3.4.2019

Volejbalisté Českých Budějovic a Liberce slaví první výhru v semifinále

Semifinálové boje letošního ročníku UNIQA volejbalové extraligy mužů 2018/19 dnes rozehráli i muži. Z prvního bodu semifinálové série play-off se radují České Budějovice a Liberec. Jihostroj na domácí palubovce zabrzdil rozlet Ostravy a liberecká Dukla poprvé v letošní sezóně vyzrála nad Kladnem.

VK JIHOSTROJ ČESKÉ BUDĚJOVICE – VK OSTRAVA, stav série 1:0

Státní hymnou odstartovalo první semifinálové utkání na jihu Čech. Natěšení budějovičtí fanoušci zaplnili Sportovní halu a očekávali velkou bitvu. Jihostroj jako vítěz základní části mnoho domácích utkání neprohrál, ale byli to právě Severomoravané, kteří v českobudějovické hale vyhráli 3:0.

č.: 159         dne: 3. 4. 2019      v hod.: 18:00

VK Jihostroj České Budějovice – VK Ostrava 3:0 (25:16, 25:19, 25:18)

Rozhodčí: Kořenek J. ,Gall J.

Počet diváků: 1790

Domácí: De Amo, Michálek, Mach, Křesťan, Staples, Todua, libero Kryštof. Střídali: Šotola, Kupilík, Kraffer

Hosté: David, Podlesny, Janků, Sedláček, Dvořák, Menner, libero Sobczak. Střídali: Kotas, Vancl, Beal, Štefko

Radek Mach (kapitán VK Jihostroj České Budějovice): „Povedlo se nám do zápasu vstoupit agresivně a koncentrovaně. Po prvním setu jsme se trochu uklidnili. Jsem hrozně rád, že jsme to zvládli za
tři sety.“

René Dvořák (trenér VK Jihostroj České Budějovice): „My jsme, zaplať pánbůh, vstoupili do zápasu výborně. Hodně jsme tlačili servisem, dobře jsme blokovali. Prostě jsme plnili, co jsme si řekli.“

Jan David (kapitán VK Ostrava): „Dnešní zápas rozhodl servis domácích. My jsme si s ním nedokázali poradit. Soupeř předvedl kvalitní a agresivní výkon a my jsme nedokázali odpovědět.“

Jan Václavík (trenér VK Ostrava): „Budějovice byly ve všem lepší. My jsme si neporadili s těžkými nahrávkami po příjmu ani po obraně. Hráli prostě dobře.

Klid v úvodu do domácích řad vnesl svými esy Křesťan a získal tříbodové vedení. Hra Jihostroje se opírala především o kvalitní obranu. Na síti vystavěli hráz Todua, Mach i Staples a v poli číhal velmi pozorný Kryštof. Ostravští se v prvním setu rozkoukávali, nedařilo se jim podání ani útok do připravené jihočeské obrany.

Druhý set začala lépe Ostrava. Hned ze začátku setu se ujala čtyřbodového vedení. Za stavu 7:4 pro ostravský tým přišla poprvé v zápase na řadu i challenge a pomohla týmu trenéra Václavíka udržet výraznější vedení. Budějovice poprvé srovnaly za stavu 13:13. Od té doby se týmy přetahovaly o každý bod. Domácí se ujali vedení 23:19 díky výborným servisům Filipa Křesťana, který set už dopodával.

Třetí set začal naopak skvěle Jihostroj. České Budějovice po celý zápas výborně přihrávaly, i proto mohl De Amo kombinovat a rozhazovat své nahrávky po celé síti. Ve třetím setu se ostravský trenér pokusil změnit styl hry střídáním nahrávače, ale rozjetý jihočeský stroj už zastavit nedokázal.

České Budějovice zaslouženě získaly první vítězství v semifinálové sérii. Nejlepším hráčem utkání byl vyhlášen Filip Křesťan.

