21.12.2019

Příbram otočila zápas v Ostravě, Orli odletěli z Prahy s prázdnou

V předvánočním 12. kole UNIQA volejbalové extraligy mužů 2019/20 překvapila Příbram v Ostravě, když se jí podařilo odvrátit ve třetím setu ostravský mečbol a nakonec si z Ostravy odváží výhru a důležité dva body do tabulky. Volejbalisté Brna nedali žádnou šanci nováčkovi z Beskyd, stejně jako Liberec domácímu Ústí nad Labem. Až překvapivě hladkou výhru nad Kladnem si připsali pražští Lvi. Pro týmy Ostravy, Brna, Příbrami, Ústí nad Labem, Liberce, Lvů, Kladna a Beskyd bylo dnešní utkání posledním v letošním roce. 12. kolo pokračuje v neděli zápasem Českých Budějovic s Odolenou Vodou a uzavře ho pondělní televizní dohrávka Zlína s Karlovarskem.

VOLEJBAL BRNO –BLACK VOLLEY BESKYDY

Předvánoční duel extraligy mužů se jako již tradičně v Brně konal formou dvojzápasu. Přednost dostali muži, kteří proti Beskydům zahájili druhou polovinu základní části. První zápas dopadl překvapivě třísetovou výhrou pro domácí, hráči Volejbalu Brno měli tak velkou motivaci frýdecko-místeckému celku porážku z úvodu sezóny vrátit. Za Brno navíc nastoupil také zdejší odchovanec Tadeáš Handlíř, který se po půl roce vrátil z Erasmu.

č.: 67                 dne: 21. 12. 2019                       v hod.: 16:00

Volejbal Brno – Black Volley Beskydy 3:1 (20:25, 25:11, 25:17, 25:17)

Rozhodčí: Činátl René, Rychlík Dušan

Počet diváků: 562

Domácí: Licek, Pražák, Římal, Hrazdira, Hukel, Truong, libero Lžičař. Střídali: Jakubec, Provazník, August

Hosté: Mitic, Mečiar, Široký, Krysiak, Babic, Dustinac, libera Ostroumov, Nogueira. Střídali: Mišek, Kozák, Prokůpek, Drozd, Pospíšil

Michal Hrazdira (kapitán Volejbal Brno): Byli jsme zbytečně nervózní v prvním setu, moc nechápu proč. Beskydům se vstup podařil, pak se to ale otočilo a my jsme byli tím lepším týmem.“

Ondřej Marek (trenér Volejbal Brno): „První set byl z naší strany hrozný, udělali jsme tam spoustu chyb. Asi už jsme byli v hlavách pod vánočním stromkem. Poté jsme naštěstí výrazně přidali a ten výkon už byl adekvátní tomu, co umíme. Moc se mi líbilo, jak kluci podávali - udělali jsme 18 chyb a 16 es. Navíc nás opět hnala zaplněná Kounička, za což divákům děkujeme.“

Tomáš Široký (kapitán Black Volley Beskydy): „Po prvním setu, který jsme vyhráli, se domácí rozjeli na servisu, s čímž už jsme se do konce zápasu nedokázali vypořádat. Pak už byli lepší ve všech směrech. My se snad venkovní výhry dočkáme v lednu…“

Přemysl Kubala (trenér Black VOlley Beskydy): „Do zápasu jsme vstoupili s odhodláním, primárně v prvním setu jsme domácí tlačili servisem, dařila se nám obrana na síti, měli jsme hodně bodových bloků. Od druhého setu převzalo otěže utkání Brno, a to, co zdobí jejich hru, tedy především ostrý servis, jim vycházelo. Nám už se pak nepodařilo přihrávku zklidnit.“

Domácí tým nezačal úplně dobře. Neprosazoval se z útoků, naopak Beskydy útočili fantasticky. Navíc domácím chyběla tradiční zbraň, kterou především na domácí Kouničce využívají, a tou je dělový servis. To hosté tlačili servisem, navíc si hned čtyřmi bodovými bloky pomohli na obraně. Zlomovým momentem zápasu byla nejspíše série hostů při podání Babice (13:19). Domácí ke konci ještě zabojovali, při podání Pražáka stáhli vedení na čtyři body. Nakonec si ale set frýdecko-místečtí volejbalisté pohlídali.

