25.11.2017

Děvčata z Liberce obrala o první bod zatím suverénní Prostějov

V 8. kole UNIQA volejbaloové extraligy žen 2017/18 se schylovalo k velkému překvapení. Nováček z Liberce již vedl nad úřadujícím mistrem z Prostějova 2:1. Pátý set sice nezvládl, nicméně bod zůstává na severu Čech. Pražský Olymp překvapivě lehce podlehl doma KP Brno. Družstva Olomouce a Ostravy celkem přesvědčivě zvítězila nad týmy ze spodní části tabulky. Přerov zachránil výhru na domácí palubovce proti Šternberku až v tie-breaku.

VK DUKLA LIBEREC – VK PROSTĚJOV

Do osmého kola základní části UNIQUA Extraligy žen proti sobě nastoupili domácí VK Dukla Liberec a hosté VK Prostějov. Favorizovaný Prostějov ukázal svou sílu, Dukla však bojovala statečně a podlehla až v pátém setu, který vyzněl lépe pro hosty.

č.: 39  dne: 25. 11. 2017  v hod.: 16:00

VK Dukla Liberec – VK Prostějov  2:3 (19:25, 25:16, 29:27, 18:25, 2:15)

Rozhodčí: Renčín K., Krtička J.

Počet diváků: 500

Domácí: Mikšíková, Kohoutová, Krišková, Veselá, Holubcová, Delabarre, libero Dostálová. Střídaly: Gálíková, Staňková, Nečasová.

Hosté: Weiss, Emonts, Trnková, Horká, Kossányiová, Herelová, libero Kovářová. Střídaly: Nová, Kozmik.

Laura Holubcová (kapitán domácích): Začátek zápasu jsme zvládly skvěle, hrály jsme agresivně, byly jsme výborně takticky připravené. Ve čtvrtém setu jsme se bohužel položily, a to pokračovalo i v pátém setu.“

Josef Smolka (trenér domácích): „Jsme spokojení za dva vítězné sety. Až na úplný závěr se nám zápas povedl. Získali jsme cenný bod s mistrem.“

Kathleen Weiss (kapitán hostů): „Začaly jsme dobře, pak jsme ale ztratily koncentraci a přestaly hrát naši hru. Ve třetím setu jsem se naštěstí dokázaly zvednout, vrátit se do zápasu a poslední dva sety jsme hrály tak, jak to umíme. Jsem moc ráda že jsme dnešní utkání zvládly.“

Miroslav Čada (trenér hostů): „Dnes jsme sehráli s Libercem nejtěžší utkání, kde nám soupeř vynikající obranou v poli dělal problémy, ale přesto se nám podařilo vyhrát a to zejména lepším  útokem.“

Vstup do utkání byl velmi vyrovnaný, těsné skóre držely oba týmy až do druhého TTO, po kterém se ujal vedení Prostějov, předvedl výbornou koncovku a první set tak získali hosté.

Do druhého setu vstoupila Dukla odvážně a hned zpočátku se ujala vedení. Při prvním technickém TO byl stav 8:2. V tomto tempu Liberec pokračoval po celý set a sadu dohrál poměrem 25:16.

I do třetího setu vstoupila lépe domácí Dukla, která byla stále ve vedení. Prostějov však dokázal zabojovat a začalo se mu více dařit v útoku. Set tak došel do vyrovnané koncovky, kterou získala domácí Dukla a ujala se vedení 2:1 na sety.

Čtvrtý set měl téměř totožný průběh jako ten první. V první polovině hrály oba týmy velmi vyrovnaně. Pak se ale domácím přestalo dařit, Prostějov se dokázal vyvarovat chybám a ovládl koncovku. Vyrovnal tak na 2:2 a vynutil si pátou zkrácenou sadu.

