29.9.2018

UNIQA volejbalová extraliga mužů 2018/2019 odstartovala!!!

Pěti zápasy dnes začalo 1. kolo základní části UNIQA volejbalové extraligy mužů 2018/2019. I přes počáteční nervozitu nově postavených týmů byl k vidění pěkný volejbal. Šlágr kola na Kladně vyzněl lépe pro hostující České Budějovice. Volejbalisté Ústí nad Labem měli pevně ve svých rukou utkání s Benátkami nad Jizerou, Ostrava si vyšlápla po bojovném výkonu na domácí Brno. Mistrovské Karlovarsko si odváží výhru z palubovky Lvů Praha a v Příbrami nestačila Odolena Voda na domácí Kocoury. Kolo uzavře v pondělí od 18 hodin televizní dohrávka Liberce se Zlínem.

SK VOLEJBAL ÚSTÍ NAD LABEM – VK BENÁTKY NAD JIZEROU

Domácí volejbalisté po rozpačitém a nervózním začátku potvrdili roli mírného favorita a s přehledem přehráli Benátky ve všech herních činnostech. Hostující hráči nenašli cestu, jak vzdorovat dobře hrajícímu Ústí a výsledné skóré tomu odpovídá.

č.: 4     dne: 29. 9. 2018     v hod.: 17:00

SK Volejbal Ústí nad Labem – VK Benátky nad Jizerou 3:0 (25:18.25:14,25:14)

Rozhodčí:  Rychlík Dušan, Dmejchal Matěj

Počet diváků: 520

Domácí: Dhionathan Da Silva, Wilson Marc, Kramár Filip, Koci Redjo, Tibitanzl Martin, Bartůněk Luboš, libero Kořínek Jiří

Hosté: Piskáček Ondřej, Nesvačil Filip, Sukuba Michal, Indra Patrik, Rojas Andy, Gryuk Alex, libera Ticháček Martin, Kunc Tomáš. Střídali: Celerýn Jonáš, Nesvačil Merek, Hudák Martin

Filip Kramár (kapitán SK Volejbal Ústí nad Labem):  „Až na úvod utkání, které bylo z naší strany zakřiklé, tak jsme měli zápas pod kontrolou. Dnes jsme hráli dobrý volejbal s minimem chyb. A jako vždycky bylo publikum úžasné. Děkujeme!“

Jakub Salon (trenér SK Volejbal Ústí nad Labem): „Nervózní začátek jak už to u prvních zápasů v sezóně bývá. Potom jsme se dostali do pohody a celý zápas jsme jednoznačně ovládli. Gratuluju klukům k předvedené hře a nasazení.“

Michal Sukuba (kapitán VK Benátky nad Jizerou): „Domácí nás tlačili servisem a my měli problém se ztrátou. To se nás drželo celý zápas.“

Vladimír Němeček (trenér  VK Benátky nad Jizerou): „Po nervózním začátku, kde jsme díky výbornému servisu Piskáčka vedli o několik bodů, jsme v půlce prvního setu přestali přihrávat a do zápasu jsme se již nedostali.“

První set nezačal pro domácí družstvo slavně, kdy při servisu mladého nahrávače Piskáčka prohrávali už 0:4. Následně se ale domácím, díky precizní obraně na síti a kvalitnímu servisu Tibitanzla, povedlo čtyřbodobé manko dotáhnout a postupně se ztrátovalo až do stavu 16:16, kdy se ústeckým hráčům podařilo kvalitním servisem Bartůňka utéci hostujícímu družstvu a do konce prvního setu jim dovolili pouze dva body. Tím pádem dohráli celý set v klidu a v poměru 25:18.

Další set už byl v naprosté režii domácího týmu. Domácí tým dominoval ve všech činnostech, dařilo se mu ztrátovat a uhrávat bodové míče. Výsledek 25:14 byl tedy jednoznačný.

V třetím setu se domácímu týmu dařilo hned ze začátku podání a vypracoval si tím čtyřbodový náskok. Jediným hráčem na straně hostujícího týmu, který dokázal vzdorovat tlaku domácího týmu, byl Rojas, který potrápil domácí tým svým servisem. Avšak domácí si s těžkým servisem poradili, odztrátovali a jednoznačně směřovali k zisku tří bodů. Třetí set tedy vyhráli ve stejném poměru jako druhý a připsali si do tabulky tři body z prvního zápasu letošního ročníku.

