18.12.2020

Volejbalisté Příbrami si překvapivě odváží výhru z Brna

UNIQA volejbalová extraliga mužů 2020/21 měla v pátek na programu pět zápasů dohrávaného 9. kola. O největší překvapení se postarala Příbram, která měla na palubovce Brna ve vyrovnaných koncovkách setů větší „tah na branku“. Pražští Lvi se proti Ústí nad Labem na vítězství pořádně nadřeli. Zlínská Fatra sice dokázala zlikvidovat dvousetové manko a dovedla utkání do zkrácené hry, ale tam už byla Ostrava nad její síly. Zápas na Kladně se proměnil v jednoznačnou záležitost hostujícího Karlovarska. Po nečekaně hladké porážce v Praze si České Budějovice spravily chuť domácí výhrou nad Odolenou Vodou a udržely domácí neporazitelnost.

VOLEJBAL BRNO – VK EURO SITEX PŘÍBRAM

Letos nečekaně trápící se Příbram přijela v dohrávce devátého kola na palubovku Brna – to prochází generační obměnou, navíc začátek sezóny byl poznamenán zraněním nahrávače Truonga. Ten se ale postupně dává dohromady a dnes nastoupil v základní sestavě týmu Ondřeje Marka. Nový trenér Příbrami Petr Klár chtěl jistě na jihu Moravy uspět – Kocouři vyhráli v Brně naposledy před třemi lety, následujících pět utkání vždy vyhrálo Brno.

Volejbal Brno – VK Euro Sitex Příbram 0:3 (24:26, 23:25, 24:26)

Rozhodčí: Jan Kubinec, Vlastimil Kovář

Domácí: Pražák, Truong, Hrazdira, Klajmon, Jakubec, Licek, libero Lžičař. Střídali: Čeketa, Římal, Provazník

Hosté: Polák, Viiber, Böhm, Hladenko, Hulpach, Pavelka, libero Juračka. Střídali: Trojanowicz, Rosenbaum, Lopata, Kuchař, Ureš

Michal Hrazdira (kapitán Volejbal Brno): Příbram dnes hrála dobře na podání, i když jsme vedli, tak si dokázali pomoci. Všechny tři koncovky byly vyrovnané.“

Ondřej Marek (trenér Volejbal Brno): „My jsme dnes hráli velice špatně, nedařilo se nám prakticky nic. Všechny tři koncovky jsme měli dobře rozehrané, bohužel jsme to nedotáhli do vítězného konce. Příbram si dnes šla víc za vítězstvím, my jsme se dnes báli na podání i na útoku. Musíme s tím něco udělat, asi více trénovat.“

Martin Böhm (kapitán VK Euro Sitex Příbram): „Dnes jsme byli šťastnější v koncovkách, Brno většinou vedlo, ale nehrálo příliš svou hru na podání. Toho jsme se trochu obávali, nakonec ale jen Hrazdira zatlačil. Měli jsme i kliku. Dnes ne úplně šťastný výkon předvedli rozhodčí.“

Petr Klár (trenér VK Euro Sitex Příbram): „My jsme si řekli, že chceme před Vánoci hrát s radostí a že v Brně vyhrajeme. Dnes se nám to podařilo, jsem moc rád. Kvalita rozhodčích na dnešním utkání nebyla extraligové úrovni – byla tam špatná rozhodnutí na obě strany...“

Favorit utkání domácí Brno, které ve své legendární „Kouničce“ letos nevyhrálo jen jeden z šesti zápasů, vstoupilo do zápasu lépe. Vedení 7:2 naznačovalo pro domácí ideální průběh utkání. Následně ale přišla řada chyb na podání i na útoku a Příbram se dokázala vrátit do hry a dokonce šla do vedení. Od poloviny setu se vedení přelévalo ze strany na stranu, po esu Michala Hrazdiry domácí vedli 23:21. Eso si připsala i Příbram, která nakonec získala první sadu po bloku Pepy Poláka.

