21.10.2017

2. kolo extraligy žen přineslo první historické vítězství Dukly Liberec

V dnešních zápasech UNIQA volejbalové extraligy žen 2018/18 se dařilo favoritům. Olymp zapomněl na nevydařený vstup do soutěže a jasně na domácí palubovce přehrál Fénix Brno. Dukla Liberec veze své první extraligové vítězství z Frýdku-Místku. Ostrava svým výkonem jednoznačně dominovala nad Šternberkem. Největší boj se očekával v repríze loňského finále. Domácí Olomouc však na Prostějov nestačila. Již ve čtvrtek zvítězilo v předehrávce 3. kola UNIQA Extraligy žen Královo Pole nad Přerovem 3:1.

PVK OLYMP PRAHA – VK FENIX BRNO

V dnešním utkání si Pražanky mohou napravit reputaci po nevydařeném prvním domácím zápasu proti Olomouci. Fenix Brno zdaleka nedosahuje kvality jako soupeř z prvního kola - jeden z kandidátů na titul mistra ČR – UP Olomouc. Olymp by si měl zlepšit sebedůvěru, kterou bude v dalších zápasech potřebovat.

č.: 10 dne: 21. 10. 2017 v hod.:17:00

Výsledek: 3:0 (9, 15, 8)

Rozhodčí: Kvarda, Kovařík

Počet diváků: 100

Domácí: Šimáňová, Kopecká, Melicharová, Bartošová, Kalhousová, Komárková, libero Pešková. Střídaly: Černá

Hosté: Neterdová, Gogová, Beránková, Pospíšilová A., Šnellyová, Pospíšilová P., libero Kuníková. Střídaly: Matoušková, Štrychová, Kulhánková

Simona Kopecká (kapitánka domácích): Cíl vyhrát za tři body byl splněn. Soupeř nekladl zvlášť velký odpor. Pochvalu mají hráčky na servisu.

Stanislav Mitáč (trenér domácích): Na poradě jsme si řekli, že povinně zvítězíme, což se stalo. Byli jsme lepší než soupeř, ale zápas nás příliš neprověřil.

Veronika Šnellyová (kapitánka hostí): „Velmi špatný zápas. Od začátku do konce utkání jsme se trápily ve všech herních činnostech. Soupeř dobře servíroval a bránil na síti. Gratuluji soupeři k vítězství.“

Zdeněk Janoušek (trenér hostí): „Soupeř byl jasně lepší ve všech ohledech.“

Olymp začal utkání v kvapíkovém tempu, rychle vedl 6:1 a o deset bodů vedl již za stavu 14:4. O jasné převaze svědčí to, že v první setu získalo Brno vlastní hrou pouze tři body, zbývajících šest bodů byly nevynucené chyby Olympu.

Ve druhém setu Brno začalo bojovat v poli, postupně se jim začalo dařit i na útoku a držely s Olympem krok do stavu 11:14. Poté ale zase přišly zbytečné chyby a Olymp set dohrál bez větších potíží s desetibodovým rozdílem.

Třetí set byl podobný jako první. Olymp rychle vedl 8:2, jedinou slabší chvilku si vybral Olymp do stavu 7:12. Poté už hrál téměř bez chyb. Zápas dokončila na servisu Pavlína Šimáňová od stavu 13:8 do konečného 25:8.

Autor: Jiří Trochta

TJ SOKOL FRÝDEK MÍSTEK – VK DUKLA LIBEREC

Ve druhém kole extraligy žen nastoupil tým TJ Sokol Frýdek Místek k prvnímu domácímu utkání s nováčkem soutěže VK Dukla Liberec, který potvrdil své vysoké ambice jednoznačným vítězstvím.

č.: 9  dne: 21.10.2017 v hod.: 17:00

TJ Sokol Frýdek Místek – VK Dukla Liberec  0:3 (15:25, 25:27,12:25)

Rozhodčí: Kubinec J., Bohačík R.

Počet diváků: 250

Domácí: Mitrega, Blasiak, Kukučová, Kvapilová, Borovcová, Pavelková, libero Radivojeviočová. Střídaly: Vašinová I., Vašinová K.

Hosté:  Mikšíková, Kohoutová, Krišková, Staňková, Holubcová, Delabarre, libero Dostálová. Střídaly: Nečasová, Gáliková

Daniela Pavelková (kapitán TJ Sokol Frýdek Místek):  Hrozný vstup do zápasu, který se s námi táhl celý první set. Ve druhém setu pomohlo nastoupení sester Vašinových. Škoda chyb v koncovce a neproměnění setballu. Ve třetím setu nás soupeř jasně přehrál.“

Leopold Tůma (trenér TJ Sokol Frýdek Místek):  „Favorit se ukázal v plné síle. Z naší strany krom druhého setu to byl špatný výkon. Hráli jsme v křeči.“

Laura Holubcová (kapitán VK Dukla Liberec):  „Zápas jsme krásně zvládly svou bojovností a týmovou prací. Věděly jsme, že nesmíme polevit, aby se domácí tým nezlepšil a to jsme splnily.“

Libor Gálík (asistent trenéra VK Dukla Liberec): „Dodržovali jsme taktiku. Šel nám dobře servis a dostali jsme Frýdek vždy pod sebe. Jen ve druhém setu jsme polevili, neuhráli několik balónů a zápas se ještě mohl zdramatizovat. Jsme rádi za utkání venku,  které nám dodá sebevědomí.“

V prvním setu se hosté díky nevynuceným chybám sokolek ujali vedení 4:0. Díky lepšímu útoku na síti a chybám soupeře náskok navyšovali. 9:3, 15:6 a set s přehledem vyhráli.

