16.11.2019

Slavnostní derby pro Ostravu, Liberec odjel z Odoleny Vody s prázdnou

Již 7. listopadu 2019 bylo zahájeno 7. kolo UNIQA volejbalové extraligy mužů 2019/20, kdy si zlínští volejbalisté poradili s Ústím nad Labem a připsali si svoje první vítězství. Dnes kolo pokračovalo dalšími zápasy. Ostrava po dvou prohrách opět zabrala a v historicky prvním severomoravském derby porazila Beskydy bez ztráty setu. Zabralo i Kladno, které veze z palubovky oslabené Příbrami také tři body. Brno se v Karlových Varech rvalo, dostalo se do dvou koncovek, ale zkušení domácí tým nenechal nic náhodě a Moravanům nepovolil ani set. Odolena Voda potvrdila, že na libereckou Duklu umí a nedovolila ji potřetí za sebou otočit zápas. Celkem přesvědčivé vítezství Odolky je určitě dnešním největším překvapením. Poslední zápas 7. kola bude odehrán v pondělí před TV kamerami,  zatím druhý Jihostroj České Budějovice hostí souseda z tabulky, průběžně třetí Lvy Praha.

VK OSTRAVA – BLACK VOLLEY BESKYDY

Plná ostravská hala Sareza viděla jednoznačné slavnostní derby, kdy skvěle hrající Ostrava přehrála nováčka z Beskydy hladce ve třech setech. Utkání připomnělo 30. výročí „Sametové revoluce“, domácí hráči nastoupili ve speciálně vyrobených dresech, které tvořily po utkání základ dražby, jejíž výtěžek byl věnován dvěma dětem postiženým Downovým syndromem.

č.: 40             dne: 16. 11. 2019           v hod.: 17:00

VK Ostrava – Black Volley Beskydy 3:0 (25:21, 25:15, 25:19)

Rozhodčí: Grabovský Z., Možnár M.

Počet diváků: 980

Domácí: Podlesny, Dvořák, Marcyniak, Sedláček, Janků, Ihnát, libero Sobczak.

Hosté: Jocič,Mitic, Krysiak, Dustinac, Babic, Jambor, libero Nogueira. Střídali: Mečiar, Yevstratov, Prokůpek, Kozák

David Janků (kapitán VK Ostrava): „Výsledek neodpovídá kvalitě utkání. Bylo to těžší, než to vypadalo. Dobře jsme podávali a měli následně výbornou obranu na síti. To celý zápas rozhodlo. Tento úspěch posílí naše sebevědomí, protože do konce listopadu nás čekají samé těžké zápasy a my je budeme chtít zvládnout.“

Jan Václavík (trenér VK Ostrava): „Pro nás je vítězství strašně důležité po psychické stránce. Odehráli jsme dobrý zápas a byli lepší než náš soupeř. Chválím kluky, jak derby zvládli. Po dvou porážkách 3:0 nás to snad dostalo zpět na koně, ale nesmíme podlehnout uspokojení do dalších zápasů.“

Tomáš Jambor (kapitán Black Volley Beskydy): „Musím výborně hrající Ostravě jenom pogratulovat. Přehráli nás na podání a měli následně dobrou obranu na síti i v poli. Dále není vlastně co komentovat.“

Přemysl Kubala (trenér Black Volley Beskydy): „My jsme z výsledku zklamaní. Neuhráli jsme ani set. V každém jsme se drželi do dvanáctého bodu. První set byl ještě relativně vyrovnaný, ale my jsme byli pod tlakem výborně podávající Ostravy a s tím jsme se nevyrovnali. Musel jsem střídat univerzála, který má zdravotní problémy a ztratili jsme na úderné síle. Neporovnali jsme se v útoku s dobrým servisem domácích.“