Druhé dějství začalo dobrými výkony na útoku – oba týmy se dokázaly bezchybně prosazovat. Brněnským hráčům se nedařilo tolik na servisu, jak jsou doma zvyklí, na univerzálním postu se Římal a později i Jakubec hledali. Vyrovnaný průběh setu narušila až série Brna, kdy se hráči dostali ze stavu 18:19 na 22:19. Bohužel pro domácí ani tentokrát to nestačilo na zisk sady.

Do třetího setu už na pozici univerzála nastoupil mladý reprezentant Lukáš Čeketa. Ten svým výkonem Brno trochu oživil, nicméně výrazné zlepšení nepřišlo. Naopak Příbram nekazila, prosazovala se z útoku a dařilo se jim i na podání. Hosty nerozhodila ani červená karta za stavu 15:13 – Brno vedlo dokonce 19:14. Následně ale začali domácí kazit na podání a především na útoku. Příbram srovnala a třetí set brala rovněž. Nejvíce bodujícím hráčem zápasu byl sice brněnský Martin Licek (18 bodů, 45 % na útoku a 3 bloky), na výhru to ale nestačilo. Za Příbram zapsal nejvíce bodů Ivo Hupach (13 bodů, 41 % na útoku, 1 blok a 1 eso).

Autor: Matouš Müller

VK LVI PRAHA – SK VOLEJBAL ÚSTÍ NAD LABEM

Domácí družstvo je při chuti a po přesvědčivé výhře nad Českými Budějovicemi dnes přivítají na své palubovce, letos výborně hrající, tým z Ústí nad Labem. Dirigent hostujícího celku Luboš Bartůněk určitě nedá kůži svého týmu zadarmo, takže lze očekávat nelítostnou bitvu.

VL Lvi Praha – SK Volejbal Ústí nad Labem 3:2 (25:15, 20:25, 25:21, 17:25, 15:9)

Rozhodčí: Kvarda, Rychlík, delegát Popadinec

Domácí: Janouch, Skakić, Král, Mihajlović, Paták, Nedeljkovic, libero Ježek. Střídali: Toman, Pliasetskyi, Špulák, Smith

Hosté: Beer, Bartůněk, Bornemann, Tibitanzl, Kobolka, Parraguirre, libero Kořínek. Střídali: Koloušek, Kasan, Vodvárka

Jiří Král (kapitán VK Lvi Praha): „Jsem rád za vítězství, ale myslím si, že jsme měli bodovat víc. Měli jsme vyhrát za tři body. Po prvním vyhraném setu jsme lehce polevili v agresivitě na útoku a Ústí nám to vrátilo se vší parádou. Do hry jsme je dostali jen naší nedůsledností.“

Tomáš Pomr (trenér VK Lvi Praha): „Dneska vybojované dva body. Musím říct, že dneska si Ústí odváží zaslouženě bod za odvážný a bojovný výkon, který tady u nás předvedlo. Nám trošičku zvlhnul prach, naštěstí jsme výborně odehráli pátý set. Nicméně jsme to měli v průběhu utkání velmi těžké, protože Ústí začalo dobře přihrávat náš servis a hráli tvrdě do kůlu a dobře útočili. My jsme se vůbec nedostali ke kompaktní obraně. V tom jsme to měli dnes těžší, ale jsem rád za vítězství. Každé takové vítězství je moc důležité pro tým.“

Luboš Bartůněk(kapitán SKV Ústí nad Labem): „Z obou stran moc pěkný volejbal. Jsme rádi za bod, i když jsme mohli urvat dva. Přeji domácím štěstí do dalších zápasů.“

Lubomír Vašina (trenér SKV Ústí nad Labem): „Výsledek 3:2, pro nás dobrý bod. Po prvním setu jsme vůbec nebyli schopni přihrát, ale svojí bojovností a obrovskou vůli jsme se dostali zpátky do zápasu. Jsem moc rád za takové zápasy, protože ty nám něco dají. Kluci pak hráli naplno, bojovali o každý míč, a i když odjíždíme s porážkou, tak můžeme odjíždět se vztyčenou hlavou.“

Do dnešního utkání vstoupily týmy z horní části tabulky velmi odhodlaně a od rozcvičky bylo vidět, že nás může čekat napínavý zápas od začátku až do konce. V první setu začali Lvi velmi agresivně a v podstatě kopírovali začátek minulého utkání proti Českým Budějovicím. Hosté byli velmi nejistí na přihrávce a nebyli schopni si připravit kvalitní útok. Lvi po celý set přesvědčivě vedli a výborným servisem drželi svého soupeře daleko od možnosti v tomto setu zvítězit. Zcela jednoznačně vítězí v setu 25:15.

