3.11.2018

Pražští Lvi nestačili na kladenské Orly a ani další favorité nezaváhali

Po pohárovém týdnu byly v sobotu na programu zápasy 6. kola UNIQA volejbalové extraligy mužů 2018/19. Kladenští Orli vyrazili do Prahy na Lvy a vezou si domů překvapivě lehké vítězství. I v ostatních zápasech favorité nezaváhali. Karlovarsko si v domácím prostředí poradilo s Benátkami, Dukla Liberec po prvním prohraném setu otočila utkání proti Ústí nad Labem, Zlín si lehce poradil s Odolenou Vodou a Brno nedovolilo Příbrami jejich oblíbený pátý set. Poslední utkání odehraje Ostrava s Jihostrojem v úterý před televizními kamerami.

VSC FATRA ZLÍN – AERO ODOLENA VODA

V dnešním utkání se setkaly dva týmy z konce tabulky a domácí družstvo využilo beze zbytku svého domácího prostředí a soupeře přehrálo.

č.: 32      dne: 3. 11. 2018            v hod.:17:00

VSC Fatra Zlín – Aero Odolena Voda 3:0 (25:21, 25:23, 25:15)

Rozhodčí: Pecháček L., Kovář V.

Počet diváků: 320

Domácí: Barták, Čech, Čechmánek, Adamec, Motyčka, Navláčil, libero Vašíček. Střídali: Kittel, Šulc

Hosté: Mikula, Gear, Hladík, Vanags, Russell, Viber, libero Hadrava. Střídali: Walsh, Vachoušek, Holčík

Michal Čechmánek (kapitán Fatra Zlín):  „V dnešním utkání jsme podali jeden z nejlepších výkonů v probíhající sezóně, celý zápas jsme měli pod kontrolou a jsme rádi za vítězství 3:0.“

Přemysl Obdržálek (trenér Fatra Zlín): „Naše družstvo splnilo úkol a soustředěným výkonem přehrálo svého souseda v tabulce jednoznačně 3:0.“

Tomáš Kotrch (kapitán Aero Odolena Voda): „Hráli jsme špatně. Domácí zaslouženě zvítězili.“

Jiří Šiller (trenér Aero Odolena Voda): „Blahopřeji domácímu týmu. V dnešním utkání byli lepší, zejména v obranné činnosti.“

Do utkání vstoupily oba týmy naplno, s odhodláním a nechtěly připustit žádné chyby. Po několika vyrovnaných balónech se dostali hosté do mírného vedení. Stejně bouřliví jako první set byli i diváci, kteří také dopomohli Fatře ke srovnání a následnému otočení skóre. Za stavu 18:18 se ještě Aero snažilo zabodovat a otočit hru. I přes pár zkažených podání se však domácím podařilo v úvodu zápasu zvítězit.

Ani ve druhé sadě z domácích neopadla bojovnost a touha po úspěchu a hned ze začátku hráli tvrdě. Zvláště v obraně se Fatře obzvláště dařilo. Hosté se však nevzdali a po několika úspěšných balónech začali pro ně nepříznivé skóre otáčet. Uprostřed setu se ani jednomu z týmů bohužel nedařilo na servisu. Za stavu 18:15 se snažila Fatra útočit zejména středem sítě, což se jí vyplatilo. Koncovku hosté zdramatizovali, když snížili svoji ztrátu pouze na jednobodový rozdíl, ale přesto se domácím povedl dotáhnout do konce i druhý set za stavu 25:23.

Třetí set jasně ovládli domácí. Fanoušci hostů však stále podporovali své hráče a v první polovině se ještě také snažilo Aero zabojovat, ale závěr celého utkání patřil Fatře, které se po oddechovém čase dařilo jak na síti, tak v poli. Chuť zvítězit je popoháněla až do úplného konce utkání, ve kterém nakonec zvítězili 3:0 na sety.

Autor: Ivan Dostál, Barbora Macíková

VOLEJBAL BRNO – VK EURO SITEX PŘÍBRAM

V pořadí již třetí volejbalový den se odehrál první listopadovou sobotu na Kouničce. Celodenní štaci zahájila v 10:00 extraliga juniorů, v 16:00 následovala UNIQA extraliga žen a celý den uzavíralo utkání UNIQA extraligy mužů, ve kterém proti sobě nastoupila družstva Volejbal Brno a VK Příbram. Brnu se v posledním domácím zápase podařilo zdolat Liberec, naproti tomu hosté v předešlých dvou venkovních utkáních vybojovali v nepřátelských prostředích dva tiebreaky ve svůj prospěch. Schylovalo se tak k velké bitvě o body do tabulky.

