16.1.2019

Výhru si Ostrava i České Budějovice musely tvrdě vybojovat

Dnešní dva zápasy uzavřely 14. kolo UNIQA volejbalové extraligy mužů 2018/19 a k vidění byl pohledný, bojovný volejbal. Ostrava se díky výhře nad Ústím nad Labem vyhoupla na průběžnou šestou příčku. Odolena Voda se favorita z Českých Budějovic nezalekla, už už sahala minimálně po bodu, ale postupem času se ukázala větší zkušenost Jihostroje, který si nakonec odvezl všechny tři body.

VK OSTRAVA – SK VOLEJBAL ÚSTÍ NAD LABEM

Ostrava po nevýrazném výkonu v minulém zápase nic nenechala náhodě a do dnešního zápasu vlétla s obrovskou agresivitou. Tvrdý servis doplnila bojovností v obraně, výsledkem byl jasný průběh prvního setu. V dalším průběhu se hra vyrovnávala, nakonec byla Ostrava šťastnější. Diváci viděli atraktivní přímý souboj o co nejlepší umístění ve střední čtveřici extraligové tabulky.

č.: 81     dne: 16. 1. 2019     v hod.:17:00

VK Ostrava – SK Volejbal Ústí nad Labem 3:1 (25:16, 25:21, 21:25, 27:25)

Rozhodčí: Vlastimil Kovář, Michal Kostka

Počet diváků: 250

Domácí: Kotas, Podlesny, Janků, Sedláček, Dvořák, Menner, libero Sobczak. Střídal: Vancl

Hosté: Da Silva, Tibitanzl, Luboš Bartůněk, Koci, Wilson, Kramár, libero Kořínek. Střídali: Průcha, Vodvárka, Vít Bartůněk

Jan David (kapitán VK Ostrava): „Od začátku jsme hodně bojovali. Plnili jsme, co jsme měli. Celý zápas jsme měli převahu a hlavně jsme zvládli vypjatou koncovku čtvrtého setu a tím dovedli zápas k výhře. Ve třetím setu nám trochu skřípala komunikace.“

Jan Václavík (trenér VK Ostrava): „Ústí jsme měli co vracet z první části extraligy. Dva sety jsme předváděli jeden z našich nejlepších výkonů. Byli jsme agresivní a výborně se koncentrovali na hru. Za čtvrtý set jsme více než rádi, trochu nám pomohl možný „ten nahoře“. Máme cenné tři body z dramatického zápasu.“

Filip Kramár (kapitán SK Volejbal Ústí nad Labem): „Gratuluji domácím k výhře.“

Jakub Salon (trenér SK Volejbal Ústí nad Labem): „Domácí v prvním setu výborně servírovali a odtlačili nás od sítě. Měli jsme to těžké. Ve třetím setu jsme se z toho dostali a byli jsme to my, kdo měl navrch. Bylo to dramatické utkání, které se muselo divákům líbit. Škoda koncovky čtvrtého setu, kde jsme měli dva setboly.“

Hned v úvodu utkání domácí Ostrava při vynikajícím podání smečaře Janků uniká do výrazného náskoku (8:2). Za stavu 10:5 pokračují domácí výborným podáním. Univerzál Dvořák upravuje dvěma přímými body z podání na 12:5. K tomu přidává Ostrava vynikající obranu na sítí a jasně ovládá průběh prvního setu (17:7). Do koncovky jdou domácí v euforii. Menner po skvělém podání Janků upravuje na 20:10. Při podání Wilsona vypadává Ostrava na chvíli z role a Ústí snižuje na rozdíl šesti bodů (21:15). Náskok domácích je dostatečný a ti po nevynucené chybě Kramára vítězí v prvním setu jasně 25:16.

V úvodu druhého setu zakončuje dlouhou výměnu Dvořák a domácí vedou 3:1. Po úspěšném útoku a bloku rakouského reprezentanta Mennera má Ostrava tříbodový náskok (5:2). Hosté nechtějí dát nic zadarmo, ale domácím se daří útok z pipe a udržují si mírné vedení. Po úspěšné obraně Tibitanzla na síti a nevynucené chybě Janků otáčí hosté skóre (9:10). Po bloku Kotase si bere Ostrava zpět dvoubodový náskok (13:11). Domácí blokař vzápětí útočí do pásky a začíná se znovu (13:13). Ostrava nechce pustit otěže druhého setu a při podání Dvořáka zase vede o dva body (16:14). Po čistém esu Podlesneho jdou domácí do koncovky druhého setu s vedením 20:17. To je pro Ostravu dostačující náskok. Posledním míčem druhého setu je přímý bod z podání Mennera na konečný stav 25:21.

V úvodu třetího setu kryjí domácí skvělou obranou na síti útoky hostujícího univerzála Kramára (4:2). Ústí ihned reaguje podobnou zbraní a přidává výborný servis Kociho (4:6). Hosté jsou bodově vepředu a pestrými útoky drží dvoubodový náskok (8:10). Ústí se překonává při obraně v poli a po nevynucené chybě Mennera odskakuje na 10:14. Ostrava má problém složit útok na druhou stranu palubovky a po chytrém útoku Kramára vede Ústí již 11:16. Ostravský univerzál Dvořák snižuje přímým bodem z podání na 15:18. Domácí nezvládnou několik nadějných dohrávek a před koncovkou prohrávají 16:20. Po nevynucené chybě Kociho je rozdíl pouze dvoubodový (18:20). Ostrava se však nevyvaruje technických chyb, a byť tlačí podáním Podlesneho, Ústí dohraje třetí set do úspěšného konce 21:25.