Brňané do druhé sady najednou jako by zařadili druhý rychlostní stupeň. Po skvělém servisu Římala vedli domácí už 7:2. Hosté se hodně trápili, vyhořeli jak na příjmu, tak na následném útoku. Kapitán Brna Michal Hrazdira šel na podání za stavu 21:11 a už k této individuální činnosti nikoho nepustil. Po třech esech a útoku Licka domácí snížili na 1:1.

Brňané pokračovali ve své jízdě i ve třetím setu. Hosté se zvedli, diváci tak mohli vidět pěkné a dlouhé výměny. Za skvělou diváckou kulisu se hráči Volejbalu Brno odvděčovali parádním útokem nad hranicí 70 %. Do vedení se Brno dostalo po krásné smeči nejvíce bodujícího hráče extraligy Dana Římala. Do vedení se dostalo po výhře 25:17.

Ještě více zabrali domácí ve čtvrté sadě, především na podání. Brno sestřelovalo hráče Beskyd jedním esem za druhým, v této sadě si jich připsali sedm. Oba blokaři měli ve čtvrtém dějství 100 % na útoku a dvě esa. Neuvěřitelných 16 bodů z podání si za celé utkání připsalo domácí Volejbal Brno a tři body tak zůstali na Kouničce.

Autor: Matouš Müller, foto Viktor Šulc

VK OSTRAVA – VK EURO SITEX PŘÍBRAM

Zápas v Ostravě ukázal, jak je volejbal krásným a zároveň krutým sportem. Domácí zcela jasně ovládli první dva sety, ale pak nechali Příbram se dostat do zápasu a ta v následujících třech sadách předvedla dokonalý obrat.

č.: 62              dne: 21. 12. 2019                  v hod.: 17:00

VK Ostrava – VK Euro Sitex Příbram 2:3 (25:18, 25:15, 25:27, 20:25, 13:15)

Rozhodčí: Grabovský Z., Ištvanech M.

Počet diváků: 350

Domácí: Marcyniak, Dvořák, Ihnát, Sedláček, Podlesny, Janků, libero Sobczak. Střídali: Muroň, Šoltys, Vancl

Hosté: Kuchař, Safonov, Kriško, Suda, Polák, Kupilík, libero Juračka. Střídali: Hulpach, Rosenbaum, Trojanowicz, Böhm

David Janků (kapitán VK Ostrava): „Těžko se mi takové utkání hodnotí. Prohráli jsme vyhrané utkání. První dva sety jsme jasně vyhráli. Oni začali dobře od třetího setu přihrávat, my jsme se naopak honili po kurtu. V útoku jsme se nedokázali tolik prosadit. Je to zklamání.“

Jan Václavík (trenér VK Ostrava): „Je to pro nás těžká porážka. Vedli jsme 2:0 na sety a měli zápas pod kontrolou. Jenže jako to ve sportu bývá, dokud není konec, není nic hotovo. Mysleli jsme si, že se to uhraje samo, ale bohužel Příbram se dostala do zápasu a nakonec máme jen bod, což je málo.“

Martin Böhm (kapitán VK Euro Sitex Příbram): „První dva sety jsme hladce prohráli a mám dojem, že se to opakovalo jako loni. Ostrava byla výrazně lepší. Ve třetím setu jsme se dostali do hry.  Soupeř polevil a my jsme pak po obratu získali cenné dva body.“

Martin Kop (trenér VK Euro Sitex Příbram): „První dva sety nás Ostrava výrazně přehrála. Nebyli jsme v zápase. Nevím proč, jestli jsme ještě byli na cestě. Pak jsme se zlepšili a uhráli se štěstím ve třetím setu koncovku. Dva body z Ostravy jsou zlaté. Je to hezký vánoční dárek, protože tady se těžko vyhrává. Dodatečně gratuluji Ostravě k postupu v poháru.“

Do zápasu vstupuje aktivněji domácí Ostrava a při kvalitním podání Marcyniaka získává první tři body. Ruský legionář Safonov snižuje čistým esem na 3:2 a po nevynucené chybě Ihnáta je srovnáno. Po nevynucené chybě Sudy vedou domácí 10:8. Následně je zablokován příbramský univerzál Kriško (11:8). Domácí jsou na koni i při druhém pobytu blokaře Marcyniaka za koncovou čarou. Polský legionář vystřihne dvě čistá esa a Ostrava vede již 13:8. Při podání Hulpacha, který na postu univerzála vystřídal Kriška, snižuje Příbram na 14:11. Ostravský blokař Marcyniak hraje úžasnou sadu a bodovým blokem zvyšuje na 17:12. Příbram střídá nahrávače a za Kupilíka přichází Rosenbaum. Hosté jsou v útoku při podání Sedláčka bezradní a před koncovkou vede Ostrava již 19:12. Po nevynucené chybě ostravského kapitána Janků snižuje Příbram na 20:15. První set ovládá Ostrava jasně 25:18.

