9.12.2017

UNIQA Extraliga mužů má za sebou první polovinu základní části

V posledním kole první poloviny UNIQA volejbalové extraligy mužů 2017/18 potvrdili papíroví favorité své postavení. Jednotlivá utkání byla většinou jednoznačná a nikde jsme se nedočkali dramatické koncovky. 11. kolo bude dohráno pondělním televizním utkáním mezi Jihostrojem České Budějovice a ČEZ Karlovarskem.

FATRA ZLÍN – SK EURO SITEX PŘÍBRAM

Utkání dvou sousedů v tabulce slibovalo vyrovnaný souboj. Opak však byl pravdou. Hosté podali velmi dobrý výkon a bezpečně zvítězili bez ztráty setu.

č.: 63   dne: 9. 12. 2017   v hod.: 17:00

Fatra Zlín – SK Euro Sitex Příbram  0:3 (22:25. 15:25, 22:25)

Rozhodčí: Gall, Grabovský

Domácí: Barták, Vašíček, Čechmánek, Kolář, Motyčkal,Navláčil, libero Bláha. Střídali: Uchytil, Kittel, Adamec, Varous, Truong

Hosté: Mikulenka, Živanovič, Böhm, Passier, Renovica, Pantič, libero Juračka. Střídali: Hrdý, Kohlmann

Pavel Kolář (kapitán Fatra Zlín): „Soupeř byl jednoznačně lepší, jak na servisu tak na útoku. Ztratili jsme důležité tři body.“

Roman Macek (trenér Fatra Zlín): „Dnes z naší strany absolutně slabý výkon ve všech herních činnostech, bez náboje, bez nasazení, vše bylo jenom jako..."

Martin Böhm (kapitán  Euro Sitex Příbhram): „Zlín nás mile překvapil špatným podáním, očekávali jsme větší boj. Podali jsme dobrý výkon a jsme rádi za tři body. “

Marti Kop (trenér  Euro Sitex Příbram): „Důležité vítězství na zlínské půdě vycházelo z dobrého příjmu a následné bezproblémové ztráty."

Bitva sousedů v tabulce o důležité tři body vyzněl jednoznačně pro hostující volejbalisty Příbrami. Od začátku utkání vytvořili na domácí trvalý tlak na servisu. První technický timeout zápasu byl  za stavu 6:8 pro hosty.  V dalším průběhu setu příbramští domácím odskočili o dva až tři body a dotáhli první set do vítězství 22:25.

Ve druhém dějství tohoto zápasu domácí od začátku tahali za kratší konec. Sérii nevynucených chyb na straně domácích hosté proměnili místy až v osmibodové vedení. V průběhu celého setu se domácím vůbec nedařilo jak na útoku, tak i  v obraně, kdy se nepodařilo ubránit zejména diagonálního hráče hostujícího týmu Renovicu. Hosté ve druhém setu zvítězili přesvědčivě 15:25.

Do třetího setu trenéři domácích poslali značně pozměněnou sestavu. Zejména ze začátku setu se domácím dařilo s hostujícím týmem držet krok, první technický timeout za stavu 7:8. Nicméně domácím se opět nedařilo bránit krajní hráče příbramských a v prostřední části domácím opět hosté odskočili o čtyři až pět bodů. Druhý technický timeout byl za stavu 12:16. Tento náskok si hostující tým držel až do koncovky. V úplném závěru se domácí dvěma ubráněnými útoky hostujících přiblížili koncovce, nicméně poslední útok proměnil ve vítězství opět dnes vynikající Renovica.

Autor: Ivan Dostál

VK OSTRAVA – VOLLEYTEAM ČZU PRAHA

Ostrava jednoznačně vítězí, přestože koncovku třetího setu zbytečně zdramatizovala. Domácí tým byl údernější na podání a vývoj zápasu stvrzoval úspěšnými bloky. Hosté v poli vychytali spoustu útoků z obou kůlů, proti útokům středem však byli většinou bezmocní.