č.: 35        dne: 3. 11. 2018             v hod.: 18:30

Volejbal Brno – VK Euro Sitex Příbram 3:1 (25:21, 25:11, 23:25, 25:22)

Rozhodčí: Renčín K., Peloušek J

Počet diváků: 500

Domácí: Handlíř, Pražák, Boula, Hrazdira, Hukel, Okošanovič, libera Weber, Gerža. Střídal: Licek

Hosté: Böhm, Graham, Lech, Suda, Mikulenka, Dolgopolov, libera Juračka, Kop. Střídali: Hulpach, Trojanowicz, Kuchař

Michal Hrazdira (kapitán Volejbal Brno): „Opět vydřené vítězství. Po druhém setu jsme začali hůř přihrávat a Příbram se tím pádem zlepšila. Naštěstí jsme to ve čtvrtém setu ubojovali.“

Ondřej Marek (trenér Volejbal Brno): „Dneska nám hodně pomohl Ondra Boula. Zklidnil nám hru, připravil akce a dokázali jsme dobře útočit. Přidali jsme k tomu dobrý servis a obranu. I když jsme lehce vyhráli druhý set, nic jsme nepodcenili, protože víme, že Příbram je tiebreakové mužstvo. Což také ukázala. Nevzdali to, my jsme polevili v obraně na síti a to nás stálo třetí set. Naštěstí jsme zvládli koncovku čtvrtého setu a jsem rád, že máme tři body.“

Martin Böhm (kapitán VK Příbram): „Dva sety jsme hráli špatný sport a nestačili jsme soupeři. Pak jsme zvedli servis, stabilizovali jsme příjem a zápas byl najednou vyrovnaný. Byla škoda koncovky čtvrtého setu, kde jsme čtyřikrát útočili a pokaždé to nebylo moc razantní. Bylo tam moc nevynucených chyb, které nás stály tiebreak.“

Martin Kop (trenér VK Příbram): „Gratuluji Brnu k vítězství.“

První set začali lépe hosté. Nepříjemné podání potvrzovali přesně mířenými útoky, které Brno nemohlo ubránit (8:4). Domácí však nešli pro odpověď daleko. Tvrdý servis a obrana na síti zdobili hru Brna, které se rychle dotáhlo na Příbram (10:9). V dalším průběhu setu mohli diváci sledovat přetahovanou o každý míč. Do koncovky pak vstoupili lépe, díky několikabodovým blokům, domácí (23:19). Ti žádné zdramatizování nedopustili a zvítězili tak v první sadě.

Razantní servis a obrana jak na síti, tak v poli táhla Brno kupředu i v druhém setu. Hostům se nedařilo na přihrávce a dopouštěli se nevynucených chyb. Nebylo tedy divu, že za stavu 12:5 měl hostující trenér Kop vybrané oba oddechové časy. Brno svůj náskok i nadále navyšovalo a o vítězi v druhém setu tak bylo rozhodnuto.

Začátek třetího setu byl vyrovnaný. Oba týmy se rvaly o každý bod a k vidění byly dlouhé a napínavé výměny. Trpělivou hrou donutili hostující hráči Brno k chybám a vytvořili si několikabodový náskok, který jim vydržel až do koncovky. K obratu ještě vybízel kapitán Hrazdira, který Příbram zatlačil tvrdým podáním, následnou chybou Brna však zvítězili ve třetím setu hosté 25:23.

Čtvrtý set začal obdobně jako třetí. Domácí hráči, podporováni skvělou diváckou kulisou, bojovali o každý míč. Příbram zase hnala dopředu výhra v přechozím setu. Více než dvoubodové vedení si ani jeden z týmů až do koncovky nezajistil. Na Kouničce tak byla k vidění velmi napínavá koncovka. Tu na svou stranu po bodovém bloku strhlo Brno a raduje se tak z druhého domácího vítězství.

