16.3.2021

Semifinálový čtyřlístek UNIQA extraligy mužů doplnili volejbalisté Dukly Liberec

Až pátém utkání čtvrtfinálové série mezi Libercem a Ostravou muselo rozhodnout, kdo si letos zahraje semifinále UNIQA volejbalové extraligy mužů 2020/21. Ostrava byla blízko postupu, když zvítězila ve třetím utkání v Liberci a doma za stavu 1:1 na sety měla několik setbolů na 2:1, ale Dukla ukázala pevnější nervy a set ukořistila v poměru 30:28. Čtvrtý set si již hosté z Liberce pohlídali a posunuli čtvrtfinálovou sérii do pátého utkání. Celkem šestkrát se dnešní čtvrtfinalisté v letošním ročníku extraligy utkali s bilancí 3:3 na utkání, 13:11 na sety a 541:512 na míče z pohledu Dukly (čas 647 minut). Dukla i bez nahrávače Volodymyra Kovalchuka proti kompletnímu týmu Ostravy byla z pohledu historických tabulek mírným favoritem. Ostrava ale letos pod taktovkou nahrávače Tomáše Jambora předvádí velice kvalitní volejbal a čekalo se, že to dnes nebude mít Dukla lehké. První set byl jednoznačnou záležitostí Dukly, která jednoznačně na palubovce dominovala. Druhý set byl poznamenán ošklivý zraněním kapitána Ostravy Davida Janků, pro kterého musela dokonce přijet záchranka. Dukla se dokázal opřít o kvalitní podání a byla jediný vítězný set od postupu do semifinále. Třetí set si již Dukla pohlídala a zaslouženě postoupila do semifinále, kde se střetne s Jihostrojem České Budějovice.

VK Dukla Liberec – VK Ostrava 3:0 (25:14, 25:17, 25:11)

stav série 3:2

Rozhodčí: Jan Krtička, Petr Kvarda, delegát utkání Jaroslav Švejda

Domácí: Šulista Petr, Veselý Jakub, Kriško Michal, Kriško Tomáš, Leikep Libor, Srb Jiří, libera Kopáček Václav, Pavlíček Jan

Hosté: Sedláček Oliver, Dvořák Jakub, Ihnát Jakub, Kotas Václav, Jambor Tomáš, Janků David, libero Sobczak Damian. Střídali: Vancl Matouš, Závodský Radim, Mazoch Lubomír, Kruzhkov Ondřej, Muroň Ondřej

Jan Štokr (kapitán VK Dukla Liberec): Dnes bylo vidět, že si jdeme za vítězstvím – za postupem. Podle mě hrál celý tým dobře. Skvrnou na dnešním zápase je zranění Davida Janků. Tímto bych mu chtěl hlavně popřát hodně zdraví a ať se z toho zranění dostane co nejdříve.“

Michal Nekola (trenér VK Dukla Liberec): „Zaprvé gratulace Ostravě, protože nás dotlačila až do pátého zápasu a vymačkala z nás úplně všechno. Zadruhé, gratulace klukům, že si vybojovali ten postup do semifinále a ukázali srdce. Také musím vyzdvihnout našeho nahrávače Jiřího Srba, který dnes perfektně takticky zvládl utkání a odvedl super výkon. Třetí věc. Samozřejmě dnešní utkání bylo poznamenáno velkou černou kaňkou v podobě zranění Davida Janků. Tímto mu přeji hodně zdraví, a aby se vyléčil co nejrychleji a bez následků. My se nyní už musíme zaměřit na soupeře, což jsou České Budějovice a musíme hledět pořád dopředu. Jak jsem říkal, gratulace klukům a musíme se soustředit na další utkání.“

Tomáš Jambor (asistent kapitána VK Ostrava): „Pro nás samozřejmě smutné utkání, takto jsme si to vůbec dnes nepředstavovali. Já prostě ani nemám co k dnešnímu utkání říci. V prvé řadě musím pogratulovat Liberci k dnešnímu vítězství a k postupu a v druhé řadě přeji našemu kapitánovi, aby se dal co nejdříve do kupy. Hlavně aby ho to nezbrzdilo v jeho další kariéře. Myslím si, že jsme byli Dukle v této sérii velmi důstojným soupeře, náš tým makal a za to jsem velmi rád.“

Jan Václavík (trenér VK Ostrava): „Gratuluji Liberci k postupu do semifinále. Dukla se dostala ze svízelné situace, takže k tomu jim také gratuluji (pozn. Dukla prohrávala 2:1 na zápasy). Ukázalo se, že ten čtvrtý zápas u nás byl pro tuto sérii rozhodující. Pro nás docela černý den. Takto jsme si to nikdo nepředstavovali, včetně zranění Davida Janků.“