č.: 61  dne: 9. 12. 2017  v hod.: 17:00

VK Ostrava – Volleyteam ČZU Praha  3:0 (25:19, 25:22, 25:23)

Rozhodčí: Radek Bohačík , Daniel Trumpeš

Počet diváků: 260

Domácí: Janků, Kotas, Šmídl, Vašina, David, Biernat, libero Sobczak. Střídali: Balon

Hosté: Démar, Kuboš, Krajčovič, Patočka, Kuliha, Šulc, libero Kop, Kovařík. Střídali: Horák, Tobíšek, Pavelka, Kočka

Mateusz Biernat (kapitán VK Ostrava): „Myslím si, že dnes rozhodl náš dobře sehraný systém servis – blok. V tomto ohledu jsme byli lepší než ČZU Praha. Hráli jsme kombinační volejbal, jaký jsme chtěli a to po celý zápas, který jsme zvládli na jedničku.“

Jan Václavík (trenér VK Ostrava): „Dosáhli jsme důležitého vítězství. Když ČZU Praha mluví, že spadla pod psychickou deku, my jsme před tímto utkáním byli v podobné situaci. Ceníme si, že jsme udělali první krok a z této těžké situace se snad dostali. Musíme to nyní potvrdit v dalších dvou zápasech do konce roku, které chceme vyhrát. K fungující obraně se dnes přidal kvalitní servis a tím jsme soupeře dostali pod tlak a „ublokovali“. Soupeř nám pomohl i velkým množstvím nevynucených chyb.“

Matyáš Démar (kapitán Volleyteam ČZU Praha): „Ostrava na tom byla v koncovkách lépe než my. My si ve vyrovnaných stavech v koncích setů nevěříme a v současné době se trápíme. Hledáme v našem týmu lídra. Myslel jsem si, že to budu já, ale tuto roli se mi zatím nedaří plnit. Gratuluji Ostravě k vítězství.“

Miroslav Malán (trenér Volleyteam ČZU Praha): „Ano, Matyáš by mohl být naším lídrem, ale když máme hůře přihráno, má to v pozici nahrávače velmi těžké. My jsme v první setu dle naší statistiky udělali 17 nevynucených chyb a v dalších setech to bylo opět dvouciferné číslo. Sice jsme věděli, že nás Ostrava bude tlačit na podání, ale my s tolika chybami nemůžeme vyhrát. Sami na sebe si vytváříme tlak.“

Vynikající ostravský vstup do utkání korunuje univerzál Šmídl přímým bodem z podání (4:1). Hosté sice srovnávají stav na 5:5, ale pak opět úřaduje Ostrava a po nevynucených chybách ČZU a útočném tlaku při podání Kotase jdou domácí do vedení 15:10. Výborný set hraje domácí smečař Vašina, který k nekompromisním útokům přidává také obranu na síti a razantní podání. Před koncovkou prvního setu vedou domácí 20:14. V koncovce už Ostrava nezaváhá a první sadu zaslouženě vyhrává 25:19.

V úvodu druhého setu jsou hosté jistější ve všech činnostech a po dělových servisech Kuboše jdou do vedení 3:6. Plachtící podání domácího blokaře Kotase je velmi účinné a po úspěšné dohrávce srovnává Vašina na 10:10. Od tohoto stavu se oba celky přetahují o každý bod. Stav 20:20 slibuje velmi dramatickou koncovku druhé sady. Za stavu 22:21 přichází z lavičky na podání Balon a získáváme důležitý dvoubodový náskok. Po důrazném útoku Janků má Ostrava za stavu 24:22 dva setboly. Druhý set získává v poměru 25:22.

Třetí set je v úvodu ve znamení vynikajícího podání Šmídla, po kterém jde Ostrava do vedení 3:1. ČZU výbornou obranou v poli otáčí stav na 4:5. Oba týmy se střídají ve vedení, kvalitním podáním se prezentuje domácí kapitán Biernat. Po špatně sehraných útocích domácích z pozice pipe se však vedení ujímají hosté až na 8:11. Servis domácího blokaře Kotase je účinný i ve třetím setu a tříbodový náskok hostů je rychle minulostí. Při podání Vašiny jdou domácí po důrazných útocích Davida a Janků do vedení 16:13. Trenér Václavík má i v tomto setu zlatou ruku při střídání Balona na podání. Ten se hned uvede dvěma přímými body z podání (19:15). Do koncovky ostravský volejbalový klub s velmi nadějným vedením 20:16. Po skvělém útoku Davida disponujeme za stavu 24:19 pěti mečboly. Hosté odvrátí při podání Patočky tři setboly a domácí trenér Václavík si musí vzít oddechový čas. Nakonec za stavu 24:23 neunese hostující blokař tíhu okamžiku a zkaženým podáním přihraje vítězství na stranu domácích 25:23.

