7.4.2019

SGLD Brno má po víkendových zápasech mečbol do příštího ročníku extraligy

Dlouho očekávaná barážová série o poslední volné místo v příštím ročníku UNIQA volejbalové extraligy mužů 2019/20 byla o víkendu rozehrána v Benátkách nad Jizerou. Dvě výhry si do Brna odvážejí volejbalisté SGLD.

VK BENÁTKY NAD JIZEROU – SGLD BRNO, stav série 0:2

sobota 6. 4. 2019

Po nevydařené sezóně nastoupil Volejbalový klub Benátky nad Jizerou v 1. barážovém utkání o udržení EXM proti Sportovnímu Gymnáziu Ludvíka Daňka Brno. Pro méně zasvěcené – proti Volejbalu Brno „B“. Brno proti Benátkám nastoupilo prakticky ve stejném složení jako v základní části UNIQA EXM. Je to divné, ale je tomu tak, vedení svazu to umožňuje, tak jsme dnes byli svědky reprízy extraligových zápasů. Pouze Lubomír Staněk byl nováčkem v tomto měření sil, které v letošní sezóně 2 x vyznělo lépe pro Volejbal Brno. Dva hráči Brna z „A“ týmu vzhledem stáří museli přestoupit v řádném termínu (Michal Hrazdira a Ondřej Boula), ale ostatní brněnští hráči mají hostování v „B“ týmu pro hráče do 23 let, včetně 24-letého Martina Licka, proto mohou neomezeně přebíhat mezi oběma družstvy. Zda takto posílené družstvo Brna má za úkol zvítězit z jiných důvodů, se uvidí až po samotné baráži. Nyní se musíme vrátit k samotnému utkání. I třetí vzájemné měření sil v letošním ročníku dopadlo výsledkově úplně stejně. Hosté díky tvrdému podání vítězí 0:3 z pohledu domácích a ujímají se vedení 1:0 na zápasy v baráži o extraligu mužů.

VK Benátky nad Jizerou – SGLD Brno 0:3 (26:28, 25:27, 22:25)

Rozhodčí: Roman Marschner a Michal Kostka

Počet diváků: 455

Domácí: Gryuk, Skladaný, Nesvačil, Hudák, Rybníček, Rojas, libera Ticháček, Kotek. Střídali: Teubner, Sukuba

Hosté: Licek, Pospíchal, Římal, Hrazdira, Pražák, Boula, libero Lžíčar. Střídali: Staněk, Truong

Michal Sukuba (kapitán VK Benátky nad Jizerou): „Začali jsme dobře. Ten první set jsme si udělali náskok. Bohužel jsme to nedotáhli do vítězného konce. Hosté se v koncovce zlepšili na servisu a my jsme si vlastními chybami prohráli koncovku prvního a i druhého setu, i když jsme oba měli dobře rozehraný. Ve třetím setu se hostům podařila šňůra osmi bodů na servisu. To nás prostě položilo. Třetí set jsme již bodově nedokázali dotáhnout do dramatické koncovky a trochu to ještě zdramatizovat.“

Vladimír Němeček (trenér VK Benátky nad Jizerou): „Já si myslím, že to bylo pěkné utkání a že se muselo divákům líbit. Bylo to vyhecované a mělo to i náboj. Bohužel jsme slabší na přihrávce i na servisu a to dnes rozhodlo.“

Michal Hrazdira (kapitán SGLD Brno): „Dnes jsme si v těžkých situacích pomohli servisem a to si myslím rozhodlo. Benátky nás většinou dokázaly bodově dotáhnout, ale právě díky servisu jsme zase dokázali odskočit a po zásluze vyhrát.“

Ondřej Marek (trenér SGLD Brno): „Dnešní utkání bylo vyrovnané. Rozhodovalo se v koncovkách. Myslím si, že jsme v koncovkách byli odvážnější a proto jsme vyhráli.“

Úvod utkání vyšel na výbornou Benátkám. Při podání Martina Hudáka se ujímají vedení 7:2 (eso, 2x aut hosté, nečisté hraní). A přichází time hostů. Získaný náskok si Benátky udržují bezchybnou hrou. Až po úspěšném bloku se podařilo Brnu snížit až na rozdíl dvou bodů (15:13). Po dalším bloku Brna svítí stav na ukazateli 15:14. Benátky si jedno až dvoubodové vedení udržely do samotné koncovky. Po nevynucené chybě Benátek (smeč do autu) je za stavu 21:21 - vyrovnáno. Po time přicházejí dvě esa ze strany Brna a hosté jsou ve vedení 21:23, druhý time domácích. Zkažené podání hostů a přímý bod z podání (Jakub Rybníček) a je vyrovnáno 23:23. Po sporném zkaženém podání tu máme první setbol a vidíme žlutou katu na straně hostů. A jsme svědky pěkné koncovky prvního setu. Benátky odvracejí jeden setbol za druhým.  Až za stavu 26:28 získává Brno první set utkání.

