28.9.2021

První body do tabulky nového ročníku mužské UNIQA extraligy jsou rozdány

UNIQA volejbalová extraliga mužů 2021/2022 odstartovala dvěma zápasy. V úvodu sezóny byla sice na výkonu všech týmů znát mírná nervozita, ale i tak byl k vidění pěkný volejbal. Úplně první body do tabulky si připsali pražští Lvi za třísetovou výhru nad Ostravou. Na palubovce Odoleny Vody nakonec naplno bodovalo i mistrovské Karlovarsko, i když nechybělo mnoho, aby se o vítězi rozhodovalo až ve zkrácené hře.

VK LVI PRAHA – VK OSTRAVA

K vůbec prvnímu utkání v UNIQA extralize 2021/2022 nastoupili pražští Lvi a Ostrava. Lépe vyšlo domácím, kteří vyhráli 3:0 na sety. Především v závěrečné sadě se ale v Unyp areně hrál vyrovnaný volejbal. Po něm přiznali všichni aktéři nervozitu a konstatovali drobnou převahu domácích.

VK Lvi Praha – VK Ostrava 3:0 (25:22, 25:19, 26:24)

Rozhodčí: Kvarda P., Možnár M.

Počet diváků: 280

Domácí: Skakić, Nedeljković, Mihajlović, Smith, Todua, Janouch, libero Moník. Střídali: Toman, Pliasetskyi, Čech, McCarthy

Hosté: Jambor, Fořt, Kotas, Dvořák, Vancl, Polynski, libero Sobczak. Střídali: Jarosinski, Závodský, Vašíček, Bauman

Jakub Janouch (kapitán VK Lvi Praha): „Cenné vítězství a navíc ve třech setech. Šlo o první zápas, některé situace jsme neřešili s klidnou hlavou. Bylo to nervóznější. Víme, na čem pracovat a věřím, že se budeme stále zlepšovat.“

Tomáš Pomr (trenér VK Lvi Praha): „Velmi důležitá domácí výhra 3:0. Trošičku nám to drhlo na útoku, ale zase jsme to dohnali vynikající obranou zejména na síti. Děkuji všem fanouškům. Věřím, že příště bude náš výkon zase lepší.“

Tomáš Jambor (kapitán VK Ostrava): „Utkání se mi nehodnotí dobře. Byli jsme nervózní, myslím, že stejně na tom byli i Lvi. Škoda, že jsme toho nevyužili. Druhý set jsme měli rozehraný výborně, třetí ještě lépe. Je to škoda. Musím pogratulovat soupeřům a uznat, že mají velmi kvalitní tým.“

Richard Vlkolinský  (trenér VK Ostrava): „Gratuluji domácím k výhře. Měli více ze hry a většinu času si udržovali vedení. V naší hře bych našel řadu nepřesností. Šlo o takový klasický výkon z kraje sezony.“

První set dospěl až do vyrovnané koncovky. Domácí přitom v jeho průběhu vedli už šestibodovým rozdílem. Při servisu Dominika Fořta se však Ostrava dotáhla na pouhé dva míče (18:16). Od té chvíle byl osud sady na vážkách. Čekalo se, kdo bude mít pevnější nervy. A taky, kdo vytáhne správného žolíka. Za stavu 21:20 se to podařilo kouči Lvů Tomáši Pomrovi, jenž poslal za servírovací čáru Ivana Pliasetskyiho – a zrodily se čtyři setboly. Dva zůstaly nevyužity, Filip Jarosinski ale své druhé podání zamířil mimo hřiště – 25:22.

V druhém setu se Ostravané ještě více osmělili. Vedli 2:0, později dokonce 9:5. To domácího trenéra donutilo k oddechovému času. Ani po něm nechtěli Severomoravané ztratit vedení. Oba celky se předháněly v obětavosti. Domácí pozvolna, ale přeci jen ukrajovali z náskoku hostující Ostravy. Při podání Daniela Čecha se přiblížili na dvoubodové manko, po time sáhl pro změnu Richard Vlkolinský. Příliš mu nepomohl, skóre 14:13 už bylo ve prospěch Lvů. A taky 15:13, 16:13, 17:13… V té době domácí skvěle blokovali i útočili, zkrátka bezpečně kráčeli za ziskem sady – 25:19.

Hosté rozhodně nechtěli opouštět Unyp arenu v nejkratší možné době. Na začátku třetího setu si vypracovali čtyřbodový náskok – 11:7. A kouč Tomáš Pomr měl svým svěřencům co vyprávět. Asi ne dostatečně nahlas, jelikož Ostravané i nadále vcelku spolehlivě ztrátovali a do koncovky šli s dvoubodovým vedením – 20:18. V ní vytáhl důležité eso Daniel Čech a po jeho dalším vydařeném podání bylo srovnáno – 22:22. Hosté znovu zabrali a propracovali se dokonce k setbolu – 23:24. V klíčových chvílích se ale dařilo Luku Smithovi, jenž skvěle blokoval i smečoval. Další vynikající blok přidal kapitán Lvů Jakub Janouch. Zápas zakončil esem Matej Mihajlovič – 26:24.