Do zápasu lépe vstupuje domácí Ostrava a jde při podání Podlesneho do vedení 3:1. Krysiak srovnává čistým esem na 3:3. Domácí výborně brání na síti a jdou opět do vedení o dva body (6:4). Ostrava drží obětavou hrou náskok dvou bodů (10:8). Po nevynucené chybě hostujícího univerzála Babice vede Ostrava 12:9. Domácí vyhoří na příjmu při podání Jambora a je srovnáno na 13:13. Ostrava opět uhraje dva body v řadě, ale sama se o náskok připraví nevynucenými chybami. O další bodový trhák se domácí pokoušejí po bloku Sedláčka a přesném útoku Dvořáka (19:16). Po nevynucené chybě hostů vede Ostrava před koncovkou 21:17. Domácí v prvním setu funguje obrana na síti a reprezentant Sedláček zvyšuje na 23:18. Ostrava vítězí v prvním setu zaslouženě 25:21.

Také do druhého setu vstupují lépe domácí (2:0). Beskydy otáčejí při podání Dustinaca na 2:4. Hosté drží dvoubodový náskok i při podání Jocice (5:7), ale přichází nevynucená chyba Prokůpka a je srovnáno (7:7). Dobré podání nahrávače Mitiče znamená hostující vedení 7:9. Kapitán Ostravy Janků srovnává dělovým podáním na 9:9. Ostrava jde po delší době do vedení po bloku Ihnáta a nevynucené chybě Mečiara (12:10). Beskydy si neví rady s podáním Marcyniaka a náskok domácích naroste nakonec na tři body. V útoku je neomylný slovenský reprezentant Ihnát (15:11). Ostrava se dostává do varu a Podlesny čistým esem zvyšuje na pětibodový rozdíl. Fantastický zápas hraje Sedláček a Beskydy mají s jeho obranou na síti obrovské problémy. Útoky nováčka extraligy jsou čitelné a po bloku Dvořáka vede Ostrava před koncovkou 19:12. Domácí dohrávají druhou sadu v exhibičním duchu a po čistém esu Sedláčka vedou 22:13. Druhou sadu ukončuje ostravský kapitán Janků přímým bodem z podání (25:15).

Ostravský blokař Sedláček nepřestává řádit na síti ani na začátku třetího setu a domácí jdou do vedení 4:2. Jambor srovnává stejnou zbraní na 4:4. Zkažené podání Krysiaka znamená vedení Ostravy 7:5. Hosté hodně kazí na podání a domácí si drží náskok dvou bodů (9:7). Čisté eso Marcyniaka a dohrávka Janků znamená vedení Ostravy 12:8. Beskydy se nedokáží poradit s podáním polského blokaře Ostravy a na bloku boduje také Ihnát. Prosadí se až Krysiak a snižuje na 13:10. Beskydy se o snížení náskoku domácích připravují samy zkaženými servisy, naopak na druhé straně zvyšuje čistým esem skvěle hrající Sedláček na 17:13. Po nevynucené chybě Janků se hosté přece jen dostávají na rozdíl dvou bodů (18:16). Do koncovky jde Ostrava s vedením 20:17 a skvěle podávající Marcyniak přidává přímý bod z podání. Po nevynucené chybě Krysiaka chybí domácím tři body k jasnému vítězství (22:17). Chytrým zakončením přihraje Sedláček Ostravě sedm mečbolů a ta vítězí v poslední sadě zápasu 25:

Autor: Martin Němec, foto Jaroslav Obsadný

VK EURO SITEX PŘÍBRAM – KLADNO VOLEJBAL CZ

V sedmém kole UNIQA extraligy se utkaly týmy domácí Příbrami a favorizovaný tým Kladna. Hosté potvrdili své kvality, a i přes pár zaváhání si zápas pohlídali a nepustili domácí ani k zisku jediného setu.

č.: 39           dne: 16. 11. 2019             v hod.: 17:00

VK Euro Sitex Příbram – Volejbal Kladno cz 0:3 (18:25, 22:25, 22:25)

Rozhodčí: Fink Tomáš, Buchar Tomáš

Počet diváků: 697

Domácí: Kuchař, Polák, Kriško, Mäkinen, Safonov, Rosenbaum, libero Juračka. Střídali: Fifer, Hulpach, Suda, Trojanowicz, Mikulenka J.