Autor: Mgr. Miroslav Přikryl

VOLEJBAL BRNO – VK OSTRAVA

Poslední zářijovou sobotu začal nový ročník volejbalové UNIQA volejbalové extraligy mužů. Na brněnské Kouničce rozehrála své první utkání extraligy družstva Volejbal Brno a VK Ostrava.  Diváci v zaplněné hale vytvořili oběma týmům skvělou atmosféru.

č.: 1    dne: 29. 9. 2018       v hod.: 18:00

Volejbal Brno – VK Ostrava 1:3 (25:23, 23:25, 16:25, 21:25)

Rozhodčí: Kvarda P., Fink T.

Počet diváků: 340

Domácí: Truong, Licek, Hukel, Okošanovic, Hrazdira, Pražák, libero Weber. Střídali: Římal, Jakubec, Provazník, Handlíř

Hosté: Podlesny, Janků, David, Beal, Menner, Sedláček, libero Sobczak. Střídal: Kotas

Michal Hrazdira (kapitán domácích): „Ostrava servírovala na hraně rizika a vyšlo jí to. Následně dobře bránila a my jsme měli potíže s útokem a nepodávali jsme tak, jak jsme zvyklí.“

Ondřej Marek (trenér domácích): „Jsem zklamaný z našeho výkonu. Ostrava nás přehrála servisem a na bloku. Nám se po celou dobu nepodařilo dostat do utkání. Ostrava byla lepší a zaslouženě vyhrála.“

Jan David (kapitán hostů): „Do zápasu jsme vkročili agresivně, přesně tak, jak se připravujeme. Na začátku nám trochu nevyšel servis, ale jinak si myslím, že nám vycházelo všechno. Dokázali jsme je odtáhnout od sítě a následně ubránit. Vše, co jsme si řekli, tak nám vyšlo. Myslím, že dneska rozhodla euforie, která nám vydržela po celé utkání.“

Jan Václavík (kapitán hostů): „Jsem na kluky hrdý. Možná trochu smolně jsme prohráli první set, ale nepoložili jsme se. V Brně jsme dnes nechali srdce i duši a za vítězství jsem hrozně rád. Doufám, že nás to nakopne k tvrdé práci.“

V prvním setu se na hře obou týmů podepisovala nervozita z prvního utkání (8:8). Ostrava vytvořila více nevynucených chyb a Brnu tím zajistila několikabodový odskok. Domácí své vedení podpořili vyhranými dlouhými výměnami. Dobrým servisem se sice ještě hosté na hráče Brna dotáhli, ale domácí si již výhru v setu nenechali vzít (25:23).

Do druhého setu vstoupili lépe hráči Ostravy. Dobře sehraným prvním sledem trápili obranu domácích. S pomocí tvrdého servisu Brno postupně smazalo bodové manko (9:9), ale následnými chybami nechalo hostující celek ve vedení. K obratu ještě vybízely dobře stavěné bloky Brna (19:19). Nahrávač Podlesny však ukázal směr hry a dovedl Ostravu k výhře v druhém setu.

Ostrava v třetím setu dominovala na servisu a přes pevné bloky nemohli domácí projít (2:9). Ani bojovnost či střídání a povzbuzující fanoušci Brňanům nepomohli zvrátit vývoj a i v třetím setu zvítězili hosté z Ostravy (16:25).

Čtvrtá sada byla z počátku v režii domácích, kdy domácí Okošanovic trápil obranu hostí. Diváci mohli vidět dlouhé výměny a touhu pro získání bodů na obou stranách. Lépe podávající Ostrava však dotáhla bodové manko z úvodu čtvrté sady a vedení už jen navyšovala (18:19). Bodovým blokem hosté ukončili zápas a radují se tak z výhry nad domácím Brnem.

