibitanzl Martin, Bartůněk Luboš, libero Kořínek Jiří. Střídal: Jakub Rybníček

Hosté: Šulc Radim, Čech Daniel, Čechmánek Michal, Adamec Jiří, Vašíček Jiří, Nevláčil Vojtěch, libera Bláha Miroslav, Viceník Adam. Střídali: Kozák Adam, Motyčka Jakub, Barták Petr

Filip Kramár (kapitán SK Volejbal Ústí nad Labem): Skvělá a zasloužená výhra za tři body. Zakončili jsme rok výhrou a to jsme chtěli. Děkujeme našim fanouškům za podporu po celý rok, jsou nejlepší.“

Jakub Salon (trenér SK Volejbal Ústí nad Labem): Jsem rád za tři body. Vítězství se nerodilo vůbec lehce. V důležitých momentech jsme byli trpělivější a jednoblok Jakuba Rybníčka  na konci třetího setu byl klíčový. Dramatický zápas, který se divákům musel líbit. Moc jim děkujeme za podporu.“

Michal Čechmánek (kapitán Fatra Zlín): Bohužel jsme si přenesli porážku z třetího setu do čtvrtého a přestali jsme hrát. Chvilkami to vypadalo, že to zvládneme, ale zkušenosti hráčů rozhodly.“

Přemysl Obdržálek (trenér Fatra Zlín): Třetí set rozhodl o výsledku celého utkání. Opět jsme doplatili na nezkušenost mančaftu. Musíme být trpělivý a věřit, že se nám sázka na mládí vrátí.“

Popis utkání

Začátek utkání je charakteristický množstvím chyb na obou stranách a to jak na servisu, tak i v útoku. Hosté přece jenom lépe servírují a dostávají se do vedení 14:17 a 16:19. Vstupují tak do koncovky v nadějnější pozici, ale chybami v útoku se o této výhody zbavují. Domácí vedou 21:20, ale opět chyba na servisu a následné tři ubráněné útoky Zlínem přivedou hosty k vedení 0:1 na sety.

Druhý set je ze strany domácích kvalitativně na jiné úrovni. Od začátku lépe servírují, brání v poli a účinně útočí. Postupně narůstá skóre na 10:5, 15:8 a o výsledku setu není pochyb.

Třetí set se ukáže jako rozhodující a pro diváky nejatraktivnější. Zlín jde účinným blokem do vedení 2:5 a 3:7 a domácí si berou první time. Po něm otáčí domácí skóre dobrou obranou na 11:8. Hosté opět blokem srovnávají na 12:12 a po krátké přetahované jdou domácí do koncovky s vedením 21:19. Na podání přichází Šulc, který rozhodí útok Ústí, které chybuje a Zlín otáčí na 21:22. Hosté nevyužívají dva setboly, naopak domácí druhý setbol bojovností a zkušeností využijí a jdou do vedení 2:1 na sety.

Čtvrtý set jsou domácí hnáni nadšeným publikem do ještě větších obrátek a to se projeví na vývoji skóre. Zlín chybuje, domácí kvalitně brání v poli a přidávají konečně i úspěšné bloky. Vedení 14:9 a euforie diváků drží domácí hráče v koncentraci a v nasazení. Mírná korekce skóre se povede hostům kvalitním blokem (18:15), ale na zvrat ve vývoji to nestačí. Ústí bezchybně ztrátuje a trpělivou hrou dotáhne set k jasné výhře 25:19.

Autor: Mgr. Přikryl Miroslav

KLADNO VOLEJBAL CZ – AERO ODOLENA VODA

Poslední vystoupení v letošním roce hráči Kladno volejbal cz nakonec zvládli. Ve středočeském derby porazili doma celek AERO Odolena Voda v poměru 3:1, když po prohrané první sadě zlepšeným výkonem dotáhli utkání za tři body.

č.: 74          dne: 22. 12. 2018            v hod.: 18:00

Kladno volejbal cz – Aero Odolena Voda 3:1 (19:25, 25:17, 25:20, 25:17)

Rozhodčí: Emil Velinov, Michal Kostka

Počet diváků: 581

Domácí: Sobotka, Habr, Vemič, Zajíček, Marel, Hýský, libero Moník. Střídali: Vostárek, Jachnicki, Wallisch, Blažek

Hosté: Hladík, Walsh, Viiber, Vanags, Gear, Russell, libero Hadrava. Střídali: Mikula, Vachoušek, Kotrch

Tomáš Hýský (kapitán Kladno volejbal cz): Už jsme byli unaveni po dlouhém podzimu, mleli jsme z posledního. Děkuji fanouškům za podporu, bylo to skvělé předvánoční vítezství.“

Milan Fortuník (trenér Kladno volejbal cz): „Začali jsme nekoncentrovaně a nedodržovali jsme taktický plán. Ale od druhého setu jsme už důsledněji šli za třemi body. Děkuji divákům za podporu.“

Tomáš Kotrch (kapitán Aero Odolena Voda): „Škoda, že po prvním setu v dobře rozehraném utkání, jsme podlehli tlaku na podání a přestali jsme útočit.“

Jiří Šiller (trenér Aero Odolena Voda): „Domácí jsme dokázali v prvním setu bránit, ale pak se rozjeli a tlačili nejen na podání, ale i v útoku.“

Domácí vstoupili do utkání hodně špatně. AERO brzy vedlo 2:5, a protože si Orli nedokázali nahrát, neustále náskok navyšovali až na rozdíl osmi míčů. Kladeňáci sice snížili na rozdíl tří bodů, ale potom znovu udeřili hosté, vydařeným servisem se dostali do jednoznačného vedení 17:23 a o zisku první sady bylo definitivně rozhodnuto.

