9.4.2019

Prvním finalistou jsou České Budějovice, Liberec má postupový mečbol

Jihostroj České Budějovice postoupil přes Ostravu do finále letošního ročníku UNIQA volejbalové extraligy mužů 2018/19. Ostrava sice dnes předvedla na jihočeské palubovce nebojácný výkon, ale na vítěze dlouhodobé části extraligy nestačila a po třetí prohře v semifinálové sérii ji čeká boj o 3. příčku. V druhém semifinále si soupeři i nadále drží domácí neporazitelnost. Liberec zvítězil nad Kladnem a ujal se vedení v sérii 2:1 na zápasy.

VK JIHOSTROJ ČESKÉ BUDĚJOVICE – VK OSTRAVA, stav série 3:0

Volejbalisté Českých Budějovic, znovu s mohutnou podporou zaplněné Sportovní haly, chtěli rozhodnout souboj o finále s Ostravou již ve třetím vzájemném utkání. To bylo nejvyrovnanější ze všech ze semifinálové série, ale i tak se šťastným koncem pro domácí.

č.: 163           dne: 9. 4. 2019               v hod.: 18:00

VK Jihostroj České Budějovice – VK Ostrava 3:1 (25:22, 25:15, 25:27, 25:21)

Rozhodčí: Hudík M., Kovář V.

Počet diváků: 1890

Domácí: De Amo, Michálek, Mach, Křesťan, Staples, Todua, libero Kryštof. Střídali: Šotola, Kupilík, Kraffer, Ondrovič

Hosté: Janků, Kotas, Dvořák, Menner, Sedláček, Podlesny, libero Sobczak. Střídali: Beal, David, Štefko, Vancl

Radek Mach (kapitán VK Jihostroj České Budějovice): „Ostrava to sem nepřijela odevzdat. Bojovali až do konce a já jim musím sklonit poklonu. Protože ač to vypadá, že série byla jednoduchá, tak to vůbec není pravda. Jsem rád, že jsme ten tlak zvládli.“

René Dvořák (trenér VK Jihostroj České Budějovice): „Dneska to byl nejtěžší zápas. Ostrava hrála výborně, nedala nám nic zadarmo. Výborně servírovala, my jsme měli problémy s příjmem. Ukázali, proč jsou v semifinále. Chtěl bych moc pochválit Marka Šotolu, který nás zachránil v těžké chvíli a hrozně nám pomohl.“

Jan David (kapitán VK Ostrava): „Budějovice na nás byly velmi dobře připraveny. Dneska v domácím prostředí potvrdily, jak dobře hrají a jak jsou doma nebezpeční hlavně na servisu. Nám asi chybělo trochu víc agrese.“

Jan Václavík (trenér VK Ostrava): „Blahopřeju Budějovicím k postupu. Určitě je zasloužený. Celou sérii se nám nepovedlo dostat do té euforie, ve které jsme hráli na konci sezóny a ve čtvrtfinále. Ale musím dneska kluky pochválit, protože i z té bramboračky jsme se zvedli a udělali z toho zajímavý zápas.“

Od prvních míčů hrál Jihostroj velmi soustředěně a trpělivě přidával bod za bodem (10:4). Zpočátku zakřiknutá Ostrava přidala na důrazu v útoku a otočila skóre (14:16). Trenér Václavík vyburcoval své hráče k výbornému výkonu. Hosté hráli bez zábran, zvedali zázračně míče v poli a diváci sledovali náramnou podívanou plnou dlouhých výměn. Filip Křesťan na servisu, to je vždy velké nebezpečí pro soupeře. Platilo to i v prvním setu, a tak se znovu vedení ujali domácí. A když se prosadil Todua a Staples, bylo o prvním dějství rozhodnuto.

Také do druhé sady vlétl Jihostroj jako velká voda (7:3). Ostravští měnili sestavu, sympaticky bojovali, ale nebylo jim to nic platné. Nahrávač de Amo přesně dirigoval jihočeský stroj k zisku druhého setu.