Ve druhém setu jako první odskakuje při podání Ihnáta bodově po nevynucené chybě Kuchaře a skvělým blokům domácí Ostrava a to do pětibodového vedení (8:3).  Po podání Sedláčka zvyšuje Ostrava již na 10:4. Příbram se nevdává a při podání blokaře Poláka snižuje dvěma přímými body na 11:8. Jenže hostující univerzál Hulpach chybuje v útoku a domácí vedou zase o pět bodů (13:8). Domácí tlačí servisem a Ihnát zvyšuje na 16:10. Ostrava dominuje i druhé sadě. Po technické chybě Kupilíka, nevynucené chybě Sudy a dělovém podání Ihnáta vede 21:11. Do zápasu se podívá za reprezentačního blokaře Sedláčka mladíček Muroň. O osudu druhé sady je rozhodnuto a Ostrava v ní vítězí s velkou převahou 25:15.

Do třetího setu vstupuje lépe do té doby odevzdaná Příbram a rychle vede při podání Kuchaře 0:3. Hosté hrají mnohem koncentrovaněji a po úspěšném útoku Poláka vedou 4:7. Ostravský kapitán Janků dvěma přímými body z podání srovnává na 7:7. Podobně kvalitně si za koncovou čarou počíná blokař Marcyniak a domácí poprvé vedou ve třetím setu o dva body (10:8). Výborně podává i ruský blokař Příbrami Safonov a po jeho přímém bodu je srovnáno na 11:11. Po úspěšné dohrávce Hulpacha vedou hosté 12:14. Ostravský nahrávač Podlesny srovnává dělovým servisem na 15:15. Nevynucená chyba Marcyniaka  a problémy domácích na příjmu posílají Příbram do vedení 15:19. Při skvělém podání ostravského kapitána Janků se opora týmu spolu s Ihnátem a Marcyniakem postarají o vymazání příbramského náskoku (19:19). Po nedorozumění domácích v útoku jde do koncovky Příbram s náskokem dvou bodů (20:22). Ihnát ihned vyrovnává na 22:22. Ostrava odvrací setbol Příbrami a po nevynucené chybě Poláka má při podání Sedláčka mečbol. Příbram si počíná podobně a nakonec po chytrém útoku Kuchaře vítězí ve třetí sadě 25:27.

V úvodu čtvrtého setu zvýšili domácí důraz v útoku a po zakončení Ihnáta vedou 4:2. Po nevynucené chybě Janků je srovnáno na 5:5. Příbram se překonává při obraně v poli a univerzál Hulpach dostává hosty do vedení 7:9. Po skvělém podání Safonova zvyšují hosté na 9:13. Příbram v útoku nechybuje a Kuchař upravuje skóre na 12:16. Ostravský kapitán Janků pozvedává prapor svého týmu a dvěma přímými body z podání snižuje na 15:16. Hosty drží v útoku Kuchař, na druhé straně se trápí v zakončení Ihnát (15:19). Ostrava nechce do zkrácené hry a Sedláček snižuje blokem na 17:19. Po bodovém bloku Safonova a esu Böhma míří zápas za vedení hostů 17:22 do pátého setu. Střídající ostravský smečař Vancl ještě snižuje na 19:22, ale hosté dohrají čtvrtou sadu v naprosté pohodě k vítězství 20:25.

Příbram je v euforii a do zkrácené hry vstupuje jako velká voda. Při podání Kuchaře vedou Kocouři velmi rychle 1:5. Ostrava se zvedá opět při skvělém podání Janků (4:5). Safonov odpovídá podobnou kvalitou servisu (4:7). Strany se střídají za stavu 5:8. Za stavu 7:9 Ostrava otáčí vývojek zkrácené hry při podání Ihnáta (10:9). Příbram otáčí dvěma body na 10:11 a drama pokračuje. Po bloku Safonova je k zisku druhého bodu blíže Příbram (11:13). Příbram nakonec disponuje třemi mečboly. Ostrava dva dokáže odvrátit, ale po technickém úderu Hulpacha dokoná Příbram obrat a vítězí ve zkrácené hře 13:15.