Autor: Redakce VK Jihostroj Č.B., foto Dan Kubát

VK DUKLA LIBEREC – KLADNO VOLEJBAL CZ, stav série 1:0

Ve středu v nezvyklém čase pro Duklu (před muži hrály od 16 hodin ženy Dukly své první semifinále s Prostějovem a zvítězily po boji 3:2) začala repríza loňského a předloňského semifinále naší nejvyšší soutěže mezi domácí Duklou a Kladnem. Předloni Dukla padla 4:2 na utkání za 656 minut, když v posledním domácím utkání podlehla nejtěsnějším rozdílem 2:3 (-23,-21,12,-18) za neuvěřitelných 134 minut před 1500 diváky (celkem předloňské semifinále shlédlo 6205 diváků).  V loňském roce se podařilo Kladnu Duklu opět udolat. Tentokrát se již hrálo pouze na tři vítězná utkání jako v letošním ročníku a Kladno po prohraném prvním utkání v Liberci, třikrát za sebou zvítězilo a postoupilo do finále, kde se muselo sklonit před Karlovarskem. Letos se Dukle proti Kladnu moc nedařilo, když dvakrát podlehla stejným výsledkem. Doma 2:3 (-19,20,23,-24,-13) za 123 minut před 1013 diváky a na Kladně 2:3 (-15,19,-23,14,-12), 824 diváků, 119 minut. Dukla se v semifinále musí obejít bez svého přijímajícího smečaře Petra Šulisty, který v loňském roce hrál výborně právě za Kladno. To Kladno na Duklu přijelo kompletní i s ruským hráčem Sergeyem Baranovem, který v polovině soutěže citelně Kladno posílil. Vstup do semifinálové série vyšel lépe Dukle, která svému soupeři dnes nedala sebemenší naději na úspěch a bez ztráty setu se ujímá vedení 1:0 na zápasy. V sobotu semifinále pokračuje na Kladně před TV kamerami již od 17 hodin.

č.: 160          dne: 3. 4. 2019                 v hod.: 19:00

VK Dukla Liberec – Kladno volejbal cz 3:0 (25:22, 25:23, 25:10)

Rozhodčí: Tomáš Fink a René Činátl

Počet diváků: 953

Domácí: Leikep, Štokr, Grut, Veselý, Biernat, Pietruczuk, libera Kopáček, Kunc. Střídali: Indra, Srb, Holubec, Správka

Hosté: Sobotka, Habr, Vemič, Zajíček, Baranov, Hýský, libero Moník. Střídali: Blažek, Marel, Piskáček

Aleš Správka (kapitán VK Dukla Liberec): „Perfektní vstup do semifinálové série. Dnes jsme hráli výborně na servisu, dobře jsme bránili a dohrávali bodovky. Vůbec jsme dnes nepustili Kladno do hry a další utkání je nyní na Kladně.“

Michal Nekola (trenér VK Dukla Liberec): „Prvně bych chtěl opět poděkovat fanoušků, protože byli opět fantastičtí. Dnes rozhodoval servis a obrana, kde jsme měli navrch proti soupeři. Toto byl rozhodující faktor tohoto zápasu.“

Tomáš Hýský (kapitán Kladno volejbal cz): „Utekly nám první dva sety, kdy jsme byli v zápase, měli jsme spoustu chycených balónů v poli, dokonce jsme i několikrát zablokovali, ale nešel nám servis a na útoku jsme byli trošičku horší. V druhém setu jsme se trochu zvedli na útoku, ale pořád nám nešel servis. U nás je to trochu o servisu. Obrana tam sice nějaká byla. Postupem času jsme odešli i na útoku. K třetímu setu, to už se nebudu vyjadřovat, to už nás Dukla převálcovala.“

Milan Fortuník (trenér Kladno volejbal cz): „Vstoupili jsme do zápasu špatně a nekoncentrovaně. Potom se to vleklo celé utkání ve všech setech. Myslím si, že jsme přispěli v koncovkách vlastními chybami k tomu, že Liberec vedl 2:0 na sety. Ve třetím setu jsme úplně odešli, ale to se stává. Nebyli jsme zkrátka dobře hlavami připraveni na to, že je to semifinále extraligy. Liberec zvítězil naprosto zaslouženě.“

Hned první rozehra nám představila, že dnešní utkání bude o velmi pěkném volejbale. Při podání Honzy Štokra se podařilo Dukle odskočit o dva bodíky hned za stavu 2:0. A když přichází čisté eso Andreje Gruta, Dukla rázem vede 4:1. Další plusový bodík přidává ze zadní zóny Jan Štokr a obecenstvo bouří (5:1). Tvrdá smeč o konečky prstů (Bartosz Pietruczuk) a vedení je již pětibodové (6:1). Nepříjemné podání Kladna (Miloš Vemič) a blok Tomáše Hýského náskok Dukly snižuje (6:4). Při tvrdém podání Sergeye Baranova a bloku Tomáše Hýského již domácí vedou o pouhý bodík ((8:7). Po velmi přísně odpískaném nečistém hraní domácímu hráči je za stavu 9:9 vyrovnáno a začínáme nanovo. Po smeči Sergeye Baranova o blok Dukly se poprvé hosté v dnešním utkání dostávají do nepatrného náskoku (12:13). Zřejmě nepřesnost rozhodčích posílá hosty do dvoubodového vedení (vytlučený blok do autu určili jako dobrý, ale zde by muselo celou situaci posoudit jedině jestřábí oko, tak těsně míč dopadl) a máme tu oddechový čas i na straně Dukly (12:14). Po esu Kladna již hosté vedou o tři body (13:16 – servis Adam Zajíček) a začínají hrát s daleko větší lehkostí než domácí Dukla. K pokusu o obrat zaúřadoval dvakrát na bloku Andrej Grut a rázem je srovnáno (18:18). To nenechává v klidu Milana Fortuníka, který rychle zastavuje hru oddechovým časem. Zkažená podání nám pomalinku posouvají set do koncovky. Další sporný míč přichází po podání Andreje Gruta. Jeho podání čároví rozhodčí ukazují jako dobrý, ale bod putuje na stranu Kladna (20:21), protože míč skončil v nepatrném autu. Hlavní rozhodčí Tomáš Fink správně čárové rozhodčí opravil. Přesto tento verdikt nažhavil Duklu, která při podání Jakuba Veselého na jednom postavení rychle vede 24:21 (útok a blok Libor Leikep a Tomáš Hýský smeč do antény) a máme tu první setbol utkání. První hosté odvrátili, ale potom Adam Zajíček posílá své podání do autu a domácí se ujímají vedení 1:0 na sety.

