20.9.2020

Výborný servis pomohl ostravským volejbalistům k vítěznému vstupu do sezóny

Nedělní zápas mezi Ostravou a Kladnem byl pro hráče obou týmů prvním včera odstartovaného nového ročníku UNIQA volejbalové extraligy mužů 2020/2021. Výhoda domácího prostředí byla na straně Ostravy. Vyrovnaný začátek zápasu se v polovině prvního setu zlomil při podání Jakuba Ihnáta. Od té chvíle bylo na hřišti prakticky jen domácí družstvo. Jeho hráči se předváděli na podání jeden vedle druhého, i když celý zápas této činnosti vévodil Ihnát, který Kladnu nasázel osm es. Když k tomu Ostrava přidala i skvělou obranu, a hosté vyrobili přehršel chyb, o vítězi bylo jasno.

VK Ostrava – Kladno volejbal cz 3:0 (25:20, 25:13, 25:19)

Rozhodčí: Pecháček L., Kubinec J.

Počet diváků: 280

Domácí: Ihnát, Sedláček, Matula, Janků, Kotas, Dvořák, libero Sobczak. Střídal: Vancl

Hosté: Hyský, Kyjanica, Palgut, Kraffer, Zajíček, Křesťan, libero Kunc. Střídal: Vostárek

David Janků (kapitán VK Ostrava): „Chválím svůj tým, jak zvládl tento zápas. Až na pár chyb na začátku utkání nám skvěle šel servis. Tlačili jsme soupeře ve všech činnostech a byli jsme pány dnešního zápasu. Je to pro nás na začátek soutěže velmi cenná výhra.“

Jan Václavík (trenér VK Ostrava): „Musím kluky pochválit. Kladnu jsme nedovolili dostat se do zápasu. Po celé utkání jsme výborně podávali. Soupeř to dobře odpřihrával jen v prvních dvou třetinách prvního setu. Také nám vycházela obrana v poli i na síti. Dobrý výkon jsme udrželi po celé utkání a na úvod sezony to byl pro nás parádní zápas.“

Adam Zajíček (kapitán Kladno volejbal cz): „Jsem hodně zklamaný. Na zápas jsme se těšili, ale od poloviny prvního setu to s námi šlo s prominutím někam... Ostrava hrála skvěle, podala neuvěřitelný výkon. My musíme už cestou na Kladno na ten zápas zapomenout a soustředit se na další proti Brnu.“

Milan Fortuník (trenér Kladno volejbal cz): „Dostali jsme zadarmo lekci z toho, co je to účinné podání. Postupně jsme skvěle podávajícímu soupeři podlehli ve všech činnostech a pod tlakem jsme nemohli odolávat. Ostrava vyhrála naprosto zaslouženě.“

Jako první v úvodu utkání odskakuje hostující Kladno po nevynucené chybě Janků na dva body (2:4). Ostrava srovnává na 9:9 po přímém bodu z podání nahrávače Matuly. Po esu Janků jdou domácí poprvé v zápase do vedení 11:10. Po bodovém bloku Kyjanici a nevynucené chybě Dvořáka vede Kladno 13:15. Ostravský Ihnát ihned trefuje čisté eso přímo do rohu palubovky (15:15). Domácí smečař řádí na podání a Ostrava otáčí šesti body v řadě na 19:15. Kladno se nevzdává a při podání Palguta snižuje před koncovkou na 20:18. Na podání přichází střídající smečař Ostravy Vancl a přímým bodem vrací svému týmu náskok čtyř bodů (22:18). Domácí vyhrávají první set po přímém bodu z podání Kotase 25:20.

Ostrava pokračuje v dobrém výkonu i v úvodu druhého setu a po bloku Janků vede 4:2. Domácí těží z výborné obrany na síti a kvalitního plachtícího podání Kotase (8:4). Kladno si neví rady s obranou Ostravy. Další bodový blok Matuly znamená vedení 11:6. Za koncovou čarou si skvěle jako v prvním setu počíná ostravský smečař Ihnát a dvěma čistými esy zvyšuje na 13:6. Když si Sedláček počkal na útok Křesťana, zvyšovali domácí svůj náskok na osm bodů (15:7). Před koncovkou má Ostrava luxusní náskok 19:10. Po přímém bodu z podání Dvořáka vedou domácí 21:11. Závěr setu si pronajme skvělým podání opět Ihnát a druhý set končí drtivým vítězstvím Ostravy 25:13.

Slovenský smečař Ostravy Ihnát se prezentuje i na začátku třetího setu výborným podáním (2:0). Domácí blokař Sedláček střídá skákavé s plachtícím podáním a Kladno se trápí na příjmu (5:1). Kladenský blokař Kyjanica snižuje přímým bodem z podání na 7:4. Stejnou zbraní odpovídá domácí kapitán Janků (9:4). Kladno je v těžké defenzívě a Ihnát zvyšuje na 11:5. Krásným útokem z pozice pipe v podání Janků a přímým bodem z podání Dvořáka získává Ostrava náskok sedmi bodů (13:7). Domácí svého soupeře drtí a po bodových blocích Sedláčka vedou 16:7. Po úspěšné dohrávce Křesťana snižuje Kladno na 18:12. Po technické chybě Dvořáka je stav před koncovkou třetí sady 20:15. Čistým esem snižuje Hýský na 22:17. Domácí dokráčí k jasnému vítezství po zkaženém podání Palguta (25:19).

Autor: Martin Němec