31.1.2019

Vítězný návrat Braňa Skladaného na české extraligové palubovky

V dnešním utkání UNIQA volejbalové extraligy mužů 2018/19 byla favoritem spíše Fatra, která po vítězství nad vedoucím týmem tabulky věřila v úspěch. Po utkání, které se rozhodlo až v pátém dramatickém setu, se však šťastného konce nedočkala. A tak Benátky, dirigované navrátilcem na české palubovky Braněm Skladaným, si ze Zlína odvážejí druhou výhru v probíhající sezóně.

č.: 108   dne:    31.1.2019             v hod.:17:00

VSC Fatra Zlín - VK Benátky nad Jizerou 2:3 (25:27, 25:18, 25:17, 23:25, 12:15)

Rozhodčí: Kubinec J., Pecháček L.

Počet diváků: 375

Domácí: Barták, Motyčka, Čechmánek, Adamec, Vašíček, Navláčil, libero Bláha. Střídali: Varous, Čech

Hosté: Hudák, Skladaný, Nesvačil, Sukuba, Gryuk, Rojas, libera Ticháček, Kotek. Střídali: Teubner, Němeček

Michal Čechmánek (kapitán Fatra Zlín): „V dnešním utkání jsme hráli špatně a od čtvrtého setu jsme se nedokázali vyrovnat se změnou soupeřova postavení, kdy na post diagonálního smečaře nastoupil Rojas. Soupeř si svou bojovností vítězství zasloužil.“

Přemysl Obdržálek(trenér Fatra Zlín): „První set začal zbytečně nervózně. V koncovce jsme udělali dvě chyby, které rozhodly o výsledku prvního setu. Druhý a třetí set jsme byli jasně lepší, bohužel ve čtvrtém jsme opět vlastními chybami darovali set soupeři. Přestali jsme tlačit na podání, soupeř se vyvaroval chyb a díky tomu vyhrál.“

Michal Sukuba (kapitán VK Benátky n. Jizerou): „Utkání jsme nevyhráli výkonem, ale bojovností. Hráli jsme na doraz a jsme rádi za důležité body.“

Vladimír Němeček (trenér VK Benátky n. Jizerou): „Pro nás dneska důležité vítězství hlavně z psychického pohledu. Po několika porážkách v řadě jsme zabodovali a tím jsme se udrželi ve hře o vyhnutí se baráže.“

Do utkání vstoupili výrazně lépe hosté, kteří využili zbytečné nervozity domácích hráčů a vytvořili si vícebodový náskok. Diváci byli svědky delších výměn, kdy se Fatra snažila dotahovat, což se jí zanedlouho také podařilo. V polovině setu oba týmy hrály vyrovnaně. Přetahovaná o každý bod trvala až do koncovky, kdy hosté využili zbytečných chyb domácích a zajistili si mírný náskok. Svým zkaženým servisem sice ještě dali Fatře naději na úspěch v úvodu utkání, ale nakonec dokázali odolat a těsně zvítězili 27:25.

Druhá sada patřila jasně domácímu týmu. V první polovině Zlín jasně podržel domácí kapitán, který dokázal jak zabodovat na síti, tak zajistil Fatře přímý bod z podání. Domácím jen stačilo jen čekat na chyby Benátek. I přes několik zkažených servisů se oproti prvnímu setu dokázali vzpamatovat a nedali soupeři příležitost skóre obrátit. V závěru setu bylo téměř jasné, že Fatra srovná na 1:1 na sety, což se také po sérii úspěšných míčů podařilo.

Třetí set měl velmi podobný průběh jako druhý. Domácí hráči trestali chyby hostů (zvláště nepřesný přítah) a byli odhodlaní zvítězit. Za stavu 14:8 donutili soupeře vyčerpat oba oddechové časy. Benátkám se nedařilo ani v poli a domácí toho samozřejmě využívali. Ve třetí sadě byli jasně lepší a úspěšnou smečí si zajistili vedení 2:1.

Do čtvrté sady si měla jít Fatra jasně pro výhru, ale začátek předposledního setu byl kvůli neshodám mezi hráči a rozhodčím dost vyhrocený. Díky těmto neshodám byly sice oba týmy ochotné bojovat o každý bod, ale hostům se poprvé od prvního setu podařilo dostat do vedení zásluhou úspěšných bloků. Zlínu však pomohl skvělý zákrok domácího libera a dokázali skóre srovnat. V koncovce však domácí přestali tlačit na servisu, chybovali a podlehli soupeři těsně 23:25.

Rozhodující set byl asi nejvyhrocenější ze všech. Domácí chtěli napravit své zaváhání v předchozí sadě, ale do vedení se dostal tým hostů. Úspěšný útok jen pomáhal Benátkám k cestě za vítězstvím a dostal domácí hráče pod tlak. Zlínský trenér si proto vzal oddechový čas, který, jak se později ukázalo, byl prospěšný a Fatra se vrátila zpět do hry. V samém závěru utkání došlo ke konfliktu s rozhodčím, který uznal velmi nejasný míč pro hosty, čímž domácím dost uškodil. Benátkám se nakonec podařilo zvrátit celkový výsledek utkání a porazili překvapený a zklamaný Zlín 15:12.

Autor: Ivan Dostál, Barbora Macíková