V pátém setu hosté navázali na předchozí koncovku a zvítězili jasně 2:15, čímž si vysloužili další dva body do celkové tabulky

Autor: PhDr. Kateřina Veselá

PVK OLYMP PRAHA – VK KRÁLOVO POLE BRNO

Při posledním domácím utkání v Praze se diváci utkání nedočkali, z důvodu hromadné nehody na dálnici D1 nedorazil k zápasu Prostějov. Dnes čeká Olymp další těžký soupeř – bronzové z loňské soutěže KP Brno.

č.: 37  dne: 25. 11. 2017, v hod.: 17:00

PVK Olymp Praha – VK KP Brno 0:3 (-20,-18,-17)

Rozhodčí: Kvarda, Muller

Počet diváků: 100

Domácí: Melicharová, Bartošová, Kalhousová, Fomenková, Šimáňová, Kopecká, libero Pešková. Střídaly: Komárková, Černá

Hosté: Zrubová, de Assis, Vyklická, Kopáčová, Meidlová, Boulová, libero Vaňková. Střídaly: Pištěláková

Simona Kopecká (kapitánka domácích):Ani v jednom setu jsme nedokázaly Brno ubránit a nebyly jsme schopny skládat. Udělaly jsme i více chyb.

Stanislav Mitáč (trenér domácích):Gratuluji Markovi a hráčkám Brna k vítězství. Dostali jsme lekci v přístupu k utkání, v nasazení a ve volejbalových věcech – ve všem jsme byli horší. Hlavní rozdíl byl v útoku my 30% - soupeř 50%. Náš výkon byl malátný a mdlý. Připraveni jsme byli dobře, ale nepodařilo se nám dostat do hry. Čeká nás ještě moc práce, musíme se hlavně dostat do psychické pohody.“

Ivana Zburová (kapitánka hostí): „Jsme rády za výhru 3:0. Zápas jsme měly pod kontrolou. V každém setu jsme si vytvořily náskok hned na začátku a tím jsme měli průběh pod kontrolou.“

Marek Rojko (trenér hostí): „Jsme rádi za tři body, po třech prohrách a těžkém zápase s Frýdkem-Místkem. Na Olymp se nejezdí vyhrávat. Naše hráčky byly ve všem lepší. Důležité bylo, že jsme byli stále soustředěné a tým měl charakter.“

Do stavu 10:10 byl začátek zápasu vyrovnaný, ale při servisu hostující Zburové Brno získalo 4 body v řadě a vytvořilo si mírný náskok, který drželo až do koncovky. Olymp bojoval, dotáhl se až k rozdílu dvou bodů. Bohužel pro domácí, ale pak vždy přišly malicherné chyby – zkažený servis nebo útok do autu.

Ve druhém setu byla převaha Brna již zřetelnější od úvodního vedení 4:0 ke stavu 15:8. Domácímu týmu chyběla bojovnost a urputnost. Brno si celý set hlídalo vedení a bez problémů jej získalo.

V týmu Olympu se nikdo nenašel, kdo by zvedl herní projev a utkání se pouze dohrávalo. Body na straně Olympu se připisovaly hlavně po chybách Brna – ale přesto se Olympu podařilo stáhnout ze stavu 2:8 na 13:13 a najednou se zase hrál volejbal. Ovšem Brno zabralo na plný plyn a poslední set si nenechalo zkomplikovat.

Autor: Jiří Trochta

VK FÉNIX BRNO – TJ OSTRAVA

V dnešním utkání Uniqa extraligy žen mezi domácím Fénixem Brno a hostující TJ Ostrava se odehrálo v hale Sokol Brno I.  Byl to souboj družstev, z opačných pólů tabulky a Ostrava potvrdila roli favorita a zaslouženě zvítězila 3:0.

č.: 38   dne: 25. 11. 2017  v hod.:18:00

VK Fénix Brno – TJ Ostrava 0:3 (12:25, 17:25, 19:25)

Rozhodčí: Hladišová, Lenert

Domácí: Krejčířová, Beránková, Trávníčková, Šnellyová, Matoušková, Neterdová, liber Kuníková, Kulhánková. Střídaly: Štrychová., Kočvarová, Pospíšilová A.

