7.10.2020

Trápení Lvů na servisu předurčilo ráz utkání v Českých Budějovicích

Přesně po sedmi měsících se hrál extraligový duel v českobudějovické Sportovní hale. České Budějovice se dlouho těšily na první zápas před domácím publikem, z důvodu vyhlášení nouzového stavu ale o zápas fanoušci Jihostroje přišli. Souboj dvou silných mančaftů měl překvapivě jednoznačnější průběh, než se očekávalo. Jihočeši už v prvním setu položili základ úspěchu v zápase. Praze se nedařil servis, což byla naopak silná stránka Jihostroje. Domácí tým zvítězil v předehrávce 3. kola ve třech setech a vede tabulku UNIQA volejbalové extraligy mužů 2020/21. Lvi Praha mají po třech zápasech na kontě tři body.

VK Jihostroj České Budějovice – VK Lvi Praha 3:0 (25:18, 25:17, 25:22)

Rozhodčí: Kvarda P., Fink T.

Domácí: De Amo, Michálek, Mach, Schouten, Stoilovič, Todua, libero Kryštof. Střídali: Rejlek, Piskáček, Koranda

Hosté: Nedeljkovič, Janouch, Skakic, Král, Mihajlovič, Svoboda, libero Havlas. Střídali: Vodička, Špulák, Pliasetskyi, Toman

Radek Mach (kapitán Jihostroj České Budějovice): Ač to výsledkově nevypadá, tak to byl hodně vyrovnaný zápas. Hráči Prahy jsou hodně houževnatí a nedali nám výhru zadarmo. Na body jsme se hodně nadřeli. Perfektně nám vyšel servis. Připravovali jsme se na něj celý týden, věděli jsme, že to může být naše hlavní zbraň proti tak silnému mančaftu.“

René Dvořák (trenér Jihostroj České Budějovice): „Trochu jsme se Prahy obávali, protože má dobré hráče a spoustu cizinců, které nemáme tak probádané. Podali jsme velmi dobrý výkon hlavně na servisu, tlačili jsme Prahu od sítě a následně jsme dobře bránili. Servis byl dnes klíčový. Do půlky každého setu jsme se o body tahali, ale pak jsme vždy odskočili dobrým servisem nebo blokem.“

Jiří Král (kapitán Lvi Praha): „Co k tomu říct – jednoznačná prohra a zklamání. Opět jsme nepředvedli to, co nám na tréninku jde.“

Tomáš Pomr (trenér Lvi Praha): „Gratuluji domácím, dnes předvedli výborný výkon. My jsme se bohužel opět hrozně trápili na podání. Na šedesát servisů zkazíme dvacet… Vlastně hrajeme neustále pod tlakem, protože bez servisu nemůžeme dělat body. Když pak přijde série bodů soupeře, tak už jsme pod tlakem a těžko se z něj dostáváme. Náš hlavní cíl teď je zapracovat na podání.“

Začátek utkání byl vyrovnaný. Hostující Lvi se dostali do vedení 8:6, ale brzy se začalo hrát podle not Jihostroje. Českobudějovičtí se postupně dostávali do vedení, hlavně díky kvalitnímu servisu. Když vedli už 21:15, nedávali soupeři z Prahy velkou šanci dostat se zpět na koně. Jihočeši nakonec první set vyhráli 25:18, čímž položili základ dalšímu průběhu zápasů.

V druhém setu už totiž Jihostroj tlačil nekompromisně hned od začátku a nedal Praze možnost vrátit se do utkání. Domácí vedli od samého začátku a Lvům dělaly problém zejména prudké smeče Caseyho Schoutena. Pražanům se nedařilo podání a České Budějovice kontrolovaly skóre v průběhu celého setu, když vedly už 21:15, a nakonec zvítězily hladce 25:17.

Ve třetím setu to nejprve vypadlo na dominanci Jihostroje, ale Praha se nedala snadno. Lvi dali do utkání maximum a nechtěli nechat domácí tým odskočit. Domácí hráči ale příliš nechybovali a zdravá sebedůvěra byla na jejich hře znát. Lvi sice vedli v průběhu setu 16:15, ale Jihostroj se díky servisu dostal zpět do vedení a kontroloval zápas. Svěřenci Reného Dvořáka si pohlídali skóre a díky tříbodovému vítězství jsou v čele UNIQA extraligy.

Autor: Matěj Mayer