Stejné sestavy začínají i další set. Po hladce vyhraném prvním setu domácích se hosté klepali a vyrovnávají hru. Začali lépe přihrávat a z toho plyne možnost pro nahrávače Bartůňka začít lépe kombinovat a hrát svojí oblíbenou rychlou hru. Za stavu 14:16 zvyšují tlak na servisu a nutí domácí k nepřesnostem na přihrávce. Svým tlakem drží vedení 19:21. Ke své hře přidávají i čtyři úspěšné bloky v setu a nakonec vítězí v koncovce 25:20.

Do třetího setu začínají stále stejné sestavy a trenéři svým hráčům věří. Na obou stranách se velmi dobře podává a každý hledá nejslabší přihrávačský článek svého soupeře. Na straně Ústí je pod největším tlakem Parraguirre a u domácích je nejvíce vytíženým Skakić. Oba týmy po celý set útočí velmi vyrovnaně, s úspěšností přes 52 %. Do stavu 16:14 si díky lepší obraně na síti drží mírné vedení Lvi. Oba týmy vyrovnaně ztrátují, stav 21:18, ale Lvi mají ve svých vodách bojovníka Skakiće, který svým útokem přes 70 % táhne svůj tým k vítězství v setu 25:21.

Hra v tomto utkání se vyvíjí doslova jak na houpačce a není pochyb, že družstvo Ústí není v tabulce na 3. místě náhodou. Získává velkou jistotu na servisu a tlačí Lvy od sítě. Ti i přesto velmi dobře útočí z vysokých balonů. Ústečtí hráči jsou velmi úspěšní v obraně v poli a postupně k tomu přidávají i bodové bloky na síti. Hrají s velkými emocemi a cítí, že mohou v tomto setu uspět. Postupně získávají vedení 10:16 a 13:21. Domácí set odevzdávají a prohrávají ho 17:25.

Dnešní utkání dvou odlišných herních stylů rozhoduje pátý set. Do zkrácené hry nastupují Ústečtí v původní sestavě a na straně Lvů zasahuje do hry Luke Smith. Domácí přeřazují na rychlejší rychlostní stupeň a vedou 5:4 a působí jistěji hlavně na útoku. Na útoku je v této fázi táhne hlavně Matej Mihajović a Lvi vedou 10:7. O vítězství v setu si řekl jako správný kapitán Jiří Král svými třemi bodovými bloky. Lvi jsou důraznější a tlačí přihrávače Parraguirrea k nepřesnostem a nakonec jsou v tomto setu i v celém dramatickém utkání úspěšnější, 15:9 a 3:2.

Nezbývá než postesknout si, že takovýto volejbal na našich palubovkách se hraje i nadále bez diváků.

Autor: Miloš Kočka

VSC FATRA ZLÍN - VK OSTRAVA

Tradiční moravské derby mělo v dnešním utkání jasného favorita, tým VK Ostrava. Domácí hráči, i když nastoupili opět bez nejlépe přihrávajícího hráče Motyčky, však byli odhodláni neprodat kůži lacino. Vyrovnané utkání nakonec zvládli lépe hosté, protože byli šťastnější v pátém setu.

