4.2.2019

Ústí nad Labem na palubovce mistra sahalo po třech bodech

Dohrávku 18. kola UNIQA volejbalové extraligy mužů 2018/19 měla dnes na programu Dukla Liberec, která hostila Příbram a Karlovarsko, kam zajíždělo nedaleké Ústí nad Labem. Televizní utkání Dukla proti oslabené Příbrami zvládla, až na lehké zaváhání v druhém setu, s přehledem. Naopak Karlovarsko roli favorita muselo potvrdit až v pátém, zkráceném setu.

VK DUKLA LIBEREC – VK EURO SITEX PŘÍBRAM

V dohrávce 18. kola naší nejvyšší soutěže přivítala před TV kamerami Dukla Liberec volejbalisty z Příbrami. V Příbrami Dukla hladce zvítězila bez ztráty setu 3:0 (22,19,21) a v případě podobného výsledku by se domácí hráči bodově dotáhli na dosud vedoucí Jihostroj České Budějovice, který v posledních třech kolech bodově ztrácel. Dukla v současné době předvádí výborný volejbal a zaslouženě 8 x v řadě zvítězila. Naposledy bez zisku jediného bodu hrála v Brně 20. 10. 2018, kde podlehla 3:0 a to je také v letošním ročníku jediné utkání, kde Dukla nezískala ani bod. V minulém kole Příbram podlehla na domácí palubovce také Brnu (1:3), ale to ještě bylo Brno v kompletní sestavě. Po tomto utkání klíčoví hráči Brna přestoupili do „B“ družstva, aby vyhráli 1. ligu a tím se nám trochu obě soutěže znehodnotily. Ale vraťme se k dnešnímu utkání. TV utkání nakonec dopadlo dle předpokladu. Dukla získává plný počet bodů a během tří kol vymazává sedmibodový náskok Jihostroje a jen díky menšímu počtu vítězství se nadále vyhřívá na druhém místě.

č.: 104        dne: 4. 2. 2019                v hod.: 17:10

VK Dukla Liberec – VK Euro Sitex Příbram 3:0 (25:20, 27:25, 25:16)

Rozhodčí: Roman Marschner a Dušan Rychlík

Počet diváků: 823

Domácí: Pietruczuk, Veselý, Štokr, Šulista, Leikep, Biernat, libera Kopáček, Kunc. Střídali: Indra, Srb, Správka, Holubec

Hosté: Böhm, V. Mikulenka, Dolgopolov, Wawrzynczyk, Graham, Hulpach, libera Juračka, Kop. Střídali: Kuchař, Suda, Trojanowicz, Rosenbaum, J. Mikulenka

Aleš Správka (kapitán VK Dukla Liberec): „Toto utkání jsme potřebovali vyhrát a bodovat za tři body. A to se nám i podařilo. Mimo druhého setu, kdy jsme měli takovou pasáž chyb, kterou jsme nakonec ustáli a celé utkání vyhráli bez ztráty setu.“

Michal Nekola (trenér VK Dukla Liberec): „Dnes to nebyl učesaný výkon. Hlavně v druhém setu. Zde jsme zbytečně soupeře pustili do hry. Celkově jsme byli asi kousek lepší než soupeř. Pomohlo nám i domácí prostředí s výbornými diváky. Tři body jsou doma a to se počítá.“

Martin Böhm (kapitán VK Euro Sitex Příbram): „Soupeř nás dnes přehrál. Až na druhý set, kde jsme to mohli. Domácí se mohli opřít o stálici Honzu Štokra, který nám nedal ani „čuchnout“, prostě složil úplně všechno. Díky Honzovi to utkání bylo celkem jasné utkání.“

Martin Kop (trenér VK Euro Sitex Příbram): „Dnes jsme byli horší na přihrávce podání. Honza Štokr Dukle uhrál víceméně všechno. Na druhou stranu u nás účko Ivo Hulpach zahrál výborný zápas. Podle mě to byl u nás nejlepší hráč na hřišti.

