9.11.2023

Ústí nad Labem poprvé v této sezóně zvítězilo a odváží si cenné tři body z Beskyd

Mužská extraliga měla ve čtvrtek na programu pět zápasů předehrávaného 13. kola. Poprvé v letošní sezóně zvítězili volejbalisté z Ústí nad Labem a připsali si do tabulky tři body. Odolena Voda přijela do Zlína s větší chutí po vítězství a nezanechala u Baťova kanálu ani jeden bod. Týmy Českých Budějovic a Kladna potvrdily roli favoritů, i když hráči Brna nedali Orlům svou kůži zadarmo. Pražští Lvi prodloužili svou neporazitelnost, ačkoli v Benátkách ztratili vůbec první set v sezóně.

BLACK VOLLEY BESKYDY – SKV ÚSTÍ NAD LABEM

Mimořádně ve zcela nové hale v Ostravě Třebovicích proti sobě nastoupili v této sezóně prozatím skvěle rozjetí domácí mladíčci proti soupeři ze severu Čech, který naopak v letošní sezóně ještě neokusil pocit vítězství. Dosavadní bilance vzájemných zápasů obou týmů byla doposud vyrovnaná, takže se dal čekat velký souboj o body.

Black Volley Beskydy – SKV Ústí nad Labem 1:3 (17:25, 26:24, 20:25, 20:25)

Rozhodčí: Možnár M., Spáčil.L

Počet diváků: 135

Domácí: Mišek, Koloušek, Guimaraes, Perry, Benda, Danylov, libero Ptáček. Střídali: Krejčíček, Klimeš, Sztolarik, Mečiar

Hosté: Beer, Pliasetskyi, Fišer, Suhan, Hulpach, Lank, libero Kořínek. Střídali: Hůlka, Olson

Marek Perry (kapitán Black Volley Beskydy): Za nás velké zklamání. U mě to bylo hlavně v prvním setu, kdy jsem nesložil ani balón, takže jsem moc klukům nepomohl. V druhém setu jsme se zvedli, hráli jsme více to svoje, ale pořád si myslím, že to nebylo to, co jsme ukázali proti Příbrami. Ty další dva sety byli celou dobu nad námi a my jsme na jejich hru neměli odpověď. Takže bohužel, velké zklamání.“

Michal Provazník (trenér Black Volley Beskydy):Gratulace Ústí k prvnímu vítězství, dneska naprosto zaslouženému. Hráli s větší chutí, s větším nasazením, skoro nekazili. My jsme se na svoje body museli nadřít, udělali jsme obrovské množství nevynucených chyb a přišlo mi, že čekáme, že se to vyhraje samo, což se samozřejmě samo nevyhraje. Takže dostali jsme facku a buď se z ní poučíme nebo to bude špatné.“

Jiří Kořínek (kapitán SKV Ústí nad Labem): „Jsme neskutečně rádi za tři body, protože v Beskydech jsme v minulosti moc často nevyhrávali. Musím pochválit kluky, že udrželi servis, klidnou hlavu a vyhráli jsme zaslouženě 3:1.“

Ondřej Žaba (trenér SKV Ústí nad Labem): „Dnes jsem na svůj tým hodně pyšný. Ustáli jsme tlak, ustáli jsme dobré podání soupeře, který byl na nás hodně připravený, ale jsem dnes skutečně hodně hrdý na kluky, za ten disciplinovaný, vyspělý výkon. Doufám, že budeme lepší a lepší a vychutnáme si další vítězství. Dneska hráli obzvlášť dobře náš univerzál a nahrávač, které chci pochválit.“

Po skvělém vstupu domácích do utkání se hra vyrovnala. Ani jeden z týmů si do poloviny setu ani přes veškerou bojovnost nedokázal vytvořit významnější náskok. V druhé půlce setu se však obraz hry změnil. Hosté se dostali do tempa a dařilo se jim zejména  v obraně na síti, díky které získali důležitý breakový náskok poté, co Fišer zastavil Perryho útok. Vzápětí se při Pliasetskyiho podání Ústí ještě více vzdálilo svému soupeři. Po dalším úspěšném bloku přišel za nepříznivého stavu 16:19 oddechový čas domácích a vzápětí střídání na postu univerzála. Do hry poprvé v zápase zasáhl mladý Sztolarik. Beskydy už nedokázaly zachytit bodový únik hostů a Ústí se tak na severu Moravy ujalo po suverénní koncovce vedení 1:0 (17:25).

