25.3.2021

Z mrtvých vstání Lvů v zápase s Karlovarskem zažila pražská UNYP Aréna

UNIQA volejbalová extraliga mužů 2020/21 měla dnes na programu druhé zápasy semifinále. Českobudějovický Jihostroj odjížděl do Liberce s cennou pětisetovou výhrou z domácí palubovky. V Liberci Jihočeši nenechali nic náhodě a domácí Duklu přehráli ve třech setech a v dalším zápase si již mohou zajistit postup do finále. Volejbalisté Karlovarska byli v Praze favoritem a hlavně přijeli s vědomím, že je Lvi ještě letos neporazili. Po prvním vyhraném setu a ještě za jejich vedení 16:10 v druhém nic nenaznačovalo, že by tomu v tomto zápase mělo být jinak. Nicméně, jak řekl kapitán domácích Jakub Janouch, „odrazili jsme se od samého dna“, a Lvi v dalším průběhu Západočechy jednoznačně přehráli a do Karlových Varů se semifinálová série vrací za stavu 1:1.

VK LVI PRAHA – VK ČEZ KARLOVARSKO

Je tady další semifinálové utkání letošní extraligy. Lvi po porážce ve Varech chtějí soupeři ukázat, že cesta do finále není tak snadná. Ovšem domácí musí přidat, hlavně na přihrávce, kde v minulém zápase, nejvíce zaostali. Hraje se bohužel opět bez diváků, ale alespoň před kamerami – i-vysílání ČT a czechvolley.tv.

VK Lvi Praha - VK ČEZ Karlovarsko 3:1 (17:25, 25:23, 25:14, 25:22)

stav série 1:1

Rozhodčí: Krtička, Velinov, na čarách: Farář, Jusič, Tůmová, Hadrbolcová, delegát: Záhorcová

Hráno bez diváků

Domácí:  Nedeljković, Janouch, Smith, Špulák, Mihajlović, Paták, libera Ježek, Havlas. Střídali:  Pliasetskyi, Charvát, Skakić

Hosté: Vašina, Patočka, Indra, Wiese, Wilson, Keemink, libero Pfeffer. Střídali: Ticháček, Římal, Fišer, Baláž, Lux

Jakub Janouch (kapitán VK Lvi Praha): „Po setu a půl jsme se vyhrabali z úplného dna a obrovskou vůlí a kolektivním pojetím jsme si pomáhali. Bojovali jsme jeden za druhého a přidali jsme výborný servis k tomu. Utkání jsme přetáhli na naši stranu. V neděli jedeme do Varů a budeme bojovat o vítězství tam.“

Tomáš Pomr (trenér VK Lvi Praha): „Jednoznačně pro nás důležité vítězství. Vyrovnali jsme sérii na 1:1 a znamená to, že jedeme dál a hlavně vrátíme sérii znovu do Prahy. Dneska rozhodl hlavně náš super výkon, ale hlavně příchod Stefana Skakiće na hřiště, kdy svojí bojovností změnil atmosféru na hřišti a za to mu patří velké díky.“

Lukáš Ticháček(kapitán VK ČEZ Karlovarsko): „Gratuluji Lvům. Výborný výkon, určitě jsme věděli, že to tady nebude lehký. Nemysleli jsme si, že to semifinále bude jednoduchý, takže s tím jsme sem taky jeli, že se o to budeme muset poprat. Mysleli jsme, že si odvezeme vítězství, ale prohráli jsme 3:1 a Lvi zaslouženě vyhráli.“

Jiří Novák (trenér VK ČEZ Karlovarsko): „Gratulace domácím. Dneska si za vítězstvím šli, i když jsme zápas set a půl drželi v rukách, ale pak jsme z toho pro mě nepochopitelně vypadli. No play-off je pro válečníky a kdo není schopen akceptovat válku a jít do ní, tak prostě nevyhraje a to mi vadí na porážce z naší strany nejvíc. Ale samozřejmě musím ocenit kvalitní výkon domácích.“

Všichni účastníci druhého semifinále byli ve velkém očekávání, jaká bitva se dnes odehraje v UNYP Aréně. Zda se podaří domácím otočit nepříznivý vývoj z prvního semifinále. Od prvního okamžiku se však na palubovce odehrává stejná střelnice jako v předchozím zápase. Karlovarsko tlačí na servisu. Lvi se perou s přihrávkou, tentokrát o něco lépe než v předchozím utkání. Nedaří se jim však moc dobře připravit útok. Postupně prohrávají 4:8, 9:16. Přes veškerou snahu přichází tři chyby na útoku a čtyři bodové bloky hostů. Zvrat v tomto setu nenastává a hosté postupně vedou 12:21 a v setu vítězí 17:25.