Nekonečně dlouhá první rozehra nakonec končí bodem pro domácí po technickém útoku Tomáše Kriška. Hosté oplácejí stejnou mincí, ale tvrději (Jakub Ihnát). Až při podání Libora Leikepa se dostává Dukla do čtyřbodového vedení (7:3 – 2x útok Petr Šulista a 1x Michal Kriško – time hosté). Po time se snaží Jakub Ihnát přijmout plachtivé podání Libora obouruč vrchem a máme tu první eso utkání. Když David Janků z hlavního kůlu míří do autu, domácí již vedou 9:3. Získaný náskok si domácí volejbalisté udržují bezchybnou hrou. Jednoblok Jakuba Veselého přidává další plusový bod na stranu Dukly a hosté opět zastavují hru oddechovým časem (13:6). Po odpočinku se obraz hry nemění. Skvělé podání Petra Šulisty nedovoluje hostům kvalitně založit útok a když Petr přímo z podání neskóruje, chycené míče získává z hlavního kůlu Tomáš Kriško (16:6). Hosté v těchto fázích utkání si vůbec nevědí rady s domácí obranou. Bloky Jakuba Veselého a Michala Kriška přidávají další dva body (18:6) a o osudu prvního setu je prakticky rozhodnuto. V koncovce stojí za zmínku eso Radima Závodského (Ostrava). První setbol dnešního utkání přichází po zkaženém podání hostů za stavu 24:13, ale i domácí kazí své podání a první set nám pokračuje. Druhý si již Dukla pohlídala, Jakub Veselý rychlíkem středem technicky do zadní části ukončuje první dějství a domácí se ujímají vedení 1:0 na sety.

Do druhého setu nastupují obě družstva ve stejném složení jako na začátku utkání. V úvodu setu se hosté dostávají do vedení po esu Jakuba Dvořáka za stavu 1:3, ale po esu domácího Tomáše Kriška je rychle stav opět vyrovnán (4:4). V další hře ale dochází k velkému neštěstí, které nikdo nevidí rád. Kapitán Ostravy špatně došlapuje pod sítí po útoku z hlavního kůlu a se zraněním padá na palubovku. Zranění je vážnějšího charakteru (otevřená zlomenina), a proto je hra úplně zastavená a čeká se na záchranku. Po krátké rozcvičce a úklidu palubovky se konečně může opět pokračovat, ale nálada přítomných je na bodě mrazu. Tomáš Kriško nadále tvrdě podává a hosté se nemohou prosadit přes vysoký liberecký blok (7:4 – blok Jiří Srb, time hosté). Petru Šulistovi se dnes na podání zatím velmi daří a za stavu 11:7 přidává druhé eso. Chyba na útoku hostů a bodový útok Michala Kriška dovoluje Dukle odskočit o šest bodů (13:7). Po bloku Michala Kriška zastavuje hru oddechovým časem ostravský trenér Jan Václavík (15:8). Dukla je nyní jasným pánem na hřišti, několikrát se i vyznamenává v poli a hlavně na útoku je naprosto bezchybná (19:9 – eso Michal Kriško). Až při podání Radima Závodského se hostům daří nepříznivý náskok Dukly snížit a máme tu time i na straně Dukly (19:12 – eso). Po taženém míči domácího hráče je náskok Dukly šest bodů (20:14). Ale to je ze strany hostů vše. Tak jako v prvním setu, tak i v druhém Dukla setbol získává zkaženým podáním Ostravy (24:16). První nekompromisně z hlavního kůlu odvrací Radim Závodský, ale druhý proměňuje opět jako v prvním setu Jakub Veselý středem a Dukla se ujímá vedení 2:0 na sety.

Vedení Dukly ve třetím setu nastartovala dvě čistá esa Michala Kriška (4:1) a hned na úvod tu máme oddechový čas Ostravy. Po útoku Václava Kotase do autu a nádherné souhře středem (Jiří Srb – Libor Leikep) Dukla odskakuje na 7:2. Šestibodové vedení pro Duklu přichází po chybě ostravského bloku, který se dotkl sítě (12:6 – time Ostrava). Po time přichází přímý bod z podání Jakuba Veselého a domácí se rychle blíží k zisku rozhodujícího utkání (13:6). Hosté nezvykle dost kazí na útoku a hlavně jim úplně odešel příjem podání. Většina příjmů končí na straně Dukly, která pestrou hrou získává důležité body (16:7 – Tomáš Kriško útok). Ostravě dnes odešla i největší zbraň, kterou se pyšnila celé čtvrtfinále – podání. V koncovce si domácí zkoušejí i řadu signálů, které jim úspěšně zaručují zisk dalších bodů a vítězství a postup do semifinále je na spadnutí. Obětavý zákrok v poli Jiřího Pavlíčka dovoluje získat Tomáši Kriškovi první mečbol, tak se i děje za stavu 24:11. Hned první mečbol proměňuje Jakub Veselý středem, tak jako předcházející sety, a Dukla postupuje do dalších bojů o titul mistra ČR.