30.11.2019

První body z venku veze Liberec a rovnou z horké půdy v Ostravě

Základní část UNIQA volejbalové extraligy mužů 2019/20 se nám blíží do své poloviny. Vyrovnanost tabulky je větší než v minulých letech a každý může porazit každého. První „venkovní“ body veze Dukla Liberec z Ostravy, kde domácím nedovolila ani set. Kladno překvapilo Jihostroj, ale na na vítězství to nestačilo. Odolena Voda nezopakovala výkony z poslední kol a padla doma s dobře hrajícím Brnem. Karlovarsko smetlo“ Příbram na její palubovce. Předehrávku má za sebou tým Beskyd, který nestačil na Zlín. Poslední zápas 9. kola nás čeká v pondělí před televizními kamerami v Ústí nad Labem, kam zajíždí pražští Lvi.

VK OSTRAVA – VK DUKLA LIBEREC

Ostrava nedokázala v domácím prostředí navázat na výborné výkony z předešlých zápasů venku s Kladnem a Českými Budějovicemi a po zásluze prohrála s výborně hrajícím Libercem ve třech setech.

č.: 51             dne: 30. 11. 2019              v hod.: 16:00

VK Ostrava – VK Dukla Liberec 0:3 (20:25, 12:25, 25:27)

Rozhodčí: Gall J., Pecháček L..

Počet diváků: 530.

Domácí: Marcyniak, Podlesny, Janků, Sedláček, Dvořák, Ihnát, libero Bauman. Střídali: Štefko, Šoltys

Hosté: Leikep, Indra, Šulista, Veselý, Biernat, Pietruczuk, libera Kopáček, Kunc. Střídali: Srb, Štokr

David Janků (kapitán VK Ostrava): „Gratuluji soupeři k vítězství. Liberec udělal podstatně méně chyb než my. Hrál trpělivě a čapnuté míče skládal v body.“

Jan Václavík (trenér VK Ostrava): „Liberec dobře odpřihrával. My jsme hůře podávali. Oni složili i vysoké míče, my jsme měli neúspěšný trojblok. V prvním setu jsme v útoku zkazili čtyři jasné údery. Ve druhém setu to byla fraktura vůle. Ve třetím setu jsme měli šance, ale Liberec si to uhrál přesným útokem a vyhrál zaslouženě.“

Jan Štokr (kapitán VK Dukla Liberec): „Podali jsme venku konečně kvalitní sebevědomý výkon a poprvé na palubovce soupeře vyhráli. Měli jsme opravdu kvalitní údery a moc se mi to líbilo, i když jsem utkání tentokrát sledoval z lavičky. Toto vítězství je důležité pro naši sebedůvěru.“

Michal Nekola (trenér VK Dukla Liberec): „Jsem velmi rád, jak koncentrovaně jsme toto utkání odehráli. Tlačili jsme na podání, i když i tam jsme měli chyby. Dařilo se nám dohrávat vysoké míče a pomohlo nám také to, že jsme na rozdíl od soupeře udělali daleko méně chyb v útoku.“

V úvodu utkání těží hosté z výborné obrany v poli a po nešťastném zásahu domácího libera Baumana vedou 1:4. Bauman vše nahradí skvělým zákrokem v poli a Ihnát snižuje na 3:4. Kapitán Ostravy Janků vzápětí srovnává přímým bodem z podání (4:4). Domácí poprvé vedou po dlouhé rozehře, kterou nekompromisně zakončuje univerzál Dvořák (6:5). Po dvacátém bodu prvního setu je zápas stále vyrovnaný (10:10). Po nevynucené chybě blokaře Sedláčka vede Liberec 10:12. Hosté drží náskok dvou bodů také po důrazném útoku Šulisty (13:15). Ten vzápětí přidává přímý bod z podání (13:16). Domácí kupí nevynucené chyby při útoku středem (13:17). Podobně nejistě si počíná liberecký smečař Pietruczuk (15:17). Liberec má v prvním setu výbornou obranu v poli a z dohrávek trestá (16:21). Hosté jsou na koni a Pietruczuk zvyšuje na rozdíl šesti bodů (16:22). Domácím se nedaří skládat ani ty nejjednodušší míče a první set prohrávají 20:25.

