20.11.2020

První výhra Odoleny Vody, překvapivý vítěz v Brně a spanilá jízda ústeckých volejbalistů

Po odloženém úterním utkání museli kladenští Orli zrušit i páteční utkání na palubovce Lvů, důvodem byly další hráči pozitivní na koronavirus. Další zápasy dohrávaného 5. kola přinesly dvě překvapení. Brno opět uhájilo domácí palubovku, vítězství nad Karlovarskem je o to cennější, že Brno v koncovce tiebreaku prohrávalo až o tři body. Určitě se nečekalo tak lehké vítězství Ústí nad Labem v Ostravě. Tady se ukázalo, že ústecký trenér Vašina měl domácí přečtené. Odolena Voda získala první vítězství v letošním ročníku UNIQA volejbalové extraligy mužů 2020/21, odnesla to Příbram, která je silnější v domácí hale než na venkovních palubovkách.

AERO ODOLENA VODA – VK EURO SITEX PŘÍBRAM

V dohrávce 5. kola přivítalo domácí AERO ve středočeském derby celek z Příbrami. Souboj dvou týmů bez vítězství přinesl zajímavý volejbal. Domácí AERO nakonec bylo lepším týmem v útočné fázi a vyhrálo 3:1.

AERO Odolena Voda – VK Euro Sitex Příbram 3:1 (25:16, 19:25, 25:20, 25:19)

Rozhodčí: Buchar T., Velinov E.

Domácí: Démar M., Demar L., Taylor, Hladík, Vanags, Holubec, libera Kop, Hadrava. Střídali: Horák, Vachoušek, Holčík, Shaker

Hosté: Polák, Viiber, Böhm, Hladenko, Kuchař, Pavelka, libero Juračka. Střídali: Rosenbaum, Trojanowicz

Martin Hladík(kapitán AERO Odolena Voda): „Jsem strašně rád, že jsme navázali na výkon z minulého týdne a konečně jsme dokázali zlepšenou hru přetavit ve vítězství. Bylo to hodně ubojované, ale o to důležitější. Teď máme týden na to, abychom se co nejlépe připravili na Ostravu a navázali na dnešní úspěch.“

Tomáš Kotrch (trenér AERO Odolena Voda): „Jsme moc rádi, že jsme tento zápas dneska zvládli. Krom druhého setu jsme hráli trpělivě a zodpovědně. Myslím si, že jsme to dnes zvládli a můžeme slavit tři důležité body do tabulky.“

Martin Böhm (kapitán VK Euro Sitex Příbram): „První set nám nevyšel, byli jsme zakřiknutí a trochu strnulí, neuvědomovali jsme si důležitost zápasu. Pak jsme hráli dva sety vyrovnanou partii, zlepšili jsme se po všech směrech, nicméně utekl nám závěr čtvrtého setu, výborně hrál Démar, který nás v důležitých chvílích rozbil servisem.“

Petr Klár (trenér VK Euro Sitex Příbram): „Gratuluji soupeři k vítězství, ač nerad, ale já jsem zklamaný, takhle se nehraje o „čulibrka“. Vychází to od nahrávače, a jestli jsem ho nedonutil hrát emočně do dneška, tak já se na to koukat nechci. To můžu hrát s mladými.

Úvod zápasu byl ve znamení AERA, které na soupeře hned od začátku vlétlo. AERO i přes polovinu setu dál tlačilo svého soupeře a mělo set pod kontrolou. Domácí hráli v útočné fázi na vysoké procentuální úrovni. Set plynul ke spokojenosti domácích k vítězství.

Druhý set začal náporem zase hostující tým, a hned vedl o čtyři body. AERO se trochu chytlo svého soupeře, ale Příbram hrála trpělivě. I přes polovinu setu se domácím nepodařilo dotáhnout na Příbram. Domácí kupili chyby a Příbram srovnala na 1:1

Třetí set byl ze všech nejvíce vyrovnaný. Do poloviny setu se oba týmy držely a nebyl k vidění žádný velký odskok. AERO se nakonec trhlo díky skvělé obraně na síti a hlavně přímým bodům z podání. Příbram už se nedokázala zvednout a domácí se dostali do vedení 2:1.

Do čtvrtého setu znovu trochu lépe vstoupili domácí a dostali se do čtyřbodového vedení. Přes polovinu setu domácí stále vedli, ale Příbram stáhla na dva body. V koncovce se domácí uklidnili a celý zápas dovedli k vítězství. Pro AERO to jsou první tři velmi důležité body za vítězství, Příbram na svou výhru stále čeká.

Autor: Tomáš Havlát

VOLEJBAL BRNO – VK ČEZ KARLOVARSKO

Velké lákadlo byl zápas prvního a třetího týmu loňské sezóny UNIQA extraligy. Dva poslední vzájemné duely v Brně rozhodoval tiebreak. Restart soutěže oba týmy zahájily domácí výhrou 3:1 na sety.

