6.1.2021

Spanilou jízdu Ostravy na domácí palubovce nezastavil ani favorizovaný Liberec

V dohrávce 3. kola UNIQA volejbalové extraligy mužů 2020/21 Ostrava prodloužila sérii domácích vítězných zápasů už na šest v řadě. Nádherný, bojovný volejbal s dramatickým závěrem v pátém setu. Vyrovnaný zápas, ve kterém tím jazýčkem na váhách byla především větší bojovnost domácích hráčů až do poslední chvilky utkání.

VK Ostrava – VK Dukla Liberec 3:2 (23:25, 25:19, 20:25, 25:20, 16:14)

Rozhodčí: Pecháček, Grabovský

Domácí: Janků, Kotas, Dvořák, Ihnát, Sedláček, Jambor, libera Sobczak, Jelen. Střídali: Vancl, Kružkov, Závodský

Hosté: Kriško T., Leikep, Kriško M., Šulista, Krajčovič, Kovalčuk, libero Kopáček. Střídali: Štokr, Srb, Suda

David Janků (kapitán VK Ostrava): „Krásný volejbal z obou stran. Jsem strašně rád za vítězství a za dva body ze zápasu proti jednomu z favoritů na titul. Určitě nás to posílí pro další zápasy.“

Jan Václavík (trenér VK Ostrava): „Začátek byl pro nás perný, se zaťatými zuby jsme se pomalu dostávali do hry. Musím pochválit krajní útočníky, kteří dokázali složit velké množství míčů i přes kvalitní liberecké bloky. Krásné vítězství a fantastická koncovka pátého setu.“

Jan Štokr (kapitán VK Dukla Liberec): „Víme, že je to v Ostravě těžké, víme, že tady prohrálo Karlovarsko, víme, že Ostrava hraje doma agresivně a my nejsme schopni se na to připravit. Přejeli nás v příjmu a bojovností v poli. Naše pole bylo naopak dnes tragické.“

Michal Nekola (trenér VK Dukla Liberec): „Domácí odehráli celý zápas odvážněji. V posledních třech setech byl náš útok špatný. Ostrava nás v útoku přehrála asi o dvacet bodů.“

První dva body v utkání získává Ostrava. Po nevynucené chybě domácího univerzála Dvořáka vede Liberec 2:3. Nevynucená chyba ostravského kapitána Janků znamená vedení Liberce 4:6. Po úspěšné dohrávce Michala Kriška vedou favorizovaní hosté 5:8. Ostrava vypadne z role při podání libereckého nahrávače Kovalčuka a hosté postupně navýší své vedení až na šest bodů (6:12). Janků snižuje přímým bodem z podání na 8:12. Jenže podobně kvalitně podává na druhé straně Tomáš Kriško (8:14). Po úspěšném útoku Sedláčka a dohrávce Ihnáta snižuje Ostrava na 10:14. Bodový blok Janků znamená pro domácí ztrátu již jen dvou bodů (14:16). Po technické chybě Kovalčuka a úspěšném útoku Kotase srovnává Ostrava na 18:18. Jenže v koncovce se Liberec díky blokům Tomáše Kriška a Šulisty a následně dělovému podání Tomáše Kriška dostává do vedení 19:22. Po bloku Krajčoviče má Liberec čtyři setboly (20:24). Na podání přichází Vancl a domácí tři odvrátí, ale čtvrté podání kazí a hosté vyhrávají první sadu 23:25.