Autor: Klára Kuníková

VK DUKLA LIBEREC – SKV ÚSTÍ NAD LABEM

Na Duklu dnes přijelo Ústí nad Labem, které je v letošním ročníku UNIQA extraligy mužů velkým překvapením. Po pěti kolech je na velmi krásném druhém místě naší nejvyšší soutěže. V posledních letech jsme byli zvyklí Ústí vídat na dně tabulky, ale letos svěřenci Jakuba Salona hrají jako za dávných časů, kdy získávali tituly jako na běžícím páse. To Dukla je na tom letos nečekaně obráceně a chce-li se udržet v kontaktu s čelem tabulky, musela dnes naplno bodovat.  To se jí nakonec podařilo, ale neměla to vůbec lehké. Dukla využila domácího prostředí a za podpory fantastického publika nakonec vítězí 3:1 na sety a na Ústí se dotahuje na dva body.

č.: 36        dne: 3. 11. 2018            v hod.: 18:00

VK Dukla Liberec – SKV Ústí nad Labem 3:1 (25:27, 25:13, 26:24, 25:17)

Rozhodčí: Dušan Rychlík a Jan Krtička

Počet diváků: 1020

Domácí: Veselý, Štokr, Šulista, Holubec, Biernat, Správka, libero Kopáček. Střídali: Leikep, Srb, Pietruczuk

Hosté: Willyan Da Silva, Wilson, Kramár, Koci, Tibitanzl, Bartůněk L., libera Kořínek, Šulava. Střídali: Bartůněk V., Vodvárka, Průcha

Aleš Správka (kapitán Dukla Liberec): „My jsme byli připraveni na to, že Ústí bude hrát výborně. Protože vyhráli několik zápasů a drží se na čele tabulky. Psychicky na tom jsou výborně. Nám se bohužel nepodařila koncovka prvního setu, ale myslím si, že v těch dalších setech jsme drželi standard na servisu a v obraně a dohrávali jsme bodové balóny. Takže zde jsme soupeře přehráli.

Michal Nekola (trenér Dukla Liberec): „No zase těžké utkání. Ale zvládli jsme to. Opět perfektní divácká kulisa. Hráli jsme dnes jako jeden tým. Střídačka pomohla. A jsme rádi, že jsme to dnešní utkání zvládli po třech porážkách.“

Filip Kramár (kapitán Ústí nad Labem): „Gratuluji domácím, že dnes získali tři body. Hráli dnes výborně, ale bohužel měli jsme dnes na ně. Vyhráli jsme první set a druhý jsme dostali. Třetí byl vyrovnaný až do koncovky. Ve čtvrtém setu jsme již odešli. Musím pochválit kluky za bojovnost. Dnes to bylo o tom, že jsme vyměkli na servisu. Domácí tlačili a byli důraznější v dohrávání bodových balónů. Nám dnes chybělo pár nepřesností k tomu, abychom se dostali do tiebreaku. Škoda toho, litujeme toho. Dnes jsme na to měli, gratuluji domácím.“

Jakub Salon (trenér Ústí nad Labem): „Dnešní utkání bylo z naší strany nervózní, víc než obvykle. Nedařilo se nám přihrávat kvalitní servis Liberce a od toho se ta naše hra dnes odvíjela. Nechytli jsme se na útoku. Jinak blahopřeji soupeři k výhře.

V prvním dějství se hosté zadarmo dostávají do dvoubodového vedení (0:2) po nedorozumění na středu sítě. Dukle se podařilo svého soupeře dostihnout za stavu 5:5 (Aleš Správka šikovně na útoku). Do dvoubodového vedení se hosté postupně vracejí a Dukla vždy pomalu srovnává (9:11 – trojblok Ústí, 11:11 – blok Aleš Holubec, 11:13 – pipe Rejdo Koci, 16:16 – do autu Willyan Da Silva). Od stavu 16:16 se hostům začíná dařit na bloku a během jednoho postavení se dostávají do velmi slušného vedení (16:20 – 2x blokem Filip Kramár). Při podání Honzy Štokra Dukla rychle vyrovnává na 20:20 (eso, středem Aleš Holubec + stejný hráč blokem). Za stavu 20:20 jsme svědky nejdelší výměny utkání. Neuvěřitelné zákroky obou družstev v poli se musely zaplněným tribunám v liberecké sportovní hale líbit. Až Filip Kramár se v této dlouhé výměně prosazuje a posílá Ústí do vedení. A máme tu opět dvoubodové vedení hostů. Willyan Da Silva zastavuje domácího smečaře blokem a na ukazateli svítí 21:23 pro hosty. Po oddechovém čase domácího trenéra Michala Nekoly se domácím rychle podařilo vyrovnat (hosté míří do autu - Willyan Da Silva) a dokonce po dobře postaveném dvojbloku (Libor Leikep a Jakub Veselý) se domácí radují z prvního dnešního nepatrného vedení a zároveň setbolu (24:23). Potom jsou ale domácí při bloku v síti a dovolují hostům zadarmo získat setbol (25:24). Po další nevynucené chybě hostů na útoku (Willyan Da Silva) je vyrovnáno, ale další setbol již hosté proměňují (domácí útočí z hlavního kůlu do autu) a ujímají se vedení 0:1 na sety.

