6.11.2018

Volejbalisté Jihostroje potvrdili roli favorita a z Ostravy vezou tři body

Televizní dohrávka mezi Ostravou a Jihostrojem České Budějovice uzavřela 6. kolo UNIQA volebalové extraligy mužů 2018/19. Zápas se rozhodoval v prvním a posledním setu. Ostrava v těchto setech dlouho držela krok s favorizovanými Budějovicemi, ale ani v jednom nezvládla samotnou koncovku. Prostřední dva sety měly jednoznačný průběh, druhý pro Ostravu, třetí pro Budějovice.

č.: 33       dne: 6. 11. 2018      v hod.:18:10

VK Ostrava – VK Jihostroj České Budějovice 1:3 (22:25, 25:17, 12:25, 20:25)

Rozhodčí: Gall Jakub, Grabovský Zdeněk

Počet diváků: 350

Domácí: Kotas, Dvořák, Menner, Sedláček, Štefko, Janků, libero Sobczak. Střídali: David, Beal, Podlesny, Vancl, Bauman

Hosté: Kraffer, Ondrovič, De Amo, Michálek, Todua, Křesťan, libero Kryštof. Střídali: Šotola, Kupilík, Staples, Fila

Jan David (kapitán VK Ostrava): „Obrovská škoda. Myslím si, že v dnešním zápase jsme mohli bodovat, bohužel v některých setech nám nevydržela koncentrace. Soupeř se po druhém setu rozehrál na příjmu. Také nás trochu potopily zbytečné chyby na servisu a měli jsme mnoho nevynucených chyb v útoku.“

Jan Václavík (trenér VK Ostrava): „Dnešní zápas ukázal, co nás v poslední době trápí. Zahrajeme velmi slušně a v následujícím setu přijde hned na začátku velká bodová ztráta. Navíc nám tentokrát nešel příjem plachtícího podání, což nebývá náš problém. Je to škoda, dnes jsme měli na to poslat soupeře do tiebreaku.“

Filip Kupilík (kapitán VK Jihostroj České Budějovice): „Bylo to těžké utkání. Příliš se nám nedařil servis. Domácí podání riskovali, a když ho trefili, bylo to pro nás obtížné. Jsme rádi, že jsme to ustáli, jsou to tři důležité body z Ostravy.“

René Dvořák (trenér VK Jihostroj České Budějovice): „Jsme rádi, že jsme to zvládli ve zdejší specifické hale, odkud i jiní odjížděli s porážkami. Ostrava velmi riskovala servis, a když jim vyšel, tak se jim dařilo. Kromě druhé sady jsme zápas zvládli dobře, pomohly zkušenosti a také hráči z lavičky. Máme velkou radost z vítězství.“

Hosté jdou sice jako první do dvoubodového náskoku, ale Ostrava ihned odpovídá (3:3). Přímé bod z podání Štefka je již druhým úspěchem domácích z této pozice (7:6). Když podobně kvalitní servis předvede i Janků, vede Ostrava 9:7. Technická chyba Jihočechů posílá domácí do vedení 11:8. Hostující favorit výbornou obranou v poli srovnává po esu Michálka na 13:13. Důrazný útok Janků dává Ostravě zpět vedení (15:13). Jenže ani svěřenci Jana Václavíka se nevyhnou technických a nevynuceným chybám (15:17). Před koncovkou při podání Křesťana si hosté bodovým blokem a technickou chybou Mennera vybojují náskok čtyř bodů (16:20). Domácí neskládají zbraně a po dalším z kvalitních podání Janků snižují na 18:20. Přímý bod z podání univerzála Dvořáka znamená snížení na rozdíl jednoho bodu (21:22) a nevynucená chyba Křesťana dokonce srovnání na 22:22. Jenže poslední tři míče prvního setu uhrají hosté a vyhrávají první set 22:25.

Druhý set začíná lépe domácí Ostrava a po nevynucené chybě Křesťana vede 5:3. Hostující univerzál ale dvakrát vymaže dvoubodové vedení domácích (8:8). Jihostroj před prostřední pasáží setu boduje pouze ze zkažených podání ostravských hráčů. Po chytrém úderu Štefka vede Ostrava 14:12. Při podání blokaře Sedláčka jdou domácí do náskoku pěti bodů (17:12). Ostrava je v „laufu“ a při další bodové sérii Štefka za koncovou čarou jde do koncovky s vedením 20:13. Domácí pohodlně dokráčejí velmi dobrým výkonem ke srovnání zápasu, když ve druhé sadě vyhrávají hladce 25:17.

Do třetího setu vstupují daleko lépe hosté, když po přímém bodu z podání nahrávače De Ama jdou do vedení 2:5. Hostům hraje výborně smečař Michálek a Ostrava kupí nevynucené chyby (3:8). Domácím se nedaří zhola nic (4:10). Naopak Jihostroj šlape jako hodinky a Ostrava střídá nahrávače. Do zápasu za stavu 5:12 jde Podlesny. Domácí jsou nadále v útoku bezzubí (6:15). Nedaří se jim bodovat ani po dobrém příjmu (9:19). Českým Budějovicím stačí nedělat chyby a třetí set jasně ovládnou v poměru 12:25.

Po debaklu ve třetím setu vstupuje Ostrava do čtvrté sady daleko soustředěněji. Nevynucené chyby dělají hosté (4:1). Příchod zkušeného smečaře Fily znamená okamžité vyrovnání (4:4). Po nevynucené chybě Dvořáka jdou hosté do vedení 8:10. Chybuje také smečař Menner (10:13). Rakouský legionář v dresu Ostravy se však postará o okamžité vyrovnání. Hosté zase otáčí po útoku Ondroviče (14:16). Střídající Vancl srovnává přímým bodem z podání na 17:17. Do koncovky čtvrté sady jdou ale hosté s důležitým náskokem po přímém bodu z podání Ondroviče (18:21). Toto vedení již hosté nepustí a v posledním setu zápasu vítězí 20:25.

Autor: Martin Němec