17.3.2019

Ústí vyhrálo drama v Příbrami a postupuje do čtvrtfinálových bojů

K rozhodujícímu utkání předkola play-off, ve kterém se bojovalo o poslední volné místo ve čtvrtfinále UNIQA volejbalové extraligy mužů 2018/19, nastoupily týmy Příbrami a Ústí nad Labem. Obě družstva dokázala zvítězit na půdě soupeře a rozhodnout musel třetí zápas. Ze druhé dvojice hrající předkolo play-off postoupila již v sobotu Odolena Voda, která dokázala porazit 2:1 na zápasy VK Lvi Praha. Ústí v dnešním zápase předvedlo skvělý výkon, a i přes velkou bojovnost domácích dokázalo znovu v příbramské hale zvítězit a urvat postup do play-off.

č.: 137           dne: 17. 3. 2019            v hod.: 18:00

VK Euro Sitex Příbram - SKV Ústí nad Labem 2:3 (18:25, 14:25, 25:20, 30:28, 15:17)

konečný stav série 1:2

Rozhodčí: Kovář V., Grabovský Z., Svoboda J., Sukup V.

Počet diváků: 653

Domácí: Wawrzynczyk, Trojanowicz, Lech, Kuchař, Mikulenka, Dolgopolov, libero Kop. Střídali: Suda, Rosenbaum, Hulpach, Böhm

Hosté: Koci, Wilson, Kramár, Da Sylva, Tibitanzl, Bartůněk L., libero Kořínek. Střídali: Průcha, Vodvárka

Martin Böhm (kapitán VK Euro Sitex Příbram): „Je škoda, že jsme soupeři dali od začátku šanci, zvlášť když jsme Ústí přejeli u nich doma 3:0 a dnes takhle dva sety vlastně odevzdáme. Pak jsme zabrali, začali jsme být razantnější, ale nestačilo to do koncovky, v pátém setu dvě tři technické chybičky a možná sporné výroky rozhodčích, ale na to se nemůžeme v žádném případě vymlouvat. Škoda technických chyb a spousty pokažených servisů v tie-breaku, s tím se vyhrává těžko.“

Martin Kop (trenér VK Euro Sitex Příbram): „První dva sety jsme nehráli dobře, byli jsme málo důrazní na servisu, pak se to otočilo a tie-break… Zkazili jsme hodně servisů a zadruhé neuhráli jsme dvě bodovky, na matchball jsme měli nadražený balón, který jsme nezpracovali v obraně. Kluci bojovali, ale chyběl nám klid, koncentrace a nadhled nad zápasem. Možná dnes vyhráli ti šťastnější, my jsme dneska velice zklamaní.“

Filip Kramár (kapitán SKV Ústí nad Labem): „Díky bohu, že jsme to dnes dotáhli do konce, byl to asi nejvíc vyrovnaný zápas, možná i série, co jsem vůbec zažil. Byli jsme nahoře, vedli jsme 2:0, věděli jsme, že to není vše, že nás Příbram zatlačí a to se také stalo, vyhráli třetí set. Ve čtvrtém setu jsme si to zbytečně zkomplikovali, vedli jsme asi o šest bodů a Příbram pak stahovala bod po bodíku až nás v koncovce dotáhli a zvítězili. Tie-break byl znovu extrémně vyrovnaný, jeden dva bodíky jsme zkazili, já jsem v koncovce špatně zahrál, dostal jsem nesmyslně deku a Příbram měla matchball, naštěstí Wawrzynczyk nám daroval lehký míč z pole, který jsme hned zamáčkli a potom Bémík zahrál jednou do zámezí, ale on byl dnes tím hráčem, díky kterému hrála Příbram tie-break, opravdu smekám před jeho výkonem.“

Jakub Salon (trenér SKV Ústí nad Labem): „Urvali jsme to, myslím, že jsme byli dva sety lepší tým, možná až do konce třetího setu, pak zápas zdramatizoval výkon Bémíka, který složil vše, na co sáhnul a pomohl dost servisem. My jsme to potom vybojovali v tie-breaku, utkání bylo podobně vyrovnané jako první zápas, jsme moc rádi za postup.“

V prvním setu byli lepší hosté, lépe útočili po kůlech, skvěle hráli univerzál Kramár i smečař Koci. Když Ústí dobře přihrálo, tak útočilo středem sítě s nezablokovatelným a téměř neomylným Wilsonem. Příbram neměla co nabídnout, hrál pouze univerzál Lech, který posbíral šest bodů a smečař Wawrzynczyk body čtyři. Celkem Příbram vybojovala hrou pouze jedenáct bodů, s čímž se vyhrát set prakticky nedá. První set skončil rozdílem sedmi bodů ve prospěch Ústí.

Druhý set Ústí pokračovalo ve skvělém výkonu a Příbram i přesto, že věděla, o co se hraje, znovu nic nepředvedla. Na hřišti byl znovu vidět pouze Lech, který burcoval spoluhráče, nebylo to však nic platné. Příbrami se nedařila hra středem sítě, navíc se dopouštěla příliš mnoha technických chyb. Druhý set dohrávali hráči z lavičky a hosté jej ovládli 25:14.

Ve třetím setu se konečně začalo Příbramským dařit. Nebyla to od nich úplně ideální hra, ale bojovali, naproti tomu Ústí jako by lehce polevilo a podlehlo dojmu, že mají utkání napůl v kapse. Příbram se opřela do servisu, čímž dostala soupeře pod tlak. Po celý set si tak domácí drželi náskok asi tří bodů, který udrželi až do konce setu.

Čtvrtý set začal skvělým servisem domácí kapitán Martin Böhm, který se hned na úvod setu blýsknul dvěma esy. Poté se však Ústí dostalo znovu na koně, několikrát zablokovalo soupeře a za stavu 11:17 z pohledu domácích již vše vypadalo na výhru hostů. Příbram však obrovskou bojovností dokázala skóre dotáhnout a dostat set do velmi vyrovnané koncovky, kterou nakonec ovládli domácí poměrem 30:28. Domácí univerzál Lech nasbíral 10 bodů, což je velmi nezvyklý počin, zvláště již po třech odehraných setech, smečař Martin Böhm získal pro svůj tým 9 bodů a druhý smečař Wawrzynczyk 6 bodů. Celkem domácí hráči ubojovali 26 míčů z celkových 30 bodů, na druhé straně Ústí si uhrálo z 28 bodů pouze 14, druhou polovinu bodů získali hosté pouze chybami domácích hráčů.

Pátý set je vždy loterie a znovu byl k vidění vyrovnaný výkon na obou stranách. Set poznamenalo i několik sporných míčů, které za vyrovnaného stavu znamenaly hodně. Nebylo snadné vidět mikroskopické teče, pokud vůbec byly, rozhodčí je bohužel pro domácí neviděli, což pomohlo soupeři z Ústí. V koncovce mohly vyhrát oba týmy, obě družstva měla matchball, avšak úplný závěr zápasu zvládli lépe hosté, možná i se štěstím, a nakonec se stali posledním postupujícím týmem do play-off. Pro příbramské kocoury tak letošní sezóna končí.

Autor: Štěpán Chvosta