19.9.2020

Překvapení na úvod nového ročníku mužské UNIQA extraligy

Kolotoč zápasů UNIQA volejbalové extraligy mužů 2020/2021 odstartoval, 1. kolo mělo v sobotu na programu tři zápasy. Kvůli komplikacím v přípravě se některé týmy teprve dostávají do herní pohody, ale i tak byly k vidění bojovné výkony, které napověděly, že o napínavé zápasy nebude nouze. Hned na úvod došlo k zaváhání dvou papírových favoritů. Volejbalisté Brna si vyšlápli na pražské Lvy a Ústí nad Labem přetlačilo v tiebreaku libereckou Duklu. Naopak roli favorita potvrdilo Karlovarsko v zápase s Příbramí.

VK ČEZ KARLOVARSKO - VK PŘÍBRAM

K prvnímu utkání UNIQA extraligy mužů proti sobě nastupují domácí VK ČEZ Karlovarsko a VK Příbram. Domácí do nové sezóny vstupují jako vítěz základní části nedohrané sezony 2019/2020. Utkání se rozbíhají po dlouhé pauze a bohužel v době nejisté.

č.: 11001               dne: 19. 9. 2020                v hod.: 18:00

VK ČEZ Karlovarsko – VK Příbram 3:0 (25:16, 25:20, 25:22)

Rozhodčí: Rychlík, Činátl

Počet diváků: 325

Domácí: Wiese, Wilson, Ticháček, Lux, Patočka, Indra, libero Pfeffer. Střídali: Vašina, Kočka, Gustavsson

Hosté: Hladenko, Viiber, Böhm, Polák, Hulpach, Pavelka, libero Juračka. Střídali: Trojanowicz, Lopata, Kuchař, Peterka

Lukáš Ticháček (kapitán VK ČEZ Karlovarsko): „Jsem moc rád, že jsme vyhráli. První zápas je vždycky těžký. Start sezóny bude pro nové hráče malinko víc nervózní, což se tedy dnes nepotvrdilo a za to jsem moc rád. Vítězství 3:0 je super. Hodně dobře jsme bránili. Asi nebylo potřeba tolik kazit podání, protože obrana na síti byla dnes výborná a pochvalu zaslouží za tuto činnost celé družstvo.“

Jiří Novák (trenér VK ČEZ Karlovarsko): „Gratulace klukům. Máme za sebou úspěšný start do sezony. Snažili jsme se hrát bez chyby na servisu i na útoku a k tomu se přidala dobrá obrana. S tím jsem spokojen. Výhra 3:0 je super, ale rád bych viděl svůj tým agresivnější.“

Martin Böhm (kapitán VK Příbram): „Začali jsme hodně vlažně a bylo znát, že jsme měli dlouho pauzu a nejsme ještě úplně dokonale sehraní. Postupně se to zlepšovalo, ale bohužel po všech stránkách jsme byli malinko horší než soupeř. Hlavně byli domácí razantnější na útoku.“

Petr Klár (trenér VK Příbram): „Já jsem moc rád, že jsme konečně po tak dlouhé době mohli začít opět hrát volejbal. Pro diváky to musela být radost opět vidět v hale soutěžní utkání. Gratuluji domácím k vítězství. Podali svůj standardní výkon, který jsme očekávali. Bohužel my jsme se dost trápili na servisu, ale kdyby zápas ještě pokračoval, možná bychom byli schopni lépe vzdorovat. Bohužel naše zlepšená hra během utkání nevedla k zisku setu.“

Po šestiměsíční pauze mají opět fanoušci VK ČEZ Karlovarsko možnost sledovat své oblíbence na domácí palubovce. V hale jsou zavedena všechna momentální nařízení. Do haly dorazili hlavně volejbaloví srdcaři a bohužel momentální situace se podepsala i na návštěvnosti prvního utkání. Doufejme, že lidé budou stále více nacházet chuť sledovat volejbal naživo a najdou si opět cestu na volejbalové zápasy.

Tým Karlovarska prošel jen malou obměnou oproti loňskému roku a tak jediným nováčkem v zahajovací šestce je univerzál Patrik Indra. Domácí hned od začátku diktují tempo hry a jsou ve všech aspektech hry lepší než hostující Příbram. Hned od začátku si Karlovarsko vypracovalo náskok a ten během celého setu navyšuje, až se skóre zastavuje na stavu 25:18.

V druhém setu se Příbram zlepšuje, ale domácí tentokrát vystavují na síti neprostupnou hráz a výborným blokem opět soupeři utíkají ve skóre a set získávají pro sebe 25:20.

