Celostátní festival - minivolejbal - Ostrava
2. 8. 2024
15.4.2024

Do bojů o medaile extraligy žen vstoupily vítězně moravské celky

Ve volejbalové extralize žen 2023/24 se začalo bojovat o cenné kovy. V úvodu finálové série využily výhodu domácí palubovky brněnské Šelmy, které přehrály Liberec 3:1. Stejně si počínal i Prostějov v prvním utkání série o třetí místo, ten navíc nedovolil Olympu uhrát ani jeden set.

finále: VK ŠELMY BRNO – VK DUKLA LIBEREC

15. dubna 2024 se v Brně v hale na Kounicově ulici schylovalo k prvnímu zápasu letošního finále extraligy žen mezi domácími Šelmami a hostující Duklou. Brno Liberec v obou letošních domácích zápasech porazilo, v Liberci však Šelmy zaváhaly. Očekávalo se velmi vyrovnané utkání, nicméně favoritem byl domácí tým. Šelmy roli favorita zvládly, vyhrály 3:1 a ujaly se ve finálové sérii vedení 1:0 na zápasy. Chance hráčkou utkání byla zvolena domácí kapitánka Ivona Marková.

VK Šelmy Brno – VK Dukla Liberec 3:1 (25:17, 25:19, 22:25, 25:15)

stav série 1:0

Rozhodčí: Spáčil L., Rychlík D.

Počet diváků: 1000 – vyprodáno

Domácí: Janečková, Marková, Madsen, Silva, Širůčková, Šmídová, libero Chevalierová. Střídaly: Benediktová, Kelnárová

Hosté: Robins-Hardy, Šulcová, de Mello, N. Kvapilová, Herdová, Vyklická, libero Kolářová. Střídaly: Frankevych,K. Kvapilová, Pragerová, Fixová, Dvořáková

Pavla Šmídová (nahrávačka VK Šelmy Brno): „Určitě to bylo bojovné utkání z naší strany. Sice jsme polevily ve třetím setu, ale do toho čtvrtého jsme nastoupily jako by se nic nestalo. Musím pochválit všechny holky, hrály perfektně. Byl to první krok, dva zbývají. Neskutečná atmosféra, těšila jsem se na to, že to bude jak vloni a je to pro nás sedmý hráč na hřišti.“

Jaroslav Vlk (trenér VK Šelmy Brno): „Jsme rádi, že máme první krok za sebou v domácím prostředí před skvělou atmosférou, dneska to bylo úplně parádní, přeplněná hala. První dva sety jsme dominovali. Ve třetím setu jsme měli slabší chvíli a soupeře jsme pustili k vyhrání setu. Ve čtvrtém setu jsme ale zas dominovali, výborně jsme bránili, hlavně univerzálku Kvapilovou.“

Lucie Kolářová (libero VK Dukla Liberec): „Chtěly jsme samozřejmě jiný výsledek, ale Šelmy jsou velmi kvalitní, zkušené družstvo, hrály výborně. Doufám, že jim to vrátíme u nás doma. Byla tu parádní atmosféra, tak doufám, že bude taková i v Liberci.“

Libor Gálík (trenér VK Dukla Liberec): „Nehráli jsme celé utkání špatně, ale první dva sety byly Šelmy jasně lepší úplně ve všech činnostech. Pak jsme se chytli, ale dnes to nestačilo, Šelmy hrály nadstandardně výborně. Nehráli jsme špatný volejbal, ale dnes to nestačilo.“

První set začal vyrovnaně, avšak Šelmy spíše dotahovaly liberecké jedno až dvoubodové vedení. Po dvaceti rozehrách byl stav vyrovnaný 10:10. Za stavu 12:10 si liberecký trenér Gálík vzal první time-out. Po skvělých blocích domácího týmu oba celky opět odcházely na lavičku k oddechovému času, 16:11. Zbytek setu už byl v režii domácích Šelem, do koncovky vstoupily s pětibodovým náskokem a set vyhrály 25:17.

Do druhého setu vstoupily lépe svěřenkyně domácího trenéra Vlka, za stavu 7:3 si Liberec vybral první time-out sady. Rozjeté Šelmy ale nepolevily, svůj náskok navýšily na 11:4 a trenér hostů Gálík si vzal i druhý oddechový čas. Liberec začal brněnské vedení stahovat, za stavu 16:12 time-out vybral i trenér Šelem Vlk. Ten ale Šelmám nepomohl a jejich vedení už bylo jen jednobodové, 16:15.  Poté se ale náskok domácího týmu začal opět navyšovat a set nakonec skončil rozdílem šesti bodů, 25:19.

Do třetího setu vstoupil lépe hostující tým, 1:5. Liberec ale vedení udržet nedokázal a za vyrovnaného stavu 11:11 si vzal time-out. Po něm si Dukla opět náskok vytvořila, při jejím vedení 15:12 si svůj první oddechový čas vybral domácí trenér Vlk. Brněnské hráčky vedení stáhly, ale pak se zase Liberec dostal do vedení, a za stavu 20:16 si Brno vzalo i druhý time-out. Liberec si už ale náskok udržel a set vyhrál 22:25.