Utkání nám začíná v pěkném tempu. Hosté bez svého nejúdernějšího hráče (nemoc - Jaroslaw Lech) hrají velmi odvážně na podání, a to jim vůbec nevychází. Dukla naopak vše sází na svého univerzála Honzu Štokra a po jeho tvrdých smečích rychle získává náskok (5:2). Po bodovém bloku Bartosze Pietruczuka již vedou 10:6 a hosté začínají bodově ztrácet. Jan Štokr nadále tvrdí na útoku a náskok domácích pomalu narůstá (14:8). I druhý univerzál Dukly se vyznamenává na útoku (Patrik Indra) a na ukazateli svítí krásných 19:13 pro Duklu. Koncovka setu na sebe nenechává dlouho čekat. Petr Šulista otírá svoji smeč o blok Kocourů a máme tu první setbol utkání (24:19). Zkažené podání Dukly oddaluje konec první sady, ale po krásně sehraném signálu středem (Libor Leikep) je druhý setbol proměněn a domácí se ujímají vedení 1:0 na sety.

I do druhého setu napochodovali svěřenci Michala Nekoly velmi zodpovědně a již za stavu 3:1 odskakují o dva body (hosté přešlap). Po smeči do autu domácího hráče je záhy vyrovnáno (5:5) a začínáme od znova. Až blok Honzy Štokra a útok do autu hostů vrací vedení na stranu domácích (9:6). Vedení si Dukla drží až do stavu 13:11, ale po dobře postavené obraně na síti, hosté blokem dvakrát bodují (Martn Böhm a Beau Graham), a když domácí míří do autu, poprvé se dostávají do vedení (13:14). Boj o každý míč nám pomalinku posouvá druhý set do velice vyrovnané koncovky. Přímý bod z podání Honzy Štokra dovoluje Dukle získat nepatrné vedení za stavu 22:21. První setbol druhé sady pro Duklu zaznamenává Bartosz Pietruczuk smečí z hlavního kůlu. Až třetí setbol Dukla proměňuje, když hosté útočí do anténky.

Třetí set začala Příbram velmi dobře a při podání Lukáše Trojanowicze odskakují na 2:6. Náskok hostů domácí rychle snižují a za stavu 8:8 je vyrovnáno. Od tohoto stavu si již Dukla šla za svým vítězstvím (11:9, 20:12) a hosté jen těžko vraceli nechytatelné podání Honzy Štokra a smeče domácích. Po dobře sehraném signálu středem (Jakub Veselý) obecenstvo v hale stává, aby přivítalo poslední bod utkání (24:15). První mečbol hosté odvracejí, ale po zkaženém podání hostů (Ivo Hulpach) je konec utkání.

VK ČEZ KARLOVARSKO – SKV ÚSTÍ NAD LABEM

Další domácí utkání sehraje Karlovarsko s týmem s dolní části tabulky. Neznamená jisté vítězství, Ústí potřebuje body pro závěr základní části a domácí jsou již dosti unaveni z účasti v Lize mistrů. Vítězství by Karlovarsku určitě zvedlo dosti pošramocené sebevědomí. Partnerem utkání byla společnost Engadin.

č.: 103         dne: 4. 2. 2019           v hod.: 18:00

VK ČEZ Karlovarsko – SKV Ústí nad Labem 3:2 (25:18, 21:25, 17:25, 25:23, 15:8)

Rozhodčí:  Činátl  R., Buchar T., Kindermanová L., Ulč P.

Počet diváků: 573

Domácí: Van Haarlem, Wiese, O‘Dea, Rejlek, Zmrhal, Patočka, libera Pfeffer, Petrák. Střídali: Džavoronok, Vašina, Penrose, Hudeček, Beer

Hosté: Da Willyan, Tibitanzl, Bartůněk L., Koci, Wilson, Šulava, libero Kořínek. Střídali: Bartůněk V., Vodvárka

Ondřej Hudeček (kapitán VK ČEZ Karlovarsko): Jsme samozřejmě rádi za vítězství, které bylo trochu vydřené. Naštěstí pátý set už vypadal, tak jak bychom měli bojovat, díky tomu se otočilo skóre.“