Ostravská bojovnost se naplno projevila ve třetím setu. Hosté byli po celou dobu ve vedení (20:15), Jihostroj se pustil do mohutné stíhací jízdy, ale štěstí stálo tentokrát na straně volejbalistů z Ostravy.

Parádní volejbalový večer v Českých Budějovicích pokračoval. Ostravští se nadechli, získaný set je velmi povzbudil. Mohli se opřít o výborný servis, který je v předchozím průběhu trápil. Ale Jihostroj měl v zásobě „tajnou“ zbraň. Trenér Dvořák vyslal na palubovku levorukého univerzála Marka Šotolu, který nedal hostům šanci. Volejbalisté Českých Budějovic se spolu s nadšenými diváky mohli radovat z vítězství a zároveň postupu do finále.

Autor: Redakce VK Jihostroj Č.B., foto Dan Kubát

VK DUKLA LIBEREC – KLADNO VOLEJBAL CZ, stav série 2:1

Za nerozhodného stavu 1:1 na zápasy se nám semifinálová série vrací do Liberce. Obě družstva uhájila vedení na svých palubovkách. V prvním utkání jasně zvítězila Dukla 3:0, když hosté ve třetím setu získali pouhých deset bodů. Na Kladně jsme byli svědky nekonečně dlouhého dramatu se šťastným koncem pro Kladno, které zvítězilo až ve zkráceném pátém setu 15:12, přitom Dukla ještě za stavu 9:11 z pohledu domácích, vedla o dva body. Semifinále se hraje na tři vítězná utkání, a proto byl dnešní zápas velmi důležitý pro oba celky. A také to tak na liberecké palubovce vypadalo. Nádherný volejbal z obou stran a skvělá volejbalová atmosféra musela u televizních obrazovek v přímém přenose oslovit i toho největšího laika pro hru pod vysokou sítí. Dukla nakonec využívá domácí prostředí a vítězí 3:0 a k dalšímu utkání odjíždí v roli menšího favorita. Pro postup do finále ji chybí poslední krůček = jedno vítězství.

č.: 16              dne: 9. 4. 2019                 v hod.: 17:00

VK Dukla Liberec – Kladno volejbal cz 3:0 (25:22, 27:25, 25:23)

Rozhodčí: Kamil Renčín a Jan Krtička

Počet diváků: 914

Domácí: Štokr, Grut, Veselý, Biernat, Pietruczuk, Leikep, libera Kopáček, Kunc. Střídali: Indra, Srb, Holubec, Správka

Hosté: Hýský, Sobotka, Habr, Vemič, Zajíček, Baranov, libero Moník. Střídali: Blažek, Marel

Aleš Správka (kapitán VK Dukla Liberec): „Určitě dnes spokojenost. Vyhráli jsme domácí utkání. Pokud budeme hrát příště stejně koncentrovaně – samozřejmě chyby tam byly, tak můžeme být úspěšní. Podařilo se nám ustát druhý set, který se nám podařilo zázračně otočit. To bylo zřejmě velice důležité pro dnešní utkání. Potom se nám do třetího setu nastupovalo daleko lépe. Takže velká spokojenost.“

Michal Nekola (trenér VK Dukla Liberec): „Samozřejmě jsem šťastný a smekám před klukama. Zase široká lavička. Protože všichni střídači, co přišli na hřiště, velmi pomohli mančaftu. Dnešní utkání je Jirky Srba a Patrika Indry, kteří otočili ten druhý set, který se pro nás nevyvíjel vůbec dobře a dotáhli ho do vítězného konce. Jsem samozřejmě rád, ale zatím máme pouze dvě vítězství. Musíme zůstat na zemi a být trpěliví a pracovat dál. Odjet s pokorou na Kladno, protože Kladno má velkou sílu a v domácím prostředí je ještě silnější. Takže tato série ještě není zdaleka u konce.“

Tomáš Hýský (kapitán Kladno volejbal cz): „Je to zde zase 3:0. Samozřejmě ten dnešní zápas byl o koncovkách a o nějaké té špatné trpělivosti a nedisciplinovanosti z naší strany. Jinak si myslím, že jsme měli ten zápas, neříkám, že vyhrát, ale alespoň vyhrát dva sety. Možná jsme se uspokojili tím, že jsme v některých fázích vedli o x bodů a nedotáhli jsme to.“