VSC Fatra Zlín - VK Ostrava 2:3 (21:25, 26:28, 25:22, 25:20, 10:15)

Rozhodčí: Grabovský Zdeněk, Pecháček Luboš

Domácí: Šulc, Čech, Varous, Adamec, Kozák, Navláčil, libero Viceník. Střídali: Lamri, Žák

Hosté: Matula, Janků, Kotas, Dvořák, Ihnát, Sedláček, libera Sobczak, Jelen. Střídali: Kruzhkov, Vancl, Jambor, Závodský, Muroň

Vojtěch Navláčil (kapitán VSC Fatra Zlín): „V dnešním utkání jsme rozhodně nebyli horším týmem, škoda prvních dvou prohraných koncovek. Ve třetím a čtvrtém setu jsme měli utkání pod kontrolou, ale koncovku pátého setu jsme nezvládli."

Přemysl Obdržálek (trenér VSC Fatra Zlín): „Pro nás dnes smolné utkání. První set kolaps v koncovce, druhý jasně pro nás, ale zase nic. Třetí a čtvrtý set se hrál podle našich představ a pátý opět kolaps."

David Janků (kapitán VK Ostrava): „Důležité body pro nás, měli jsme vyhrát 3:0. Po zranění Adamce jsme ztratili koncentraci a našli jsme se až v koncovce pátého setu."

Jan Václavík (trenér VK Ostrava): „Hodně nervózní z naší strany, udělali jsme hodně chyb, jediné pozitivum je, že jsme obrátili vývoj pátého setu."

Ostrava vlétla do utkání odhodlaně a po školáckých chybách domácích hráčů rychle vedla 2:7 a přiměla domácího trenéra zastavit hru oddechovým časem. Po time se domácí uklidnili, postupně snižovali náskok až na 6:8 a hosté si vzali první oddech. V dalším průběhu se domácím podařilo srovnat na 17:17, pak však hosté opět odskočili na 17:20 a domácí si vzali druhý time. Do koncovky se šlo za stavu 18:21. Závěr setu si hosté pohlídali a proměnili hned první setbol blokem. 21:25.

Domácí začali druhý set o poznání lépe, byli v mírném vedení a za stavu 12:9 donutili hosty k prvnímu oddechu. V dalším průběhu dokázali domácí udržet ofenzívu hostů na bloku a vypracovali si až čtyř bodový náskok, 18:14. Do koncovky šli domácí se solidním polštářem 21:16 a hosté si vzali druhý oddechový čas. Po dvou neúspěších v útoku se hosté dostali na dostřel a Přema Obdržálek si vzal první oddech v tomto setu. Další impotence v útoku domácích (22:22) a přichází druhý domácí oddech. Po nervy drásající koncovce a po kolapsu domácího univerzála proměnili hosté třetí setbol ve vítězství 26:28.

Třetí set začali opět lépe domácí a díky dobré obraně na síti vedli 9:5. V polovině setu byl stav 14:14 a domácí si vzali první oddechový čas. I nadále se hrál vyrovnaný volejbal a do koncovky se šlo za stavu 20:20. Koncovku tentokrát zvládli lépe domácí, proměnili hned první setbol (25:22) a snížili stav utkání na 1:2 na sety.

Ve čtvrtém setu domácí přeskupili sestavu, na post univerzálního hráče se posunul Dan Čech a na post smečaře nastoupil Žák. Fatra se ujala vedení 4:1 a hostující trenér Václavík reagoval oddechovým časem. Domácí si nadále udržovali slušný náskok a za stavu 16:11 si vzali hosté druhý oddech. Do koncovky šel domácí tým ve vedení 22:18. Domácí opět zvládli koncovku a první setbol zakončili blokem (25:20) a vyrovnali stav na 2:2 na sety.

V pátém setu za stavu 3:0 si vzal Václavík první oddech. Hosté v mžiku vyrovnali 4:4 a domácí trenér si také vzal první oddechový čas. Strany se měnily za stavu 8:6 ve prospěch domácích. V koncovce se hosté ujali vedení 9:11 a Obdržálek si vzal oddechový čas. Koncovku zvládli hosté lépe a po dvou přímých bodech z podání vyhráli 10:15 a celý zápas 2:3.