Autor: Martin Němec

SK VOLEJBAL ÚSTÍ NAD LABEM – VK DUKLA LIBEREC

Liberec  potvrdil  roli favorita,  převyšoval domácí v kvalitě servisu a v účinnosti bloku.  Ústí sice bojovalo, dva sety drželo naději na vyrovnanou koncovku, ale vlastními chybami v mezihře se do dramatické koncovky nedostalo a usnadnilo tím Dukle zisk prvních dvou setu.  Další průběh zápasu si Dukla kvalitní hrou pohlídala a odváží si z horké ústecké půdy tři zasloužené body.

č.: 66   dne:  9. 12. 2017   v hod.: 17:00

SK Volejbal Ústí nad Labem - VK Dukla Liberec  0:3 (23:25, 21:25, 19:25)

Rozhodčí: Němeček Petr, Kvarda Petr

Počet diváků: 541

Domácí: Tibitanzl Martin, Bartůběk Luboš, Voth Christopher, Prajzler Matěj, Kramar Filip, Vanags Toms, libero Pondělíček Martin, Kořínek Jiří. Střídali: Šulava Martin, Batrůněk Vitěslav

Hosté: Janouch Jakub, Kriško Tomáš, Holubec Aleš, Štokr Jan, Galabov Jan, Staněk Lubomír, libero Kopáček Václav. Střídali: Leikep Libor

Kramár Filip (kapitán SK Volejbal Ústí nad Labem):„Gratuluji Liberci. Myslím si, že jsme předvedli dobrou hru, ale pár chyb nás stálo lepší výsledek. Děkuji divákům za super atmosféru.“

Brom Petr (trenér SK Volejbal Ústí nad Labem): „Dva sety nepovedené koncovky, ale jak já říkám „hráli jsme“  tři sety.  Dukla si vždy vypracovala  náskok hlavně díky dobrému podání a potvrdila své kvality. “

Správka Aleš (kapitán VK Dukla Liberec): „Ubránili jsme ústecké opory, tři body doma.“

Nekola Michal (trenér VK Dukla Liberec): „Domácí potvrdili stoupající formu, takže jsme rádi za tři body.“

Popis utkání

Do utkání vstupují oba celky odpovědně a kvalitní hrou ve všech činnostech drží vyrovnané skóre. Liberec předvádí razantní servis a domácí kontrují bojovností a obranou v poli. Za stavu 21:22 pro Liberec se očekává dramatická koncovka, ale Ústí vyprodukuje tři drobné chyby v mezihře projevující se v nepřesnosti a v nepřipravenosti útoku. Toho Dukla využije a neprostupným blokem nedá domácím šanci na zisk setu.

Druhý set Dukla svůj výkon ještě více stabilizuje a hlavně na servisu, bloku a přijmu podání převyšuje Ústí. Náskok  Liberce 15:10 se zdá již dostatečný, ale domácí zabojují a houževnatostí v obraně v poli stahují náskok na nadějných 18:19. Tvrdý servis a hlavně neprostupný blok Dukly nedá další šanci domácím a ti ztrácejí druhý set bez zdramatizování koncovky.

Třetí set se snaží trenér domácích ovlivnit změnami v sestavě, ale hosté nepoleví a pokračují v dobrém výkonu na servisu i bloku. Za stavu 18:12 pro Duklu ještě při podání Prajzlera svitne domácím jiskřička naději na obrat ve vývoji setu, stahují na 18:16, ale opět drobná chyba v mezihře je o tuto naději připraví. Vítězství pro Duklu zajistí tvrdý servis Štokra, který dvěma esy ukončuje zápas.

Autor: Mgr. Přikryl Miroslav

AERO ODOLENA VODA – KLADNO VOLEJBAL CZ

Zápas ve znamení středočeského derby mezi Aerem a Kladnem přinesl v prvních dvou setech vyrovnaný volejbal, ve třetím a čtvrtém setu už hosté byli kvalitnějším týmem a vyhráli tak celkově a po zásluze 3:1. Domácí Aero „kosí“ zranění, když na marodku přibyl smečař Hladík.

č.: 54  dne: 25. 11. 2017  v hod.: 18:00

AERO Odolena Voda – Kladno volejbal cz 1:3 (25:18,19:25,14:25,13:25)

Rozhodčí: Spáčil L., Kubinec J.