Ve vyrovnaném úvodu druhého setu zaujme krásná rozehra, kterou bodem zakončuje domácí Ihnát (5:4). Pietruczuk esem s pomocí pásky sítě dostává Liberec do vedení 8:9. Vzápětí po jeho vynikajícím podání chybuje Ihnát (8:10). Liberec má neskutečnou porci štěstí a Biernat neuvěřitelným obraným zákrokem zvyšuje na 8:11. Liberec v tuto chvíli utkání dominuje a Indra zvyšuje úderem o bloky domácích na 9:13. Po nevynucené chybě Šulisty snižuje Ostrava na 11:13. Liberci hraje skvěle univerzál Indra, který k bodovým útokům přidává také kvalitní podání (11:15). Stejně dobře si za koncovou čarou počíná Šulista (12:18). Domácí mají obrovské problémy na příjmu i v útoku a po bloku Veselého a nevynucené chybě Dvořáka je rozdíl osmibodový (12:20). Liberec pak při bodové sérii Šulisty na podání kráčí k jasné výhře ve druhé sadě. Ostrava vyrábí neuvěřitelné množství nevynucených chyb (12:23). Druhý set patří jednoznačně Liberci 12:25.

Třetí set zahajuje Ostrava čistým esem Podlesneho a vede 2:0. Po technické chybě Dvořáka je srovnáno na 4:4. Skvěle podávající Šulista přímým bodem dostává Liberec poprvé ve třetím setu do vedení (4:5). Snad poprvé v utkání má štěstí také dosud se trápící Ostrava. Ihnát esem s pomocí pásky sítě upravuje na 7:6. Oba celky poctivě ztrátují, po důrazném útoku je srovnáno na 12:12. Liberec poprvé ve třetím setu odskakuje na rozdíl dvou bodů po nevynucené chybě Ihnáta (12:14). Slovenský reprezentant v dresu Ostravy na svoji chybu odpovídá skvělým podáním (14:14). Po výborné obraně na síti odskakuje po útoku Leikepa Liberec opět na rozdíl dvou bodů (15:17). Skvělá podání ostravského nahrávače Podlesneho znamenají po delší době domácí vedení 18:17. Po důrazném útoku Ihnáta jdou oba celky do koncovky třetí sady za vyrovnaného stavu 20:20. Po úspěšném útoku Janků se hraje za stavu 23:23 o setbol nebo mečbol. Po úspěšném zakončení Pietruczuka má mečbol Liberec. Hosté nakonec proměňují třetí mečbol po nevynucené chybě Ihnáta (25:27).

Autor: Martin Němec, foto Jaroslav Obsadný

VK EURO SITEX PŘÍBRAM – VK ČEZ KARLOVARSKO

V devátém kole UNIQA extraligy přivítala domácí Příbram lídra tabulky VK ČEZ Karlovarsko. Oba týmy vstoupily do utkání koncentrovaně a předváděly kvalitní servis. Na začátku to vypadlo, že se bude jednat o velmi vyrovnaný zápas, nicméně hosté prokázali své kvality a zvítězili 3:0 na sety za hodinku a čtvrt.

č.: 50          dne: 30. 11. 2019         v hod.: 17:00

VK Euro Sitex Příbram – VK ČEZ Karlovarsko 0:3 (16:25, 16:25, 20:25)

Rozhodčí: Činátl R., Buchar T.

Počet diváků: 617

Domácí: Kuchař, Polák, Kriško, Suda, Safonov, Kupilík, libero Juračka. Střídali: Dlouhý, Hulpach, Trojanowicz, Rosenbaum, Mäkinen

Hosté: Wilson, Ticháček, Vašina, Patočka, Rejlek, Wiese, libero Pfeffer. Střídal: Baláž

Michal Kriško (kapitán VK Euro Sitex Příbram): „Karlovarsko nám dnes ukázalo, proč je první v tabulce – zkrátka nás rozsekali servisem.“

Martin Kop (trenér VK Euro Sitex Příbram): „Ticháček, Rejlek, Wiese, Vašina – pokud se těmto hráčům daří při skákaném servisu, tak se hraje proti Varům těžko. Dnes jsme měli tu smůlu, že jim servis vycházel, a přestože jsme bojovali, a i přes pár našich chyb to jednoznačně rozhodnul servis. V prvním a ve třetím setu jsme se ze začátku skoro až do půlky setu drželi a pak vždy jejich klíčoví hráči udělali tři, čtyři body po sobě a bylo prakticky rozhodnuto. Hosté zkrátka hráli skvěle, dařilo se jim, my jsme hráli bojovně, ale pouze to, co nám dovolil soupeř, a to bohužel nestačí.“