Autor: Klára Kuníková, foto Matouš Müller

KLADNO VOLEJBAL CZ – VK JIHOSTROJ ČESKÉ BUDĚJOVICE

Velkým lákadlem byl úvodní duel UNIQA volejbalové extraligy mužů mezi Kladnem a Jihostrojem, na který přišla velice dobrá divácká kulisa. V posledních sedmi vzájemných duelech platilo, že vyhrál tým, který hrál na domácí palubovce. Tato série bohužel pro kladenské příznivce po prohře 1:3 skončila.

č.: 6     dne: 29. 9. 2018     v hod.: 18:00

Kladno volejbal cz – VK Jihostroj České Budějovice 1:3 (23:25, 21:25, 25:15, 22:25)

Rozhodčí: Kolář V., Grabovský Z.

Počet diváků: 600

Domácí: Hýský, Zajíček, Habr, Vemič, Sobotka, Martinez, libero Moník. Střídali: Blažek, Cedzynski

Hosté: Ondrovič, Angel de Amo, Michálek, Mach, Křesťan, Fila, libero Kryštof. Střídali: Šotola, Kupilík, Kraffer, Polák

Domácí

Tomáš Hýský (kapitán Kladno volejbal cz):Hráči se okoukávali, oba týmy mají nové nahrávače, první dva sety jsme neměli vůbec servis, až na Adama Zajíčka. Jsem rád, že jsme to po dvou setech nezabalili a dál bojovali, i když to nakonec nevyšlo.

Milan Fortuník (trenér Kladno volejbal cz): Dlouho jsme se hledali, začátek druhého setu byl zoufalý. Bude to trvat, než si sestava sedne. Hosté vyhráli zaslouženě, vypadli jen ve třetím setu. Do příště musíme zabrat.“

Hosté

Radek Mach (kapitán VK Jihostroj České Budějovice): „Byl to nervózní zápas, takový seznamovací, ale i tak měl vysokou kvalitu a diváci si určitě přišli na své.“

Trenér René Dvořák (trenér VK Jihostroj České Budějovice):Jsme rádi za tři body, na Kladně se nevyhrává lehce. Hra byla nervózní, nebylo to ono z obou stran, ale v určitých fázích jsme byli lepší, proto jsme vyhráli.“

Začátek utkání byl dle předpokladů vyrovnaný a ani jeden z týmů si nenechal svého soka bodově utéct. Dvoubodový rozdíl na 11:9 zařídil esem Adam Zajíček. Středočeši se dostali do tříbodového vedení, ale hosté pohotově zareagovali a pětibodovou sérií přetáhli vedení na svoji stranu. Kladnu dvakrát v krátkém sledu pomohla nízká střecha, o kterou opřeli míč hosté a po esu Martinéze to byli Středočeši, kdo měl blíže k zisku prvního setu (18:17). Nízká konstrukce kladenské tvrze pomohla i Českobudějovickým, kteří díky dotyku míče o strop vedli 20:19. Po bloku smeče od Tomáše Fily byl stav opět vyrovnaný (23:23). Hosté využili hned první setbol, konkrétně Filip Křesťan, který před dvěma roky získal s Kladnem titul vicemistra České republiky.

Úvod druhého setu byl v naprosté režii hostů. Kladno se nemohlo dostat do tempa a Budějovičtí toho výborně využívali. Postupem času se dostali až do desetibodového vedení. Domácí zbraně nesložili a pustili se do velkého stahování. To podpořili i domácí fanoušci, kteří vytvářeli, tak jako v minulé sezóně, fantastickou atmosféru. Kladenští stáhli hosty na pouhé dva body (21:23), ale ztrátu už dohnat nedokázali.

Domácí se bojovným výkonem prezentovali i na začátku třetího setu a rychle si vytvořili tříbodové vedení (9:6). Tomáš Hýský smečí po lajně poslal svůj tým do vedení 17:10 a Kladno mířilo vstříc zisku svého prvního setu. Ten nakonec ovládlo o deset bodů a rázem bylo opět ve hře.