I ve druhém setu se Liberec ujal vedení 5:0, vedl 12:6, ale díky servisu Ivy Vašinové sokolky dotáhly na 13:13. Ve druhé setu se bojovalo o každý bod. Sokol se poprvé ujal vedení v setu za stavu 25:24, ale setball neproměnil a set ztratil.

V průběhu třetího setu byli hosté z Liberce lepší ve všech herních činnostech a set i celý zápas s přehledem vyhráli.

Autor: Jiří Zaoral ml.

TJ OSTRAVA - TJ SOKOL ŠTERNBERK

Domácí tým prošel po loňské sezóně velkou obměnou. Hned pět hráček změnilo dres - Petra Kojdová (Vandoeuvre Nancy - Francie), Marie Toufarová (Volley-ball Club Chamalières – Francie), Magdaléna Zedníková (VC Strassen – Lucembursko), Kateřina Kvapilová (Frýdek-Místek), Kamila Součková (Moravská Slávia Brno) a šestá Kamila Červenková má příjemnější povinnosti než „lítání“ po hřišti - mateřská dovolená. Začátek sezóny je vždy ošidný, sehrávání ve volejbale je dlouhodobější záležitost, ale Ostrava roli favorita suverénně potvrdila.

č.: 7 dne: 21.10. 2017 v hod.: 17:00

TJ Ostrava - TJ Sokol Šternberk 3:0 (25:13, 25:8, 25:17)

Rozhodčí: Peloušek J., Ištvanech M.

Domácí: Zemanová, Čuboňová, Kojdová, Nachmilnerová, Valková, Makauskaite, libera: Teperová, Chevalierová. Střídaly: Šípová, Faltínová, Sedláčková, Žolnerčíková.

Hosté: Polášková, Vrabcová, Kotlabová, Ambrožová, Hudylivová, Šenková, libera: Oborná, Kulová. Střídaly: Hanousková, Nováková.

Kateřina Valková (kapitánka TJ Ostrava): „Jsme rády, že jsme zvládly první domácí utkání s přehledem. Chvála celému týmu i našim fanouškům. Dařil se servis a mohly jsme hrát rychlou hru.“

Zdeněk Pommer (trenér TJ Ostrava): „Předešlý týden jsme tvrdě trénovali. Dnešek je odměna za takový přístup. Celý zápas jsme měli pod kontrolou a soupeře jsme mačkali ve všech činnostech.“

Eva Hudylivová (kapitánka TJ Sokol Šternberk): „Vůbec jsme nezúročily, co jsme přes týden trénovaly. Nedokázaly jsme se zvednout na žádné herní činnosti a soupeř si z nás udělal trhací kalendář.“

Martin Hroch (trenér TJ Sokol Šternberk): „Odehráli jsme nejhorší utkání za celou přípravu včetně začátku extraligy i Českého poháru. Zápas jsme absolutně nezvládli na servisu i na přihrávce. Přestože jsme nehráli doma, čekal jsem lepší úspěšnost. Po špatném příjmu jsme útočili jen z kůlů, kde se prosazovala pouze jediná hráčka ze čtyř. Gratuluji soupeři a věřím, že v dalších utkáních podáme lepší výkon.“

Ostravanky nastoupily do svého prvního domácího utkání sezóny 2017/2018 namotivované a v plné síle. Již v prvním setu bylo poznat, že hrají s chutí a svým soupeřům nedají ani bod zadarmo (8:4, 11:5, 18:7). Tento zápas byl premiérou na jevišti ženské extraligy pro pouze šestnáctiletou hráčkou Ostravy jménem Karin Žolnerčíková, která za stavu 19:8 vystřídala Hanu Čuboňovou. Tento set patřil s přehledem domácím (21:9, 24:12).

To stejné jako přes kopírák se odehrávalo i v setu druhém. Hráčky TJ Ostrava nadále kontrolovaly vývoj zápasu (6:1, 8:2). Poté nová kapitánka Ostravy Kačka Valková předvedla úžasnou sérii podání v řadě (10:6, 22:6). Tento set patřil znovu domácím.

Ani ve třetím setu se nic podstatného ve vývoji utkání nezměnilo. Ostrava nepovolila svůj tlak na soupeře a hnala se za svým prvním domácím vítězstvím (8:5, 16:8). V průběhu zápasu dal domácí trenér Zdeněk Pommer příležitost si zahrát každé ze svých svěřenkyň. Vítězství patřilo zaslouženě a s přehledem Ostravankám (20:11, 21:12, 24:14).

