7.4.2018

Bojovnost Ostravy přispěla k vyrovnání série, Prostějov bez klopýtnutí

Dnešní druhé semifinálové zápasy play-off UNIQA volejbalové extraligy žen 2017/18 přinesly potvrzení role favorita prostějovského týmu v souboji s Královým Polem a dramatický souboj Ostravy s Olomoucí. I když ostravské hráčky prohrávaly už 0:2, dokázaly se vrátit do utkání a o vítězi musel rozhodnout až tie-break.

VK KP BRNO – VK PROSTĚJOV, stav série 0:2

Z vítězství ve druhém semifinálovém souboji mezi Královým Polem a Prostějovem se opět radoval tým Miroslava Čady. Série se v sobotu přesunula do Brna, královopolským volejbalistkám se ale v domácím prostředí soupeřky překvapit nepodařilo. I druhý semifinálový bod tak míří do Prostějova.

č.: 155      dne: 7. 4. 2018     v hod.: 18:00

VK KP Brno – VK Prostějov 0:3 (14:25, 13:25, 19:25)

Rozhodčí: Gall J., Pecháček L.

Počet diváků: 550

Domácí: Zburová, Suchá, Podhrázká, Kopáčová, Pene, Vyklická, libero Chlumská. Střídaly: Pištěláková, Vaňková, Meidlová, Janečková, Šloufová

Hosté: Weiss, Emonts, Trnková, Horká, Kossányiová, Herelová, libero Kovářová.

Ivana Zburová (kapitánka VK KP Brno): „Prostějov je lepší ve všech činnostech a zaslouženě vede.

Marek Rojko (trenér VK KP Brno): „Dnes to byl z naší strany lepší výkon než v Prostějově. Prostějov je koncentrovaný a ve více činnostech o level lepší. Taková je realita. Otočili jsme hráčky na krajních pozicích, to však nestačilo ani na vyrovnaný průběh. Zlepšila se přihrávka i servis, ale to je málo. Mohl to být posun k lepšímu  výsledku, ale na síti je soupeř významně na jiné úrovni.“

Kathleen Weiss (kapitánka VK Prostějov): „První dva sety jsme odehrály úplně bez problému, v tom třetím jsme trošku polevily, ale i tak jsme utkání zvládly a těšíme se na příští.“

Miroslav Čada (trenér VK Prostějov): „V dnešním zápase domácí podávaly lépe než u nás a bylo to trochu vyrovnanější, nicméně rozhodla naše kvalita.“

Hostující celek si pohlídal začátek zápasu (3:8), brněnské hráčky na bodový rozdíl ale rychle zareagovaly a stáhly na 8:9. Prostějov však poté znovu začal udávat tempo hry a díky dobrému servisu i úspěšným blokům si vytvořil postupně náskok osmi bodů (10:18), na který už Královo Pole bylo krátké. Prostějov zvítězil v prvním setu 14:25.

I vstup do druhé sady se lépe vydařil hostujícím volejbalistkám, a tak Brňanky musely čelit rychlému vedení 0:5. Do prvního technického time-outu se sice ještě podařilo domácím stav zkorigovat na 5:8, pak ale začal na palubovce znovu úřadovat Prostějov (13:21) a ve stejném tempu jako v úvodní sadě si dokráčel pro další výhru (13:25).

Ve třetím dějství si prostějovské hráčky brzy znovu vytvořily vedení (5:9), které si pohlídaly až do konce. Královo Pole se bodové manko i díky zlepšenému servisu pokoušelo smazat, na srovnání skóre to ale s malou úspěšností v útoku nestačilo (14:18). Třetí set proto vyzněl pro hostující poměrem 19:25 a Prostějov si po konečné výhře 0:3 na sety připsal na svoje konto druhý semifinálový bod.

Autor: Barbora Mertová

TJ OSTRAVA - VK UP OLOMOUC, stav série 1:1

Ve druhém utkání semifinále měly Ostravanky hostujícím hráčkám co oplácet. V letošní sezóně uhrál domácí celek na Olomouc z pěti zápasů jen dva sety a kdy jindy zlomit tuto špatnou sérii, když ne teď! Po velmi dramatickém tie-breaku se Ostravě skutečně podařilo zvítězit!!!

č.: 156     dne: 7. 4. 2018    v hod.: 17:00

TJ Ostrava - VK UP Olomouc 3:2 (19:25, 15:25, 25:20, 25:23, 15:13)

Rozhodčí: Renčín K., Kostka M., Capáková K., Steffek V.

Počet diváků: 450

Domácí: Makauskaite, Zemanová, Diatková, Kojdová, Nachmilnerová, Valková, libero Chevalierová. Střídaly: Šípová, Čuboňová, Žolnerčíková, Sedláčková

Hosté: Kubínová, Košická, Čutuk, Napolitano Šenková, Michalíková, Strušková, libero Sain. Střídaly: Orvošová, Dudová, Sajdová, Dedíková.