Čtvrtý set začal vyrovnaně. Liberec se sice dostal do tříbodového náskoku, ale Brno hned stáhlo, 6:6. Za domácího vedení 9:7 si Dukla vzala time-out. Šelmy svůj náskok ale nadále navyšovaly, a donutily Liberec k dalšímu oddechovému času. Skvělý servis blokařky Širůčkové a výborná hra na síti nahrávačky Šmídové náskok domácích navyšovaly, 16:9. Šelmy vstupovaly do koncovky s vysokým náskokem sedmi bodů, 20:13. Set Šelmy vyhrály 25:15 a tím si zajistily vedení ve finálové sérii 1:0 na zápasy.

Autor: Richard Bednář

o 3. místo: VK PROSTĚJOV – PVK OLYMP PRAHA

Úvodní zápas série o 3. místo v extralize žen ČR 2023/24 měl v Národním sportovním centru Prostějov převážně hladký průběh. Domácí volejbalistky se potýkaly s většími potížemi jen v druhé sadě, jinak pražský Olymp přesvědčivě přehrály a ukořistily tak první ze dvou dílčích triumfů potřebných k zisku cenného kovu bronzové hodnoty.

VK Prostějov – PVK Olymp Praha 3:0 (25:18, 25:22, 25:14)

Rozhodčí: Grabovský Z., Kovář V.

Počet diváků: 380

Domácí: Bajusz, J. Smolková, Trnková, Tošič, Faltínová, Löff, libero Meidlová.

Hosté: Kalhousová, Šimáňová, Šmídová, Hodanová, Gajdová, Brichtová, libero Dostálová. Střídaly: Průšová, Kindlová, Vlčková, Žáková

Simona Bajusz (kapitánka VK Prostějov): „Jsme určitě rády, že jsme to zvládly vítězně, navíc poměrem 3:0 na sety. Musím ale říct, že nám trochu pomohl soupeř, který dělal hodně chyb. My jsme naopak tlačily servisem, Olymp nebyl schopný moc přihrát, zatímco my jsme si líp připravovaly útočné akce, od toho se odvíjela celá hra.“

Miroslav Čada (trenér VK Prostějov): „Přes určité pasáže hry, kdy jsme vyrobili několik chyb, můžeme být celkově spokojeni s vítězstvím 3:0. Kromě bloků jsme byli lepší ve všech činnostech a první zápas série odehráli solidně, trošku problémy jsme měli jen ve druhém setu. Tam nás soupeř tlačil podáním, ale koncovku jsme zvládli, což bylo pro vývoj utkání nejdůležitější.“

Veronika Dostálová (kapitánka PVK Olymp Praha): „Do obou prvních setů jsme vstoupily dobře a získaly náskok, ale pak vlastními chybami i nedůrazem nechaly Prostějov vždy dotáhnout, následně otočit. Vzniklou psychickou nepohodu jsme si pak přenesly do špatného třetího setu a byla z toho naše jasná porážka. Jestli chceme bojovat o vítězství, musí to z naší strany vypadat na hřišti jinak.“

Stanislav Mitáč (trenér PVK Olymp Praha): „Musím konstatovat, že dnešní utkání se nám hrubě nepovedlo, takhle se o bronzovou medaili nehraje. Musíme si celý zápas důkladně zrekapitulovat, máme dva dny, abychom se z něj poučili. A doma ve druhém utkání série se pokusíme o nemožné.“

Hanačky nezačaly vůbec dobře. Rychle nabraly ztrátu (1:4), často chybovaly a až do stavu 6:7 prohrávaly. Postupem času sice nabíraly o něco větší jistotu, ale získat převahu se jim dost dlouho nedařilo. Teprve při účinném podání Veroniky Trnkové se do té doby vyrovnaně držící Pražanky dostaly pod větší tlak a vyrobily několik nevynucených hrubek za sebou, což vedlo k pětibodové šňůře z 11:11 na 16:11. Byla klíčová, neboť vékáčko vzápětí ještě víc uteklo (20:12), aby zbytek zahajovacího dějství přes dílčí problémy (21:17) v závěru bezpečně uhlídalo - 25:18.

Také do druhé části vstoupilo lépe hostující družstvo (1:3), jež zůstávalo mírně vepředu do skóre 5:6. Tam Čadovy svěřenkyně zabraly (8:6), leč potom na chvíli zaváhaly a soupeřky jejich náhlého propadu pohotově využily pěti získanými výměnami za sebou při servisu střídající Michaely Vlčkové (8:11). Vékáčku to úplně přestalo jít, trápilo se, pustilo PVK na koně (10:14). Po snížení na 14:15 hned přišel nový nápor výborně podávajícího Mitáčova souboru (14:18). Vzápětí VK pomohla smečovanými děly Milica Tošič (17:18), tudíž rozhodovala koncovka. V ní se od cifer 18:20 rozjel vytuněný prostějovský válec, zvládl i poslední maratónskou rozehru - 25:22.

Nicméně hotovo zdaleka nebylo. Celek z české metropole i bez úderné univerzálky Moniky Brancuské (zraněný kotník) dál bojoval, nechtěl střetnutí odevzdat. Přesto po rovnocenném úvodu třetí periody (4:4) již nedokázal čelit rostoucímu výkonu mančaftu v růžových dresech, který zvyšoval úroveň své volejbalové produkce. Díky tomu vysekl trhák na 11:5, načež skrze jeden menší pokles (12:8) suverénně kontroloval zbytek jednoznačného mače - 25:14 a 3:0.

Autor: Marek Sonnevend, foto Jan Steiner

Martina Demara vystřídá na lavičce volejbalistů liberecké Dukly Alessandro Lodi. Italský světoběžník, který střídavě vedl muže nebo ženy ve...