26.9.2020

Pokračování UNIQA extraligy mužů bez velkého překvapení

UNIQA volejbalová extraliga mužů 2020/21 měla na programu 2. kolo, které se bude dohrávat zítra v Praze a ve středu v Liberci. V Praze přivítají Lvi Zlín a do Liberce zajíždí Odolena Voda. Dnes Příbram na úvod zaskočila České Budějovice, kterým chvíli trvalo než se dostaly do provozní teploty. Kladno v prvním domácím utkání odčinilo proti Brnu nezdar z úvodního kola v Ostravě. Povedený start do sezóny mají za sebou Beskydy, které vyhrály derby s Ostravou.

KLADNO VOLEJBAL CZ – VOLEJBAL BRNO

Po dlouhých sedmi měsících se kladenští volejbalisté představili před vlastními fanoušky. V rámci druhého kola UNIQA extraligy přivítali ve své hale Brno.

Kladno volejbal cz – Volejbal Brno 3:1 (27:25, 22:25, 25:17, 25:19)

Rozhodčí: Spáčil L., Grabovský Z.

Počet diváků: 250

Domácí: Hýský, Kyjanica, Palgut, Kraffer, Zajíček, Křesťan, libero Kunc. Střídali: Martinča, Vostárek

Hosté: Licek, Jakubec, Římal, Hrazdira, Pražák, Provazník, libero Lžičař. Střídal: Janečka, Caska

Adam Zajíček (kapitán Kladno volejbal cz): „Krásné vítězství. Jsme rádi, že i přes nervozitu, tak jsme zápas zvládli za tři body. Brno je nevyzpytatelný soupeř. Rozhodlo míň nepřesností na naší straně. Děkuji fanouškům, že v této době přišli do haly a za 14 dní se uvidíme znovu.“

Milan Fortuník (trenér Kladno volejbal cz): „V úvodu utkání jsme byli nervózní a nepřesní. Postupem času se naše hra zpřesnila a jsem rád, že jsme kvalitního soupeře dokázali porazit za tři body.“

Michal Hrazdira (kapitán Volejbal Brno): „Nebyl to úplně pohledný zápas. Vyhrál tým, který lépe podával a měl nahráno. Zápas jsme si prohráli v prvním setu, který jsme měli vyhrát, ale hloupými chybami jsme ho nedotáhli do konce a možná se prohra v úvodní sadě s námi nesla po celý zápas.“

Ondřej Marek (trenér Volejbal Brno): „Gratuluji domácím k zaslouženému vítězství, byli odvážnější na útoku a na servisu. Naopak my jsme byli nepřesní na nahrávce a to rozhodlo.“

Počáteční přetahovanou přerušil až útok domácích, kteří se ocitli v síti, a následně Hýský smečoval do antény. Kladenští se ale dokázali rychle zbavit ztráty díky přímému bodu na servisu a také za pomoci soupeře. Hosté si ale znovu vybudovali tříbodový náskok i díky Hýskému, který poslal míč do autu. Další navýšení skóre na straně Brna přišlo po zkaženém podání od Zajíčka. Křesťan sice vykřesal naději pro Kladno, nicméně Brňané si díky smečím z levé i pravé strany drželi tříbodový náskok. Domácí se přímými body od Zajíčka s Křesťanem na servisu dostali na rozdíl jednoho bodu a blok Kyjanici připravil dramatickou koncovku první sady, kterou ve prospěch Kladenských rozsekly smeč Křesťana a závěrečný blok Zajíčka.

Druhý set vyzněl lépe pro Brno. Hosté doslova vlétli na soupeře a zkraje setu si vybodovali náskok o šest bodů. Kladno se ze špatného úvodu dokázalo vzpamatovat a srovnalo na 15:15. Hostující celek ovšem vytáhl do koncovky svou zbraň v podobě zkráceného podání a druhou sadu získal pro sebe v poměru 25:22.