I do druhého setu vstoupili lépe domácí a ujali se hned v úvodu vedení 7:3. Ale Severočeši se nenechali zastrašit nepříznivým skóre a otočili bodovou šňůrou na 8:7 ve svůj prospěch. Domácí trenér Provazník reagoval na negativní vývoj střídáním na postu smečaře, kdy za Bendu přišel Mečiar. S chutí hrající hosté si však připisovali další body. Až technická chyba ústeckého bloku na síti přinesla domácím kýženou ztrátu. Za stavu 10:12 nejdříve Perry tvrdě útočil z „handy“ a vzápětí Danylov přidal dvě esa. Tato série se ukázala pro výsledek setu jako zásadní. Ústečtí si vzali ještě oddechový čas a snížili na 18:19. Dramatickou koncovku však zvládli nakonec lépe domácí, proměnili druhý setbol a srovnali na 1:1 (26:24).

Téměř až do koncovky se skóre třetího setu přelévalo bod po bodu. Oba týmy si byly vědomy důležitosti tohoto setu. Breakový náskok 20:18 získalo v koncovce setu Ústí a trenér Beskyd přerušil hru oddechovým časem, po kterém domácí smečař Koloušek z hlavního kůlu snížil náskok hostí. S velkým štěstím získal ústecký Fišer nechytatelným esem o pásku setbol pro svůj tým, který ústečtí vzápětí proměnili a ujali se vedení 2:1.

Do čtvrtého setu nastoupili domácí s novou tváří na bloku. Do hry se zapojil mladík Klimeš a právě při jeho podání Beskydy navýšily vedení na 9:6. Následovala velmi vypjatá a emotivní fáze zápasu, ze které vyšel vítězně starší a zkušenější tým Ústí, který dokázal až do konce lépe udržet koncentraci a z Beskyd odjíždí se svým prvním vítězným zápasem v této sezóně.

Autor: Alice Zemanová, foto Jan Smekal

VSC FATRA ZLÍN - AERO ODOLENA VODA

V dnešním utkání hostili domácí hráči soupeře z Odolena Vody. Po nevydařeném nedělním utkání, kdy nezvládli koncovky setů, toužili po zisku bodů. Bohužel ani dnes se jim to nepodařilo a opět po nezvládnutých dvou koncovkách zůstali bez bodu.

VSC Fatra Zlín - Aero Odolena Voda 1:3 (25:22, 21:25, 24:26, 23:25)

Počet diváků: 305

Domácí:  Čechmánek, Římal, Kozák, Pražák, Truong, Boyanov, libero Viceník. Střídali: Šulc, Žák, Gálík, Toman

Hosté:  Durski, Svoboda, Blumbergs, Hladík, Chevalier, Kerkvliet, libero Rasinperä. Střídali:  Démar, Kern

Duc Luan Truong (kapitán VSC Fatra Zlín): „V posledních utkáních nám chybí štěstí a smůla se nám lepí na paty."

Zdeněk Sklenář (trenér VSC Fatra Zlín): Děkujeme divákům za podporu, opět jsme nezvládli dvě koncovky. Teď se musíme soustředit na další utkání."

Matyáš Démar (kapitán  AERO Odolena Voda): „Přijeli jsme si pro tři body a ty si odvážíme, takže spokojenost."

Marcin Kryš (trenér AERO Odolena Voda): „Ve Zlíně se hraje těžce, podařilo se nám vyhrát a za tři body jsme rádi."