Počet diváků: 480

Domácí: Carabali, Licek, Mikula, Russell, Morales, Hladík, libero Turis. Střídali: Václavík, Holčík

Hosté: Sobotka, West, Šulista, Trojan, Gromadowski, Hýský, libero Moník. Střídali: Lenc, Kozák, Blažek

Marek Mikula (kapitán domácích): „V prvním setu jsme hráli dobrý volejbal, škoda, že se potýkáme se zraněními, když to dneska odnesl Hladík. Další sety hrálo Kladno lépe a vyhrálo celý zápas.“

Jiří Vojík (trenér domácích): „Škoda zranění Martina Hladíka, který zastoupil zraněného Michaela Hadravu, a pak už si Kladno standartním výkonem pohlídalo výhru 3:1.“

Tomáš Hýský (kapitán hostů): „Klasicky jsme nějaký set nedisciplinovaní, dneska v prvním. Byli jsme dobře připravení, ale nedodržovali jsme pokyny. Pak už jsme měli zápas pod kontrolou. Mrzí mě zranění Hladíka, přejeme mu brzké uzdravení a návrat na palubovku.“

Milan Fortuník (trenér hostů): „My jsme byli v začátku strašně nedisciplinovaní, to nás provází poslední zápasy. Když už hráči později začali dodržovat pokyny, byli jsme úspěšnější a celý zápas vyhráli.“

Úvod zápasu byl z obou stran vyrovnaný, oba týmy připisovaly body stejnoměrně. Zlom v setu přišel při zranění domácího smečaře Hladíka. Od té doby byli domácí hráči nabuzení a před koncovkou se drželi ve vedení. Domácí nahrávač Licek sérií na podání tlačil hosty na příjmu a domácí uhrávali bodové míče. Koncovka patřila jasně domácím a ti se zaslouženě ujali vedení 1:0.

Druhý set začal opět velmi vyrovnaně, i když domácí museli stahovat tříbodový náskok hostujícího Kladna. V polovině setu zaznamenali hosté dvě bodové šňůry, díky kterým se dostali do čtyřbodového vedení. Aero se i dál pralo, ale na hosty to nestačilo. Ti srovnali na 1:1.

Ve třetím setu vedlo Kladno hned od začátku i díky chybám na útoku domácích. Kladno zaznamenávalo bodové šňůry a jejich náskok narůstal. Aero si v konci setu zapsalo ještě pár bodů, ale o vítězi v setu už bylo dávno jasno, Kladno vedlo již 2:1 na sety.

Čtvrtý set začal znovu vyrovnaně, ale bodová šňůra znovu zvýhodnila hosty, kteří vedli o 4 body. V polovině setu oba týmy připisovaly body na svou stranu, ale před koncovkou se hostům znovu podařilo více odskočit. Konec zápasu a i celý set patřil hostům z Kladna, kteří vyhráli zaslouženě 3:1 a odvážení si všechny 3 body.

Ve sportovní hale panovala skvělá atmosféra podporovaná fanoušky obou klubů.

Autor: Tomáš Havlát

VK BENÁTKY NAD JIZEROU – VOLEJBAL BRNO

V posledním kole první poloviny základní části UNIQA extraligy mužů proti sobě nastoupila družstva domácích Benátek a Volejbalu Brno. Brno letos hraje velice pěkně, dokonce bez ztráty setu zvítězili brněnští hráči doma s Lokomotiv Kharkiv (Ukrajina) ve Vyzývacím poháru (3:0). I v extralize se Brnu daří, když v posledních třech kolech naplno bodovalo. Benátky jsou předposlední a stále čekají na své vítězství za tři body. Na kontě mají pouze čtyři body a to po 10. kolech je velice málo. Ani v dnešním utkání se žádné překvapení nekonalo. Brno si po 66 minutách v poklidu dokráčelo pro plný počet bodů za vítězství 3:0.

č.: 62   dne: 9. 12. 2017   v hod.: 18:30

VK Benátky nad Jizerou – Volejbal Brno 0:3 (17:25,18:25,17:25)

Rozhodčí: Jan Krtička a Jan Slezák

Počet diváků: 333

Domácí: Syrůček, Fučík, Nesvačil F., Hudák, Rybníček, Vachoušek, libero Sadílek, Němeček. Střídali: Pietkiewitcz, Ticháček, Nesvačil M., Celerýn

Hosté: Handlíř, Mendoza, Boula, Hrazdira, Klapal, Okosanovic, libero Weber. Střídali: Jakubec, Pospíchal, Římal

Martin Ticháček (kapitán VK Benátky nad Jizerou): „Dnešní soupeř byl samozřejmě lepší. Řekl bych, že ve všech herních činnostech nás přehrával. Na podání nedělali tolik chyb jako my. My jsme se už bych řekl klasicky nepoprali na přihrávce a potom jsme to měli těžké proti jejich obraně na síti a když už něco prošlo na druhou stranu, tak to dokázali zvednout v poli a proti naší obraně si to vždy dohráli.“