Ve třetí sadě se kladenští volejbalisté postupně vyvarovali chyb z úvodních dvou. Zpřesnili svou hru a začali dominovat jak v útoku, tak obraně. V bodové sérii, kdy domácí utekli soupeři, až o sedm bodů se blýsklo zejména libero Kunc. Kladno nakonec vyhrálo celou sadu 25:17 a vrátilo se zpět do vedení.

Na krutou porážku ve třetím setu reagoval trenér Marek střídáním a do hry se více zapojil i Janečka. Změna v sestavě však kýžený efekt na straně hostujícího týmu nepřinesla. Kladno nenápadně zvyšovalo náskok vždy dvěma body v řadě oproti hostujícímu jednomu. K tomu začalo fungovat na bloku, což se ukázalo jako rozhodující, neboť se dostalo do vedení 16:10. Nabitý náskok si pohlídalo až do závěrečného míče a čtvrtá sada skončila rozdílem šesti bodů ve prospěch domácích. Kladno v tu chvíli mohlo začít slavit první vítězství v nové sezóně.

Autor: Ondřej Jícha

VK PŘÍBRAM – VK JIHOSTROJ ČESKÉ BUDĚJOVICE

V druhém kole nového ročníku volejbalové UNIQA extraligy se střetl domácí tým Příbrami s jedním z každoročních adeptů na titul Jihostrojem České Budějovice. V úvodním setu favorizovaný Jihostroj zaspal a domácí šli překvapivě rychle do vedení. Od druhého setu se však hosté koncentrovali dostatečně tak, aby předvedli jejich standardní výkon, který na Příbram dnes stačil, další tři sety totiž hosté vyhráli vždy s přehledem a rozdílem 5-7 bodů.

VK Příbram – VK Jihostroj České Budějovice 1:3 (25:14, 18:25, 20:25, 19:25)

Rozhodčí: Krtička J., Dušek P.

Počet diváků:351

Domácí: Polák, Viiber, Böhm, Hladenko, Hulpach, Pavelka, libero Juračka. Střídali: Kuchař, Rosenbaum, Dlouhý, Lopata, Trojanowicz

Hosté: De Amo, Michálek, Mach, Schouten, Zmrhal, Ondrovič, libero Kryštof. Střídali: Šulista, Stoilovic, Rejlek, Todua

Martin Böhm (kapitán VK Příbram): „První set jsme na soupeře nastoupili dobře, plnili jsme taktické pokyny trenéra, dobře jsme podávali a Jihostroj nepředváděl příliš dobrý výkon. V těch dalších setech přišlo vždy za stavu 17, 18 určité polevení, kdy si dostatečně nevěříme a nejsme dost razantní na útoku. Soupeř pak dělá série, kdy se už ani při dobrém příjmu nedokážeme udržet ani na ztrátu, protože nám chybí ta razance, tak na tom budeme muset zapracovat.“

Petr Klár (trenér VK Příbram): „Do utkání jsme vstoupili úplně fantasticky, musím hráče pochválit, do stavu 17:16 ve druhém setu jsme plnili přesně to, co jsme si před zápasem řekli. Klidně bych si troufnul říct, že jsme byli lepším týmem než Budějovice. Přiznám trochu, že od té doby, co šly Budějovice herně nahoru, tak jsme asi trochu hlavami spadli, mohli jsme je více potrápit. Je to zkušený mančaft, gratuluji jim k vítězství, každopádně je jasné že s úspěšností 20-30 procent na útoku na postu univerzála jen těžko můžeme pomýšlet na výhru.“

Radek Mach (kapitán Jihostroj České Budějovice): „První set se nám opravdu nepodařilo nic, to jsme byli ještě asi hlavami v autobuse. Poté se nám začalo dařit, získali jsme i sebedůvěru na útoku. Je to samozřejmě začátek sezóny, takže jistě určitě bude trvat, než si všechno sedne, ale jsem rád, že nás první set neposlal do kolen a že jsme zápas nakonec zvládli dohrát za tři body.“

