16.10.2018

Počáteční nervozitu vystřídala radost z vítězství Českých Budějovic

První domácí zápas letošní sezony UNIQA volejbalové extraligy mužů 2018/19 hráči Jihostroje zvládli. Ač se tak ze začátku nezdálo, v druhé polovině utkání favorit zápasu z jihu Čech předvedl svou kvalitu a dovedl zápas před kamerami České televize do vítězného konce.

č.:18       dne: 16. 10. 2018       v hod.: 17:45

VK Jihostroj České Budějovice – AERO Odolena Voda 3:1 (23:25, 25:20, 25:22, 25:17)

Rozhodčí: Rychlík D., Velinov E.

Počet diváků: 920

Domácí: Michálek, Polák, Křesťan, Fila, Mach, De Amo, libero Kryštof. Střídali: Todua, Kupilík, Šotola, Staples

Hosté: Viiber, Mikula, Russell, Hladík, Vanags, Walsh, libero Hadrava. Střídali: Holčík, Gear

Radek Mach (kapitán VK Jihostroj České Budějovice): „Vítězství se nerodilo vůbec snadno. Asi to bylo tím, že to byl první domácí zápas a první set byl z naší strany hodně nervózní. Chvíli nám trvalo než jsme se dostali do tempa a musím říct, že až během třetího čtvrtého setu se to dalo považovat za volejbal.“

René Dvořák (trenér VK Jihostroj České Budějovice): „Těžce vybojovaný zápas, protože jsme nehráli dobře. Vstoupili jsme do zápasu strašně nervózně. Bylo vidět, jak jsme svázaní, jak nám nejdou nohy. Nejvíce to bylo vidět na servisu.“

Tomáš Kotrch (kapitán AERO Odolena Voda): „Je to škoda. Mrzí mě, že neodcházíme s body. Protože jsme podali bojovný výkon a lidem se to líbilo. Budějovice byly zpočátku nervózní a my jsme měli šance. Pak jsme trochu polevili a od koncovky třetího setu už Budějovice hrály výborně.“

Jiří Šiller (trenér AERO Odolena Voda): „Postupem času jsme odešli od toho, co jsme chtěli hrát. Ve třetím setu jsme nevěřili, že bychom ten sem mohli uhrát. A ve čtvrtém jsme už šli mentálně trochu dolů.“

Do sestavy domácích se překvapivě nevešel blokař Ondrovič, přednost dostal devatenáctiletý reprezentant Josef Polák. Začátek zápasu byl ze strany Jihostroje nervózní, Jihočeši hodně kazili podání a nedařila se jim souhra s nahrávačem. AERO naopak hrálo nebojácně a rychle se ujalo překvapivého vedení 14:8. Poláka vystřídal Todua a Jihostroj se začal pomalu rozjíždět. Dokázal set ještě zdramatizovat, ale ve vyrovnané koncovce si Odolena Voda vedení nenechala sebrat a vyhrála první set v těsném rozdílu 25:23.

Po důrazné přestávkové promluvě trenéra Dvořáka vstoupili domácí do druhého setu výrazně lépe. Začali potvrzovat roli favorita a ujali se vedení 9:3. Ve druhé polovině setu mohli diváci poprvé vidět v akci videorozhodčího, který však přisoudil sporné míče hostům.  Druhý set byl pestrý i na rozdávání trestů, když za stavu 18:14 pro domácí viděl červenou kartu nad hlavou rozhodčího hostující trenér Šiller. Na hřišti se poprvé objevila i nová australská posila Jihostroje Max Staples. Hosty tyto kontroverzní situace rozhodily a nechali si Jihočechy utéct na rozdíl osmi bodů. Ti už slibné vedení dotáhli do vítězného konce.

Začátek třetího setu byl vyrovnaný. Oba týmy se přetahovaly o body až do stavu 14:11, kdy se Jihostroj ujal výraznějšího vedení. Za stavu 18:14 pro domácí si hostující trenér Jiří Šiller bral druhý oddechový čas. Ani v závěru třetího setu nebyli diváci utkání ochuzeni o napínavou koncovku. Hosté dorovnali na těsný rozdíl 23:22, ale úspěšný blok domácích ukončil třetí set v jejich prospěch.

Ve čtvrtém setu nabral jihočeský volejbalový stroj ty správné obrátky. Domácí si nenechali na svojí palubovku spadnout žádný míč. Do varu se dostal i univerzál Křesťan a smečař Staples, který našel společnou řeč se španělským nahrávačem De Amem.  AERO zkusilo vyměnit nahrávače, ale Jihostroji se dařilo dál. Na hřiště se dostal mladý univerzál Šotola, jehož útok definitivně zlomil odpor hostujícího týmu.

Autor: redakce VK Jihostroj Č.B., foto Dan Kubát