I druhý set začal neuvěřitelně vyrovnaně. Na palubovce se bojovalo o každý míč a vývoj setu byl naprosto vyrovnaný a i vypjatý. Dokonce se nám i zažlutilo. Sporný míč hosté trochu více komentovali a za stavu 7:6 vidí žlutou kartu. Po ŽK se domácím podařilo bodově odskočit. Při podání Aleše Správky Dukla získává osmibodové vedení (16:8). Získaný náskok si již domácí volejbalisté pohlídali a koncovka setu na sebe nenechala dlouho čekat. Po velmi tvrdé smeči do ostré diagonály (Aleš Správka) tu máme první setbol (24:12). První hosté odvracejí, ale při druhém posílá domácí trenér na podání mladíčka Jiřího Srba a ten se nebál. Tvrdě sestřeluje hostujícího přijímajícího hráče a je vyrovnáno 1:1 na sety.

Naprosto vyrovnané partii jsme byli svědky ve třetí sadě. Ústí se vrátilo k výborné hře s prvního dějství a Dukla opět tahala za kratší konec v první polovině setu (1:3 – Dukla do autu, 3:3 – Aleš Správka krásně zalil, 4:3 – eso Bartosz Pietruczuk, 5:6 – blok Filip Kramár). Až při podání Aleše Správky se začíná Dukle dařit setřást bodově svého soupeře (18:15 – eso prasátko a aut hosté). Hostům se dvakrát podařilo Duklu dostihnout (18:18 – aut a eso Filip Kramár, 21:19 – blokem Aleš Holubec, 24:22 – setbol Jakub Veselý rychle středem, 24:24 – útok do sítě Dukla). Až další setbol domácí využívají (Bartosz Pietruczuk vytlouká blok Ústí) a jsou ve vedení 2:1 na sety.

Čtvrtý set byl pevně v rukou dobře a hlavně bez chyb hrající Dukly. Kvalitní podání a neprostupná obrana na síti slaví úspěch a hosté jsou chvilkami na ručník. Jejich parádní hra se úplně vytratila z palubovky (2:0 – Jan Štokr na útoku, 4:1 – eso Jan Štokr, 8:4 eso Jakub Veselý, 12:6 – blok Aleš Holubec, 13:6 – eso Aleš Správka, 16:7 – eso Aleš Holubec). Konec zápasu na sebe nenechal dlouho čekat a po dalším parádním jednobloku (Petr Šulista) publikum v liberecké hale vstává a začíná slavit první mečbol utkání (24:17). Hned první mečbol domácí volejbalisté proměňují. Nepřesně zpracovaný příjem podání přelétá na stranu Dukly a Petr Šulista snadno uklízí míč do pole soupeře a Dukla vítězí 3:1 na sety.

VK LVI PRAHA – KLADNO VOLEJBAL CZ

Je tu další svátek volejbalu na Lužinách. Do Prahy přijíždí vicemistr volejbalové UNIQA extraligy mužů z uplynulé sezony a to nenechává fanoušky v Praze klidnými. Navíc jsou Kladeňáci posíleni universálem Davidem Konečným. Tomu měl vzdorovat dirigent přihrávky Lvů - Mára Šulc, ale ten se zranil v pohárovém utkání na Příbrami a proto trenéři museli během dvou dnů najít optimální přihravačskou sestavu proti velmi agresivnímu servisu dnešního soupeře.