Hosté:  Nachmilnerová, Valková, Makauskaite, Zemanová, Čuboňová, Faltínová libera Chevalierová, Teperová. Střídaly: Žolnerčíková, Šípová, Diatková, Sedláčková

Veronika Šnellyová(kapitán domácí): „Dnešní výkon byl jak na houpačce. Převážně začátky setu se nám nedařily a postupně jsme se snažili náskok soupeře snížit.“

Zdeněk Janoušek (trenér domácích): „V dnešním zápase jsme se postupně zlepšovali a výkon šel nahoru. Nedařilo se nám zachytit úvod setů a tím jsme nechali soupeři dostatečný náskok, aby dohrál každý set do vítězného konce.“

Kateřina Valková (kapitán hostů): „Splnily jsme si výhru za 3 body. Díky výkonu se mohly prostřídat všechny hráčky na hřišti. Nyní se již soustředíme na nabitý prosinec.“

Zdeněk Pommer (trenér hostů): „Dnes jsme byli ve všech činnostech lepší a zaslouženě vyhráli. V těchto zápase dostávají prostor mladé hráčky, které hrály dnes dobře.“

Začátek zápasu se nesl v duchu přesné a razantní hry Ostravy na útoku. Fénix chyboval na útoku a hosté si vybojovali výrazný náskok a do druhého oddechového času se šlo za stavu 7:16. Hosté si udržovali precizní hrou a přesnými útoky vedení až do konce setu. 12:25

2. set se družstva střídala ve vedení. Do prvního technického oddechu se šlo za mírného vedení Ostravy 7:8. Skvělou obranou na síti si hosté vybojovali vedení až o pět bodů. Fénix nemohl najít recept na dobré bloky hostů a do druhého technického oddechu se šlo za stavu 8:16. Fénix i přes zlepšený projev neustále narážel na Ostravskou zeď na síti. Hosté si drželi vedení o 8 bodů. Zlepšenou hrou v poli se domácí aspoň lehce vrátili do zápasu na rozdíl 5 bodů. I přesto si hosté udrželi vybojovaný náskok a dotáhli set k vítězství. 17:25

Do 3. setu vstoupili lépe hosté a vytvořili si mírné vedení 1:4. Vedení si udrželi až do prvního technického oddechu, kam vstupovali za vedení 4:8. Ostravské vedení bylo až o 7 bodů. Zlepšená obrana na síti a v poli vedli ke snížení rozdílu na stav 10:13. Horší útok a přihrávka vedla k opětovnému navýšení vedení hostů na stav 15:22. I přes zhoršení na útoku toto vedení Ostrava již udržela a zvítězila i ve třetím setu. 19:25

Autor: Karel Tichý

VOLEJBAL PŘEROV – TJ SOKOL ŠTERNBERK

Souboj  dvou celků z konce extraligové tabulky přinesl vyrovnaný boj. Oba týmy se pravidelně střídaly v zisku setů a nezměnilo se to ani v závěrečném dějství. V něm Přerovanky jasně soupeřky přehrály  zejména v útočné činnosti. Šternberk prakticky nezískal žádný bod svou zásluhou, jen chybami domácích, a to na výhru nemohlo stačit. V úvodu čtvrtého setu obdržel trenér Přerova Radim Vlček žlutou kartu za kritiku rozhodčího Kavaly.

č.: 40   dne: 25. 11. 2017   v hod.:18:00

Volejbal Přerov – TJ Sokol Šternberk  3:2 (25:19, 21:25, 31:29, 19:25, 15:5)

Rozhodčí: Kavala T., Horký P.