René Dvořák (trenér Jihostroj České Budějovice): „První set jsme podle mě nezvládli v hlavách, protože jsme do něj vlítli zbytečně překrvení a připadalo mi, že jsme úplně zapomněli volejbal. Bylo vidět, že je to v hlavách. Poté jsme se zklidnili a začali jsme produkovat lepší hru, odpovídající tomu, co bychom hrát chtěli. Zvládli jsme docela slušně přihrávku, vypořádali jsme se s Příbramí v domácím prostředí, kde je vždy nebezpečná a hodně nám pomohl Filip Rejlek, který přišel a zvednul hru celého týmu tím jeho „klidem“.

Do první setu naskočili domácí velmi dobře, plnili taktické pokyny, které si předem domluvili s trenérem, a dařilo se jim proti silnému Jihostroji nebývale dobře. Soupeř prakticky nic nepředvedl a vypadalo opravdu (jak později uvedl kapitán Radek Mach), že celý tým ještě zůstal hlavami někde v autobuse. Příbram zvítězila 25:14, k překvapení asi všech přítomných.

Do druhého setu nastoupil v základu hostujícího týmu univerzál Filip Rejlek, který přinesl do hry především klid, jistotu a přesnost na útoku. S jeho příchodem šla hra Jihostroje neuvěřitelně nahoru. První polovinu setu se Příbram držela, ale ještě před koncovkou setu přišel výpadek, kdy hosté odskočili a nepomohli ani střídající žolíci domácího trenéra Petra Klára. Druhý set tak skončil 18:25 a skóre bylo 1:1 na sety.

Ve třetím setu ztrácela domácí Příbram již od začátku. Nedařilo se prakticky nic a Jihostroj předváděl koncentrovanou hru, kterou tvořil nahrávač De Amo, který dost často kombinoval s univerzálem Rejlkem, ale také se středovými hráči, kteří byli schopní skládat míče i z horších příjmů. V koncovce už na domácí straně hráli prakticky pouze mladí hráči a odchovanci a překvapivě i dokázali chvíli hrát lépe než původní šestka. Nicméně ani tak to nestačilo a Budějovice zvítězily 25:20.

Čtvrtý set byl vyrovnaný pouze zpočátku, na obou stranách se hráči dokázali dopustit osobních nevynucených chyb, ale na straně domácích jich bylo stále nesrovnatelně více, nebylo již ani možné nikoho vystřídat a kromě 3-4 bodové série nemohlo vítězství hostů nic ohrozit. Jihostroj si po zasloužené výhře odváží z Příbrami tři body.

Autor: Štěpán Chvosta

VK ČEZ KARLOVARSKO – SK VOLEJBAL ÚSTÍ NAD LABEM

V druhém kole se hráči VK ČEZ Karlovarska představí na své domácí palubovce proti hráčům SK Volejbal Ústí nad Labem. Hráči Ústí v prvním kole překvapili na domácí palubovce Duklu Liberec a zcela jistě budou chtít bodovat i v Karlových Varech. Domácí tým ale určitě neprodá svojí kůži lacino a precizní hrou si půjde za vítězstvím.

VK ČEZ Karlovarsko – SK Volejbal Ústí nad Labem 3:0 (27:25, 27:25, 25:18)

Rozhodčí: Fink Tomáš, Kořenek Jaromír

Počet diváků: 412

Domácí: Vašina, Wilson, Ticháček, Lux, Patočka, Indra, libero Pfeffer. Střídal: Gustavsson, Kočka

Hosté: Bartůňek, Bornemann, Tibitanzl, Kobolka, Parraguirre, Beer, libero Kořínek. Střídali: Koloušek, Kasan, Lank