Začátek utkání byl plně v režii domácích hráčů. Rychle se ujali vedení 6:1 a přinutili  hostujícího trenéra k prvnímu oddechovému času. Hosté se uklidnili a postupně snižovali náskok  až na rozdíl dvou bodů. Následně se hra vyrovnala a oba týmy bezpečně ztrátovaly. Vyrovnat se hostům podařilo za stavu 15:15. V blížící se koncovce domácí opět zabrali, odskočili na 21:18 a hostující lavička si vybrala druhý oddechový čas. Fatra si vybojovala tři setboly. První hosté odvrátili, druhý již ne, takže domácí brali první set 25:22.

Do druhého setu nastoupilo úplně jiné Aero.  Výrazně zlepšilo podání, méně chybovalo a postupně navyšovalo vedení. I přes dva oddechové časy domácích  (1:5 a 7:12) získalo slušný náskok, 10:17. Trenér Fatry reagoval klasickým dvojstřídáním. Od stavu 14:22  hráči Fatry zabrali a šesti body v kuse snížili na 18:22 a hostující trenér reagoval oddechovým časem. Koncovku již ovládli hráči Aera a výsledkem 21:25 vyrovnali stav na 1:1.

Třetí set byl od začátku vyrovnaný. V polovině setu hráči Odolky odskočili na 13:16 a domácí trenér zavelel k prvnímu oddechovému času a za stavu 13:18 si vzal i druhý. Domácí snížili na 17:19, hosté na toto snížení zareagovali prvním oddechovým časem. Ve vyrovnané a dramatické koncovce byli jistější hráči Aera a vyhráli set 26:24 a zvýšili stav utkání na 2:1.

Ve čtvrtém setu domácí bojovali o prodloužení zápasu. V začátku se jim dařilo, vedli 9:6 a hosté si vzali první  oddechový čas. Za stavu 11:7 provedl hostující trenér změnu na postu nahrávače. Odstoupil Durski a nahradil ho Démar. Utkání došlo opět do dramatické koncovky, kterou zvládli lépe hosté a odjíždí ze Zlína se třemi body.

Autor: Ivan Dostál

VK JIHOSTROJ ČESKÉ BUDĚJOVICE – VK TROX PŘÍBRAM

Tři domácí zápasy, třikrát 3:0. Jihostroj se od poloviny prvního setu utrhl a nestačil ho zbrzdit ani bojovný výkon Příbrami. Českobudějovické publikum tak bylo svědkem dalšího hladkého vítězství, které Jihostroji pomohlo potvrdit pozici na předních místech tabulky. Do hry poprvé zasáhl na straně domácího týmu kubánský univerzál Alejandro González.

VK Jihostroj České Budějovice – VK Trox Příbram 3:0 (25:19, 25:17, 25:21)

Rozhodčí: Činátl R., Olt J.

Počet diváků: 704

Domácí: Carísio, Balabanov, Taylor-Parks, van Schie, Luengas, Sedláček, libera Michálek, Kovařík. Střídali: Ondrovič, González, Emmer

Hosté: D. Rosenbaum, Andrade, Šábrt, Toman, Lyzanets, Benítez, libero Verasio. Střídal: F. Ureš

Eduardo Carísio (kapitán VK Jihostroj České Budějovice): „Byl to těžký zápas, protože jsme věděli, že soupeř bude bojovat. Příbram zahrála dobře v posledním zápase, takže jsme se na ni důsledně připravovali. Na začátku zápasu jsme měli trochu problémy, ale pak už jsme se dostali do našeho obvyklého tempa a udrželi jsme ho po celou dobu.“

Andrzej Kowal (trenér VK Jihostroj České Budějovice): „Většinu zápasu jsme hráli opravdu dobře. Jednou nebo dvakrát v každém setu ale nastalo několik výměn v řadě, kdy jsme si neudrželi naši úroveň hry. Musíme se lépe soustředit a odbourat to, protože proti top týmům pak můžeme mít velký problém se vrátit do zápasu. Celkově jsem ale spokojen, hráli jsme trpělivě, a přece jen jsme vyhráli 3:0. V dalších zápasech budeme více zapojovat nového univerzála, takže věřím, že budeme ještě silnější.“