První dva body ve čtvrté sadě zařídil Vemič, který nejdříve úspěšně zablokoval, poté zasmečoval. Domácí diváci nebyli s výrokem a přisouzením třetího bodu Jihočechům vůbec spokojeni, což projevovali hlasitým pískotem. Po úspěšné smeči se rozběhl Fabian Martinéz směrem k fanouškům a hecoval je k ještě větší podpoře. I v tomto setu vedli domácí 9:6, ale hosté skóre rychle otočili ve svůj prospěch. Do dvoubodového vedení 18:16 poslal svůj tým Filip Křesťan. Středočechům se koncovka setu nedařila, a tak hosté kráčeli za úvodním vítězství. Kladno odvracelo mečbol po mečbolu, ale Habr po pěti úspěšných podání zkazil a o vítězi zápasu bylo jasno.

Autor: Vojtěch Voštinka

VK LVI PRAHA – VK ČEZ KARLOVARSKO

První ligové utkání v nové sezóně přineslo představení nově postavených týmů. Všichni byli velmi zvědaví, jak trenéři poskládali svá družstva a s jakou vervou se zakousnou do svých soupeřů.

č.: 1    dne: 29. 9. 2018      v hod.:18.00

VK Lvi Praha – VK ČEZ Karlovarsko  0:3 (19:25, 20:25, 24:26)

Rozhodčí: Krtička, Kořenek

Počet diváků: 380

Domácí: Kuboš, Krajčovič, Naarden, Šulc, Van Werkhoven, Démar, libero Kovařík. Střídali: Kozák, Špulák

Hosté: Patočka, Van Haarlem, Hudeček, Beer, Rejlek, Zmrhal, libero Pfeffer. Střídali: Vašina, O´Dea, Penrose

Matyáš Démar (kapitán domácích): „Dnes jsme mohli hrát s Karlovarskem vyrovnanou partii, pokud bychom byli trpěliví na servisu a to jsme bohužel nebyli. Mnoho jsme na servisu chybovali a nedostali jsme se do hry.“

Tomáš Pomr (trenér domácích): „Do zápasu jsme vstoupili s přílišným respektem, ale dá se to pochopit. První utkání doma s mistrem. Škoda, že jsme se nedostali do servisu, protože to se ukázalo jako klíčové. Pozitivní je, že v jednotlivých pasážích hry jsme dokázali být Karlovarsku vyrovnaným soupeřem.

Ondřej Hudeček (kapitán hostů): „Hodně jsme se dnešního utkání obávali a přijeli do Prahy s velkým respektem. Jsme rádi za vítězství v prvním extraligovém utkání.“

Jiří Novák (trenér hostů): „V Praze se hraje vždy velmi těžce, ale my jsme podali koncentrovaný kolektivní výkon a máme tři body, za které jsme rádi.“

Velmi slušně zaplněné hlediště haly na Lužinách vidělo od začátku nervózní a rozpačitý volejbal dvou týmů, které budou určitě chtít svoji hru založit na dobrém servisu. Šlo o to, kdo se trefí první do servisu lépe. Povedlo se to lépe Karlovarským, kteří navíc lépe přihrávali, byli koncentrovanější v mezihře a neposlední řadě měli Filipa Rejlka, který dokázal složit všechny důležité balony a zatlačit na servis ve správný okamžik (4 esa). Domácí se dokázali soupeři vyrovnat ve hře na ztrátu, ale 16 zkažených servisů bránilo pražským Lvům získat rozdílové body. Dařilo se to až v třetím setu, kdy v koncovce vedli domácí 21:19, ale zaúřadoval Filip Rejlek a nepřipustil prodloužení zápasu a koncovku otočil, 24:26 ve prospěch Karlovarska. Nejvíce bodujícím hráčem utkání byl Filip Rejlek s 18 body.

Autor:  Miloš Kočka

VK EURO SITEX PŘÍBRAM – AERO ODOLENA VODA

S koncem léta a začátkem podzimu přichází také dlouho očekávaný nový ročník UNIQA volejbalové extraligy mužů, který zajisté nabídne kvalitní podívanou pro volejbalové fanoušky z celé republiky, neboť právě česká soutěž je z dlouhodobého pohledu rozhodně na vzestupu. Hned na úvod sezóny změřila síly mimo jiné domácí Příbram s Aero Odolenou Vodou. Na začátku setu měla vždy Odolena Voda lehce navrch, Příbram však vždy zvládla lépe koncovky a zvítězila bez ztráty setu 3:0.