Lukáš Ticháček (kapitán VK ČEZ Karlovarsko): Vítězství 3:0 se počítá, za to jsme rádi, ale dnešní výkon už nebyl podle našich představ. Určitě jsme nepotvrdili výkon proti Příbrami z prvního zápasu. Dneska jsme od samého začátku špatně přihrávali. Měli jsme to velmi těžké, Ústí velmi dobře takticky podávalo. Za to naše podání dnes vůbec nefungovalo, takže jsme to museli umlátit v útoku, kde jsme udrželi nějaké to procento a to nás drží nad vodou.“

Jiří Novák (trenér VK ČEZ Karlovarsko): „Gratuluji hráčům, každá výhra se počítá. My jsme zápas dobře rozjeli, ale místo toho abychom zůstali na vlně, tak jsme se postupně vytráceli a to hlavně v hlavách. Nemyslím si, že by kluci zapomněli hrát volejbal, ale musí se lépe psychicky připravit na nastávající zápasy.“

Luboš Bartůněk (kapitán SKV Ústí nad Labem): „Nehráli jsme špatný volejbal, domácí jsme potrápili a to mě těší. Škoda prvního setu, kdy rozhodnul rozhodčí pro domácí. Druhý set byl dobrý, jen nám utekla koncovka. A třetí set nás rozstříleli domácí na servisu. Karlovarsku k výhře gratuluji.“

Lubomír Vašina (trenér SKV Ústí nad Labem): „Dnes prohráváme 3:0, ve třetím setu jsme bohužel odešli psychicky po dvou nešťastných koncovkách, které jsme podle mého měli ve vlastních rukách. Máme se z čeho poučit a je to v nás, takže je to lepší, než kdyby to bylo v soupeři. Myslím si, že dva sety jsme hráli hezký volejbal a příště musíme dotáhnout třetí set.“

Domácí nastoupili do zápasu sebevědomě. V prvním setu si vypracovali náskok až deseti bodů. Trenér Ústí si za stavu 17:7 pro Karlovarsko vzal již druhý time out. Do té doby hrálo Karlovarsko výborně v obraně na síti a výborně útočilo. Od druhého time-outu Ústí ovšem vypadal obraz hry jinak. Hostujícím hráčům se začalo dařit bránit útoky Karlovarska a postupně dotáhli set do vyrovnané koncovky. Domácí trenér si musel vzít dva time-outy za stavu 19:16 a 23:22. V koncovce se osvědčil domácí Vašina a nekompromisním útokem a skvělým podáním rozhodl set ve prospěch Karlovarska 27:25

Druhý set byl již od začátku vyrovnaný a dramatický. Oba týmy skvěle přihrávaly a útočily, hráči se překonávali v poli. Ústí se dostalo do mírného náskoku skvělou obranou a výbornou hrou bez chyb. Trenér Karlovarska si musel vzít time out za stavu 16:14 pro Ústí. Skvělá práce Marcela Luxe v útoku dotáhla tým Karlovarska opět do vyrovnané koncovky. Trenér Novák musel opět brát time out a zdůraznit svým hráčům taktické pokyny. Po tomto oddechovém čase domácí hráči skvěle zakončili set a vyhráli ho opět 27:25.

Třetí set začal domácí tým neskutečnou serií a donutil tak trenéry Ústí k tomu, aby již za stavu 5:0 vyčerpali druhý oddechový čas. Hráči Karlovarska se dostali do skvělého tempa a nebyli již k zastavení. Celý třetí set si udrželi jasný náskok a dostali po dvou vyhraných koncovkách předchozích setů ústecké volejbalisty pod tlak. Dobrou týmovou hrou dotáhli set do vítězného konce 25:17 a celé utkání tak 3:0. Tým Karlovarska tedy drží domácí neporazitelnost. Nejlepšími hráči utkání byli vyhlášení za tým SKV Ústí nad Labem Ivo Kobolka a za tým VK ČEZ Karlovarsko Marcel Lux.