Autor: Miloš Matula, foto Oldřich Holcman

VK UP OLOMOUC – VK PROSTĚJOV

Reprízu finále z uplynulé ligové sezóny přineslo již druhé kolo letošního ročníku Uniqa extraligy volejbalistek. V Olomouci se představil obhájce titulu Prostějov a nakonec si domů odvezl z palubovky vicemistra výhru 3:1.

č.:  6 dne: 21.10.2017 v hod.: 17:00

VK UP Olomouc – VK Prostějov 1:3 (21:25, 15:25, 25:22, 22:25)

Rozhodčí:  Trumpeš D., Pecháček L.

Počet diváků: 850

Domácí: Strušková, Dudová, Košická, Sajdová, Napolitano Šenková, Michalíková, libero Sain. Střídaly: Dedíková, Kubínová

Hosté:  Weiss, Emonts, Trnková, Horká, Kossányiová, Herelová, libero Kovářová. Střídala: Nová

Katarína Dudová (kapitánka VK UP Olomouc):  „Dnes to byly dva různé zápasy. Do poloviny třetího setu jsme nehrály svou hru, pak jsme se vzchopily, ubraly na chybách a přidaly na bojovnosti. Koncovka čtvrté sady už byla hlavně o tom, kdo udělá méně chyb, což byl tentokrát soupeř.“

Jiří Teplý (trenér VK UP Olomouc): „Byl to pro diváky pěkný zápas, bohužel pro nás trochu nešťastný. Prostějov má kvalitní tým a u nás to předvedl, když nás od začátku zatlačil především servisem. My jsme si nepřihráli, což se zlepšilo až v průběhu třetího setu. Třetí a čtvrtá sada byly vyrovnané a zápas klidně mohl jít i do tiebreaku. Na našem výkonu bylo vidět, že nám momentálně chybí těžší utkání.“

Kathleen Weiss (kapitánka VK Prostějov): „Začaly jsme velmi dobře a kvalitní hru jsme udržely až do poloviny třetího setu. Za stavu 9:16 jsem si myslela, že už to nemůžeme ztratit, ale Olomouc se nikdy nevzdává a má můj respekt za ten obrat. Ve čtvrtém setu jsme byly dlouho dole zase my, také jsme však zabojovaly a nakonec jsme to uhrály.“

Miroslav Čada (trenér VK Prostějov): „Obě družstva byla vyrovnaná na servisu, útoku i na příjmu. Rozdíl byl v obraně, na bloky jsme vyhráli 16:6, a to rozhodlo. Co se naší hry týká, tak bychom se měli více prosazovat útokem. Ve třetím setu si domácí výrazně pomohli kvalitním servisem.“

Začátek prvního setu souboje mezi dvěma nejlepšími celky uplynulé sezony byl vyrovnaný, když se soupeři navzájem „otestovali“ pětibodovými šňůrami (3:5, 8:5, 8:10). Rozhodující únik úvodní sady se podařil hostům, kteří při podání své kapitánky Weissové odskočili z 12:13 na 12:17. Univerzita se sice ještě několikrát dotáhla až na rozdíl dvou míčů, nakonec však prohrála 22:25.

Pro průběh a výsledek druhého dějství byly klíčové dvě šňůry servisů prostějovské Trnkové. Po té první to bylo 0:5, druhá přišla od stavu 9:11 do 9:16. Olomoučanky už na tyto dva tvrdé direkty nedokázaly zareagovat a sadu ztratily hladce rozdílem deseti bodů.

Domácí hráčky byly po ztrátách dvou setů v útlumu, v úplném úvodu toho třetího sice krátce vedly o jeden bod, pak ale postupně opět začaly ztrácet. Když úřadující mistryně znovu při podání kapitánky Weissové utekly na 9:16, vypadalo to na rychlý konec zápasu i na hrozící olomoucký kolaps. Místo něj přišel velkolepý obrat: vysokoškolačky se i díky servisům Dudové (13:16) a Košické (16:17) nejprve vrátily do hry, za stavu 20:19 měly poprvé v koncovce navrch, a když při jejich mečbolu za stavu 24:22 dostal trenér hostů Čada za opakované hlasité protesty směrem k rozhodčím červenou kartu, byl z toho výsledek 25:22 a olomoucké snížení na 1:2.

Olomoucké volejbalistky tento útěk z hrobníkovy lopaty nabudil, hned na začátku čtvrté části duelu šly do nadějného vedení (6:3, 9:6) a lehce navrch měly téměř neustále až do druhého technického timeoutu. Jenže pak se těsný náskok přelil na soupeřovu stranu a definitivní krok ke třem bodům udělaly Prostějovanky v samotné koncovce, v níž při podání Herelové prchly z 21:22 na 21:24 a vzápětí proměnily svůj druhý mečbol.

Zpracoval: Jiří Carba