Polovina druhého dějství byla hodně vyrovnaná. Rozhodujícím aspektem bylo zlepšení podání na kladenské straně. Ze stavu 16:14 se v krátkém úseku prosadili Orli do vedení 21:16 a náskok již nepustili.

Třetí sada byla bojem o každý bod až do stavu 17:16. Za tohoto skóre se domácím podařilo odskočit do vedení 20:16, když v rozhodujících fázích podržel Kladno dvěma bloky Marel, na což Odolena Voda již nenašla odpověď. Orli si tak „dolétli“ pro nesmírně důležitý třetí set.

V posledním dějství středočeského derby se hosté již nezmohli na větší odpor. Vemič a spol. se ujali vedení 6:3 a následně náskok zvýšili na rozdíl šesti míčů 14:8. Ve zbytku setu a potažmo celého utkání si již s přehledem udrželi vývoj utkání až do konce.

Autor: Anna Earl, Radek Cába

VK JIHOSTROJ ČESKÉ BUDĚJOVICE – VK ČEZ KARLOVARSKO

Budějovická sportovní hala zaplněná až po strop hostila dlouho očekávaný šlágr a ten diváky určitě nezklamal. Od začátku viděli napínavé výměny na obou stranách, v koncovkách však většinou byli šťastnější domácí, po zásluze vyhráli 3:1 a potvrdili tak první místo v tabulce.

č.: 73     dne: 22. 12. 2018       v hod.: 19:30

VK Jihostroj České Budějovice – VK ČEZ Karlovarsko 3:1 (25:22, 25:16, 21:25, 25:15)

Rozhodčí:  Grabovský Z., Hudík M.

Počet diváků: 1590

Domácí: Kraffer, Todua, De Amo, Michálek, Mach, Křesťan, libero Kryštof. Střídali: Staples,Šotola, Kupilík

Hosté: Hudeček, Patočka, Rejlek, Zmrhal, Beer, Van Haarlem, libero Pfeffer. Střídali: Penrose, Vašina, Džavoronok

Radek Mach (kapitán VK Jihostroj České Budějovice): „Hráli jsme s výborným soupeřem a jsem rád, že jsme předvedli koncentrovaný výkon. Výhra 3:1, za tři body a ještě doma před tolika výbornými diváky je super rozloučení s rokem 2018 a přeju všem našim fanouškům hezké svátky.“

René Dvořák (trenér VK Jihostroj České Budějovice): „Krásné vyvrcholení před naplněnou halou. Myslím, že diváci viděli velmi slušný volejbal z obou stran. My jsme dobře tlačili servisem a výborně jsme bránili v poli.“

Ondřej Hudeček (kapitán ČEZ Karlovarsko): „Narazili jsme na Budějovice, které momentálně hrají s velkým sebevědomím, které nám teď chybí. V těch pasážích, kdy se sety lámaly, Budějovice projevily větší odvahu a to rozhodlo. Prostě byly lepší a my musíme zabrat.“

Jiří Novák (trenér ČEZ Karlovarsko): „Rozhodl asi servis domácích. Udělali podstatně míň chyb a víc tlačili. Rozhodovalo se to dost na příjmu. Celkově nám chybělo víc agresivity.“

Od prvních výměn se hrál v Budějovicích volejbal jako řemen. Lehce navrch měli Západočeši, zejména Rejlek potvrzoval své výsadní postavení mezi univerzály. Ohromnou motivaci měli především Ondřej Hudeček a Marek Beer v dresu Karlovarska, kteří právě v jihočeské metropoli volejbalově vyrostli.

Z počátku úvodního setu Budějovice tahaly za kratší konec provazu, pak se jim podařilo srovnat (15:15) a několika ráznými údery si vydřely dvoubodový náskok. Ten se jim podařilo uhájit až do konce setu, když poslední míč hosté zahráli do autu.

Trenéři Dvořák i Novák nechali na palubovce základní sestavy a druhý set začal opět ve velkém tempu. Nahrávači obou celků De Amo a Van Haarlem vymýšleli, jak nejlépe by přelstili bloky soupeře. Hrály se volejbalové šachy. Diváci byli nadšení z krásných výměn, které stále častěji úspěšně zakončoval domácí univerzál Filip Křesťan. Když přidal i body z podání, bylo o osudu druhé sady prakticky rozhodnuto. Na závěr se ještě blýsknul esem Max Staples.

Jak předchozí set skončil, tak třetí začal – Křesťan eso! Domácím všechno vycházelo, vedli už 11:8. Pak se jejich strojová hra zadřela při podání Van Haarlema a Karlovarsko rázem vedlo 15:11. Dvořák poslal na palubovku Kupilíka se Šotolou, ale zkušené karlovarské borce změna nezaskočila a koncovku třetího setu uhájili pro sebe.

Čtvrté dějství zahájili lépe hosté. Jihočeši ale navyšovali tlak, znovu bezchybně přihrávali a De Amo mohl připravovat smečařům skvělé pozice k zakončení. Diváci mohli sledovat koncert v podání hráčů Jihostroje, kteří znovu potvrdili, že z Budějovic se body často nevozí! Poslední utkání v letošním roce vyhrály České Budějovice nad Karlovarskem 3:1.

Autor: Redakce VK Jihostroj Č.B., foto Dan Kubát