Filip Rejlek (kapitán VK ČEZ Karlovarsko): „Servis byl jedním z našich úkolů od trenéra, který jsme splnili, protože jsme z posledních dvou zápasů Příbrami věděli, že můžou být nebezpeční, potrápili nejednoho favorita. Soustředili jsme se hodně na podání, podařilo se nám Příbram odtlačit a tím byl ten krok k vítězství o něco snazší, i když Příbram hrozila a museli jsme zůstat koncentrovaní až do konce, protože se tu nehraje jednoduše, atmosféra je bouřlivá, diváci jsou skvělí, takže jsme velice rádi za tři body.“

Jiří Novák (trenér VK ČEZ Karlovarsko): „Měli jsme z Příbrami respekt, protože jsme věděli, že poslední dva zápasy odehrála skvěle. Tušili jsme, že se doma bude chtít opřít o servis a v podstatě, jsme jim tu jejich zbraň otočili v náš prospěch, neboť nám dnes servis extrémně šel a v ten moment to bylo jednodušší. Jsme hrozně rádi za vítězství a přikládám to hlavně servisu, který nám hru zjednodušil.“

Začátek zápasu byl velmi vyrovnaný, Příbram hned v úvodu tlačila na servisu a dařilo se jí držet s Karlovarskem krok. Hosté, kteří drží prozatímní první místo v tabulce, se však nenechali znervóznit a předváděli koncentrovanou hru, což se jim vyplácelo především díky skvělému servisu, který domácí nebyli schopní přihrát. Skvěle podával univerzál hostů a kapitán v jedné osobě Filip Rejlek a také mladý Lukáš Vašina. První set tak skončil rychle po nadějném začátku domácích rychle v poměru 25:16.

Druhý set probíhal velice podobně jen s tím rozdílem, že si Karlovarsko začalo budovat náskok již v dřívější fázi setu. Náskok pak hosté v poklidu navyšovali, znovu díky servisu a také díky dobré obraně v poli a skládáním bodovek. Druhý set skončil stejně jako první set rozdílem devíti bodů.

Ve třetím setu se Příbrami vydařil začátek a šla do dvoubodového vedení. Náskok však netrval dlouho a brzy na světelném ukazateli svítilo skóre 9:9. Od té chvíle mělo znovu navrch Karlovarsko, a přestože domácí bojovali a snažili se ze všech sil, na dosavadního lídra tabulky to nestačilo, a i třetí set získali hosté v poměru 25:20. Příbram tak po nadějných dvou zápasech s Českými Budějovicemi a Libercem drží nelichotivé předposlední místo se shodným počtem bodů jako desáté Ústí nad Labem a poslední Beskydy, přičemž oba tyto celky mají ještě zápas k dobru.

Autor: Štěpán Chvosta

VK JIHOSTROJ ČESKÉ BUDĚJOVICE – KLADNO VOLEJBAL CZ

S nezvyklými balóny se hrálo utkání s Kladnem v českobudějovické hale. Jelikož se Jihostroj příští týden chystá na svůj první zápas v Champions League, vyměnil tradiční červenomodré míče, určené pro extraligu, za žlutozelené, se kterými se hrají všechny evropské poháry. Kladno zatím v domácí soutěži hraje jako na houpačce, střídá dobré výkony s horšími a v tabulce je až na osmé příčce.

č.: 52             dne: 30. 11. 2019             v hod.: 18:00

VK Jihostroj České Budějovice – Kladno volejbal cz  3:2 (22:25, 26:24, 25:14, 24:26, 15:11)

Rozhodčí: Krtička J., Fink T.