Počet diváků: 129

Domácí: Zatloukalová, Schoene, Jehlářová, Svobodová, Van der Meer, Gauthier, libero Kohoutová, Šádková. Střídaly: Šálková, Veselá, Dostalíková, Skálová

Hosté:  Karpushyna, Hudylivová, Nováková, Polášková, Dudová, Kotlabová, libero Vrabcová, Janečková. Střídala: Hanousková

Eva Svobodová (kapitánka domácích): Rozhodovaly koncovky setů. V tie-breaku jsme už dominovaly. Bylo to pro nás důležité vítězství. Pochvalu zaslouží celý tým za velkou bojovnost.“

Radim Vlček (trenér domácích): „Jsem moc rád za vítězství a je jedno, že bylo za dva a ne tři body. Pro nás bylo důležité, abychom se naučili zvládat rozhodující okamžiky. Stěžejní byla koncovka třetího setu, byť jsme ho v podstatě »vyhráli« dvakrát. Jediné, co mě mrzí, je vstup do čtvrtého setu, kdy jsme našimi chybami vrátili Šternberk znovu do hry. Pochvalu si zaslouží tým za kolektivní výkon, když v každé fázi nás podržela některá hráčka. Jsem šťastný, že hrajeme v Přerově před tak skvělým publikem, kterému jsme nabídli dramatické utkání. Budeme na sobě dál tvrdě pracovat, abychom je odměnili dalšími podobnými výkony.“

Eva Hudylivová (kapitánka hostů): „Hrálo se velmi vyrovnané utkání. My jsme soupeře neubránily na síti a v tie-breaku byl prostě lepší.“

Martin Hroch (trenér hostů): „Průběh zápasu odpovídal tomu, co jsme očekávali – souboj vyrovnaných soupeřů. V rozhodující páté sadě měli domácí větší vůli po vítězství. My jsme v ní nepředvedli ani jeden kladný útok.“

Začátek utkání připomínal houpačku, když do prvního technického time outu šly s náskokem tří bodů volejbalistky Šternberka (5:8), do druhého byly vepředu domácí hráčky (16:14). Od té doby už soupeřkám nepovolily srovnat krok. V závěru se na servisu vystřídaly nahrávačky a byl to dobrý trenérův tah, když Šálková nejprve dobře zasáhla v poli a pak na setbol přidala eso.

Jakoby levá strana hrací plochy byla výhodnější, neboť Šternberk rychle vedl 6:0 a s tímto náskokem hrál prakticky po celý set. Ovšem v závěru Přerovanky snížily ze 12:21 až na 18:21 a nebýt sporného výroku rozhočího, mohlo to být jen o dva body. V útočné fázi se hodně rozehrála hostující Polášková, která bodovala jak v útoku ze všech pozic, tak na podání. Šternberk proměnil hned první setbol.

Nejvyrovnanější a nejdramatičtější byla koncovka třetího dějství. Domácí celek měl díky dobrému zakončení kapitánky Evy Svobodové dva setboly v řadě, ale nedokázal je zužitkovat v zisk sady. A nevyšlo to ani do třetice, když rozhodčí nechal opakovat výměnu. Po dvou setbolech hostů se nakonec díky zakončení Makeny Schoene z handy a následnému jejímu esu podařilo proměnit pátý setbol.

Výborný start domácích do čtvrtého setu (3:1) zastavil rozhodčí Kavala, který pískl přesah nahrávačky Zatloukalové. To rozčílilo trenéra Vlčka natolik, že dostal žlutou kartu. Bohužel to rozhodilo i jeho svěřenkyně. Sice dokázaly otočit skóre z 11:13 na 14:13, ale v této části utkání to bylo naposledy, kdy vedly.   Vlastní chyby v zakončení a nakonec i bodový blok hostů rozhodly, že se bude hrát tie-break.

V něm po vyrovnaném úvodu (3:3)  byla tím klíčovým momentem šestibodová šňůra přerovských žen. Vedení 9:3 zlomilo odpor soupeřek, a ty už dokázaly samy uhrát jen jediný bod. Další si připsaly po chybě Přerovanek na servisu, ovšem samy vzápětí udělaly totéž. První z řady devíti mečbolů využila Jehlářová po útoku středem sítě.