I do druhého setu vstupuje lépe Dukla. Nekompromisní smeče Honzy Štokra a přesná hra v poli libera Tomáš Kunce a domácí vedou o tři body (4:1), nesmíme zapomenout i na pěknou minelu na smeči Sergeye Baranova. Po dalším sporném míči se daří Kladnu snížit na jediný bod (6:5). Vzápětí jsou ale hosté v evidentní síti a náskok Dukly je opět tříbodový (9:6). Po zvýšení náskoku Dukly na 10:6 zastavuje Kladno hru oddechovým časem (hosté opět v síti). Konečně i nečisté hraní na straně Kladna a náskok Dukly narůstá (12:7). Čisté eso Honzy Štokra přidává další bodík navrch (13:7). Až dvojblok Kladna (Sergey Baranov) snižuje náskok Dukly na rozdíl čtyř bodů. Jedna z málo nevynucených chyb Dukly (smeč do autu) a rozdíl je již jen tři body (15:12). Další útok signálem středem končí v autu a trenér Michal Nekola rychle žádá oddechový čas (16:14). A za chvilku je pro domácí ještě hůř, míč tečuje nepatrně anténku a z náskoku zbývá pouhý bod (17:16). Ale to by nesměla mít ve svém družstvu Honzu Štokra. Dělové podání dopadá na stranu Kladna a domácí zvyšují na 20:17 (time hosté). Dvoják Sergeye Baranova a na ukazateli svítí čtyřbodové vedení pro Duklu 21:17. Blok Tomáše Hýského snižuje stav na rozdíl dvou bodů a vypadá to, že se nám blíží dramatická koncovka druhé sady. To ale uvidíme až po oddechovém čase Michala Nekoly. Po time Sergey Baranov ze zadní zóny přidává další bod na stranu Kladna a snižuje na rozdíl jediného bodu (22:21). Nepřesnost na straně Dukly nám v samotné koncovce vyrovnává na 23:23. První setbol druhého setu přichází po velkém autu z hlavního kůlu Kladna (Tomáš Hýský). Vzápětí hostům nevychází signál středem. Vladimír Sobotka smečuje do sítě a domácí již vedou 2:0 na sety.

I úvod třetího setu patří perfektnímu podání Honzy Štokra a bloku Jakuba Veselého (3:0). Na začátku třetího setu se nám hlediště začíná pěkně plnit. To v sousedství právě Bílí tygři porazili Brno 4:3 v prodloužení. Ale vraťme se rychle na palubovku. Domácí si stále udržují tříbodové vedení a po dvojbloku (Libor Leikep) domácí přidávají další plusový bod (7:3). Hosté zastavují oddechovým časem. Po time hosté špatně přijímají plachtivé podání Jakuba Veselého a Mateusz Biernat z první a blokem zvyšuje na 10:3. Jednoblok Adama Zajíčka náskok Dukly snižuje na rozdíl pěti bodů (11:6). Po bloku Jakuba Veselého a lišácké smeči Honzy Štokra domácí vedou o pěkných osm bodů (15:7). Hosté začínají chybovat na útoku (Miloš Vemič) a náskok se nám zaokrouhluje na pěkných deset bodů (18:8 – time hosté). I po time na podání úřaduje Jan Štokr a náskok nadále narůstá (20:8 – Andrej Grut zalívka). V závěru přichází klasické dvojstřídání na straně domácích (nahrávač a univerzál). Andrej Grut čistým esem za stavu 24:10 získává pro Duklu první mečbol semifinálové sérii. Hned první mečbol proměňuje blokem Jakub Veselý a Dukla získává první vítězství.

Šépka / Sedlák – Métral / Jordan (SUI) 2:0 (22:20, 21:15), Schalk / Bourne (USA) – Trousil / Westphal 2:0 (21:13, 21:17)