Daniel Rosenbaum (kapitán VK Trox Příbram): „Nejsme úplně ve zdravotní pohodě a chyběl nám první univerzál, což nás hodně oslabilo. Myslím si, že je to škoda, protože bychom s Budějicemi mohli hrát vyrovnaněji. Škoda posledního setu, ve kterém jsme se dlouho drželi a měli jsme šanci v něm něco uhrát. Budějovice nás vždy přehrály v jedné otočce, kdy jsme nedokázali otočit jejich podání, a pak už jsme je nedotáhli.“

Lubomír Vašina (trenér VK Trox Příbram): „Snažili jsme se bojovat, co to šlo. Nicméně Budějovice hrály koncentrovaně a vždycky udělaly sérii bodů, kterou nám odskočily. Některé sekvence zápasu byly bojovné a fanouškům se musely líbit.“

Jihostroj byl v derby s Příbramí favoritem zápasu, ostatně jako při většině domácích zápasů. Hosté drželi ze začátku prvního setu krok i bez svého prvního univerzála, který na jihu Čech citelně chyběl. Zápas byl vyrovnaný do poloviny prvního setu, pak začali Českobudějovičtí odskakovat. Na servisu byl opět nebezpečný Carísio, jehož tým nepřipustil v koncovce setu žádné drama (25:19).

Druhá sada byla už o něco jednoznačnější ve prospěch domácího Jihostroje. Příbramští bojovali a předvedli některé pěkné akce, jenže České Budějovice měly herně navrch. Univerzál van Schie byl ve formě a celý jihočeský tým se výrazně zlepšil na servisu oproti předchozím zápasům. Jihostroj si dokráčel pohodlně i pro zisk druhé sady (25:17).

Za stavu 2:0 pro Jihostroj už měla Příbram velmi těžkou pozici se zápasem ještě něco udělat. Domácí byli v laufu a vypustili chvíli na hřiště i svého nového kubánského univerzála Gonzáleze, který k radosti publika hned zatloukl hřebík na polovinu Středočechů. Příbram se přesto držela a pokračovala v bojovném výkonu. Vůbec nejvíce se jí podařilo zdramatizovat právě třetí koncovku, ale jednadvacátý bod byl jejím maximem. Na bloku skvěle zahrál Sedláček, který ukončil zápas a tím potvrdil jednoznačné vítězství 3:0 pro domácí.

Autor: Matěj Mayer, foto Dan Kubát

VK BENÁTKY NAD JIZEROU – VK LVI PRAHA

K předehrávce 13. kola přijel do Benátek úřadující mistr ČR Lvi Praha. I letos se Pražanům velmi daří. V prvních čtyřech soutěžních kolech neztratili ani jediný set a jsou v čele neúplné tabulky EXM. To domácí Benátky jsou na druhém pólu tabulky. Se dvěma body jsou třetí od konce a dnešní body by měly velkou cenu. Lvi Praha zvítězili po velkém boji i v Benátkách, kde celkem snadno ztratili první set, v druhém a třetím dějství dominovali, ale ve čtvrtém byly Benátky velmi blízko tiebreaku. Nakonec za vítězství 3:1 získávají plný počet bodů a pokračují na vítězné vlně, která by se mohla zastavit již tuto sobotu na Dukle v Liberci.

VK Benátky nad Jizerou – VK Lvi Praha 1:3 (25:20,17:25,16:25,25:27)

Rozhodčí: Dušek P., Dmejchal M.