Počet diváků: 1060

Domácí: De Amo, Michálek, Ondrovič, Šotola, Fila, Todua, libero Kryštof. Střídali: Křesťan, Mechkarov, Mach, Zmrhal

Hosté: Hýský, Sobotka, Van Haarlem, Vemič, Zajíček, Okosanović, libero Moník. Střídali: Kuboš, Wallisch, Fortuník, Vostárek, Mikulenka

Radek Mach(kapitán VK Jihostroj České Budějovice): „Bohužel se nám zase nepodařilo dohrát zápas za stavu 2:1. Vyhráli jsme sice jen za dva body, ale každé vítězství se počítá. Doufám, že nás to psychicky posílí, že jsme zvládli vypjatou koncovku zápasu.“

René Dvořák (trenér VK Jihostroj České Budějovice): „Vydřené vítězství. Měli jsme zápas rozehraný na výhru 3:1, bohužel ve čtvrtém setu se Kladnu povedla série servisů a odvrátili set. Jsem rád, že se v pátém setu družstvo z toho sebralo a jsem rád za vybojované vítězství.“

Adam Zajíček (kapitán Kladno volejbal cz): „Škoda, ztratili jsme. Ve druhém setu jsme dovolili se soupeřovi chytit se. Poslední set jsme neodehráli špatně, ale rozhodla jedna chyba. Je to sport, ale za nás to byl konečně výkon, který by nás měl provázet celou sezonu. Na jednu stranu zklamání, na druhou stranu pozitivní myšlení do dalších zápasů.“

Milan Fortuník (trenér Kladno volejbal cz): „Věděli jsme, že to nebude jednoduché. Nejvíc mě mrzí druhý set, protože tam jsme měli několik šancí. Možná to mohlo vypadat jinak. V každém případě domácí hráli soustředěně celý zápas. Nakonec asi musím být rád za bod.“

Do základní sestavy tentokrát trenér Dvořák poslal oproti minulému zápasu smečaře Filu, univerzála Šotolu a blokaře Toduu a díky přesnému příjmu a následné kombinační hře si hned v úvodu domácí vypracovali náskok 15:11. Ovšem tento stav jakoby Jihostroj zastavil. Díky výbornému servisu a několika blokům v řadě Kladno dorovnalo, a dokonce se do koncovky dostalo do vedení. Budějovice už nedokázaly zareagovat a prohrály první set 22:25.

Bylo vidět, že Středočeši si nepřijeli pro porážku a v bojovném výkonu pokračovali i v druhém setu. Od začátku nastoupil Mechkarov a Mach a za stavu 7:8 střídal i Křesťan. Domácí hráči dělali nevynucené chyby a nemohli se dostat do tempa, 9:12. Od poloviny setu se opět role změnily a začal boj o každý balon. Jihočechům skvěle fungoval útok s Michálkem, a tak v koncovce vedli 23:22, poslední bod patřil zejména liberu Kryštofovi, který krásným zákrokem v poli ubránil kladenského univerzála 26:24.

Až do stavu 7:1 se ve třetím setu držel na podání domácí Mechkarov a dělal hostům velké problémy. Jihostroj skvěle bránil jak v poli, tak na síti a připisoval další a další body, 14:5. Budějovickým vše fungovalo, De Amo dostal do útočné pohody všechny své spoluhráče. Trenér Fortuník na hřiště postupně poslal skoro všechny hráče z lavičky, ale ani to nezabránilo velkému bodovému rozdílu 25:14.

Ani po hodně nepovedeném setu se osmý tým tabulky nevzdal a za stavu 1:3 si trenér Dvořák bral oddechový čas. Byl to opět Mechkarov, který svým razantním podáním nastartoval zpět celý tým, 13:10. Kladno se ještě pokusilo vzdorovat, především Okosanovič byl hlavním tahounem, 18:18. Velice dlouhá a důležitá výměna, plná obětavých zákroků v poli, patřila domácím, 20:19. Ovšem v koncovce 22:24 se za základní lajnu postavil kladenský univerzál a neuvěřitelnou silou na servisu se postaral o nečekaný obrat a dotáhl zápas do pátého setu.

Tie-break byl od začátku vyrovnaný a oba týmy bojovaly ze všech sil o vítězství, 8:8. V koncovce i zapřispění střídajícího Toduy byli nakonec šťastnější domácí.

Autor: Redakce VK Jihostroj Č.B., foto Dan Kubát

AERO ODOLENA VODA – VOLEJBAL BRNO

V 9. kole UNIQA extraligy mužů přivítalo AERO svého souseda v tabulce Volejbal Brno. Celý zápas byl ve všech ohledech a činnostech velmi vyrovnaný a všechny koncovky setů se rozhodovaly až v úplném konci. Brňané byli ve třech úspěšní, a proto si odvezli domů všechny tři body.