Milan Fortuník (trenér Kladno volejbal cz): „Domácí si dnes zasloužili vyhrát, protože my jsme nebyli důslední. Myslím si, že jsme měli dost šancí ten zápas minimálně zdramatizovat, ale nezasloužili jsme si to, protože jsme nedokázali ty dobře rozehrané situace uhrát. Nyní se neděje nic jiného, než že stále platí, že pokud jsme chtěli před touto sérií postoupit, tak být neomylní doma a jednou v Liberci vyhrát. Nyní když budeme neomylní doma, tak zde dostaneme ještě jednou šanci, a když nebudeme doma neomylní, tak postoupí Liberec.“

Úderem páté hodiny odpolední nám začalo před TV kamerami třetí semifinále UNIQA extraligy mužů. V úvodu se obě družstva bodově hlídají a na ukazateli nám stále svítí vyrovnaný stav. Již za stavu 6:6 tu máme sporný míč a jestřábí oko. Oči rozhodčích Kamila Renčína a Honzy Krtičky jsou ale neomylné, míč byl dobrý a Kladno podává. Když ale Dukla získá podání, začíná bodově svému soupeři bodově ujíždět (10:7 – blok Jan Štokr a Jakub Veselý). A už tu máme první oddechový čas Kladna. Při podání Andreje Gruta Dukla přidává další body, ale nesmíme předbíhat. I Kladno žádá jestřábí oko, zda nebyly teče při velkém autu Vemiče. Ale i tentokrát hlavní rozhodčí byl přesný a Dukla vede 14:9. Sergey Baranov blokem zastavuje Duklu a snižuje na 14:11. Další plusový bod pro hosty přidává Sergey Baranov z vedlejšího kůlu a náskok Dukly splaskává (15:13). Při podání Patrika Indry přichází ukázkový trojblok domácích a Kladno si vybírá již svůj druhý oddechový čas (19:15). Míč zadarmo se trestá, snadnou zalívku Kladno zpracovalo a Sergey Baranov snižuje (19:17). Dvou až tříbodové vedení si domácí bezchybnou hrou udržují až do samotné koncovky, a když Libor Leikep útočí signálem středem, hala bouří. Máme tu první setbol utkání (24:21). Vladimír Sobotka stejnou mincí, signálem středem první setbol odvrací. V další hře opět přichází na řadu jestřábí oko, tentokrát Dukly. Zda bude míč tečován při tvrdé smeči Andreje Gruta, se ukáže za chvilku. A byl. Velice těsná teč unikla jinak pozorným rozhodčím a domácí získávají první sadu.

Po změně stran jsme svědky neuvěřitelně dlouhé a pěkné výměny, při které Bartosz Pietruczuk trefuje Baranova do ramene. Za stavu 2:3 přichází opět nekonečně dlouhá výměna, která tentokrát vyzní lépe pro Kladno. I další bod patří Kladnu, když vytlouká Adam Zajíček blok Dukly a trenér Michal Nekola rychle zastavuje hru oddechovým časem (2:5). Miloš Vemič přitvrdil na podání a Dukla s ním má velké problémy na přihrávce (2:6). Zbytečná chyba na útoku domácích a hosté již vedou o pět bodů (4:9). Trenér Michal Nekola posílá na palubovku mladíky Jiřího Srba a Patrika Indru, aby zastavil příliv bodů na straně Kladna. Bohužel pro domácí se tak zatím neděje. Blok Kladna přidává další bod a hosté již vedou o šest bodů (6:12). A přímý bod z podání (Patrik Indra) bere nepatrně vítr z plachet hostům (8:12). Vytlučený blok Kladna Bartoszem Pietruczukem a rozdíl je již jen tříbodový (10:13). Nádherný lob Patrika Indry do středu pole opět mění rozdíl, tentokrát na pouhé dva body a trenér Kladna zastavuje hru oddechovým časem (13:15). Po bloku Bartosze Pietruczuka již hosté vedou pouze o bodík (18:19). V další rozehře tu máme opět jestřábí oko. Zda bude vyrovnáno nebo Kladno opět uteče o dva body, se dlouho čeká. A je to tady, nepatrná teč kladenského bloku nám druhý set srovnává na 19:19. Bohužel pro domácí Miloš Vemič opět řádí na podání a čistým esem zvyšuje na 19:21. Po time domácích své podání kazí a Dukla je zpět ve hře o druhý set. Kladno si nepatrný dvoubodový náskok udrželo až do prvního setbolu druhé sady (22:24 - blok domácích v síti). Tomáš Hýský kazí své podání a dává domácím šanci, ale to až po time Kladna. Druhý setbol Dukla (Patrik Indra) odvrací až po velkém boji, kde míč několikrát přeletěl z jedné strany na druhou a je vyrovnáno. A z ničeho nic tu máme setbol i na druhé straně. Velice špatná nahrávka do kůlu od Filipa Habra nemohla skončit jinak. Miloš Vemič smečuje do autu a domácí se radují ze setbolu (25:24). Adam Zajíček středem srovnává. Ale potom je útočící hráč Kladna v síti (Vladimír Sobotka při smeči bez bloku - rozhodlo jestřábí oko) a i v další rozehře přichází na řadu jestřábí oko, ale Dukla na bloku v síti není a ujímá se vedení 2:0 na sety.