č.: 34       dne: 3. 11. 2018           v hod.: 18.00

VK Lvi Praha – Kladno volejbal cz 0:3 (19:25, 18:25, 24:26)

Rozhodčí: Fink T., Buchar T., na čarách Skřivánková J., Ibl J., delegát  Švejda J.

Počet diváků: 680

Domácí: Kuboš, Krajčovič, Naarden, Kozák, Van Werkhoven, Fortuník, libero Kovařík. Střídali: Svoboda, Špulák, Démar, Horák

Hosté: Hyský, Zajíček, Habr, Vemič, Sobotka, Konečný, libero Moník

Matyáš Démar (kapitán Lvi Praha): „Blahopřeji soupeři k vítězství. Přes jeho servis jsme se nedostali k naší hře.“

Tomáš Pomr (trenér Lvi Praha): „Zápas rozhodla kvalita servisu Kladna. Když se hrálo byl to hezký volejbal, ale vždy došlo k tomu, že se soupeř  trefil do podání a vyvinul enormní tlak. Připravovali jsme se na to před utkáním, přesto se nám nepodařilo tomu čelit. Měli bychom pořídit výkonnější dělo, to naše jelo celý týden na desítku, ale stejně to bylo málo. Gratulace Kladnu ke třem bodům, hráčům za bojovnost a fanouškům za podporu a krásnou sportovní atmosféru.“

Tomáš Hyský (kapitán Kladno volejbal): „Z naší strany pečlivý výkon a trpělivý až do konce zápasu, bez zbytečných chyb. Moderní volejbal je také o servisu, kterým jsme domácí zatlačili. Chci poděkovat našim fanouškům – super kulisa.“

Milan Fortuník (trenér Kladno volejbal): „Věděli jsme, že Lvi Praha jsou doma hodně silní, proto jsme se snažili velmi pečlivě připravit. Opřeli jsme se o svůj servis, který nás podržel po celý zápas až k vítězství v zápase.“

Obavy ze servisu Kladna se naplňují od prvních míčů.  Kladno tlačí od samého začátku a vytváří si náskok, který drží po celý první set. Stejný tlak, jako zažívají domácí ze servisu Kladna, zažívá i pokladní v Lužinské hale. Kdo přišel později stihl, až začátek druhého setu. Takto zaplněná Lužinská hala v minulosti nebývala často.

Na začátku druhého setu pokračuje scénář z prvního. Kladno tlačí a Lvi se perou z přihrávkou. Určitě jim nejde upřít bojovnost a vůle. Pokud se podaří přihrát, trestají domácí soupeře smrtícím útokem ze středu. Již to vypadalo, že se podaří stav srovnat 9:10, ale „Zajda“ opět tlačí na servisu a přidává se Konečný, který opět zajišťuje klidné vedení pro Kladno. Lvi vyrovnávají síly v mezihře, ale pět es v setu je smrtících.

Výborné publikum věří, že třetí set bude mít jiný scénář, už i proto, že Lvi přehrávají Orli po dobré přihrávce. Ale jak bojovat s tlakem na servisu Kladna. Daří se, Kladno získává červenou a poprvé domácí Orli vedou 10:6. Potvrzuje se, že ve hře se Kladnu naprosto vyrovnají. Publikum bouří a užívá si zápas. Domácí vedou 14:12 a následně 16:13. Jenže přichází zaváhání – „Špuli“ kazí servis, Sobotka dává eso, Gino aut a při tlaku ze servisu Konečného přichází další chyby na útoku. Je tu neuvěřitelně rychlý obrat na 17:21. Lvi však neuvěřitelně bojují, Šimon Krajčovič úřaduje se svými 210 cm a třemi bloky dostává domácí do koncovky. Lvi odvrací mečbol a „Honzátko“ esem srovnává na 24:24, nicméně Fíla Habr nepřipouští obrat v zápase svými zákroky zakončuje set a zápas 24:26.

Jasná převaha Kladna na servisu dovedla Orli k vítězství za tři body. Velké díky všem fanouškům volejbalu, kteří navštívili halu na Lužinách a vytvořili všem nádhernou sportovní atmosféru.