Po vyrovnaném úvodu se hostům podařilo zvýšit vedení o dva body po špatném příjmu podání Benátek (4:6). Své vedení Brno navyšuje při podání Ondřeje Bouly (6:10) a domácí zastavují hru oddechovým časem. Při podání Filipa Nesvačila a bloku Martina Hudáka je vyrovnáno 11:11. Nepříjemné podání Michala Hrazdiry dělá Benátkám problémy na příjmu a tím i na útoku. Brno se tak ujímá tříbodového vedení (13:16). Po smeči Martina Licka do spodní pásky saka se Benátky přibližují na rozdíl jednoho bosu (15:16). Ani toto snížení netrvalo dlouho, další vlna nepříjemného podání dovoluje Brnu odskočit o čtyři body (15:19). Benátky se pomalu dotahují na hosty a za stavu 17:19 si berou hosté svůj první oddechový čas v druhém setu. I Benátky přitlačují na servisu a je vyrovnáno 19:19 – eso Oleksandr Gryuk, druhý oddechový čas Brna. I v koncovce druhého setu jsme svědky pěkných výměn, kdy se jednobodové vedení se střídá ze strany na stranu. Po dvojbloku Benátek se domácí radují z prvního setbolu (24:23). Bohužel zkažené podání nám hru vyrovnává. I druhou dramatickou koncovku domácí prohrávají a Brno se ujímají vedení 2:0.

V úvodu třetího setu mají více ze hry domácí volejbalisté, kteří se ujímají vedení 8:5. Když Benátky zvyšují svůj náskok na rozdíl čtyř bodů (11:7 – smeč Filipa Nesvačila), berou si hosté oddechový čas. Bohužel pro domácí se slibný náskok ztrácí při podání Daniela Římala (2x eso). Když je vyrovnáno, berou si domácí svůj oddechový čas. I po time nadále úřadují na palubovce hosté a navyšují své vedení až do stavu 16:20. První mečbol získávají hosté po nepodařeném podání Benátek (21:24). Utkání nám ukončují dvě zkažená podání.

neděle 7. 4. 2019

Za stavu 1:0 pro Brno pokračovala v Benátkách nad Jizerou baráž o extraligu mužů. Včerejší vítězství rozpoutalo řadu otázek. Jak je možné, že za hosty mohlo nastoupit do utkání tolik hostujících hráčů, když v jiných mládežnických soutěžích toto není možné. No nic. Dnešní utkání začal daleko lépe domácí celek a zaslouženě se ujal rychle vedení 1:0. Od druhého setu se začalo hostům dařit na podání a dostávají se do vedení 1:2 na sety. Domácí velmi bojovnou hrou srovnali na 2:2, ale potom totálně propadli v úvodu tiebreaku a hosté získali i druhé barážové vítězství.

VK Benátky nad Jizerou – SGLD Brno 2:3 (25:16, 19:25, 17:25, 25:19, 7:15)

Rozhodčí: Dušan Rychlík a Roman Marschner

Počet diváků: 482

Domácí: Gryuk, Skladaný, Nesvačil, Hudák, Rybníček, Rojas, libera Ticháček, Kotek. Střídali: Sukuba, Kratochvíl

Hosté: Licek, Pospíchal, Římal, Hrazdira, Pražák, Boula, libero Handlíř. Střídali: Staněk, Truong, Jakubec

Michal Sukuba (kapitán VK Benátky nad Jizerou): „Dnes jsme začali trochu lépe než včera. Podařilo se nám zatlačit Brno až do tiebreaku. Bohužel nám utekl začátek tiebreaku. Tam si udělalo Brno náskok a potom už jsme tahali za kratší konec a bohužel jsme ten zápas nedotáhli do vítězného konce. Chtěli jsme to zdramatizovat na 1:1, abychom měli šanci v Brně ještě bojovat o lepší výsledky. Nyní to budeme mít hodně těžké to otáčet, ale uděláme, co bude v našich silách, abychom to ještě vrátili ještě domů do Benátek.“

Vladimír Němeček (trenér VK Benátky nad Jizerou): „Dnes vyrovnané utkání, jenom škoda toho tiebreaku. Zde jsme od začátku prohrávali o dost míčů, a to už se potom zlomit nedá. Dnešní utkání bylo o tom, že když jsme zatlačili na servisu my anebo, když Brno zatlačilo Brno, tak ten vyhrával. Říkám vyrovnané utkání. Myslím si, že jsme si dnes zasloužili zvítězit my.“