Do třetího setu nechává Michal Nekola Jiřího Srba i Patrika Indru na palubovce, protože se jim v druhém setu velmi dařilo a měli lví podíl na obratu a zvýšení vedení. Kladno hraje stále ve stejném složení a určitě se pokusí s utkáním ještě něco udělat. Patrik Indra je prozatím k nezadržení na útoku, ale i na podání. Čistým esem posílá Duklu do vedení 4:2, a když Bartosz Pietruczuk smečuje nekompromisně z pipe, žádá trenér Milan Fortuník rychle oddechový čas (5:2). Trojblok Dukly zastavuje Sergeye Baranova (Jakub Veselý) a náskok Dukly narůstá na čtyři body (7:3). Po sporném míči Kladno snižuje na rozdíl dvou bodů (13:11 – tažený míč) a nebezpečně se přibližuje. Po nekompromisní smeči Tomáše Hýského domácí vedou pouze o jeden bod (14:13) a Michal Nekola žádá oddechový čas. Po time je srovnáno. Sergey Baranov vytloukl blok Dukly (14:14). Ale stav se rychle mění příznivě pro Duklu. Miloš Vemič smečuje z pipe do autu a Tomáš Hýský do libereckého bloku, domácím narůstají křídla. Neuvěřitelné míče v poli se daří Dukle zvednout (Tomáš Kunc) a když Patrik Indra z nádherné nahrávky Jiřího Srba zvyšuje na 18:14, Kladno zastavuje oddechovým časem. Další nečisté odbití kladenského nahrávače vyvolalo nevoli v publiku, ale snížení to nezastavilo (19:17). Po smeči Liberce do autu již je rozdíl pouhý bod a Dukla žádá oddechový čas (19:18). Až Patrik Indra z vedlejšího kůlu zastavuje příděl bodů na straně Kladna. Dvě jeho úspěšné smeče a Dukla je zpět ve vedení (21:18). I další plusový bodík jde na bedra Patrika, dlouhou výměnu ukončuje opět nekompromisní smečí a domácí jsou velmi blízko druhého semifinálového vítězství (22:18). Podání Miloše Vemiče dnes dělá domácím velké problémy. Domácí se nemohou pořádně spolehnout na přihrávku a rozdíl je již jen jeden bod (23:22). Potom ale své podání kazí a máme tu mečbol. Všichni diváci stojí a drží palce domácím volejbalistům. První mečbol si domácí kazí zkaženým podáním. Bartosz Pietruczuk využil nádherné nahrávky Jiřího Srba do hlavního kůlu a tvrdě po lajně ukončuje velice krásné utkání. Nyní nás čeká vyhlášení nejlepšího hráče televizního utkání a dostává ji Patrik Indra, který hrál dnes famózně – gratulujeme.