Autor: Miloš Kočka

VK ČEZ KARLOVARSKO – VK BENÁTKY NAD JIZEROU

Dnešní utkání bylo pro diváka velice zajímavé. Karlovarsko navštívily beachvolejbalistky Bára Hermannová a Markéta Nausch Sluková, čerstvé držitelky Evropského titulu Queens of the beach a za hostující družstvo nastoupili dva bývalý hráči Karlovarska Michal Sukuba a Andy Rojas. Dobře rozjeté Karlovarsko navštívil tým z dolní části tabulky. Partnerem utkání byla společnost Sedlecký kaolin.

č.: 31        dne: 3. 11. 2018       v hod.:18:00

VK ČEZ Karlovarsko – VK Benátky nad Jizerou 3:0 (25:11, 25:20, 25:20)

Rozhodčí:  Kořenek J., Činátl R., Kindermanová L., Koutník P.

Počet diváků: 732

Domácí: Patočka, Van Haarlem, Vašina, O‘Dea, Rejlek, Zmrhal, libero Pfeffer. Střídali: Hudeček, Džavoronok, Penrose

Hosté: Gryuk, Celerýn, Ticháček, Hudák, Indra, Rojas, libero Kunc. Střídali: Sukuba, Piskáček, Teubner, Nesvačil M.

Ondřej Hudeček (kapitán VK ČEZ Karlovarsko): Předně bych rád dnes poděkoval fanouškům, že opět přišli v obrovském počtu a udělali perfektní atmosféru, v které se hned jinak hraje. Dnes zasloužená výhra, která začala skvělým prvním setem. Pak to trochu skřípalo, ale dotáhli jsme to do vítězného konce.“

Jiří Novák (trenér VK ČEZ Karlovarsko): „Vstoupili jsme do zápasu koncentrovaně. První set měl vysokou kvalitu z naší strany. Pak už to bylo jen o tom, jestli tu koncentraci udržíme, ale naštěstí se v rozhodujících koncovkách druhého a třetího setu koncentrace dostavila a my to dotáhli do vítězného konce.“

Michal Sukuba (kapitán VK Benátky nad Jizerou): „Domácí nás dnes zatlačili servisem a my jsme se s tím nedokázali srovnat. Z toho důvodu jsme měli problém se prosadit v útoku a od toho se odvíjela celá hra. Dnes jsme se trochu trápili, domácí hráli dobře. “

Vladimír Němeček (trenér VK Benátky nad Jizerou): „Karlovarsko je první, my jsme na druhém konci tabulky. Dnes se ukázala jejich kvalita, v prvním setu nás rozstříleli servisem. Další dva sety již byly vyrovnanější, škoda jen, že když my dáme dobré podání a míč přeletí přes síť, tak nedokážeme složit balón jeden proti jednomu.“

Karlovarsko začalo velmi koncentrovaně. Již první podání udělalo soupeři problém. Celý set se nesl ve stejném duchu, hosté si nevěděli poradit s nepříjemným podáním domácích. Benátky zastavili hru TO za stavu 9:4 a 16:6 z pohledu domácích. Hostujícímu trenéru se nepodařilo najít recept na kvalitní servis soupeře. Karlovarsko velmi rychle došlo k vítězství v prvním setu. 25:11

Druhý set se nesl v podobném duchu. V polovině setu domácí hráči trochu polevili a hosté z Benátek toho využili a srovnali utkání. Trenér Novák přerušil hru žádostí o TO za stavu 12:12. Od té chvíle se domácí probudili a začali hostům tzv. ujíždět. Některé zákroky domácích v poli se velmi divákům líbily, což vedlo k dlouhotrvajícímu potlesku. Trenér Benátek Vláďa Němeček zastavuje hru TO za stavu 18:14 pro domácí. Obě družstva si podržela svoji ztrátu v této části hry. Domácí získali i koncovku tohoto setu a vyhrávají 25:20.

Třetí set je jak přes kopírák, velmi se jeho průběh podobá setu druhému. Na začátku žádá TO hostující trenér 10:7 pro domácí. Hra se uprostřed setu srovnává díky polevení domácích. Trenér Novák žádá TO za stavu 17:15 pro jeho tým. Domácí nechtějí jít do dalšího setu, proto přidávají na přesnosti. Trenér Němeček přerušuje hru za stavu 22:18 pro domácí TO. Domácí si nechtějí vzít rychlé vítězství a končí set esem 25:20.

Autor: Tým Karlovarska, foto Jan Meruna