Autor: Stanislav Šmidák, foto Jan Pořízek

VK UP OLOMOUC – TJ SOKOL FRÝDEK-MÍSTEK

Po výhře v Přerově a domácím turnaji Středoevropské ligy MEVZA čekal volejbalistky Univerzity Palackého Olomouc v 8. kole extraligy další duel, z nějž jejich fanoušci byli připraveni na přísun tří bodů. A také se dočkali, když vysokoškolačky bez potíží zvítězily nad Frýdkem-Místkem 3:0.

č.:  36 dne: 25. 11. 2017 v hod.: 17:00

VK UP Olomouc – TJ Sokol Frýdek-Místek 3:0 (25:17, 25:8, 25:12)

Rozhodčí: Velinov E., Dušek P.

Počet diváků: 300

Domácí: Strušková, Kubínová, Košická, Sajdová, Napolitano Šenková, Dedíková, libero Sain.

Hosté: Pavelková, Kvapilová, Borovcová, Kukučová, Mitrega, Blasiak, libero Radivojevičová. Střídaly: Kavková, K. Vašinová, I. Vašinová, Štundová

Katarína Dudová (kapitánka VK UP Olomouc): Zápas jsme měly pod kontrolou, výborně jsme podávaly a po náročném týdnu s řadou zápasů jsme byly rády, že jsme si to pohlídaly.“

Jiří Teplý (trenér VK UP Olomouc): „Z naší strany to byl dobře odehraný zápas se všemi činnostmi. Pouze ve třetí sadě jsme vzhledem k výši skóre povolili, což se nám stalo už v předchozím utkání ve Středoevropské ligy s týmem Vasase. Určitě by se nám to ale nemělo stávat.“

Daniela Pavelková (kapitánka TJ Sokol Frýdek-Místek): „Už čtvrtý zápas po sobě hrajeme trapný volejbal. Nejsme schopné si přihrát, a pokud ano, tak jsme bezzubí v útoku. Snad teď můžeme doufat, že budeme mít přijatelnější soupeře.“

Leopold Tůma (trenér TJ Sokol Frýdek-Místek): „Z naší strany to byl katastrofální výkon ve všech činnostech. Ani jedna hráčka nesnesla extraligové měřítko. Ještě do stavu 10 v úvodní sadě to šlo, pak už to ovšem z naší strany byla bezradnost.“

V úvodním setu byl průběh alespoň částečně vyrovnaný do stavu 13:11. Pak ovšem domácí hráčky zabraly a také díky skvělému servisu postupně zvyšovaly až na 21:13. V závěru sice Olomoučanky pohrdly hned třemi setboly, tím čtvrtým však sadu bez potíží uzavřely - 25:17.

Ve druhém dějství domácí tým zabral a nedal hostům sebemenší naději. Olomoučanky vedly 5:1, 16:6 a 24:8 a nakonec povolily soupeřkám pouhých osm výměn.

Podobně vyhlížela také třetí část duelu. Univerzita rychle vyhrávala 7:1 a 11:2, ve druhé půli setu sice trochu přestala ztrácet koncentraci, ovšem závěr sady opět patřil Olomoučankám, které smetly Frýdek-Místek 25:12 a 3:0.

Autor: Adam Fritscher

Zpracoval: Jiří Carba

Perušič / Schweiner – Bryl / Łosiak (POL) 2:1 (19:21, 21:17, 15:13)

FIVB Beach Pro Tour Elite 16 – Tepic (MEX) - kvalifikace

Raupelyte / Paulikiene (LTU) – Hermannová / Štochlová 2:0

FIVB Beach Pro Tour Futures – Nuvali (PHI)

finále: Oliva / Kurka – Buytrago / Varga (PHI) 2:1 (16:21, 21:16, 15:13) semifinále: Mermer / Sacit (TUR) – Oliva / Kurka 0:2 (20:22, 17:21)

muži: SKV Ústí nad Labem – TJ Sokol Dobřichovice 1:3 (25:21, 5:25, 24:26, 21:25) stav série 0:1   ženy: TJ Sokol Šternberk – VK Madeta České...