Autor: Martin Němec, foto Jaroslav Obsadný

VK LVI PRAHA – KLADNO VOLEJBAL CZ

Pro fanoušky volejbalu v Praze je připravena předvánoční lahůdka v podobě miniderby mezi domácími Lvy Praha a hostujícím týmem Kladno volejbal cz. Jedná se o vyrovnané soupeře s jednadvaceti body v tabulce a boj o přední pozice extraligové tabulky. Vánoční nadílku však může mít jen jeden.

č.:  68               dne: 21. 12. 2019                  v hod.: 18:00

VK Lvi Praha - Kladno Volejbal cz 3:0 (25:21, 25:19, 25:19)

Rozhodčí: Kořenek J., Maschner R., na čarách Gill M., Jusič A., delegát Škoda Z.

Počet diváků: 480

Domácí: Král, Bartůněk, Svoboda, Krajčovič, Mihajlović, Thomas D.-P., Král, libero Ježek. Střídal: Špulák

Hosté: Sobotka, van Haarlem, Vemič, Zajíček, Okosanovič, Hyský, libero Moník. Střídali: Mikulenka, Fortuník, Walisch, Kuboš

Jiří Král (kapitán VK Lvi Praha): „Nemůžu být než maximálně spokojený s výsledkem, který jen potvrdil naši formu a postavení v tabulce. Skvělé zakončení roku 2019, výborný výkon celého týmu.“

Tomáš Pomr (trenér VK Lvi Praha): „Zasloužené vítězství po výborném výkonu a splnění taktiky. Pochvala pro všechny hráče. Dnes poklona a velké díky hlavně famóznímu publiku. Všem volejbalovým příznivcům přeji klidné Vánoce, zdraví a radost z volejbalu!“

Adam Zajíček (kapitán Kladno volejbal cz): „Gratulace domácím k zaslouženému vítězství. Předvedli koncentrovaný a taktický velmi dobrý výkon. My jsme se trápili na útoku.“

Milan Fortuník (trenér Kladno volejbal cz): „Blahopřeji domácím. Byli jsme horší, fungovala pouze obrana na vysoké míče. V dnešním zápase zasloužená výhra Lvů.“

Od rozcvičky se zcela zaplněná hala těší na vyrovnaný volejbal. Od počátku zápasu byl plný emocí. Oba týmy ví, že klíčový bude servis a tvrdě podávají od prvních okamžiků. Stav 10:10. Bojovnost z obou týmů srší. Po výborné obraně v poli domácích první time out hostů, Lvi vedou 14:12. Přichází eso Lvů a následný výborný blok na 16:12. Ztrátuje se na 100 %, 19:16. Luboš Bartůněk dává nízkou náhru pod blok Komárovi (Král) a Hýský přidává eso o pásku. Kladno snižuje na 20:19. Domácí drží hlavu nahoře a Honzátko (Svoboda) bodovým blokem na Kuboše zvyšuje 22:19. Honzátko tlačí na servisu a domácí vedou 24:20, následující setbolový míč skládá Matěj (Mihajlović), Lvi vítězí 25:21.

V druhém setu bouřící hala na Lužinách žene Lvy do začátku setu, 3:0. Zajíček bojuje a tlačí na servisu a srovnává na 4:4. Stav je dále vyrovnaný. Na servisu se nemůže chytit Matěj ani Tom D-P. Naštěstí ani Láďa Sobotka 11:11. Je to bitva. Domácí jsou neskutečně trpěliví a bojují jako Lvi, 16:13. V této fází setu se objevil na palubovce Forbes (Fortuník) místo van Haarlema. Kombinační koncert Luboše Bartůňka znamená vedení Lvů 19:14 a druhý time out hostů. Do hry se vrací Okošanovič místo Kuboše, ale ani to nepomáhá. Lvi kralují ve všech činnostech a vítězí 25:19.

Kladno se při nástupu do třetího setu nevzdává. Vrací se nahrávač van Haarlem a Okošanovič a vše začíná od začátku. Za stavu 8:9 začíná úřadovat na síti obranná hráz Šimona Krajčoviče a nepouští soupeře do pole Lvů, ty vedou 12:10. Bitva pokračuje, ale přichází nepřiměřené dohadování van Haarlema a po jeho sáhnutí do sítě přichází červená karta a to znamená v koncovce vedení domácích 20:15. Euforii rozjetých Lvů nemůže zastavit ani druhý time out Forbese. Luboš přidává eso na servisu a jde se do vánoční koncovky třetího setu, 24:18. Bouřící hala se raduje z vítězství 25:19 a 3:0 v celém zápase.