Pavel Třešňák (trenér VK Benátky nad Jizerou): „Ve zkratce – soupeř nás dnes přehrál ve všech herních činnostech. S tím se potom prostě nedá nic dělat. My už jenom můžeme doufat, že se nám vrátí Sukuba na blok a zlepšíme obrannou fázi a že s týmy, které jsou blíž naší herní úrovni něco uhrajeme.“

Michal Hrazdíra (kapitán Volejbal Brno): Benátkám se v letošní sezóně moc nedaří. Bez Sukuby jim tam trošku schází zkušenost. My jsme si klasicky dobrým servisem pomohli. Benátky dnes neměly velkou šanci na úspěch.“

Ondřej Marek (trenér Volejbal Brno): „My jsme měli z tohoto utkání trochu respekt. Loni jsme s Benátkami prohráli, když jsme to trošku podcenili. Víme, že Benátky jsou zkušené a my ještě naopak k tomu jsme měsíc trénovali a hráli s mikasami, takže jsme měli i obavu z míčů. No ale jsem rád, že jsme dnešní utkání takto zvládli a doufám, že se takto připravíme i na další utkání do konce roku, které nás ještě čekají.“

Hosté se do Benátek pustili s velkou chutí a při podání Renzo Mendozy rychle vedou 1:5 z pohledu domácích (bloky Michal Hrazdíra a Ondřej Boula). Na jediný bod se domácím hráčům podařilo přiblížit za stavu 5:6 (Martin Syrůček z první a hosté do autu), ale to je prakticky v úvodním dějství ze strany domácích vše. Po prvním TT hosté rychle získávají velký bodový náskok. Domácí se nemohou prosadit přes kvalitní obranu Brna a chycené míče svěřenci Ondřeje Marka proměňují v body a s velkým náskokem spěchají do koncovky (11:18 blok Martin Klapal). Ani prostřídání hráčů z lavičky nepomáhá zastavit s chutí hrající Brno a když zaznamenává střídající Daniel Dřímal přímý bod z podání, máme tu první setbol utkání. Martin Hudák blokem oddaluje konec prvního setu, ale potom domácí kazí své podání a hosté získávají první sadu za 23 minut.

Druhý set začal úplně stejně jako první. Nepříjemné plachtivé podání Renzo Mendozy dovoluje hostům bodově odskočit (1:4) hned v úvodu. Po technickém odpočinku již Brno vede o pět bodů a s domácími to nevypadá po herní stránce vůbec dobře. Hosté na co sáhnou, vše znamená bod a domácí se trápí při každém útoku. Až velmi tvrdé podání Filipa Nesvačila znamenalo příjemnou korekci bodů pro domácího trenéra Pavla Třešňáka po druhém TT (14:16), ale to je jenom dílčí úspěch. Při tvrdém podání brněnského nahrávače (Ondřej Boula) přichází rozhodující fáze druhého setu. Ani oddechový čas domácího trenéra nezastavil Ondřeje na podání, ten po návratu za koncovou čáru zaznamenává další eso utkání, které zároveň znamená setbol druhé sady (17:24). První setbol blokem odvrací Filip Nesvačil, ale druhý z vedlejšího kůlu proměňuje brněnský kapitán Michal Hrazdíra a hosté již vedou 0:2 na sety.

Pouze v třetím setu si domácí udržovali v úvodu jednobodový náskok, ale před odchodem k prvnímu TT třetí sady se hosté vyznamenali 2x na bloku a dostávají se do dvoubodového vedení (6:8). Po time už opět na benátecké palubovce vládnou Brňáci. Rozjeté hosty se snaží zastavit domácí trenér za stavu 7:11 oddechovým časem, ale ani to nepomáhá. Přímo pohromou pro Benátky je dnešní plachtivé podání Renzo Mendozy. Před odchodem k TT zaznamenává dva přímé body z podání a po návratu z TT přidává další eso (9:18). V koncovce i trenér Brna střídá a na palubovku posílá mladíky Luboše Pospíchala a Víta Jakubce.  Hra se na chvilku vyrovnává, a dokonce tu máme i oddechový čas na straně Brna (15:21), protože se Brnu přestalo dařit na útoku. Po time přichází rychlý konec zápasu. Ondřej Boula směřuje své nahrávky na svého diagonálního smečaře (Stefan Okosanovic) a konec utkání na sebe nenechává dlouho čekat. Další zkažené podání Benátek nám přináší první mečbol za stavu 17:24 a na podání odchází Stefan Okosanovic, který čistým esem ukončuje utkání.