Lavička Lvů pod vedením hlavního trenéra Pomra maximálně hecují své hráče do dalšího setu. Ani z počátku druhého setu však nepřichází kýžené vedení a začátek je opět v režii hostů, 4:8. Na servisu kraluje Patrik Indra a Lukáš Vašina. V družstvu domácích dochází ke střídání na postu smečaře, místo Mateje Patáka přichází Stefan Skakić a s ním i množství energie a velká bojovnost. Lvi však stále prohrávají 10:16. K zlepšení velí Kuba Janouch, drží družstvo na servisu a opírá se o útok Mateje Mihajloviće (útočí na 80%). Přichází výborná obrana na síti, šest bloků domácích a také důležité uhrané bodovky Lukem Smithem. Stav se daří zázračně otočit, Lvi vedou 21:18 a v koncovce jsou šťastnější a vítězí 25:23.

Vypadá to, že se začíná od začátku. Energii z druhého setu si Lvi přináší konečně i do počátku setu třetího. Výborně přihrávají a všichni krajní hráči super útočí. Výrazně se zlepšil útok po horší přihrávce a obraně v poli. Postupně svého soupeře drží pod tlakem, 8:5 a 16:9. Trenér hostů Jiří Novák točí se sestavou a z původního základu zůstává na hřišti pouze Marc Wilson. Ani to však nepomáhá, Lvi jdou za vítězstvím v setu, 21:12 a konečných 25:14.

Semifinálová utkání však jsou plná zvratů a neočekávaných situací. Začátek čtvrtého setu je opět na straně Karlovarska, vedou 8:1 a trenér Pomr je bez obou time-outů. Přes výrazné vedení Západočechů je na straně domácích vidět obrovská vůle a touha po otočení skóre. Celý tým bojuje jako jeden Lev. Množství ubráněných míčů v poli a jejich bodové zhodnocení přispívají k zázračnému otočení stavu na 16:15. Je jasné, že se rozehrává rozhodující bitva o koncovku čtvrtého setu. Lvi dostávají Karlovarsko pod tlak servisem a drtí je tak jejich hlavní zbraní (6 es). Mihajlović je k nezastavení, stav 21:20 neodpovídá převaze na hřišti. Koncovka čtvrtého setu se daří uhrát Lvům Praha, 25:22, v utkání vyhrávají 3:1 a srovnávají semifinálovou sérii na 1:1.

Autor: Miloš Kočka

VK DUKLA LIBEREC – VK JIHOSTROJ ČESKÉ BUDĚJOVICE

První semifinále v Českých Budějovicích bylo velice vyrovnané a rozhodovalo se až ve zkrácené hře. Zde byli úspěšnější domácí hráči a k odvetě pod Ještěd odjížděli s prvním bodem za vítězství 3:2 (-24,19,30,-22,12). VK Dukla dokázala Jihostroj na domácí palubovce v 6. kole základní části 3:1 (-21,18,22,21) přehrát a určitě i dnes chtěla využít domácího prostředí ke srovnání semifinálové série. Jenom škoda, že se stále hraje bez diváků. V prvním setu měli malinko více ze hry hosté a zaslouženě se ujímají vedení. Druhý set měla velice dobře rozehraný Dukla, ale po příchodu Filipa Rejlka na hřiště, hosté otočili vedení na svou stranu a získali i druhý set. Ve třetím setu se nadále hosté spoléhali na svého diagonálního hráče a Filip je dovedl k druhému semifinálovému vítězství.