Hosté: Hýský, Zajíček, Van Haarlem, Vemič, Sobotka, Okosanovič, libero Moník. Střídali: Mikulenka V., Kuboš, Fortuník

Michal Kriško (kapitán VK Euro Sitex Příbram): „Dělali jsme hrozně moc chyb, a proto jsme prohráli. Hosté nás potrápili plachtou a když už jsme se na ně dotáhli, tak jsme lacině tyto drahocenně získané body vlastními chybami opět ztratili.“

Martin Kop (trenér VK Euro Sitex Příbram): „Soupeř vyhrál 3:0, takže byl dnes určitě lepší. Měli jsme problémy s přihrávkou plachtícího podání, a i když jsme my dali dobrý skákaný servis, tak si s tím soupeř dobře poradil. My jsme měli pár šancí při obraně v poli, kdy jsme se složením bodovek mohli dotáhnout, nicméně před koncovkou si hosté drželi vedení dvou bodů, a vždy si to pohlídali. Soupeři gratuluji a pro naše některé hráče to byla premiéra a dobrá zkušenost, myslím, že se s tím vyrovnali velice dobře. “

Adam Zajíček (kapitán Kladno volejbal cz): „První set jsme si pohlídali, udělali jsme vždy několik bodů v jedné rotaci a udrželi jsme vedení. Zbylé dva sety jsme pouštěli domácí do zápasu a zbytečně jsme si to komplikovali, trochu mi to připomínalo zápas na Odoleně Vodě, naštěstí Příbram nám dnes trochu pomohla vlastními chybami. Pro nás důležitá výhra 3:0 a doufám, že jsme konečně vypustili naše Orly, kteří v nás dosud spíše dřímali.“

Milan Fortuník (trenér Kladno volejbal cz): „Od začátku sezóny jsou naše výkony o tom, jak zvládneme být koncentrovaní a kolik uděláme chyb nejen technických, ale i taktických. Dnes nás potkaly nějaké výpadky, ale myslím, že z pohledu koncentrace to byl daleko lepší výkon a jsem rád za tři body.“

Do prvního setu vstoupili kladenští Orli velmi dobře a dalo by se říci, že set jim vyhrál skvělým plachtícím servisem jejich kapitán Adam Zajíček, který činil domácím obrovské problémy na přihrávce a náskok, který vytvořil hned v úvodu zápasu si hosté pohlídali až do konce setu. Domácím nešel servis, příjem ani v poli nepředvedli nic významného, a tak si hosté v poklidu vzali první set.

Do druhého setu vstoupili domácí o mnoho lépe, zatlačili hosty dobrou obranou a ziskem několika bodovek. Vedení si ale Příbramští příliš dlouho neužili, Kladno se znovu zkoncentrovalo a přes Okošanoviče a Hýského uhrávalo spoustu důležitých balonů hraných z velké výšky, tím pádem těžce bránitelných. Koncovku si hosté pohlídali a šli do vedení 2:0 na sety.

Třetí set začal pro domácí velmi špatně, Kladno drtilo protihráče uhráváním bodových míčů a dostalo se do vedení 6:1 hned v úvodu. Domácí trenér Martin Kop se snažil všemožně zamotat sestavou a dal šanci i mladým hráčům, kteří se neukázali ve špatném světle a v jednu chvíli hosty velmi potrápili. Na zisk setu to však znovu nestačilo a Kladno zvítězilo v Příbrami za tři body.

Autor: Štěpán Chvosta

VK ČEZ KARLOVARSKO – VOLEJBAL BRNO

Výhra 3:0 Karlovarska nad Brnem by mohla napovídat o jednoznačném průběhu zápasu, ale nebylo tomu tak. Moravané sehráli s lídrem soutěže dvě napínavé koncovky.