Kateřina Valková (kapitánka TJ Ostrava): „Dnes to byl divácky velmi dramatický volejbal, kdy jsme dokázaly zvítězit z 0:2. Dnes jsme Olomouc přehrály bojovností a větší touhou po výhře. Obrovský dík fanouškům!!!“

Zdeněk Pommer (trenér TJ Ostrava): „My jsme začali vlažně a koukali, jak hraje Olomouc. Ve třetím setu jsme je dostali do tlaku a zápas jsme začali otáčet. Další sety jsme hráli bojovně. Série je 1:1 a je to nový začátek. Hráčky, které přišly na hřiště, pomohly. Fanoušci byli výborní, my musíme být agresivní. “

Katarína Dudová (kapitánka VK UP Olomouc): „První dva sety náš volejbal, pak jsme přestaly hrát naši hru. Gratuluji domácím k vítězství a za týden se opět v Ostravě setkáme a uvidíme, jaký bude vývoj série.“

Jiří Teplý (trenér VK UP Olomouc): „My jsme v hlavách už vyhráli, jak se Ostrava chytla, tak jsme bojovali proti Ostravě, divákům, rozhodčím a pak už to bylo těžké. Jestli budou nominovat takové rozhodčí, lajnový má praporek dole dřív než míč doletí k lajně -  to je pak špatný.  To jsou v tie-breaku písklé čtyři balony a to je hodně. V tie-breaku by se mělo pískat podle pravidel. Jestli tam nepískne tažený balon, když jede po břiše a pak nám pískne dvoják, tak to ať jde „do pr....“, to se jinak nedá říct, to tam klidně napište!“

Od počátku prvního setu bylo ve vedení družstvo hostů (2:5, 3:8). Za stavu 5:10 si vzal trenér domácích oddechový čas, aby podpořil své svěřenkyně. Toto však nepřineslo úspěch a Olomouc byla stále ve vedení (7:14, 11:16). No konci setu se ještě Ostravě podařilo získat pár bodů, ale to byla už jen kosmetická úprava skóre (12:19, 15:23, 17:24).

Druhé dějství se neslo v duchu setu prvního. Od začátku si VK UP Olomouc udržoval značný náskok a to mimo jiné díky špatnému příjmu TJ Ostrava (4:8, 5:9, 9:13, 11:16). Na konci druhého setu to vypadalo ze strany Ostravaček skoro na vhození ručníku do ringu, set s přehledem vyhrály Hanačky.

Na úplném počátku třetího setu to vypadalo, že se zápas bude ubírat stejným směrem jako doposud (1:4), pak si domácí trenér Pommer vzal oddechový čas a jako by se v ostravských holkách něco zlomilo a nabraly nové síly a první technický oddechový čas hráčky zastihl za stavu 8:6. Poté už za kratší konec tahala Olomouc (10:8, 12:9, 15:10, 16:11). Hostující hráčky se sice snažily skóre dotáhnout, ale toto jim domácí nedovolili (18:13, 19:15, 21:18, 23:19).

Čtvrtý set byl boj o každý míč, dlouhou dobu to vypadalo, že Olomouc si nenechá vítězství vzít, avšak Ostrava byla stále na dohled (6:8, 8:10, 9:11, 12:16, 13:17). Za stavu 16:19 opět domácí trenér využil „tajmu“ a TJ dotáhla na 18:19 a opět začala přetahovaná o body.  Ze stavu 20:22, díky obrovské bojovnosti a bodovým blokům, domácí celek tento set urval a zápas mířil do dramatického tie-breaku.

Pátý set byl po celou dobu velice vyrovnaný, soupeři se rvali o každý míč (3:3, 5:3, 6:6, 7:8). Ručička vah se přechylovala chvilku na stranu hostů, chvilku na stranu domácích (9:8, 9:10, 10:11, 11:13, 13:13). A byly to právě hráčky TJ Ostrava, které se díky nesmírné bojovnosti nakonec radovaly z vítězství.

Autor: Miloš Matula

FIVB Beach Pro Tour Challenge – Saquarema (BRA) - kvalifikace

Schalk / Bourne (USA) – Šépka / Sedlák 2:0 (21:19, 21:17), Šépka / Sedlák – Métral / Jordan (SUI) 2:0 (22:20, 21:15), Schalk / Bourne (USA) –...

1. liga mužů - finále

TJ Sokol Dobřichovice – TJ Slavia Hradec Králové 3:1 (20:25, 25:21, 25:23, 25:23), TJ Sokol Dobřichovice – TJ Slavia Hradec Králové 2:3 (22:25,...

FIVB Beach Pro Tour Challenge – Recife (BRA)

Hermannová / Štochlová – Klinger D. / Klinger R. (AUT) 1:2 (21:23, 23:21, 13:15)

Ahtiainen / Lahti (FIN) – Hermannová / Štochlová 2:0 (kontumačně), Hermannová / Štochlová – Elize Maia / Thamela (BRA) 2:1 (21:14, 19:21, 16:14)

FIVB Beach Pro Tour Challenge – Recife (BRA) - kvalifikace

Trousil / Westphal – Schalk / Bourne (USA) 0:2 (11:21, 16:21), Šépka / Sedlák – Ermacora / Waller (AUT) 0:2 (19:21, 19:21)

FIVB Beach Pro Tour Elite 16 – Dauhá (QAT)

čtvrtfinále: Mol / Sørum (NOR) – Perusič / Schweiner 2:1 (21:17, 23:21, 15:12)