Jiří Novák (trenér VK ČEZ Karlovarsko): „Dobře jsme vstoupili do zápasu, ale neumím zatím pochopit, proč po pár neúspěšných míčích se tým, tak snadno může sesypat. Na závěr je třeba poděkovat mladým klukům a Filipu Rejlkovi, že to v závěru vzali na sebe a jsme samozřejmě rádi za výhru.“

Filip Kramár (kapitán SKV Ústí nad Labem): „Gratuluji domácím k výhře za dva body, myslím, že jsme dnes měli navíc, než jsme získali. Škoda koncovky čtvrtého setu, kdy jsme měli být odvážnější na útoku. Pátý set je trochu vabank, ale dnes jsme měli na to odvést si tři body.“

Jakub Salon (trenér SKV Ústí nad Labem): „Dnešní výkon hodnotím kladně s tím, že jsme sem jeli uhrát co možná nejlepší výsledek. Je velká škoda čtvrtého setu, který jsme nedokázali dohrát svými laxními chybami do konce a mohlo to být určitě jiné. Tak to jsme nechali soupeře rozehrát a ten svým širokým kádrem nás porazil.“

Hráči Karlovarska ví, že pokud chtějí využít pro play off výhodu domácího prostředí, musí do konce základní části pravidelně bodovat a umístit se do čtvrtého místa. Snad je to v dnešním utkání nebude svazovat.

První set byl do dvou třetin tak trochu na houpačce. Domácí začali velmi dobře, tlačili servisem a tak hned na začátku setu hostující trenér Jakub Salon žádá TO, aby uklidnil své družstvo. TO pomáhá a Ústí srovnává hru. Houpačka pokračuje a opět Karlovarsko ujíždí o pár bodů. Hosté nehází flintu do žita a hru opět dorovnali. V koncovce se ale projevila větší chuť vyhrát na straně domácích a v poklidném tempu dovedli set k vítězství 25:18 ve svůj prospěch.

Možná poklidné tempo v závěru prvního setu domácí trochu uspalo a hosté získávají velmi rychle náskok, který domácí nejsou schopni srovnat. Domácí trenér Jiří Novák zkouší zastavit hru TO, následně druhým, využívá střídání, ale nic nepomáhá. Domácí se trochu probouzejí v samotné koncovce, ale pouze korigují stav a hosté si nenechávají vzít vítězství v tomto setu (21:25 z pohledu domácích).

Diváci doufají, že to bylo pouze chvilkové selhání. Bohužel průběh třetího setu je ještě horší než set předchozí. Nic nepomáhá, nic nefunguje. V koncovce setu trenér povolává Matyáše  Džavoronoka a Lukáše Vašinu, kteří sice nejsou schopni, již takto rozjetý ústecký vlak zastavit, ale snad se rozehrají do dalšího setu. Set vyhrávají hosté za stavu 25:17.

Střídání v koncovce setu pomohlo. Oba mladíci nastoupili hned od začátku setu čtvrtého a začali dokazovat, že jsou dnes platnými hráči. Sice celý zápas nefunguje kvalitní příjem, ale mladý Džavoronok se s tím pere statečně a hráči v útoku mají celkem slušně nahráno. Obě družstva se snaží „urvat“ set pro sebe. Domácí nechtějí způsobit další překvapení tím, že by prohráli s týmem ze spodní části tabulky. Set nakonec vybojovali domácí, jelikož hosté v koncovce nejspíš ztratili trochu koncentrace. Díky vítězství domácích v tomto setu uvidí diváci pátý set.

Do rozhodujícího setu nastoupilo trochu jiné Karlovarsko. Domácí vycítili šanci, kterou jim poskytli hosté v závěru čtvrtého setu. Začalo se dařit Filipu Rejlkovi na servisu, Matyáš celkem slušně připravuje smečařům útok. Pátý set je jasnou záležitostí domácích. Bohužel forma přišla až v rozhodujícím setu a tak Karlovarsko sice vyhrává zápas, ale zbytečně ztrácí bod do tabulky.

Autor: Tým Karlovarska