Počet diváků: 300

Domácí: Martin Hudák, Jiří Srb, Patrik Pokopec, Vojtěch Patočka, Filip Křesťan, Daniel Šulista, libero Michal Kotek. Střídali: Ondřej Matras, Oleksandr Dergulov, Matěj Koranda

Hosté: Jan Vodička, Lionel Finnian McCarthy, Adam Casey Schouten, Daniel Čech, Pablo Crer, Stefan Thiel, libero Aleš Tláskal. Střídali: David Kollátor, Jan Krča, Oskar Kjerstein Madsen, Jakub Janouch

Filip Křesťan (kapitán VK Benátky nad Jizerou): Měli jsme výborný začátek utkání. Sice soupeř nastoupil s „béčkem“ a my jsme neměli na začátku co ztratit. Hráli jsme dobře a ten set jsme vyhráli. Ve druhém setu soupeř zapnul a potom to bylo o dvou třech chybách. Bohužel nevím, co mám říci na rozhodčí. Je špatné, že si před zápasem řekneme, že na rozhodčí nebudeme reagovat, ale v té situaci, kdy se pereme o každý míč a bojujeme o každý míč a potom nastane ta křivda, tak to v nás přepne, a to si my nemůžeme dovolit. Potom nás to ovlivní a strašně dlouho trvá, než se zase dostaneme zpět do hry. Poslední set si beru na své triko, zde jsem udělal zbytečné chyby, které by se mi neměly stávat. Bohužel nás to stálo body. Nyní musíme zapracovat dál a chtěl bych, abychom navázali na dnešní výkon i v dalších zápasech.“

Aleš Dittrich (trenér VK Benátky nad Jizerou): „Bohužel se nám nepodařilo utkání dotáhnout do tiebreaku, kde si myslím, že by zase bylo vše otevřené. V prvním setu jsme hráli lépe než soupeř, potom jsme dva sety byli v defenzívě. Myslím si, že jsme ve čtvrtém setu byli zase lepší my, ale bohužel jsme neudrželi vedení 22:19. Toto už se nám stalo poněkolikáté. Na tom musíme zapracovat a když půjdeme touto cestou, tak to bude správná cesta.“

Jakub Janouch (kapitán VK Lvi Praha): „Do zápasu jsme nevstoupili vůbec dobře. To, co jsme si před utkáním říkali, že nechceme, tak to se nám stalo. Na druhou stranu Benátky hrály v tu dobu velice dobře a ten první set si zasloužily. Ve druhém a třetím setu jsme zapnuli na vyšší obrátky a odvíjelo se to na ose servis a dobrá obrana, ta hlavně. Poslední set byla obrovská tahanice, kdy jsme byli v koncovce dva až tři body dole, ale týmovostí jsme to vybojovali a bereme vítězství za tři body.“

Juan Manuel Barrial (trenér VK Lvi Praha): „Bylo to velice těžké utkání. Vlastně náš přístup k utkání nebyl správný a dobrý. V tomto týdnu jsme se bavili o tomto utkání. I když jsem to hráčům říkal, byl to těžký zápas a jsme rádi, že jsme to zvládli hlavně v tom posledním setu a jsme rádi za tři body.“

Benátky vstoupily do utkání velice dobře. Při podání Patrika Pokopce se rychle dostaly do vedení 4:1. Tento náskok postupně bojovností a bezchybným zakončováním zvyšovaly až na rozdíl osmi bodů (7:2, 12:5, 16:8, 19:11). V koncovce trenér Pražanů začal míchat sestavou a hostům se dařilo bodové manko snižovat, až na rozdíl pouhých tří bodů (23:20). Koncovku na sebe vzal domácí kapitán Filip Křesťan, který tvrdým zakončením získal první setbol za stavu 24:20 a sám odešel na podání. Jeho dělový servis skončil od paží Oskara Madsena až u tribuny a Benátky získaly první sadu a Lvi Praha poprvé v sezóně okusili, co to je ztratit set (25:20).

V druhého setu se již v základní sestavě předvedl reprezentant ČR Jakub Janouch na nahrávce a na smeči Oskar Madsen a hra se začala pěkně vyrovnávat. K vidění byla řada pěkných výměn a až do polovin setu byl stav naprosto vyrovnán. Ještě za stavu 11:9 měli malinko více ze hry domácí volejbalisté, když se blokem prosadil Daniel Šulista a na podání bodoval Patrik Pokopec. Zásadní obrat druhé sady přišel při podání Casey Schoutena, kdy Lvi na jednom postavení získali čtyři body a přebrali vedení (11:13). Ani oddechový čas Benátek Pražany nezastavil. Těm se začalo dařit na podání a s velkým bodovým náskokem spěchali do koncovky setu (12:16, 14:20, 15:23). Po zkaženém podání Benátek přišel za stavu 16:24 první setbol pro hosty. První setbol domácí odvrátili, ale na chytré zalití za dvojblok už obranu nenašli a bylo vyrovnáno.