č.: 37              dne: 16. 11. 2019             v hod.: 18:00

VK ČEZ Karlovarsko – Volejbal Brno 3:0 (26:24, 25:14, 27:25)

Rozhodčí: Kořenek J.,  Kvarda P.

Počet diváků: 680.

Domácí: Wilson, Ticháček, Lux, Patočka, Rejlek, Vašina, libero Pfeffer. Střídali: Džavoronok, Wiese

Hosté: Licek, Hukel, Římal, Hrazdira, August, Truong, libero Lžičař. Střídali: Pražák, Jakubec

Filip Rejlek (kapitán VK ČEZ Karlovarsko): „Velmi těžký zápas. Jsem rád, že jsme ustáli prvotní tlak Brna, kdy jsme prohrávali 5:1. Pak jsme zlepšili naší hru na podání a díky tomu vyhráli druhý set. Ve třetím jsme se pořád drželi na dostřel Brna, nesložili zbraně a vyhráli. Díky divákům za skvělou podporu.“

Jiří Novák (trenér VK ČEZ Karlovarsko): „Gratuluji hráčům, protože to nebyl vůbec jednoduchý zápas. Brno bylo velice agresivní na servisu, takže se nedalo tolik kombinovat, ale naši smečaři dnes prokázali výbornou formu, byli jsem trpěliví a ubouchali jsme to z vysokých balonů.“

Michal Hrazdira (kapitán Volejbal Brno): „Škoda že jsme neuhráli první set, protože by vývoj utkání možná vypadal jinak. Začali jsme velmi dobře, ale v prostředku setu nás Karlovarsko dotáhlo díky třem esům a to nás srazilo trošku dolů. Ve druhém setu jsme trošku odpadli. Jsem moc rád, že jsme se ve třetím zase zvedli a mohli jsme ho také vyhrát. Ale spousta kluků se zatím učí a tomu občas odpovídá i naše hra. Výkon byl ale bojovný a není tomu moc co vytýkat.“

Ondřej Marek (trenér Volejbal Brno): „Nám vyšel první a třetí set. Během zápasu byli domácí o malinko agresivnější než my, důraznější na servisu a to myslím, že rozhodlo. Musíme ještě zapracovat na určitých detailech naší hry. Ale dnes opravdu škoda, myslím si, že aspoň set jsme si zasloužili.“

Do utkání vstupují lépe hosté, kteří domácí zaskočili velice agresivní hrou ve všech činnostech. Nejlépe si vede Římal, který je skoro bezchybný. Za stavu 8:5 ale na podání přichází Lukáš Vašina a třemi esy v řadě vrací Karlovarsko do hry. V závěru setu se obě družstva přetahují o každý bod. Poté opět Lukáš Vašina chytrou ulívkou dostává domácí do rozhodujícího vedení 24:22 a set sám ukončuje ranou přes blok.

Do druhého setu si domácí přinášejí kvalitní hru z konce prvního a hned od začátku Brno zatlačují svým servisem a silným útokem. Brno nenachází protizbraň a Karlovarsku v tomto setu nestačí a prohrává jednoznačně 25:14.

Třetí set je opět vyrovnaný a Brno je celý set vždy o pár bodů napřed. Za stavu 18:15 kouč domácích dělá dvojstřídání a do hry posílá Wieseho s Džavoronokem. Tento tah se domácím vyplácí a Džavoronok za stavu 20:19 zastavuje hostujícího útočníka krásným jednoblokem. Poté domácí předvedou vynikající kombinaci středem sítě, kdy Wilson nekompromisně útočí na bezblok. Následně Římal smečuje do zámezí a domácí se radují z vítězství 3:0. Nejlepšími hráči utkání jsou vyhlášeni za hosty nahrávač Truong a za domácí smečař Vašina. Ceny předal partner tohoto utkání společnost Ekoslide.