Ostrava vletí do druhého setu jako velká voda a při podání Sedláčka vede rychle 5:1. Kotas přímým bodem z podání a Ihnát z dohrávky zvyšují již na 10:4. Liberec je v tuto chvíli dole a na domácí nestačí. Blok Sedláčka, dohrávaný útok Janků a eso Jambora znamenají výrazné vedení pro Ostravu v poměru 13:5. Domácí jsou v naprosté pohodě a Ihnát zvyšuje na 16:7. Po bloku střídajícího Sudy a dohrávce Šulisty snižuje Liberec na 16:10. Když neuspěje v útoku ostravský kapitán Janků, ztrácí hosté stále pět bodů (17:12). Janků své zaváhání napravuje a do koncovky druhé sady jde Ostrava za pohodlného vedení 20:13. Do zápasu nastupuje kapitán Liberce, univerzál Štokr. Bodový blok Sedláčka ale navyšuje vedení Ostravy na 21:13. Po důrazném útoku Krajčoviče snižuje Liberec na 21:15. Když Janků vytlouká liberecké bloky, směřují domácí k jasné výhře v setu (23:16). Ten nakonec po úspěšném útoku Ihnáta vyhrávají zaslouženě 25:19.

Ve třetím setu se do většího bodového vedení dostává brzy hostující Liberec. Za stavu 3:5 přichází do zápasu ruský univerzál Ostravy Kružkov. Po jeho nevynucené chybě vede Liberec 3:7. Když je domácí univerzál po špatné nahrávce zablokován Leikepem, vedou hosté již 7:12. Liberec v tu chvíli na palubovce dominuje a při skvělém podání Tomáše Kriška navyšuje své vedení až na rozdíl sedmi bodů (8:15). Slovenský smečař zaznamenal dva přímé body z podání. Úspěšná dohrávka Ihnáta znamená snížení na 9:15. Když dvakrát chybuje liberecký univerzál Štokr, je náskok jeho týmu jen čtyři body (11:15). Jenže podobně nevýrazně si na druhé straně vede Ihnát a Liberec má k dobru opět šest bodů (11:17). Po zkaženém podání Ihnáta jdou hosté do koncovky třetí sady za vedení 16:20. Ostrava propásne několik možností z dohrávaných míčů ještě závěr setu zdramatizovat. Po chybném servisu Sedláčka má Liberec čtyři setboly a nakonec po přímém bodu z podání Štokra vyhrává třetí set 20:25.

Po skvělém podání Janků vede Ostrava v úvodu čtvrtého setu 3:0. Po chybě Ihnáta v útoku a přímém bodu z podání Štokra otáčí Liberec na 4:5. Když si Tomáš Kriško počká na útok Ihnáta, vede Dukla 5:7. Přímý bod z podání Jambora znamená srovnání na 9:9. Ostrava po delším čase vede 11:10, když v útoku chybuje Šulista. Na Liberec platí plachtící podání domácího blokaře Kotase. Když je tento zkušený hráč za koncovou čarou, odskakuje jeho tým do vedení 15:12. Liberec se snaží tlačit na podání, ale Tomáš Kriško kazí (20:17). Ostrava dramatickou koncovku nepřipustí. Opět při skvělém plachtícím podání Kotase zvyšuje na 23:18 a je rozhodnuto. Po výborném útoku Ihnáta mají domácí pět setbolů (24:19). Čtvrtá sada končí po zkaženém podání Šulisty (20:25).

Úvod zkrácené hry je vyrovnaným bojem o každý míč (3:3). Při podání libereckého blokaře Krajčoviče odskakuje Liberec do vedení 3:6. Když má Štokr i potřebné štěstí, mění se po jeho esu s pomocí pásky strany za stavu 4:8. Po nevynucené chybě Kružkova vede Liberec 6:11 a zdá se být rozhodnuto. Jenže ruský univerzál propálí bloky a Ostrava sníží na 8:11. A pak zase začne platit na Liberec plachtící podání domácího Kotase. Od stavu 9:12 Ostrava dokonale otáčí skóre zkrácené hry. Hosté si neví rady na příjmu, mají i nevýhodné postavení hráčů a Sedláček blokem posílá domácí do vedení 13:12. Ve vypjatém konci zápasu mají domácí postupně tři mečboly. Liberec dva odvrátí, ale po nevynucené chybě Štokra končí zápas senzačním vítězstvím Ostravy ve zkrácené hře 16:14.

Autor: Martin Němec, foto Jaroslav Obsadný