č.: 49             dne: 30. 11. 2019                v hod.: 18:00

AERO Odolena Voda – Volejbal Brno 1:3 (27:25, 30:32, 22:25, 22:25)

Rozhodčí: Kořenek J., Horký P.

Počet diváků: 658

Domácí: Gear, Viiber, Kraffer, Taylor, Hladík, Vanags, libero Hadrava. Střídali: Holčík, Horák, Vachoušek

Hosté: Licek, August, Římal, Hrazdira, Pražák, Truong, libero Lžičař. Střídali: Hukel, Jakubec

Martin Hladík (kapitán AERO Odolena Voda): Mrzí mě, že to dneska nevyšlo, nikdo nechce prohrát, ale doma před vlastními fanoušky je to vždy ještě horší a mrzí to ještě víc. Škoda druhého setu, kdy jsme dobře rozehranou koncovku nedotáhli k vítěznému konci, a bohužel se nakonec tento moment ukázal jako klíčový pro celé utkání. Teď ale musíme tento zápas hodit za hlavu, protože je před námi další týden a utkání s Příbramí, které budeme chtít zvládnout za každou cenu. Děkuju divákům, že v hale znovu vytvořili výbornou atmosféru.“

Jiří Šiller (trenér AERO Odolena Voda): „Chtěl bych poblahopřát Brnu k vítězství a dobrému výkonu, bohužel si šli za vítězstvím důsledněji než my, a proto si odvezli tři body. Na tom musíme zapracovat, aby se nám to už příště nestalo.“

Michal Hrazdira (kapitán Volejbal Brno): „Myslím si, že to byl pěkný zápas. V prvním setu jsme neustáli dobrý servis Vodolky, ale potom jsme si i možná trochu zvykli na prostředí. Dnes ale rozhodovaly detaily, mohlo to být 3:0 pro jednu i pro druhou stranu. Opravdu rozhodly jen detaily a jsem rád, že si konečně z venku vezeme výhru.“

Ondřej Marek (trenér Volejbal Brno): „Jsem rád, že jsme dokázali na Vodolce vyhrát, protože už několik družstev se přesvědčilo, že se tady nevyhrává jednoduše. Myslím si, že z obou stran byl k vidění parádní volejbal a spravedlivě to asi měla být remíza, ale bohužel na to se nehraje. Bylo to všechno v koncovkách, bod po bodu, a já jsem strašně rád, že jsme to tady zvládli za tři body.“

Úvod utkání byl z obou stran velmi vyrovnaný. Domácí sice byli ve dvoubodovém vedení, ale Brňané se drželi stále na dostřel. Přes polovinu setu se stále ztrátovalo na obou stranách. Do koncovky šli hosté s jednobodovým vedením. Jako první si domácí vybojovali možnost k ukončení setu, ale svou šanci měli i hosté. O vítězi nakonec rozhodl úspěšný domácí blok.

Vstup do druhého setu měli domácí mnohem lepší, hosté zřejmě ještě měli v hlavě prohranou koncovku. Rozdíl byl až šestibodový, ale Brno v polovině setu srovnalo krok, když domácím nešel útok a Brno naopak bodové míče úspěšně pokládalo na zem. Rozhodovala znovu až koncovka. AERO si vybojovalo hned tři setboly díky dvěma přímým bodům z podání od Taylora. Bohužel ani jeden nevyužilo a hrála se dlouho koncovka, ve které stále měli navrch domácí. Měli i nějaké možnosti k ukončení setu, ale nestalo se tak. Naopak hned první šanci hosté využili a srovnali tak na 1:1.

Úvod třetího setu byl znovu z obou stran velmi vyrovnaný. Ani jeden tým si nechtěl nechat ten druhý rozjet a utéct. Rozdíl ve skóre nebyl nikdy více než dvou až tříbodový a vedení se několikrát přelilo z jedné na druhou stranu. Rozhodnout musela znovu až koncovka setu. V ní byli Brňané odvážní a dokázali jí proměnit ve vedení 2:1.

Poslední čtvrtý set byl prakticky totožný, jako set předešlý. Oba týmy bojovaly a šly si za vítězstvím. V koncovce bylo ještě srovnáno 22:22, ale Brno díky dobré obraně na síti i v poli měli bodové situace, které dokázalo využít. Vyhrálo tak 3:1 a odvezlo si tři body do tabulky.