Autor: Ivan Dostál

KLADNO VOLEJBAL CZ – VK ČEZ KARLOVARSKO

Zcela jednostranné utkání se odehrálo v Kladně, kam v rámci 9. kola UNIQA extraligy dorazilo Karlovarsko. Český zástupce v Lize mistrů byl ve všech ohledech lepší a za 68 minut si připsal jasnou výhru 3:0, když soupeři dovolili ve třech sadách pouhých 51 bodů.

Kladno volejbal cz – VK ČEZ Karlovarsko 0:3 (15:25, 18:25, 18:25)

Rozhodčí: Velinov E., Krtička J.

Domácí: Hýský, Kyjanica, Fortuník, Kraffer, Zajíček, Křesťan, libero Kunc. Střídali: Palgut, Mikulenka J.

Hosté: Wiese, Wilson, Keemink, Vašina, Patočka, Indra, libero Pfeffer. Střídali: Lux, Kočka, Baláž

Adam Zajíček (kapitán Kladno volejbal cz): „Věděli jsme, že Karlovarsko bude těžkým soupeřem, spíš šlo o nás. Stejně jako v posledních dvou zápasech se nám nedařilo a to extrémně. Porážku musíme hodit za hlavu, vyspat se do nového dne. Čelit nové výzvě a dalšímu týmu.“

Milan Fortuník (trenér Kladno volejbal cz): „Dostali jsme předčasnou a zaslouženou nadílku. Soupeř ukázal, že je výborným týmem, a že ho posílily zkušenosti z Ligy mistrů. V zápase jsme byli ve všem horší.“

Lukáš Vašina (kapitán VK ČEZ Karlovarsko): „Čekali jsme mnohem těžší utkání, protože jsme věděli, že Kladno doma dobře podává, jak jsme všichni viděli v televizním utkání s Odolenou Vodou. V zápase jim odešel servis, naopak jsme je podáním zatlačili a k tomu jsme dobře bránili v poli. Nepředvedli jsme optimální výkon, nicméně k vítězství stačil.“

Jiří Novák (trenér VK ČEZ Karlovarsko): „Gratuluji svěřencům. Odvedli výkon, který potřebovali k výhře. Sedáme do autobusu a jedeme dál.“

Počáteční ztrátu dokázalo Kladno smazat, nicméně za nerozhodného stavu 6:6 vládne na hřišti už pouze jedno družstvo. Hosté odskočili do výraznějšího vedení díky dvěma bodům Wieseho a jednoho od Keeminka. Domácí se dostalo ještě na kontakt zásluhou Křesťana s Krafferem. V Karlovarsku ale vzápětí rozjel excelentní představení Vašina jak na bloku, tak následně i v útoku. Svěřenci Milana Fortuníka k tomu navíc přidali chyby na servisu i u sítě a první sadu vyhráli Západočeši o deset bodů.

Na startu druhého dějství nabral domácí vzdor na největší síle. Hýského útoky a eso podpořili na servisu také přímými body Fortuník s Křesťanem. Za stavu 10:7 ale začal na opačné straně palubovky řádit Wiese, při jehož servisu uhráli hosté sedm bodů v řadě, z toho tři esa a blok Vašiny, což se nakonec ukázalo jako zlomový moment celého zápasu. Do konce sady přidali Karlovarští ještě další dva přímé zásahy při podání a druhý set brali poměrem 25:18.

Nejjednoznačnější průběh měl závěrečný set. Karlovarští měli drtivý nástup a po chvilce vedou o nedostižitelných deset bodů. Luxusní bodový polštář si přenesli až k mečbolům. Při Fortuníkově podání se domácí ještě vzchopili a čtyřmi body v řadě odvrátili blamáž a hrozící debakl, nicméně kladenský nahrávač poslal pátý servis do sítě a zápas ukončil.

Autor: Ondřej Jícha

VK JIHOSTROJ ČESKÉ BUDĚJOVICE – AERO ODOLENA VODA

Do utkání šli hráči Jihostroje s velkou motivací odčinit porážku z televizního zápasu na půdě Lvů Praha. Od počátku byli Českobudějovičtí skutečně aktivnějším týmem a dali soupeři pocítit, že hrají doma. Odolka se ani jednou nedokázala dostat přes 20 bodů a poslední třetí set už vyhrály České Budějovice drtivě 25:14. Díky tomu se Jihostroj vrátil zpět do čela tabulky UNIQA extraligy.