Třetí set začal pro Benátky velmi nepříjemně. Finnian McCarthy tvrdě servíroval a z ničeho nic hosté vedli o pět bodů (1:6). Po oddechovém čase se hra domácích zklidnila a po bloku Martina Hudáka se domácí přiblížili na tři body (8:11). Ještě za stavu 16:19 se dařilo Benátkám pravidelně získávat podání na svou stranu, ale když přišel na podání David Kollátor, a navíc hosté úspěšně zablokovali, set končí 16:25 a Lvi se ujali vedení 2:1 na sety.

Ve čtvrté sadě měli daleko více ze hry domácí hráči, kteří si ještě v polovině setu udržovali až čtyřbodové vedení (15:11). Zásluhou bloků se Lvi vrátili do hry a náskok Benátek snížili na jediný bod (15:14). Po další kvalitní obraně Pražanů je vyrovnáno (17:17). Po esu druhého našeho reprezentačního nahrávače Jiřího Srba, tentokrát ve službách Benátek, domácí odskakují o dva body (20:18), a když Patrik Pokopec přidal servisem další eso, Benátky vedly o tři body (22:19). Slibný náskok se domácím vypařil v jednom postavení. Při delších výměnách Lvi ukázali větší zkušenost se zakončením a bylo vyrovnáno (22:22). Přesto první setbol ve čtvrtém setu patřil domácím po smeči Daniela Šulisty (24:23). Druhý rozhodčí uviděl prohřešek Benátek u sítě a bylo vyrovnáno. Další setbol, dokonce mečbol, si připsali Lvi. Filip Křesťan první mečbol odvrátil, ale druhý si již hosté pohlídali, protože smeč Benátek skončila mimo hrací plochu a byl konec velmi pěkného utkání, které se muselo domácím divákům líbit.

Autor: Zdeněk Šolc

KLADNO VOLEJBAL CZ – VOLEJBAL BRNO

Předehrávka 13. kola extraligy byla kladenským druhým zápasem v domácím prostředí. Volejbalovou lehkost tentokrát vystřídala křeč, která byla, přes viditelnou snahu co nejrychleji vyhrát, ve výkonu Orlů patrná. K pohodě jim nepřidal ani bojovný brněnský tým, který díky dobře zvolené taktice nenechal Kladno po celé čtyři sety vydechnout.

Kladno volejbal cz – Volejbal Brno 3:1 (25:20, 21:25, 25:18, 25:23)

Rozhodčí: Marschner R., Velinov E.

Počet diváků: 608

Domácí: Seppӓnen, Zajíček, Platačs, Gonçalves, Graham, Neves, libero Fernández. Střídali: Hýský, Imamura

Hosté: Janků, Janečka, Bukáček, Ross, Marochchi, Dixon, libera Kop, Michálek. Střídal: Jehlička

Adam Zajíček (kapitán Kladno volejbal CZ): „Dneska jsme se k výhře protrápili, nebylo to nic ideálního. Podle mě lidi bolely oči, stejně jako nás. Nebyli jsme to my, ale to k tomu patří. Máme radost, že jsme neztratili domácí neporazitelnost. Gratuluji Brnu k výkonu, my jsme jim k tomu pomohli a samozřejmě kdyby byli v plné sestavě, tak bychom měli větší problémy a výsledek by byl jiný. Na to se ale historie neptá, tři body jsou tady. Teď odpočinek a v sobotu hurá do Beskyd.“