Takovouto vánoční nadílku nečekali ani největší optimisté. Celý tým tvrdě pracujících Lvů si nemohl přát lepší dárek k vánocům. Blahopřejeme a děkujeme všem fanouškům a sponzorům za přízeň a podporu. Krásné Vánoce!

Autor: Miloš Kočka

SK VOLEJBAL ÚSTÍ NAD LABEM – VK  DUKLA LIBEREC

V Ústí se utkala dvě družstva z opačných konců tabulky. Favorit s vizitkou čtvrtečního utkání proti Galatasaray Istanbul neponechal nic náhodě a spolehlivým výkonem bez výkyvů potvrdil roli favorita.

č.: 69                       dne: 21. 12. 2019                       v hod.: 17:00

SK Volejbal Ústí nad Labem - VK  Dukla Liberec 0:3 (16:25, 20:25, 20:25)

Rozhodčí:  Činátl René, Rychlík Dušan

Počet diváků: 548

Domácí: Tibitanzl Martin, Melcher Zachary, Januzivič Nebojša, Beer Marek, Kramar Filip, Parraguirre Vicente, libero Kořínek Jiří. Střídali: Kobolka Jan, Kasan Jan

Hosté: Biernat Mateusz, Shafranovich Alexander, Leikep Libor, Štokr, Jan, Šulista Petr, Holubec Aleš, libera Kopáček Václav, Kunc Tomáš.  Střídali: Indra Patrik, Srb Jiří

Filip Kramar (kapitán SKV Ústí nad Labem): První set jsme byli horší tým, ale další dva sety jsme hráli dobře. Jediné, co jsme nezvládli, byl servis a bez servisu nikdy vyhrát nemůžeme. Děkujeme divákům za podporu a věříme, že po Novém roce uvidí lepší tým, protože si to zaslouží. “

Jakub Salon (trenér SKV Ústí nad Labem): „Liberec je kvalitní tým, který bude bojovat o medaile a při hře to bylo znát. Dnes nás trápil servis. Měli jsme pár příležitostí zápas zdramatizovat, ale bohužel jsme neuhráli některé chycené míče v poli nebo po dobré obraně zkazili servis. Chtěl bych moc poděkovat divákům, kteří přišli v hojném počtu i přesto, že se nám nedaří.“

Jan Štokr (kapitán VK Dukla Liberec): „Hodně důležité tři body z venkovního utkání. Už se těšíme na trochu volna a doplnění fyzičky přes svátky.“

Michal Nekola (trenér VK Dukla Liberec): „Náš dnešní výkon nebyl tolik učesaný jako ve čtvrtek proti Galatasaray, ale tři body vezeme domů, takže spokojenost.“

Od samého počátku utkání se domácí začnou trápit na servisu. Chybují a jsou nedůrazní i na útoku. Dukla naopak vstupuje do zápasu odpovědně, s rutinou a bez chyb. Nabere rychlé vedení 3:9, kvalitním blokem dále posune vedení na 7:14 a po chybách domácích v útoku ještě navýší skóre na 9:17. Vysokou kvalitou příjmu podání nedovolí domácím jakoukoliv korekci a set je jednoznačnou záležitostí pro hosty.

Do druhého setu posílá trenér domácích na nahrávku Kasana. Ústí dobře brání v poli, dohrává útokem a jde do vedení 6:3. Chyby na příjmu podání u domácích a Dukla rychle srovnává skóre na 9:9. Do hry přichází za Štokra Indra, který je v útoku neomylný. Domácí se nadále trápí na servisu a v útoku narážejí na dobře organizovaný blok Dukly. Do stavu 18:18 ještě dokáží domácí držet naději na úspěch v setu, ale další bloky Dukly a kvalitní servis rychle tuto naději domácím bere.  Hosté (Šulista) esem ukončí set.

Třetí set začínají domácí opět se změnou v sestavě. Místo Januzoviče nastupuje Kobolka, ale do hry domácích to výraznější změnu nepřinese. Dukla drží standard výkonnosti ve všech činnostech, domácí nadále tápou na servisu a na hřišti je patrná jistota a převaha hostů. Dukla si udržuje mírné vedení a to si pohlídá až do konce setu, který získá bez komplikací.

Autor: Mgr. Přikryl Miroslav, foto Jana Zlámalová