Michal Hrazdira(kapitán SGLD Brno): „Myslím si, že dnešní zápas by byl vhodný i finále. Dnes jsme se o poznání na vítězství daleko víc nadřeli, ale v rozhodujících momentech jsme byli lepší na servisu a vytvořili si potřebný bodový náskok.“

Ondřej Marek (trenér SGLD Brno): „Řekl bych, že domácí dnes hráli výborně na servisu, což nám činilo značné problémy. Kdo dnes lépe podával, tak vyhrál ten set. Myslím si, že domácí v závěru v tiebreaku udělali výrazně víc chyb než my, a to asi dnes rozhodlo.“

Benátky vstoupily do dnešního utkání úspěšně, když se na začátku ujímají vedení 3:0. A po útoku hostů do autu, trenér Marek rychle žádá oddechový čas (6:2). Po time Martin Hudák zaznamenává první eso dnešního utkání. Po dalším esu Benátek (Jakub Rybníček) již domácí vedou 9:3. Po úspěšném dvojbloku je rozdíl dokonce desetibodový (16:6). Brno riskuje hodně na servisu, ale v této fázi utkání mu vůbec nevychází (19:10).  Přesto hosté v koncovce náskok Benátek snižují zásluhou kvalitního bloku, ale za stavu 24:16 se Benátky radují ze setbolu. A ten stál za to. Oleksandr Gruyk tvrdě trefuje Michala Hrazdiru, od kterého míč mizí na konstrukci stropu haly. I druhý jeho servis je přímým bodem. Opět Michal Hrazdira neměl sebemenší šanci a Benátky se ujímají vedení 1:0 na sety.

Začátek druhého setu byl vyrovnaný, obě družstva se střídala postupně v nepatrném vedení. Až po neúspěšné smeči středem Martina Hudáka se hosté dostávají do většího vedení (9:11). Dvoubodové manko srovnávají Benátky při podání Andy Rojase, kdy tvrdě smečuje nahrávač Branislav Skladaný (13:13). Tvrdé podání Martina Licka vrací hostům dvoubodové vedení a Benátky čerpají svůj oddechový čas (16:18).  Brnu se začíná dařit na podání jako včera a na 18:21 zvyšuje právě esem Daniel Římal. Následuje time domácích a po něm další eso – 18:22. Domácím se naopak na podání přestalo dařit a hosté míří ke konci setu. Po smeči nahrávače Brna přichází setbol druhého setu (19:24). Ten hned proměňuje benátecký smečař, protože míří do zámezí a je vyrovnáno.

Do třetího setu vstoupili lépe hosté, díky chybách Benátek se snadno dostávají do vedení 1:5. Další eso Daniela Římala (celkem 6x eso v utkání) nenechává klidným trenéra Benátek Vladimíra Němečka a následuje oddechový čas (2:7). Hosté si udržují tento rozdíl až do koncovky setu. Dvěma esy Daniela Římala hosté ještě navyšují rozdíl na 15:22. Po vytlučeném bloku Benátek přichází první setbol třetí sady za stavu 17:24. Třetí set ukončuje Jan Pražák esem.

Po vyrovnaném úvodu čtvrtého setu se konečně domácí dostávají do dvoubodového vedení po chytrých zalívkách Jakuba Rybníčka (11:9). Po esu Filipa Nesvačila a bloku Andy Rojase již Benátky vedou 14:10. Benátky zlepšují hru na podání i na smeči a výsledkem je velmi slušné vedení (16:11, 19:14, 21:16 - blok Martin Hudák). Hostům se daří výsledek korigovat a trenér domácího družstva si vybírá svůj první oddechový čas. První setbol čtvrtého setu získávají Benátky při kvalitním podání Filipa Nesvačila. Hned první setbol čtvrté sady proměňuje Braňo Skladaný, který drze z velké nouze smečuje o blok Brna a je vyrovnáno. Kdo získá druhé vítězství v baráži, se musí nyní rozhodnout ve zkrácené hře.

Do tiebreaku vstoupily Benátky velmi špatně. Zbytečnými chybami darovaly hostům několik bodů a za stavu 2:5 tu máme první oddechový čas domácích. Po time hosté přidávají další dva body při podání Lubomíra Staňka (2:7 - eso). Brnu se extrémně daří na podání a utkání nám rychle kráčí do koncovky (3:10 – time domácích). Domácí volejbalisté, ať dělají, co chtějí, nic jim nevychází a konec utkání se nám kvapem blíží. Ani mečbol tak na sebe nenechává dlouho čekat. Lubomír Staněk signálem středem získává 14. bod (6:14). Dvě zkažená podání, po jednom na každé straně, nám ukončují velmi pohledné utkání, které se muselo divákům, kteří dnes do Benátek dorazili líbit. Bohužel s hořkým koncem pro domácí fandy.

Autor: Zdeněk ŠOLC - Benátky nad Jizerou