Arnaud Josserand (trenér Kladno volejbal CZ): „Dnes večer jsme si zajistili to podstatné, tedy tříbodové vítězství. Myslím si, že nás ovlivnil fakt, že Brno přijelo bez svého univerzála. To bylo zrádné, protože jsme se přestali soustředit, a pak nás to ještě vystresovalo, protože jsme zjistili, že brněnský tým i bez něj hraje velmi dobře. Když to shrnu, je to ta zrádná situace, kdy víte, že byste teoreticky měli zvítězit, navíc když je soupeř oslaben, ale to na vás vyvine tlak, který má za následek i nadbytek nevynucených chyb. Naštěstí jsme nakonec vyhráli.“

David Janků (kapitán Volejbal Brno): „Nepřijeli jsme v kompletní sestavě, ale myslím, že se nemusíme za náš výkon stydět. Možná jsme si i bod zasloužili, ale to bychom si to museli dohrát do konce víc odvážněji. Gratuluji domácím, ale dnes byli k poražení, nebo alespoň zralí na to, abychom je dotlačili do tiebreaku.“

Ondřej Marek (trenér Volejbal Brno): „My jsme dnes přijeli v okleštěné sestavě, máme nějaké zdravotní problémy, a řekli jsme si, že to zkusíme. Nakonec to vypadalo, že bod jsme si i zasloužili. Ale bohužel domácím byli v závěru přesnější a my jsme tam nakupili školácké chyby a to rozhodlo.“

Brno, oslabené zejména o univerzála Thiessena a smečaře Nováka, od začátku dalo Kladnu najevo, že zápas nepřijelo jen „přežít“. V prvním setu se drželo svého rivala do stavu 14:13, kdy bod Gonçalvese a chyba Rosse pomohly Orlům odskočit o tři body. Tento náskok byl pro sadu, ve které oba týmy vyprodukovaly neuvěřitelných čtrnáct chyb na podání, rozhodující (25:20).

Tři nevynucené kladenské chyby v začátku druhé sady podpořily brněnské nasazení a efektivitu v útoku. Svěřenci Ondřeje Marka si vypracovali náskok 13:10, změnou taktiky se jim podařilo odtlačit servisem od sítě útočnou sílu Gonçalvese, a tak se kladenská lavička rozhodla zareagovat střídáním. Na hřiště se dostala japonská posila Imamura, který dostal za úkol stabilizovat zejména hru na příjmu a v poli. To ovšem rozjetý brněnský tým nerozhodilo a zejména dvojice Janečka a Janků se starala o bodový přísun. Jejich tým si neohroženě dokráčel pro vyrovnání na 1:1 na sety (21:25).

Třetí set byl pro domácí nejjednoznačnější, co se týče skóre, ovšem ze začátku tak rozhodně nevypadal. Orli se hodně zapotili, když museli dohánět brněnský náskok 10:5. Dva útoky Imamury a nekompromisní blok Platačse stačily, aby domácí družstvo probraly z letargie. Průběh sady se zlomil za stavu 13:13, kdy Kladno odskočilo a zejména Platačs měl lví podíl na tom, že se Orli ujali vedení 2:1 (25:18).

V závěru zápasu se hrálo o přežití. Oba týmy riskovaly na maximum, ale každý z jiného důvodu. Domácí hráči chtěli zápas netrpělivě co nejrychleji ukončit, hosté se snažili tlačit a hrát na hraně rizika. Za vše mluví čtyři zkažené servisy v řadě. Klíčový moment přišel v koncovce za stavu 21:21, když skvělý Janků podal do autu a Zajíček zablokoval nahrávače Dixona. Aut domácího Seppӓnena ještě dal Brnu naději, ale Jehličkova chyba na servise znamenala pro Orly mečbol. Ten si na své konto připsal blokem Platačs.
V brněnském dresu zářili šestnáctibodový Janků a čtrnáctibodový Janečka. Za Orly byl útočným lídrem Platačs, který byl autorem 26 bodů, tomu sekundoval kapitán Zajíček se třinácti body.

Autor: Michaela Doležalová, foto Luděk Šipla