22.2.2020

Volejbalisté Ostravy zlepšeným útokem otočili zápas s Brnem

V dohrávce 13. kola UNIQA volejbalové extraligy mužů 2019/20 se zápas v Ostravě přeléval z jedné strany na druhou. Brno odskakovalo vždy o jeden set a domácí se museli neustále dotahovat. Od čtvrtého setu, kdy ostravský tým vůbec v útoku nechyboval, definitivně došlo ke zvratu. Domácí hráči agresivní hrou už nedali Brnu prostor k nadechnutí a zaslouženě zvítězili.

č.: 73                    dne: 22. 2. 2020                  v hod.: 17:00

VK Ostrava – Volejbal Brno 3:2 (15:25, 25:19, 16:25, 25:17, 15:10)

Rozhodčí: Pecháček L., Možnár M.

Počet diváků: 300

Domácí: Marcyniak, Janků, Vancl, Sedláček, Podlesny, Ihnát, libero Sobczak. Střídali: Dvořák, Muroň, Bauman, Šoltys

Hosté: August, Truong, Hrazdira, Hukel, Římal, Licek, libero Lžičař. Střídali: Pražák, Provazník

David Janků (kapitán VK Ostrava): „Musím pochválit náš výkon, i když jsme nakupili množství chyb, vždy jsme se dokázali po prohraných setech zvednout. Snad jsme se tím dostali na vlnu sebevědomí, která by nám měla pomoct v příštích zápasech.“

Jan Václavík (trenér VK Ostrava): „Dnes jsme ve třech setech Brňáky přetlačili a za to jsem strašně rád. Sice nám ve třetím setu odešel příjem, ale ve všech vítězných setech jsme určitě více tlačili.“

Michal Hrazdira (kapitán Volejbal Brno): „Mrzí mě poslední dva sety. Šli jsme na podání hodně dolů a nedokázali jsme uhrát dva, tři rozhodující míče. Nejsme ve hře tak agresivní, jak bychom chtěli.“

Ondřej Marek (trenér Volejbal Brno): „Zápas se střídavě měnil. Ostrava nás v druhém a čtvrtém setu přehrála a my jsme se už na konci z toho nedostali. Domácí byli lepší a zaslouženě vyhráli, hlavně byli agresivnější. Nevím, co se děje, ještě to musím analyzovat, buď si ulevujeme nebo se bojíme.“

Brno poprvé odskakuje při podání Římala (5:8). Ostrava se sice mírně přiblíží, ale hosté jdou znovu do většího vedení (7:12). Opět chvilka nedůraznosti v útoku a domácí tým se opět přibližuje (10:13). Po problémech na příjmu nedokáže ostravský tým bodově zaútočit a Brno odskakuje na 11:19. Od tohoto stavu hosté pohodlně dokráčí k vítězství 15:25.

Druhý set začíná Ostrava náporem a při podání Podlesneho vede 3:0. Domácí sice udržují náskok, ale opět při podání Římala ztrácejí slibný náskok (8:7). Při podání Ihnáta opět ostravští volejbalisté odskakují na 13:10. Přestože se Brno ještě trochu přiblíží, domácí se prosazují na bloku i v útoku středem a po dvou úspěšných pipech Ihnáta už vedou 18:14 a 21:16. Stejně jako hosté v prvém setu, tentokrát dohrají set v poklidu domácí.

Ostrava začíná skvěle i ve třetím setu a vede 5:2. A opět na podání přichází Římal a otáčí až na 5:7. Po vyrovnaném úseku hry jsou to Brněnští, kteří jako první odskakují na 11:14. A stejně jako v prvním setu se domácí nedokážou prosadit v útoku. Navíc opět mají problémy s příjmem, hlavně při podání hostujícího univerzála. Od stavu 14:19 se set opět dohrává za jasné převahy Brna.

Začátek čtvrtého setu je přetahovaná o každý míč. Až do stavu 11:10 získává body vždy jen přijímající tým. Až když Janků vytluče bloky a Ostrava v následující výměně úspěšně blokuje, dostává se do vedení 13:10. Po Sedláčkově útoku středem a chybě Brna při útoku to už je 17:12. Ostravští hráči v tomto setu excelují v útoku, kde mají úspěšnost neuvěřitelných 89 procent. A takto nažhavení hráči už set nepustí a zaslouženě vítězí.

I v pátém setu jde Ostrava do vedení a podáním dělá Brnu problémy. Po Ihnátovu esu následuje Vanclovo těžké podání, kdy po zkaženém příjmu přímo boduje Ihnát a je to 6:4. Brno kazí útok a strany se mění za stavu 8:5. Domácí se opět nažhaví po dlouhé výměně, kdy bod uhraje kapitán Janků (11:8). Když Janků přidá eso, Ostrava už vede 13:9. Zápas končí úspěšným blokem domácích (15:10).

Autor: Zbyněk Matýsek, foto Jaroslav Obsadný