Autor: Ondřej Hudeček

BLACK VOLLEY BESKYDY – VK OSTRAVA

Hráči Black Volley Beskydy vstoupili do prvního zápasu letošní volejbalové UNIQA extraligy možná i díky neplánovaně odloženému začátku s velkou bojovností a chutí po vítězství. Svou roli sehrálo jistě i to, že prvním soupeřem byl tradiční velký rival z Ostravy.

Black Volley Beskydy – VK Ostrava 3:0 (25:23, 25:19, 25:17)

Rozhodčí: Emil Velinov, Tomáš Bucháček

Počet diváků: 360

Domácí: Dolgopolov, Mečiar, Široký, Romanutti, Krysiak, August, libero Moník.

Hosté: Kruzhkov, Ihnát, Sedláček, Matula, Janků, Kotas, libero Sobczak. Střídali: Dvořák, Jambor, Jelen, Vancl, Závodský, Muroň

Tomáš Široký (kapitán Black Volley Beskydy): „První zápas sezóny jsme začali koncentrovaně, první set byl vyrovnaný, rozhodl asi náš lepší servis. Od druhého setu Ostrava znervózněla, my jsme vzali otěže do svých rukou a už jsme to nepustili. Takže první důležité tři body doma a další zápas další sobotu.“

Jakub Salon (trenér Black Volley Beskydy): „Super výkon od všech hráčů. Ostravě se tolik nedařil servis jako minulý zápas s Kladnem, takže jsme to měli trošičku jednodušší, ale uhráli jsme si to koncentrovanou a trpělivou hrou, byli jsme výborní v obraně a celkový projev týmu byl výborný. Gratuluji klukům a věřím, že udržíme laťku takhle vysoko.“

David Janků (kapitán VK Ostrava): „Těžko se mi to hodnotí, přijeli jsme sem a mysleli jsme si, že všechno půjde samo, ale takhle to nikdy nechodí. Nedali jsme do toho všechno, hráli jsme na padesát procent asi, byla to za mě katastrofa dneska. Musíme to hodit hodně rychle za hlavu a připravit se na další kolo. Gratuluju domácím samozřejmě, ti podali krásný výkon dneska.“

Jan Václavík (trenér VK Ostrava): „Dneska jsme nenavázali na předešlý zápas s Kladnem. Určitě jsme nezatlačili servisem, jak jsme chtěli. Neviděl jsem ještě čísla, ale myslím si, že náš útok byl dost špatný. Nenašli jsme ani jednoho univerzála, který by nám pomohl v zápase, tak jsme pak střídali a snažili se to „lepit“, ale myslím si, že útok a servis z naší strany byl tak špatný, že nám to ani nedovolilo hrát tak, abychom byli konkurenceschopní Beskydům dneska. A samozřejmě bojovností nás dneska předčily Beskydy taky.“

První set byl poměrně vyrovnaný, ale domácí tým si téměř po celou dobu udržoval lehké vedení, které i přes závěrečný nápor Ostravy udržel až do konce.

Druhý set začala lépe Ostrava, ale za stavu 8:13 přišla série Augustových podání a fantastických Moníkových zákroků v poli a Beskydy se nejprve na hostující celek dotáhly a posléze se ujaly vedení. To Ostravu zlomilo a až do konce setu i přes střídání nenašla zbraň na rozjeté domácí hráče.

Třetí set byl již jednoznačně pod taktovkou domácích, Ostrava se snažila ještě zvrátit stav dalším střídáním, ale nepodařilo se již vzkřísit bojovnou jiskru, která by zažehla vítězný oheň. Nově složený trenérský tandem Jakub Salon a Marek Tomáš tak před zaplněnou tribunou dovedli svůj tým zaslouženě k prvnímu extraligovému vítězství.

Autor: Alice Zemanová

FIVB Beach Pro Tour Challenge - Saquarema (BRA)

Hermannová / Štochlová – Elize Maia / Thamela (BRA) 0:2 (16:21, 17:21)