Volejbal Brno – VK ČZE Karlovarsko 3:2 (15:25, 25:21, 24:26, 25:23, 19:17)

Rozhodčí: Luboš Pecháček, Lukáš Spáčil

Domácí: Licek, Jakubec, Římal, Hrazdira, Pražák, Provazník, libero Lžičař. Střídali: Toman, Klajmon, Janečka

Hosté: Patočka, Indra, Wiese, Wilson, Kočka, Lux, libero Pfeffer. Střídali: Vašina, Gustavsson, Baláž

Michal Hrazdira (kapitán Volejbal Brno): Karlovarsko začalo výborně v obraně. Ve druhém setu jsme zlepšili servis, následně se to utkání přelévalo ze strany na stranu. Jsem moc rád, že jsme to zvládli za dva body i díky skvělému výkonu našich mladých nadějí.“

Ján Námešanský (asistent trenéra Volejbal Brno): „Určitě nám pomohlo domácí prostředí, na Kouničku jsme zvyklí a na rozdíl od soupeřů se nám tu hraje dobře. Dnes to byl velmi bojovný výkon, těší mě výkon mladých kluků. Vidí, že pokud makají a dobře trénují, šanci dostanou. Škoda jen, že dnešní zápas nemohli naživo vidět diváci, proti Karlovarsku bývá vždy skvělá atmosféra.“

Lukáš Vašina (smečař VK ČEZ Karlovarsko): „Gratuluji domácím k výhře. Nepředvedli jsme úplně naši hru, ale nebylo to zas tak špatné. Domácí nás tlačili na podání a předvedli pak lepší hru. Není ale třeba věšet hlavy, teď se budeme soustředit na pondělní utkání v Liberci.“

Jiří Novák (trenér VK ČEZ Karlovarsko): „Gratulace Brnu. Byl to vyrovnaný zápas, každému se chvíli dařilo více. My jsme od třetího setu ztratili trpělivost, kterou jsme do té doby měli, a to nás vlastně stálo v závěru zápas.“

Západočeši, byť oslabeni o svého kapitána a top nahrávače extraligy Lukáše Ticháčka, vstoupili do utkání lépe. Na domácí straně začal už v základní sestavě Dan Římal, který pomohl v úvodní sadě svému týmu šesti body. Jeho dobrá úspěšnost na útoku ale Brnu nestačila, za hosty se prosazoval nejvíce Indra a Lux. Trumf domácích na Kouničce, tedy servis, v prvním setu nijak karlovarský celek nezaskočil – hosté dobře přijímali, měli také méně chyb. Za stavu 15:18 už Brno nepřidalo jediný bod, rozjeté Vary jasně zvítězily v prvním setu.

Druhá sada začala vyrovnaněji. První esa zápasu si připsal Honza Pražák, v letošní sezóně zatím nejlépe podávající hráč jihomoravského celku. Pražák táhnul svůj tým i nadále v setu. Karlovarsku se nedařilo příliš na útoku a domácí si šli pro srovnání. Do hry se dostal také mladý blokař Kuba Klajmon, který dvěma úspěšnými složenými nabídkami od nahrávače pomohl v koncovce sady a stav byl 1:1 na sety.

Západočeši začali lépe třetí set – domácí nakupili několik nevynucených chyb v řadě, naopak Karlovým Varům naopak pomohl střídající Lukáš Vašina. Hráči trenéra Ondřeje Marka nevzdávali ani nepříznivý stav 8:15 a dokázali se vrátit do hry. Ani pomyslný „nůž na krku“ za stavu 20:24 nedonutil kapitulovat hráče Brna, opět pomohl na podání Jan Pražák. V klíčový okamžik za stavu 24:25 přišel na podání Patrik Indra a dělovým servisem set rozhodl.

Set čtvrtý byl jako na houpačce – jeden tým chvíli vedl, později se naopak do trháku dostal soupeř. Klíčový okamžik přišel za stavu 13:13. Domácí si připsali tři bloky, karlovarský tým vedený trenérem Jiřím Novákem udělal dvě nevynucené chyby a Brno vedlo 18:13. Do konce sady sice ještě hráči trochu polevili, mladý nahrávač Toman si na síti rozuměl s Klajmonem a společně přispěli k tomu, že se v Brně dělil bodový přísun do tabulky. Po setu 25:23 měl o vítězi rozhodnout tiebreak.

V pátém setu již byla znát únava na obou týmech – úspěšnost na útoku šla výrazně dolů. Hráči ČEZ Karlovarska měli lepší vstup do zkrácené sady, téměř celý set vedli. Ani za nepříznivého stavu se však volejbalisté Brna nevzdali, odvrátili několik mečbolů Karlovarska a nakonec po smeči Martina Licka získali z utkání dva body a především vítězství. Nejvíce bodů, konkrétně třiadvacet, uhrál slovenský smečař Marcel Lux (44 %), o bod a dvě procenta méně brněnský Dan Římal.

Autor: Matouš Müller

VK OSTRAVA – SK VOLEJBAL ÚSTÍ NAD LABEM

Ledová sprcha pro ostravské hráče od půlky prvního setu. Do té doby se zápas vyvíjel v poklidu příznivě pro domácí. Za stavu 16:11 přišel obrovský zlom. Ostrava začala kupit chyby a psychicky zcela odešla. Volejbalisté Ústí set zlomili obrovskou bojovností a narostla jim křídla. Neutuchající bojovnost přinesla také trochu štěstí, a když přidali agresivitu, o vítězi už nebylo pochyb.