č.: 5    dne: 29. 9. 2018    v hod.: 19:00

VK Euro Sitex Příbram – Aero Odolena Voda 3:0 (25:21, 25:23, 25:20)

Rozhodčí: Němeček P., Velinov E., Svoboda J., Peller F.

Počet diváků: 763

Domácí: Lech, Böhm, Mikulenka, Dolgopolov, Wawrzynczyk, Graham, libera Kop a Juračka. Střídal: Trojanowicz

Hosté: Viiber, Mikula, Russel, Hladík, Vanags, Walsch, libero Hadrava. Střídal: Gear

Martin Böhm (kapitán domácích): „Na začátku zápasu jsme byli trochu nervózní, ale pak to z nás opadlo. Soupeř nehrál špatný sport, jen měli trochu problémy s příjmem. My jsme odehráli solidní zápas, ale určitě můžeme hrát i lépe, tohle by mohl být asi takový standard, který bychom měli odvádět pravidelně a proti těm silnějším soupeřům budeme muset něco ještě přidat.“

Martin Kop (trenér domácích): „Bezpochyby jsme začali nervózně, byl to první zápas sezóny. Odolka předvedla velice dobrý výkon, dobře podávali a když jsme nešli na přihrávce na riziko, tak solidně ztrátovali. My jsme projevili asi větší klid a zkušenost v koncovkách setů. A hlavně si vážím toho třetího setu, kdy jsme ztráceli čtyři body, Odolce šel super servis a prali to do nás, nicméně ten tlak jsme ustáli, pak přišel Bémík (Martin Böhm) a víceméně předvedl šest servisů, které mají světové parametry, takže to nám hodně pomohlo. Byl to ale i hezký kolektivní sport, pro Lukáše Trojanowicze skoro v 18 letech super výkon. Naši cizinci si alespoň ozkoušeli atmosféru v Příbrami, před kterou budou hrát. Jsme rádi za výborný start do sezónu a za tři body, tak jsme si to přáli. “

Tomáš Kotrch (kapitán hostů): „Klasické první utkání, bylo trochu nervóznější z obou stran. Rozhodly podle mě naše chyby na servisu, kterých bylo docela hodně. Dále jsme byli o něco slabší na útoku, takže většinou dohrávala Příbram a třetí set byl hodně vyrovnaný, tam jsme nezvládli koncovku při servisu Martina Böhma. Gratuluji soupeři a děkujeme fanouškům, kteří za námi přijeli, věřím, že v příštím kole uspějeme.“

Jiří Šiller (trenér hostů): „Soupeř byl lepší celkově na útoku a celkově jsme ve všech herních činnostech zaostávali. Gratuluji soupeři k zasloužené výhře.“

Do prvního setu vstoupila o něco lépe Odolena Voda, Příbram na začátku setu předvedla několik nevynucených chyb. V průběhu setu se však výkon obou mančaftů srovnal a na obou stranách byl vidět pěkný volejbal plný kombinací, občas s nějakou tou chybou. V koncovce ukázala pevnější nervy Příbram a šla do vedení 1:0 na sety.

Do druhého setu vstoupily oba týmy vyrovnaně. Zdálo se, že Odolena Voda našla na svém výkonu něco navíc, především na servisu a Příbram držela se soupeřem krok. V polovině druhého setu měla Příbram asi dvoubodový náskok, ale do koncovky šly oba týmy znovu za vyrovnaného stavu. Vypjaté výměny ale zvládla znovu lépe Příbram a zakončila druhý set těsným rozdílem dvou bodů.

V třetím setu znovu začala lépe Odolena Voda a vybudovala si náskok čtyř bodů, který držela. Dlouhou dobu to vypadalo, že je třetí set pro Příbram ztracen a diváci uvidí čtvrtý set, nicméně těsně před koncovkou přišel na podání domácí kapitán Martin Böhm a sérií skvělých servisů otočil skóre ve prospěch domácích, kteří pak s klidem zvládli i poslední míče setu a zvítězili po bitvě 3:0 na sety.

Autor: Štěpán Chvosta