Do třetího setu domácí trenér nechává odpočívat Wieseho a na jeho místo posílá Vašinu. Příbram opět zlepšuje svůj výkon. Změna na pozici univerzála, kdy Hulpacha vystřídal Lopata, jim velice prospěla. Hosté ve střední pasáži hry velice dobře brání a jsou domácím vyrovnaným soupeřem. Set se blíží do vyrovnané koncovky a Příbram snižuje na 22:21, což domácího trenéra Nováka nutí k oddechovému času. Drama se ale nekoná a domácí vítězí zaslouženě 3:0 a úspěšně tak vstupují do nové sezony 2020/21.

Autor: Tým Karlovarska

SK VOLEJBAL ÚSTÍ NAD LABEM - VK DUKLA LIBEREC

Po půlroční přestávce se dočkali ústečtí fanoušci v úvodním utkání nového ročníku UNIQA extraligy dramatického zápasu mezi tradičními severočeskými rivaly s nečekaným koncem. Domácí zaskočili favorita bojovností, větší koncentrací na servisu a tak zaslouženě zůstávají dva body v Ústí.  Velký podíl na zisku překvapivého vítězství domácích má střídající Koloušek, který dvěma kvalitními servisy rozhodl pátý set.

SK Volejbal Ústí nad Labem - VK Dukla Liberec 3:2 (25:23, 24:26, 25:22, 17:25, 15:12)

Rozhodčí: Buchar Tomáš, Velimov Emil

Počet diváků:  498

Domácí: Bartůněk Luboš, Bornemann Lars, Tibitanzl Martin, Kobolka Ivo, Parraguirre Vicente, Beer Marek, libera Kořínek Jiří, Šidlo Jan. Střídali: Koloušek Matěj, Kasan Jan,  Kramar Filip

Hosté: Leikep Libor, Kovalčuk Volodymyr, Kriško Tomáš, Krajčovič Šimon, Štokr Jan, Šulista Petr, libero Kopáček Václav. Střídali: Kriško Michal, Safranovich Alexander

Luboš Bartůněk (kapitán SK Volejbal Ústí nad Labem): Z naší strany bojovná hra. Několikrát v setu jsme prohrávali a bojovností se dostali zpět. Škoda druhého setu. V tiebreaku jsme byli šťastnější hlavně díky dvěma servisům Kolouška.“

Lubomír Vašina (trenér SK Volejbal Ústí nad Labem): „Od začátku utkání bylo na všech hráčích cítit odhodlání odehrát kvalitní utkání. Jsem rád, že jsme zužitkovali nelehkou přípravu. Nemají to se mnou kluci s moji temperamentní povahou občas jednoduché. Bojovnost a odvaha to byly klíčové momenty v naší hře. Dukla měla složitou přípravu, přejeme ji, aby už bylo vše v pořádku. A nejenom jí, ale všem družstvům a hráčům, tak abychom mohly rozdávat radost a zábavu sobě i divákům“.

Jan Štokr (kapitán VK Dukla Liberec):  „Po dlouhé pauze to byl pro nás obtížný zápas s bojovným týmem.  Ústí hrálo s větším nasazením a zasloužilo si vyhrát.“

Michal Nekola (trenér VK Dukla Liberec): „Gratulace domácím k výbornému výkonu. My jsme dnes nedohrávali bodové míče a byli jsme horší na servisu.“

Hned od začátku utkání bylo vidět na hráčích Ústí odhodlání a velká bojovnost. Drželi s favoritem vyrovnané skóre a postupně nabírali sebevědomí. Rozhodující náskok tří bodů získá Ústí při podání Kobolky za stavu 21:18. Dukla již nedokáže dotáhnout ztrátu a domácí kvalitním útokem dovedou set k výhře.

Druhý set má podobný vývoj jako první. Přetahovaná o vedení trvá do stavu 14:15 pro hosty, kteří dokáží obranou na bloku získat rozhodující tři body a jdou postupně do vedení 18:21. Tento náskok se podaří ještě domácím vymazat, 24:24, ale opět kvalitní obrana hostů na síti bere naději domácímu týmu a Dukla srovnává na 1:1.

Třetí set Ústí neztratí koncentraci a bojovnost. Ujímá se dvoubodového vedení hned v začátku setu a udržuje si kvalitní servis, kterým donutí Liberec k útoku z vyšších nahrávek. Tento útok se daří domácím ubránit a nepouštějí Duklu ke srovnání skóre. Do koncovky mají domácí tří a čtyřbodový náskok a ten dokáží kvalitním útokem dotáhnout k zisku setu.

Čtvrtý set je poznamenán ztrátou koncentrace u domácího celku, kterému se nelíbilo rozhodnutí čárového rozhodčího. Vysloužili si žlutou a následně Bartůněk červenou kartu. Následovala série nekvalitních servisů a chyb v útoku. Zkušená Dukla okamžitě situace využívá a celkem hladce vyrovnává stav utkání na 2:2.