MVP zápasu podle aplikace SmartVolley vyhlašoval mecenáš Lvů Tomáš Janeček. Stal se jím blokař domácích Alex Nedeljković.

Autor: David Nejedlý

AERO ODOLENA VODA – VK ČEZ KARLOVARSKO

V úvodním zápase nového ročníku UNIQA volejbalové extraligy byla ve Sportovní hale v Odoleně Vodě k vidění skvělá podívaná. Vyrovnaný zápas plný bojovnosti na obou stranách a také konečně před diváckou kulisou, kde nebylo slyšet vlastního slova. Karlovarští šli v konci zápasu za vítězstvím odhodlaněji a zvítězili celkově 3:1. Musíme poděkovat všem fanouškům za skvělou podporu po celé utkání. Atmosféra byla neuvěřitelná!

AERO Odolena Voda – VK ČEZ Karlovarsko 1:3 (20:25, 26:28, 25:22, 23:25)

Rozhodčí: Spáčil Lukáš, Kubinec Jan, lajnoví Zich Jiří, Gill Michal

Počet diváků: 567

Domácí: Horák, Démar, Shchadilov, Carmody, Hladík, Saada, libero Hadrava. Střídali: Chancy, Chevalier, Jachnicki, Ribom

Hosté: Vašina, Patočka, Indra, Wiese, Zajíček, Keemink, libero Pfeffer. Střídali: Wilson, Fišer

Matyáš Démar (kapitán AERO Odolena Voda): „Začátek zápasu byl od nás velice nervózní a dělali jsme hodně chyb. Škoda, že jsme nezískali druhý set, který byl velice vyrovnaný. Moc mě mrzí, že jsme nešli do tiebreaku a nezískali bod na úvod sezóny.“

Martin Kop (trenér AERO Odolena Voda): „V prvním utkání v extralize z naší strany to nebyl špatný výkon, ale lepší výsledek nás stály naše nevynucené chyby. Škoda, že si ani jeden z trenérů nemohl vzít challenge. Koncovky byly vyrovnané a gratuluji Karlovarsku ke třem bodům a přeji jim hodně štěstí do kvalifikace o Ligu mistrů.“

Daniel Pfeffer(kapitán VK ČEZ Karlovarsko): „Z pohledu hráče ze hřiště to nevypadalo jako hezký zápas. My jsme se hrozně trápili na servisu, nebyla činnost, která by nám vyloženě šla a Vodolka zacítila šanci a hrála dobře, jak už je v jejich hale zvykem. Tady to bude mít těžké každý a my jsme rádi za tři body, protože se dá říct, že se štěstím.“

Jiří Novák (trenér VK ČEZ Karlovarsko): „Vítězství se počíná, i když od stavu 2:0 a 12:9 pro nás jsme se dostali nepochopitelně do nějakého psychického tlaku, nebyli jsme schopní dát servis, nebyli jsme schopní přihrát a v podstatě se skoro nehrálo. Nakonec nás mladý Fišer vytáhnul do koncovky čtvrtého setu do plus tři body a už jsme to dohráli.“

Úvod zápasu byl z pohledu domácích dost nervózní a hosté hned převzali iniciativu. Skóre se však začalo v polovině setu více vyrovnávat a Karlovarští nemohli být v klidu. Do koncovky si pomohli uhranými těžkými míči a servisem a vedli o čtyři body. Koncovka patřila hostům a ti se ujali vedení 1:0.

Vstup do druhého setu měli domácí lepší a vedli o dva body. I když se skóre několikrát přelilo z jedné na druhou stranu, i v polovině setu vedli domácí o dva body. Oba týmy bojovaly o každý bod a k vidění byla napínavá koncovka. AERO mělo dvě šance k ukončení, ale prakticky se k ní ani nedostalo bodovým míčem. Nakonec byl domácí Tommys Carmody zablokovaný při útoku středem a hosté vedli již 2:0.

Třetí set byla velká přetahovaná od začátku až do konce o každý bod. Karlovarští byli blíže k ukončení, ale AERO se před koncovkou dostalo samo do vedení díky uhraným bodovým míčům a skvěle ztrátovalo. Dostalo se ke dvěma setbolům a hned první domácí využili, když hostující smečař Wiese z těžké pozici mířil jen do zámezí. AERO snížilo na 1:2.

A jak už tomu bylo v setu předešlém, i čtvrtý set byl ve znamení vyrovnanosti a bojovnosti o každý míč v každé výměně. Hosté byli ve vedení maximálně o tři body a AERO se dokázalo dotáhnout. Už to vypadalo, že bude znovu napínavá koncovka, ale hosté se díky bodovým situacím dostali do vedení 24:21. Dva mečboly nevyužilo, po oddechovém čase domácí kapitán Matyáš Démar zkazil servis, který znamenal 25. bod pro hosty, čímž vyhráli čtvrtý set i celé utkání 3:1.

Zápas to byl velmi vyrovnaný a plný krásných výměn, ale také mnoha chyb na obou stranách. Diváci ocenili potleskem po konci zápasu oba týmy za předvedenou hru. Sešlo se jich v hale úžasných 567!

Autor: Tomáš Havlát, foto Václav Kohelka