11.2.2024

Ve vyrovnaných koncovkách se štěstí přiklonilo na stranu Českých Budějovic

V dohrávaném utkání 22. kola ČEZ volejbalové extraligy mužů přivítalo domácí AERO Jihostroj České Budějovice. Velmi vyrovnaný zápas ve třech setech rozhodovaly až napínavé koncovky, ve všech však byl Jihostroj šťastnější a vyhrál celkově 3:1.

AERO Odolena Voda - VK Jihostroj České Budějovice 1:3 (30:32, 28:30, 25:19, 24:26)

Rozhodčí: Dušek P., Hladišová M., lajnoví Červený V., Tůmová M.

Počet diváků: 277

Domácí: Svoboda, Osoria, Kern, Šulc, Carabali, Srb, libero Hadrava. Střídali: Hladík, Jachnicki, Démar,

Hosté: Ondrovič, Carísio, Balabanov, Okolić, Gonzalez, Luengas, libero Kovařík. Střídali: Van Schie, Emmer, Sedláček

Michael Hadrava (libero AERO Odolena Voda): „Dneska to hodnotím tak, že je škoda, že jsme alespoň bod neurvali, i když jsme mohli sahat i po třech. Rozhodovaly koncovky, maličkosti, kde jsme nebyli precizní v určitých věcech a také kousek štěstí nám chybělo.“

Marcin Kryś (trenér AERO Odolena Voda): „Škoda, že jsme prohráli, ale chci pochválit kluky, že bojovali v každém setu. Bylo to těsné, myslím si, že se dnešní zápas divákům musel líbit. Je vidět, že naše forma jde každým zápasem nahoru, musíme jen udržet tento level a bojovat v dalších zápasech.“

Matěj Emmer (nahrávač VK Jihostroj České Budějovice): „Dneska docela důležitá výhra za tři body, teď potřebujeme každý bod do tabulky, protože už se ta základní část chýlí ke konci. Domácí hráli docela dobře, tlačili hrozně moc na servisu, což nám dělalo ze začátku velký problém. Potom od toho ustoupili, což nám pomohlo vyhrát 3:1.“

Andrzej Kowal (trenér VK Jihostroj České Budějovice): „Bylo to pro nás velmi důležité. Každý zápas venku je teď pro nás těsný, proto to jsou pro nás velmi důležité tři body. Jsme šťastní, protože poslední dva až tři týdnu jsme prakticky bez tréninků kvůli problémům se zraněními, takže jak už jsem řekl, pro nás tři velmi důležité body.“

Úvod zápasu byl z obou stran velmi vyrovnaný, ani jeden tým si nechtěl ten druhý nechat utéct. Domácí hráči hráli tvrdě na útoku a díky tomu byli vpředu ve skóre. AERO si vybojovalo dvě možnosti k ukončení setu, ale ani jedna nebyla proměněna. Domácí celek měl i další šanci, ale jeho útok byl zablokovaný. Budějovičtí si vzali vedení na svou stranu a domácí AERO už jen dotahovalo. Set skončil zablokovaným domácím útokem středem a Jihostroj tak vedl na sety 1:0.

Do druhého set vstoupili lépe hráči Odoleny Vody a velmi rychle vedli o tři body. Jihostroj si v polovině setu několika vydařenými sériemi vzal vedení na svou stranu a už to vypadalo, že AERO na hosty zbraň nenajde. Ale přeci jen našlo. České Budějovice hrály z nestandardních pozic a vyhazovaly jeden míč za druhým, hráči AERA hráli skvěle v obraně. Bylo srovnáno a zase byla k vidění koncovka, kde byli znovu šťastnější hosté a přímým bodem z podání rozhodli o svém vítězství v setu.

I třetí set začalo trochu lépe AERO a hrálo skvěle na ztrátu. Budějovice se snažily držet a dařilo se jim. Rozhodující náskok se zrodil až těsně před koncovkou, kdy domácí uhrávaly bodové situace. V konci setu se už nic dramatického nestalo a AERO tak snížilo na 1:2 z jeho pohledu.

Do čtvrtého setu vstoupil Jihostroj náporem na servisu a rychle vedl o čtyři body 5:1. Domácí AERO ale oplatilo stejnou mincí a bylo srovnáno na 7:7. České Budějovice vyměnily nahrávače a byla k vidění velká přetahovaná o každý bod. Oba týmy se několikrát vyměnily ve vedení. Rozhodovala znovu koncovka, domácí útok byl znovu zablokovaný a Jihostroj tak nakonec vyhrál 3:1.

Autor: Tomáš Havlát, foto Miroslav Zigo