VK Dukla Liberec – VK Jihostroj České Budějovice 0:3 (21:25, 22:25, 22:25)

stav série 0:2

Rozhodčí: Dušan Rychlík, René Činátl, delegát utkání Zdeněk Bydžovský

Domácí: Leikep Libor, Kovalchuk Volodymyr, Šulista Petr, Krajčovič Šimon, Kriško Michal, Kriško Tomáš, libera Kopáček Václav, Pavlíček Jan. Střídal: Suda Radek

Hosté: Schouten Casey Adam, Stoilovič Filip, Todua Valerii, De Amo Miguel Angel, Michálek Petr, Ondrovič Peter, libero Kryštof Martin. Střídali: Polák Josef, Rejlek Filip, Mach Radek

Jan Štokr (kapitán VK Dukla Liberec): Dnes mě přišlo, že jsme do koncovky byli rovnocenným soupeřem, ale potom přišly naše nepřesnosti, chyby. Hosté si to pohlídali. Dnes jsme určitě neubránili Fílu Rejlka. Hostům vyšlo toto střídání. Filip si útočil, kam chtěl a nesáhli jsme si prakticky na jeho míče. Musíme se z toho rychle oklepat. Může to být ještě dlouhé, je to play off a musíme tomu hlavně věřit, že to ještě zlomíme.“

Michal Nekola (trenér VK Dukla Liberec): „No dnes jsme samozřejmě zklamáni, protože jsme doma prohráli 0:3. V play off se velmi těžko nahrazují tyto prohrané domácí zápasy. Gratuluji soupeři, protože si hráči poradili s těžkými situacemi. Když jsme soupeře dostali pod tlak, tak právě zde byli lepší na těchto balónech. Myslím si, že v tom druhém setu, když jsme vedli, tak jsme se zbytečně nechali dvakrát rozhodit rozhodnutími rozhodčích.“

Radek Mach (kapitán VK Jihostroj České Budějovice): „Dnes od nás perfektní výkon. Hlavně jsme se poučili z toho posledního zápasu doma a povedli se nám vstupy do jednotlivých setů, což nám hrozně pomohlo. Hlavně psychicky jsme na tom potom byli dobře. Tím, že jsme na tom byli bodově lépe než soupeř, tak se nám s klidem vstupovalo do koncovek, které jsme potom všechny zvládli.“

René Dvořák (trenér VK Jihostroj České Budějovice): „Je to strašně cenné vítězství. Do utkání jsme šli s tím, že dnes je velká šance. Doma jsme poslední zápas nehráli vůbec dobře. Šli jsme do toho s tím, že tu nemáme co ztratit. Nicméně se potvrdilo, že máme výbornou lavičku. Strašně nám pomohl Filip Rejlek, který v momentě, když se tolik nedařilo Adamovi Schoutenovi, tak ho výborně zastoupil. Potom zase Adam Schouten dal na závěr eso, tak pomohl obráceně zase on. Jozef Polák pomohl na bloku. Radek Mach už se také zapojil a pomohl nám. Prostě toto je vítězství celého mančaftu a jsem rád, že se nám podařilo zaskočit Duklu. Samozřejmě zde není ještě nic ukončeno, vše je ještě otevřeno. Dukla je výborný mančaft, která se z toho dokáže oklepat, což již ukázala ve čtvrtfinále s Ostravou. My nesmíme podcenit žádný balón a jít si tvrdě za vítězstvím.“

Hosté v úvodu po velmi krásné a dlouhé rozehře se ujímají vedení 1:3 z pohledu domácích (útok Petr Michálek). V další mezihře se na bloku vyznamenává Valerii Todua a hosté rychle odskakují o tři body (1:4). Po čistém esu (prasátko) nahrávače Jihostroje si domácí trenér Michal Nekola žádá oddechový čas (3:7 – eso Miguel De Amo). Až eso domácího diagonálního hráče Michala Kriška snižuje nepříznivé vedení Jihostroje (5:7). A další paráda na podání, nyní jmenovce Michala – Tomáše Kriška a domácí jsou již jediný bod za svým soupeřem (eso - 7:8). Při tvrdém podání Adama Schoutena začínají hosté opět domácím bodově odskakovat (8:12). Ale potom Adam Schouten smečuje do velkého autu, napodobuje ho Filip Stoilovič a je vyrovnáno (12:12 – time hosté). Po tvrdé smeči Tomáše Kriška o blok Jihostroje se domácí volejbalisté dostávají do nepatrného vedení (14:13). Vedení Dukly ale nemá dlouhé trvaní. Smeč do autu domácího hráče a přesný útok Adama Schoutena posílá zpět hosty do vedení (14:16). Po úspěšném bloku Adama Schoutena hosté přidávají další bod a již vedou 15:18. Po další nevynucené chybě, smeči do autu Adama Schoulen, je Liberec jeden bod od vyrovnání (17:18). Poprvé se nám na hrací ploše zažlutilo. Tomáš Kriško obdržel žlutou kartu, protože si zavazoval tkaničku (17:19). Po nesouhře na útoku se hosté zadarmo dostávají do útoku a ten proměňují a máme tu druhý time Dukly (20:23 – smeč Petr Michálek). První setbol utkání přichází po bloku za stavu 20:24. Zkažené podání Filipa Stoiloviče oddaluje konec setu. Po vytlučeném trojbloku Dukly (smeč Petr Michálek) hosté získávají první sadu a ujímají se vedení 0:1 na sety.