Autor: Tým Karlovarska

AERO ODOLENA VODA – VK DUKLA LIBEREC

V 7. kole UNIQA volejbalové extraligy sehrálo AERO již třetí domácí zápas za sebou. Přivítalo Duklu Liberec, která ve dvou venkovních zápasech zatím nezískala ani bod, ale shodně s domácími vyhrálo poslední dva zápasy až v pěti setech. AERO ve skvělém zápase prodloužilo vítěznou sérii a dokázalo Duklu porazit 3:1.

č.: 38               dne: 16. 11. 2019                v hod.:     18:00

AERO Odolena Voda – VK Dukla Liberec 3:1 (25:21, 25:22, 17:25, 25:20)

Rozhodčí: Krtička J., Ištvanech M.

Počet diváků: 732

Domácí: Kraffer, Taylor, Moss, Hladík, Gear, Viiber, libero Hadrava. Střídali: Vachoušek, Vanags, Holčík

Hosté: Biernat, Shafranovich, Holubec, Štokr, Pietruczuk, Leikep, libero Kunc. Střídali: Srb, Indra, Šulista

Martin Hladík (kapitán AERO Odolena Voda): „Znovu musím v první řadě poděkovat divákům. S Libercem na domácí půdě nemáme špatné zkušenosti a věřili jsme, že je dokážeme potrápit a získat další body do tabulky. To, že máme hned tři je skvělé a teď můžeme jet s čistou hlavou do Karlových Varů a udělat vše pro další dobrý výsledek.“

Jiří Šiller (trenér AERO Odolena Voda): „Jsme rádi, že jsme uhráli vítězství, i když ho nechceme příliš přeceňovat, protože Dukla byla oslabena o dva hráče. Myslím si, že atmosféra byla jako vždy skvělá a pomohla nám zvítězit v tomto těžkém zápase.“

Jan Štokr (kapitán VK Dukla Liberec): „Gratuluji domácím k výhře.“

Michal Nekola (trenér VK Dukla Liberec): „Gratuluji domácím ke třem bodům a výkonu, zasloužené.“

Úvod zápasu byl z domácího pohledu trochu zakřiknutý, hosté hráli svou trpělivou hru a vedli až o čtyři body. Zlom v setu přišel až s podáním domácího blokaře Warrena Taylora, který zaměstnal soupeře natolik, že se domácí dostali do jednobodového vedení. Poté se na obou stranách chvíli ztrátovalo, ale v konci setu udělali domácí rozhodující náskok díky skvělé obraně na síti. AERO se dostalo do vedení 1:0.

Vstup do druhého setu byl ve stejném znamení, jako předešlý set skončil, domácím vycházela obrana na síti a vedli o 2-3 body. Mnohokrát byly k vidění dvoubodové šňůry. AERO trpělivě drželo vedení a hosté si na domácí nenašli zbraň. AERO vedlo 2:0.

Vstup do třetího setu ale domácí nezachytili a hosté si vybojovali rychlé vedení až o čtyři body. Domácí začali pomalu stahovat v polovině setu náskok, dokonce se dostali i na rozdíl jediného bodu, ale Duklu zabrala a znovu velmi rychle odskočila. Set se pak už dohrál v tlaku Dukly, domácím se nedařilo. Dukla tak snížila na 1:2 z jejich pohledu.

Čtvrtý set měl opačný průběh než set předešlý. AERO vletělo na svého soupeře a zatlačilo ho ve všech směrech. AERO společně s fantastickými diváky vařilo na plno a Dukla byla pod tlakem. Domácí si vybojovali až devítibodový náskok. Dukla pak i s pomocí domácích dokázala stáhnout náskok, ale AERO se probudilo a set, tím i zápas, dotáhlo do vítězného konce.

AERO porazilo Duklu Liberec 3:1 a připsalo si ze tří posledních domácích zápasů tři výhry a celkem 7 bodů. V hale opět panovala skvělá atmosféra, divákům patří velké poděkování za jejich podporu.

Autor: Tomáš Havlát