19.4.2019

Spanilá jízda Českých Budějovic v play-off pokračuje i ve finále

Finále UNIQA volejbalové extraligy mužů 2018/19 je tady, první utkání série viděli diváci v Českých Budějovicích. Z obou táborů trenéři hlásili, že týmy jsou perfektně připravené a nachystané poprat se o zlatou medaili. Po strop zaplněná Sportovní hala byla svědkem zápasu hodného finále.

č.: 170         dne: 19. 4. 2019         v hod.: 16:00

VK Jihostroj České Budějovice – VK Dukla Liberec 3:0 (25:19, 25:21, 25:22)

stav série 1:0

Rozhodčí: Činátl R., Rychlík D.

Počet diváků: 2530

Domácí: Michálek, Mach, Křesťan, Staples, Todua, De Amo, libero Kryštof. Střídali: Fila, Šotola, Ondrovič

Hosté: Pietruczuk, Leikep, Štokr, Grut, Veselý, Biernat, libera Kopáček, Kunc. Střídali: Holubec, Indra, Správka, Srb

Radek Mach (kapitán VK Jihostroj České Budějovice): „Byl to hodně těžký zápas. Ty první zápasy jsou vždycky hodně nervózní. O to víc si cením toho, jak jsme ten zápas zvládli a udělali první krok.“

René Dvořák (trenér VK Jihostroj České Budějovice): „První krok, zaplať pánbůh za něj. Nebylo to nic jednoduchého, protože jsme se trochu trápili na útoku. Zvládli jsme to na přihrávce a podle mě jsme měli velmi dobrou obranu. Pro mě nejlepším hráčem zápasu byl Max Staples.“

Aleš Správka (kapitán VK Dukla Liberec): Dneska jsme vůbec nebyli ve hře. Nepovedl se nám vstup do prvního setu, nedohrávali jsme dobře bodovky. Druhý set jsme si prohráli vlastními chybami. Domácí už byli rozjetí, byli v laufu. Byli odvážní na servisu, což nám chybělo.“

Michal Nekola (trenér VK Dukla Liberec): „Myslím si, že to bylo pohledné utkání z obou stran. My jsme bojovali o každý míč, ale v momentech, kdy jsme dostali příležitost, tak jsme to nevyužili. Dneska byli domácí lepší.“

Hned od úvodu hráči předváděli lítý boj o každou výměnu. Skóre se přelévalo ze strany na stranu, ke slovu byl několikrát vyzván i videorozhodčí. Velkou porci nahrávek dostávali především oba univerzálové a také domácí blokař Radek Mach. České Budějovice si udržovaly mírný dvoubodový náskok. V polovině setu se ale za koncovou čáru postavil Křesťan a svým servisem zařídil pohodlné vedení do koncovky. A Filip Křesťan sadu také smečí ukončil.

Liberecké volejbalisty prohraný set nerozhodil, úvod druhého dějství patřil jim. Výborně bránili, nedělali chyby a rázem vedli o čtyři body (10:6).  Domácí ale měli v zádech vynikající publikum, které je hnalo za každým bodem. Trenéři Nekola i Dvořák sáhli v průběhu setu k výměně největší úderné síly, univerzála. Oba levorucí mladíci svému týmu pomohli, šťastnější a úspěšnější v druhém setu byl však domácí Marek Šotola a Jihostroj.

Dukla se nevzdávala a znovu zahájila ofenzívu. Indra i Šotola zůstali na palubovce, jinak se sestavy nezměnily. Znovu velmi vyrovnaný vývoj, vedení se přelévalo z jedné strany na druhou. Řadu důležitých bodů si na své konto připsal šikovný Staples. Poslední míč v zápase zařídil ranou Šotola a Jihočeši se mohli radovat z prvního vítězství ve finálové sérii. Nejlepším hráčem byl právem vyhlášen nahrávač domácího týmu Miguel Angel de Amo.

Autor: Redakce VK Jihostroj Č.B.