VK Ostrava – SK Volejbal Ústí nad Labem 0:3 (22:25, 19:25, 19:25)

Rozhodčí: Kovář V., Vachutka M.

Domácí: Sedláček, Matula, Janků, Kotas, Kružkov, Ihnát, libero Sobczak. Střídali: Vancl, Závodský, Dvořák, Muroň

Hosté: Beer, Bartůněk, Kobolka, Tibitanzl, Kramar, Parraguirre, libero Kořínek. Střídali: Koloušek, Bornemann, Kasan

David Janků (kapitán VK Ostrava): „Vstoupili jsme do zápasu jako do rozjetého vlaku. Pak došlo k několika chybám, které nás zmrazily. Ústí se chytilo kormidla a pak už bylo ve všem lepší.“

Jan Václavík (trenér VK Ostrava): „Ústí se podařilo ustát náš tlak v prvním setu a to je nakoplo. Byl to důležitý set a v dalším průběhu už byli ústečtí hráči lepší, agresivnější, dobře solili servis.“

Luboš Bartůněk (kapitán SK Volejbal Ústí nad Labem): „Čekali jsme tvrdý servis Ostravy, který jim v prvním setu šel. Naštěstí jsme dokázali otočit a od druhého setu jsme byli lepší na ztrátě i na servisu.“

Lubomír Vašina (trenér SK Volejbal Ústí nad Labem): „Jeli jsme do Ostravy s očekáváním, jak bude zápas probíhat. Po dlouhé době jsme hráli venku. Rozhodl první set, v jehož průběhu jsme zamíchali se sestavou a našli optimální složení, které na soupeře platilo. Mám radost, že jsme hodně bojovali, ale to my bojujeme vždy. Vážíme si každého vítězství, které přijde. Do Ostravy jsem se hodně těšil na známé prostředí a i na hráče.“

Jako první odskakuje v úvodu utkání na dvoubodový rozdíl domácí Ostrava (4:2). Kvalitní servis kapitána Janků a dohrávka Kružkova posílají domácí do vedení 5:2. Ústí sice sníží na 5:4, ale po skvělých blocích Ihnáta a Sedláčka a nevynucené chybě Kobolky ztrácí Ústí pět bodů (9:4). Hosty probudí skvěle podávající univerzál Kramar a rázem je sníženo na 9:7. Ostravě funguje skvěle podání a obrana na síti. Ihnát upravuje na 11:7. Hosté nedají kůži lacino a Kobolka z úspěšné dohrávky opět snižuje na 11:10. K vyrovnání Ostrava hosty nepustí. Janků boduje z dlouhé rozehry na 13:10. Po výborném plachtícím podání Sedláčka zvyšuje jeho kolega na bloku Kotas na 15:11 pro domácí. Ústí je v útoku nedůrazné a na bloku se prosazuje také Janků (16:11). Již poněkolikáté v prvním setu větší náskok domácí neuklidní a Ústí snižuje na 16:14. Po nevynucené chybě Kružkova je srovnáno (18:18). Když je Ihnát zablokován, jdou hosté poprvé v první sadě do vedení (18:19). Po úspěšných dohrávkách Bornemanna mají hosté k vítězství v prvním setu blíže (20:23). Na hřiště přichází domácí smečař Vancl a při jeho podání sníží Ostrava na 22:23. Hosté si ale vítězství v první sadě v poměru 22:25 pohlídají.

Vstup do druhého setu má lepší Ostrava a po sérii nevynucených chyb Ústí vede 4:1. Podobných chyb se nevyvarují ani domácí a za stavu 4:4 se začíná znovu. Ostrava je nedůrazná v útoku, Kobolka z dohrávaného míče posílá hosty do vedení 7:9. Po nevynucené chybě Sedláčka zvyšují hosté náskok na tři body (11:14). Když se neprosadí v útoku domácí univerzál Dvořák, je náskok hostů doposud nejvyšší v zápase (11:15). Ústí je lepším týmem a Kobolka upravuje na 14:19. Před koncovkou setu vedou hosté 16:22. Druhá sada vyznívá jednoznačně pro svěřence Lubomíra Vašiny 19:25.

Ústí je v laufu a v úvodu třetí sady rychle vede 1:9. Ostrava jako by ani nebyla v zápase, zato hostům vychází úplně všechno, počínaje výborným podáním Bornemanna. Domácí se neví rady v žádné činnosti. Bornemann upravuje na 5:13. Hosté ubrání každý útok domácích a následně ho dohrají jako v podání nahrávače Bartůňka „na druhou přes“ (6:15). Před koncovkou posledního dějství zápasu má Ústí obří náskok devíti bodů (10:19). Zápas rychle končí po zasloužené výhře hostů 19:25.

Autor: Martin Němec, foto Jaroslav Obsadný