Ve vyrovnaném úvodu čtvrtého setu jsou to domácí, kdo dvakrát odskočí do náskoku dvou bodů za stavu 3:1 a 8:6. Po přesném útoku ostravského smečaře Janků vede Ostrava 11:8. Domácí drží tříbodový náskok až do stavu 15:12, kdy se hosté dvěma body v řadě dostanou do kontaktu. Opět o tři body odskakuje Ostrava po úspěšném útoku Mennera (17:14). Po dobrém servisu Bartůňka otáčejí hostující Kramár s Kocim na 18:19. Do koncovky se jde za vyrovnaného stavu 20:20. První setbol čtvrtého setu mají hosté po důrazném útoku Kramára. Ve vyrovnané koncovce nepromění Ústí dva setboly. První mečbol pro Ostravu zařídí výborným útokem Janků a zápas končí po nevynucené chybě Kociho za stavu 27:25.

Autor: Martin Němec

AERO ODOLENA VODA – VK JIHOSTROJ ČESKÉ BUDĚJOVICE

V dohrávce 14. kola UNIQA volejbalové extraligy mužů přivítalo domácí AERO Odolena Voda tým VK Jihostroj České Budějovice. Domácí AERO vedlo ve třetím setu v koncovce 23:19 a sahalo po bodovém zisku, bohužel pro něj se hosté dostali do hry při podání Macha a sami se ujali vedení. Prohraná koncovka poznamenala domácí hráče a poslední set už patřil hostům, kteří tak vyhráli celkově 3:1 a odvezli si všechny tři body.

č.: 84        dne: 16. 1. 2019               v hod.: 18:00

AERO Odolena Voda – VK Jihostroj České Budějovice 1:3 (25:21, 22:25, 26:28, 16:25)

Rozhodčí: Fink T., Kořenek J.

Počet diváků: 486

Domácí: Vanags, Gear, Russell, Hladík, Walsh, Viiber, libero Hadrava. Střídal: Vachoušek

Hosté: De Amo, Michálek, Mach, Křesťan, Kraffer, Todua, libero Kryštof. Střídali: Fila, Ondrovič, Staples, Kupilík

Stanislav Vachoušek (kapitán AERO Odolena Voda): „Dnes můžeme litovat třetího setu, kde jsme byli blízko k zisku, ale bohužel jsme to nedokázali dohrát. Čtvrtý set už jsme hosty nedokázali zastavit a celý zápas prohráli. Děkujeme divákům za podporu.“

Jiří Šiller (trenér AERO Odolena Voda): „Škoda, že se nám nepodařilo dotáhnout třetí set, soupeř měl trochu výhodu, že mohl prostřídat sestavu a gratulujeme mu k vítězství. Chtěl bych poděkovat divákům za podporu.“

Radek Mach (kapitán VK Jihostroj České Budějovice): „Pro nás hrozně důležité vítězství, protože jsme tu nezačali vůbec dobře. Měli jsme velký problém s příjmem, protože soupeř měl kvalitní servis. Ve třetím setu už to s námi vypadalo špatně, ale za stavu 20:14 pro soupeře, jsme si řekli, že nemáme co ztratit, že musíme jenom bojovat bod po bodu, a to se nám povedlo. Ve čtvrtém setu už jsme se dostali do herní pohody a podařilo se nám vyhrát za tři body, i když se to nerodilo vůbec jednoduše.“

René Dvořák (trenér VK Jihostroj České Budějovice): „Hodně těžký zápas, protože Vodolka po vítězství nad Karlovými Vary byla v jakési euforii, dařil se jí servis. My jsme nepřihrávali dobře, z toho pramenil náš horší útok a dělali jsme hodně vlastních chyb. Myslím si, že jsme to zlomili hlavně obrovskou bojovností. Máme na střídačce dalších plnohodnotných šest lidí, kteří jsou schopní nastoupit a odehrát zápas ve stejné formě jako ti, kteří jsou na hřišti. To si myslím, že pro nás rozhodlo, ale náš výkon nebyl nic extra.“

Úvod utkání byl z obou stran vyrovnaný, hosté byli v mírném dvoubodovém vedení. AERO si vzalo vedení na svou stranu v polovině setu. Před koncovkou se domácí dostali k vedení o čtyři body a set tímto rozdílem také skončil. AERO vedlo 1:0.

I do druhého setu se vstoupilo vyrovnaně a oba týmy se střídaly ve vedení. AERO se pak dostalo do dvoubodového vedení, které drželo. Před koncovkou setu se hosté dokázali dostat nejen na dostřel, ale také sami do tříbodového vedení. Set se doztrátoval ke spokojenosti hostů, kteří tak srovnali na 1:1.

Do třetího setu domácí vlétli s velkou chutí a rychle vedli o šest bodů 8:2. Domácí tvrdě podávali a hosté museli domácí brzdit oddechovým časem. Domácí si drželi vysoký náskok a vedli ještě 21:14. Ani to bohužel pro domácí nestačilo a Budějovičtí začali stahovat bod za bodem a bylo srovnáno při stavu 23:23. Domácí měli ještě dva setbally, ale ani jeden nedokázalo proměnit. To naopak hosté druhý ano a vedli tak sami 2:1.

Čtvrtý set byl v režii hostů, kteří od začátku navázali na předešlou koncovku. Domácí bojovností v polovině setu drželi krok, ale konec zápasu byl pod taktovkou Jihostroje. Ten tak vyhrát celkově 3:1 a odvezl si všechny tři body do tabulky. Domácí byli více než vyrovnaným soupeřem, nicméně do tabulky si připsali prohru. V hale znovu, jako už tradičně, panovala skvělá atmosféra, za což divákům děkujeme.

Autor: Tomáš Havlát, foto Dominika Holčíková