10.12.2020

Ústecká tvrz poprvé padla po nájezdu českobudějovického Jihostroje

Doma neporažené Ústí nad Labem přivítalo v zápase 8. kola UNIQA volejbalové extraligy mužů 2020/21 vedoucí tým tabulky České Budějovice. Velký favorit nezaváhal a uštědřil ústeckým volejbalistům první domácí porážku. Vyjma třetího setu dokázali domácí držet vyrovnané skóre s dobře podávajícím soupeřem vždy do poloviny setů. Následovala série úspěšných bloků a chyb domácích, po kterých hosté v poklidu dotahují sety k vítězství. Třetí set udrželi vyrovnaný průběh domácí hráči až do koncovky, kterou rozhodly dva úspěšné  jednobloky Ústí. Navíc než zisk setu to ovšem domácí nedosáhli.

SK Volejbal Ústí nad Labem – VK Jihostroj České Budějovice 1:3 (20:25,18:25,25:23,21:25)

Rozhodčí: Rychlík Dušan, Hladišová Michaela

Domácí: Beer Marek, Bartůněk Luboš, Bornemann Lars, Tibitanzl Martin, Kramar Filip, Parraguirre Vicente, libero Kořínek Jiří. Střídali: Koloušek Matěj, Kasan Jan, Vodvárka Jan, Kobolka Jan

Hosté: Todua Valerii, De Amo Miguel Angel, Michálek Petr, Mach Radek, Schouten Casey Adam, Stoilovic Filip, libero Kryštof Martin. Střídali: Ondrovič Peter, Piskáček Ondřej, Rejlek Filip

Ohlasy jpo utkání:

Luboš Bartůněk (kapitán SK Volejbal Ústí nad Labem): „Dnes jsme byli pod neustálým tlakem servisu hostů. Byli jsme horší na ztrátě a proto jsme prohráli.“

Lubomír Vašina (trenér SK Volejbal Ústí nad Labem): „Budějovice u nás hrály s minimem chyb a s neustálým tlakem na naše přihrávače. Výborná organizace obrany soupeře nás bohužel donutila i k chybám v útoku na ztrátu a to byli zásadní atributy naši první domácí porážky.“

Radek Mach (kapitán Jihostroj České Budějovice): „Byl to hodně těžký zápas, domácí výborně servírovali, výborně zahrál Parraguirre, který držel domácí nad vodou. Jsme rádi za tři body.“

René Dvořák (trenér Jihostroj České Budějovice): „Domácím se dnes docela dařil servis a hodně nás jím tlačili. Nicméně jsme se s tím porvali a ceníme si vítězství.“

Oba týmy vstupují do utkání koncentrovaně a s vysokou kvalitou na útoku. Domácím ale dlouho nevydrží. Tlak hostů na servisu a kvalitně organizovaná obrana donutí domácí k chybám. Budějovice jdou postupně do mírného vedení. Ve střední části setu domácí hráči bojovností v poli dokáží zkorigovat na nadějný stav 16:17, ale vzápětí vystupňovaný tlak na servisu posune Jihostroj do rozhodujícího vedení 16:20. Zkušený a kvalitní tým Budějovic takový náskok nepromarní a jde do vedení 0:1 na sety.

Úvod druhého setu se lépe povede hostům. Rychle se ujímají vedení 2:5 a trenér Vašina reaguje prvním timem. Ústečtí přidají na bojovnosti v poli, začnou stahovat náskok hostů až k vyrovnání na 12:12. Po dvou chybách útočníků Budějovic jdou domácí dokonce do vedení 14:12. Tím, ale slabší chvilka Jihočechů končí. Ti se vrací k razantnímu servisu a tvrdému útoku, srovnají skóre, úspěšnými bloky přeberou iniciativu a sérií bodového zisku překlopí vedení až na 15:19. Toto vedení si opět zkušeně udrží a set v poklidu dotáhnou k vítězství.

Třetí set má nejvyrovnanější průběh. Družstva se přetahují ve vedení, ale žádné si nedokáže vybojovat rozhodující náskok. Vedení jednoho týmu o dva body dokáže druhý rychle dorovnat a do koncovky se jde za vyrovnaného stavu 22:22, dále 23:23. Za tohoto stavu posílá trenér domácích na blok Vodvárku a na servis Kasana. Rychlý a vítězný konec setu zajistí pro Ústí dva jednobloky Tibitanzla a Vodvárky.

Hned v úvodu čtvrtého setu přidají poučení hosté na razanci servisu a kvalitě obrany. Jdou rychle do vedení 1:4. Postupně navýší náskok na 2:6, přidají kvalitní bloky, zvýší vedení na 10:16, a i když domácí stále jeví vysokou bojovnost, nedokáží s hosty držet krok. V koncovce setu zopakuje trenér domácích Vašina úspěšné střídání z třetího setu, ale náskok hostů je tak velký, že domácí celek korigovat nedokáže a Budějovice si odváží vítězství za tři body.

Autor: Mgr. Přikryl Miroslav