Po vyrovnaném úvodu druhé sady (5:5) se domácím podařilo blokem zastavit Adama Schoutena a odskočit o dva body (7:5 – blok Tomáš Kriško). Po přesně sehraném signálu středem domácí přidávají další bod a trenér Jihostroje René Dvořák zastavuje hru oddechovým časem a do hry posílá Filipa Rejlka (8:5 – smeč Libor Leikep). Filip Rejlek se 2x prosazuje na útoku a domácí již vedou o pouhý bod (8:7). Tříbodové vedení na stranu Liberce vrací Libor Leikep technickou smečí do zadní poloviny hřiště soupeře (10:7). Další paráda na útoku Filipa Rejlka snižuje na rozdíl jediného bodu (11:10). Dvě velmi sporná rozhodnutí hlavního rozhodčího a je vyrovnáno (2x teče bloku – 14:14). Na takto důležitá utkání by mělo být přítomno jestřábí oko, aby rozhodování bylo spravedlivé. Hosté se takto snadno dotáhli na Duklu. Po smeči Filipa Rejlka o blok Dukly a bloku Valerie Todua jsou rychle ve vedení (16:18 – time Dukla). Plachtivé podání Valerii Todua dopadá mezi dva hráče Dukly a hosté již vedou 18:21. Michal Kriško z velké nouze snižuje na rozdíl jediného bodu (20:21). Přesto první setbol získává Jihostroj po další nepříjemné smeči o blok Dukly Filipa Rejlka (22:24). Hned první setbol hosté blokem (Valerii Todua) proměňují a získávají i druhý set.

To třetího setu vstupuje lépe družstvo Michala Nekoly. Při podání Tomáše Kriška smečuje Filip Stoilovič do velkého autu a Dukla se ujímá vedení 3:1. Až dobře postaveným blokem (Peter Ondrovič) se hostů podařilo za stavu 5:5 vyrovnat a přetahovaná o každý bod nám plyne dál při krásných volejbalových výměnách s tvrdým zakončením. Po jednobloku Libora Leikepa se domácí vrací do dvoubodového vedení (9:7). Záhy je ale opět stav nerozhodný, útočící hráč Dukly se dotkl sítě, a když Filip Rejlek se opět prosazuje na útoku, hosté jsou v nepatrném vedení (9:10). Blokem se hostům daří získat další plusový bod a již vedou o dva body (11:13 – blok Peter Ondrovič). Až technický úder Tomáše Kriška srovnává stav třetího setu (15:15) a bitva o každý míč pokračuje. A další kulišárna na útoku Tomáše Kriška vrací Duklu do těsného vedení (17:16). Vedení Dukly ale brzy končí, eso Filipa Stoiloviče posílá do vedení Jihostroj (17:18). V koncovce se Dukle nedaří prosadit na útoku a po šťastné smeči Filipa Rejlka hosté odskakují o dva body (19:21 – time domácí). Po time se nepodařilo oklamat nahrávači domácích blok Jihostroje a hosté jsou velmi blízko vedení 2:0 na utkání (19:22 – time Dukla). Po odpočinku se na útoku prosazuje Michal Kriško a Dukla se přibližuje na jediný bod (21:22 – time Jihostroj). První mečbol utkání si připisuje Filip Rejlek, který vytlouká trojblok Dukly (22:24). Utkání končí čistým esem Adama Schoutena, kterého na podání z lavičky poslal trenér hostů René Dvořák. Ten se mu odměnil přesným podáním a ukončil velmi pěkné utkání.

Autor: Zdeněk ŠOLC