21.10.2019

Ostravští volejbalisté díky vynikajícímu servisu získali překvapivý skalp Jihostroje

V televizní dohrávce 3. kola UNIQA volejbalové extraligy mužů 2019/20 nenechala Ostrava loňského mistra na své palubovce ani na chvíli nadechnout. Po celý zápas ostravský tým bezchybně ztrátoval a v každém setu si našel úsek, kdy doslova koncertoval. Výborným servisem domácí tlačili Budějovice po celý zápas a následně se prosazovali skvělou obranou i nekompromisním útokem.

č.: 18            dne: 21. 10. 2019             v hod.:19:30

VK Ostrava – VK Jihostroj České Budějovice 3:0 (25:18, 25:19, 25:19)

Rozhodčí: Grabovský Z., Kovář V. ml.

Počet diváků: 450

Domácí: Dvořák, Ihnát, Marcyniak, Podlesny, Janků, Sedláček, libero Sobczak

Hosté: Michálek, Mach, Křesťan, Mechkarov, Todua, De Amo, libero Kryštof. Střídali: Piskáček, Fila, Šotola, Zmrhal

David Janků (kapitán VK Ostrava): „Vstoupili jsme do utkání velmi agresivně, tak jsme to i chtěli. Vysokou laťku jsme si udrželi po celé utkání, kdy jsme to všichni odmakali na sto deset procent a já děkuji klukům za jejich výkon.“

Jan Václavík (trenér VK Ostrava): „Hráli jsme dnes velmi dobrý zápas. Byli jsme agresivní, trpěliví od začátku až do konce a měli i štěstí, což k tak kvalitnímu výkonu patří. Tato výhra je obrovským povzbuzením do další práce.“

Radek Mach (kapitán VK Jihostroj České Budějovice): „Gratuluji soupeři k vítězství. Ostrava hrála výborně a o její zasloužené výhře rozhodly dva faktory. Za prvé výborně podávala a my jsme měli problémy na útoku a za druhé měla daleko lepší herní projev a bojovnost. Domácí byli v zápase, my jsme se do něho naopak až na pár výjimek vůbec nedostali.“

René Dvořák (trenér VK Jihostroj České Budějovice): „Bylo jasně vidět, že jsme dnes za Ostravou zaostávali ve všech ohledech. Nevypořádali jsme se po celé utkání s agresivním servisem soupeře, od toho se odvíjely naše problémy v útoku. Hráli jsme bezhlavě a nepomohli si ani blokem. Ostrava dohrávala bodové míče a v euforii dokráčela k zaslouženému vítězství. Musím ji k výkonu jenom pogratulovat. My musíme hrát jinak a čeká nás hodně práce, protože pokud bychom se prezentovali takovým výkonem jako v dnešním zápase i nadále, měli bychom velké problémy.“

Úvod utkání, kdy oba týmy hodně kazí na podání, je zcela vyrovnaný (4:4). Jako první odskakuje na větší bodový rozdíl po vynikajících servisech univerzála Dvořáka domácí Ostrava (9:5). Po bloku Toduy snižují hosté na 10:8. Po nevynucené chybě Křesťana odskakuje Ostrava na rozdíl čtyř bodů (12:8). Po esu Podlesneho si za stavu 14:9 bere již druhý oddechový čas trenér Jihostroje René Dvořák. I když se do podání kvalitně opře také budějovický smečař Mechkarov, po nevynucené chybě Michálka si Ostrava drží pětibodový náskok (16:11). Vzápětí boduje přímo z podání kapitán Ostravy Janků (17:11). Před koncovkou první sady vedou domácí 20:15. Závěr prvního setu si Ostrava soustředěnou hrou pohlídá a zaslouženě vítězí v prvním setu 25:18.

Úžasnou výměnu v úvodu druhého setu ukončuje bodový blok domácího Sedláčka a Ostrava vede 4:2. Michálek srovnává důrazným útokem na 5:5. Oba celky poctivě ztrátují a druhá sada je bojem o každý bod (12:12). Po polovině setu těží Ostrava z výborného podání blokaře Marcyniaka (19:15). Nad sítí řádí reprezentační blokař Sedláček. Série Ostravy na podání ji před koncovkou posílá stejně jako v první sadě do pětibodového vedení (20:15). Navíc si obrana Jihostroje neví rady s ostravským kapitánem Janků a domácí spěchají k vedení 2:0 na sety. Při špatném postavení domácích při podání Zmrhala snižují hosté na 21:17. Po čistém esu Podlesneho mají domácí k dobru šest bodů (23:17). Opět díky skvělému podání vítězí Ostrava v druhém setu 25:19.

Ostrava vstupuje skvěle do třetího setu a hned získává při podání Ihnáta první dva body. Další dlouhou výměnu výborného zápasu zakončuje Janků (4:2). Michálek vzápětí srovnává čistým esem na 4:4. Po výborném podání Mechkarova odskakují vůbec poprvé v zápase na vícebodový rozdíl České Budějovice (7:10). Ostrava snižuje po nevynucené chybě Křesťana na 10:11. Po bloku Sedláčka, přímém bodu z podání Marcyniaka a technické chybě Michálka domácí otáčejí skóre 13:11. Domácí drží náskok třech bodů i po důrazném útoku Janků (16:13). Kapitán Ostravy řádí na podání a jeho tým směřuje za stavu 18:13 k vítězství v zápase. I ve třetím setu mají domácí před koncovkou náskok pěti bodů (20:15). Vzápětí přidává univerzál Dvořák čisté eso a Ostravě chybí k výhře nad obhájcem titulu čtyři body. Závěr zápasu patří slovenské posile domácích Ihnátovi, který skvěle útočí i podává (23:16). Po chytrém zakončení Janků má Ostrava šest mečbolů (24:18). Skvělý výkon Ostravy korunuje posledním míčem na druhou přes nahrávač Podlesny (25:19).

Autor: Martin Němec, foto Jaroslav Obsadný