Pátý set se domácí vrací do koncentrace a ještě větší bojovnosti pramenící z pocitu křivdy.  Vyrovnaný stav se vleče do 12:12, kdy po ztrátě posílá trenér domácích na servis Kolouška a ten překvapí fanoušky, soupeře a možná i sám sebe tak kvalitními dvěma servisy, že rozhodne celé utkání a hala mu ve stoje zatleská.

Autor: Mgr. Přikryl Miroslav

VOLEJBAL BRNO – VK LVI PRAHA

Jak na jaře skončili, tak na podzim začínají. Volejbalisté dvou největších měst na začátku března sehráli svůj poslední zápas právě proti sobě. Tehdy se na palubovce Lvů radovali domácí, dnes je opět vše otevřené. Domácímu týmu chyběli zranění Truong a Římal, tedy dvě jejich největší hvězdy, i tak však chtěli naplno potvrdit své motto „jdeme se rvát!“

Volejbal Brno – VK Lvi Praha 3:0 (25:22, 30:28, 30:28)

Rozhodčí: Grabovský Zdeněk - Gall Jakub

Počet diváků: 329

Domácí: Provazník, Licek, Janečka, Jakubec, Hrazdira, Pražák, libero Lžičař. Střídal: Caska

Hosté: Nedeljkovic, Janouch, Skakic, Král, Mihajlovič, Smith, libera Ježek, Havlas. Střídali: Pliasetskyi, Svoboda, Toman

Jan Pražák (blokař Volejbal Brno): Podařil se nám skvěle vstup do zápasu, celý zápas nám hodně pomáhal servis. Jsem strašně rád, že přišlo tolik diváků, moc nám pomohli. Celkově jsme si dnes víc za tou výhrou šli.“

Ondřej Marek (trenér Volejbal Brno): „Já jsem to osobně moc nepředpokládal, vstupy do sezóny nám většinou moc nevycházely. Museli jsme bohužel nahradit Pepu a Dana Římala, ale dneska Martin Licek a Víťa Jakubec předvedli skvělý výkon. Všichni kluci ale bojovali a šli si za výhrou.“

Jiří Král (kapitán VK Lvi Praha): „Projevila se naše nesehranost a nedostatek přátelských zápasů. Nebyli jsme schopni zareagovat na dva skvěle hrající hráče Brna, kterým to navíc dobře rozdával Provazník. My jsme nebyli schopni reagovat v obraně.“

Tomáš Pomr (trenér VK Lvi Praha): „Ve třech koncovkách zdánlivě vyrovnaný zápas. Brno bylo určitě lepší na servisu, tím nás trápili hodně. Domácí byli agresivnější, dělali méně chyb. Neuhráli jsme klíčové balóny v koncovkách. Brno dnes zaslouženě vyhrálo.“

Dvěma zkaženými servisy začalo po více než půl roce utkání na Kouničce. Poté ale nastaly ofenzivní hody, oběma týmům se dařilo na útoku. Domácí táhnul Honza Pražák a také nový univerzál Vít Jakubec, který skvěle zastoupil Dana Římala a připsal si skvělou bilanci 67 % na útoku (6 bodů). Na obou stranách bylo k vidění dost zkažených servisů, na straně Lvů se k tomu přidaly i čtyři chyby na útoku. Ty naopak dokázaly kompenzovat blokem, kde domácí tým je dlouhodobě slabší. Bojovnost byla na domácí straně a Brno tak zvítězilo v prvním setu 25:22.

Pro hráče Volejbalu Brno se druhý set již nevyvíjel tak dobře. Praze se začalo dařit na servisu, přidala tam pár es a dostala se do vedení. Jihomoravské hráče však nadále táhnul skvěle hrající Martin Licek, jehož razantní útoky dostaly Brno zpět do hry. Díky skvělé souhře s mladým nahrávačem Provazníkem (nejen) ze zóny 5. Lvi ale také nic nevzdávali, dokázali odvrátit řadu setbolů, po esu domácího nahrávače se však Brno ujalo vedení 2:0.

Neuvěřitelně vyrovnaný byl také třetí set. Domácí ale měli silný motor v zádech – i v takto složité situaci si našlo na Kouničku cestu řada fanoušků a vytvořili parádní atmosféru. Brno solilo i nadále servis na maximum, což sebou sice přineslo dost chyb, ale pomohlo jim to ke čtyřem blokům, přičemž hned dva si připsala nová posila Kuba Janečka. Na závěr utkání odvrátili pražští Lvi hned tři mečboly, na počtvrté se prosadil kapitán Michal Hrazdira a domácí tak slaví skvělou výhru nad ambiciózní Prahou.

Autor: Matouš Müller