VK Jihostroj České Budějovice – AERO Odolena Voda 3:0 (25:19, 25:18, 25:14)

Rozhodčí: Buchar, Dušek

Domácí: de Amo, Stoilovič, Mach, Schouten, Michálek, Todua, libero Kryštof. Střídali: Rejlek, Koranda

Hosté: Horák, M. Démar, L. Demar, Holubec, Hladík, Vanags, libera Kop, Hadrava. Střídali: Taylor, Vachoušek, Holčík, Jachnicki

Radek Mach (kapitán VK Jihostroj České Budějovice): „Jsem rád, že jsme podali bojovný a soustředěný výkon. Vycházel nám hlavně servis a z toho jsme pak profitovali v obraně na síti. Bylo znát, že nás špatný zápas v Praze nakopnul. Teď už se soustředíme na to, abychom zvládli i zítřejší poslední domácí zápas v tomto roce.“

René Dvořák (trenér VK Jihostroj České Budějovice): „Kromě začátku utkání, kdy jsme nechytili pár balonů v poli, jsme hráli tak, jak jsem si představoval. Tlačili jsme dobrým servisem, slušně jsme bránili v poli i na bloku. Občas jsme udělali chybičku, ale to k tomu patří. Utkání jsme zvládli dobře.“

Martin Hladík (kapitán AERO Odolena Voda): „Rád bych pogratuloval domácím, vyhráli naprosto zaslouženě. Přehráli nás ve všech činnostech od servisu po obranu. Nám se nedařilo vůbec na útoku ani na příjmu. Domácí mají tři body zaslouženě, my jsme bohužel neměli šanci tady něco uhrát.“

Martin Kop (trenér AERO Odolena Voda): „Budějovice nás přehrály. My jsme hráli jen do stavu 10:9. Pak jsme to vyhodnotili tak, že dáme raději šanci ostatním hráčům a připravíme se na pondělní utkání. Doufám, že i Budějovice ušetřily síly a budou hrát dobře v Beskydech.“

Jihostroj vstoupil do zápasu s velkým odhodláním. Na hráčích bylo vidět, že jim porážka v Praze není lhostejná. Domácí odstartovali lépe, ale Odolka se držela na dostřel a za stavu 8:7 šla dokonce do vedení. Chvíli to vypadalo, že si hosté přenesli dobrou formu z posledních zápasů a lehce trápili Jihostroj. Na straně Jihočechů se ale projevila kvalita a postupem času soupeři začali odskakovat. Dva body Michálka zvýšily stav na 16:13 a to byl základ úspěchu. Domácí si vytvořili bezpečný náskok a první set vyhráli 25:19.

I v druhém setu bylo chvíli skóre vyrovnané, ale tentokrát se Jihostroj brzy dostal do trháku. Domácí hráli dobře a jejich výkon ještě podtrhla dvě esa Kanaďana Schoutena. Hosté se nemohli prosadit a problém jim dělal zejména kvalitní příjem domácích volejbalistů. Za stavu 20:16 navíc zkazili podání, a tím úspěch v druhém setu definitivně pohřbili. České Budějovice dobře podávaly a v koncovce setu předvedly soustředěný výkon a zvítězily 25:18.

Ve třetím setu už byl Jihostroj od samého počátku nekompromisní. Odolka nezvládla ukočírovat důrazné balony domácích. V dobrém světle se předvedl především Schouten a Todua. Domácí byli ve všech ohledech na palubovce lepší. Paradoxem bylo odpískané špatné podání Stoiloviče, který po hvizdu rozhodčího příliš otálel s uvedením balonu do hry. Jihostroj ale neztrácel koncentraci a koncovku setu už si vychutnával. Konečný výsledek setu byl drtivý 25:14.

Autor: VK Jihostroj České Budějovice