28.2.2019

Dramatický boj o druhé místo mezi Prostějovem a Libercem pokračuje

Dnešní zápasy 22. kola UNIQA volejbalové extraligy žen 2018/19 vyzněly lépe pro hostující celky. Zápas „jak na houpačce" - to byl přímý souboj o průběžnou druhou příčku extraligy mezi Prostějovem a Libercem. Z výhry v tie-breaku se radovala hostující Dukla, která tím smazala ztrátu na svého dnešního soupeře a patří jí po dnešku druhé místo v průběžné tabulce. Pohledný volejbal byl k vidění i na Olympu, kde domácí hráčky, i přes porážku 0:3, trápily suveréna letošního ročníku extraligy z Olomouce. Ostravské volejbalistky na výhru z minulého kola nenavázaly, dnešní body z jejich palubovky si odvážejí brněnské Šelmy.

I. SKUPINA

PVK OLYMP PRAHA – VK UP OLOMOUC

PVK Olymp Praha se jako jediný tým extraligy může pyšnit výhrou proti suverénní Olomouci. V následujících zápasech Olymp Praha, ale nepotvrdil své ambice a tabulka skupiny EX-I je již před play-off jasná. Olomouc půjde do bojů o konečné umístění z prvního místa a pražský Olymp z místa čtvrtého. Pro oba týmy bude tedy dnešní zápas důležitou přípravou na play-off, které vypukne 16. 3. 2019.

č.: 97        dne: 28. 2. 2019           v hod.: 17:00

PVK Olymp Praha – VK UP Olomouc 0:3 (19:25, 27:29, 24:26)

Rozhodčí: Činátl, Marschner

Počet diváků: 250

Domácí: Šimáňová, Šmídová, Staňková, Purchartová, Kalhousová, Komárková, libera Stavinohová, Pešková. Střídaly: Fomenková, Černá, Vojíková, Valková

Hosté: Kubínová, Košická, Trnková, Napolitano-Šenková, Kossanyiová, Sokolová, libero Kovářová. Střídala: Michalíková

Pavlína Šimáňová (kapitánka Olymp Praha): Dneska oba dva týmy předvedly dobrou hru. Škoda, že jsme nezvládly koncovky druhého a třetího setu, kdy jsme měly setboly. Dneska to byl z naší strany dobrý výkon, ale je škoda, že jsme neurvaly alespoň jeden set.

Stanislav Mitáč (trenér Olymp Praha): Souhlasím s Jurou, že to byl atraktivní zápas. Po dvou porážkách jsme šli do zápasu s tím, že soupeři nedáme nic zadarmo a že se budeme rvát, což se částečně podařilo. Po prohrané koncovce druhého setu, jsme i třetí prohráli nejtěsnějším rozdílem. V důležitých okamžicích koncovek obou setů jsme byli méně důrazní na útoku nebo jsme vytvořili chybu dříve než soupeř.

Šárka Kubínová (kapitánka VK UP Olomouc): Byl to pohledný zápas s dlouhými výměnami, hodně se čapalo v poli. Olymp hrál výrobně na útoku, nekazil a nám zápas neulehčoval. S koncovkami jsme se popraly, bylo vidět více našich zkušeností.“

Jiří Teplý (kapitán VK UP Olomouc): „Byl to pěkný zápas, který se pro nás ze začátku vyvíjel dobře. Mrzí nás zranění Dariny Košické, potřebujeme se dát dohromady po těžkých zápasech. Nechali jsme některé hráčky odpočívat a léčit zranění. Jeli jsme sem, že to nebude jednoduchý zápas, a to se ukázalo jako pravda. První set byl z naší strany jednoduchý, druhý a třetí byl vždy do poloviny podobný, ale pak jsme zvolnili, Olymp se dostal nad nás, ale koncovku jsme uhráli.“

První set byl vyrovnaný do stavu 10:11, potom bezchybně hrající Olomouc donutila domácí tým k několika chybám a získala mírný náskok. Ten postupnými krůčky neustále narůstal a dovedl Olomouc do bezproblémovému zisku setu. Nutno poznamenat, že se hrál rychlý volejbal, bez dlouhých výměn.

Ve druhém setu Olymp vedl 5:2, ale záhy o svůj náskok přišel a Olomouc, stejně jako v prvním setu, se prosazovala svou kvalitou. Domácí tým se ale nechtěl smířit s dosavadním průběhem a smazal čtyřbodové manko a dokonce se dostal do vedení 22:20. Koncovka setu byla velice dramatická, střídaly se skvělé momenty se zbytečnými chybami (tři zkažené servisy). Olymp dva setboly nevyužil, kdežto Olomouc třetí setbol proměnila v zisk druhého setu.

Pohledný a vyrovnaný sport pokračoval i v úvodu třetím setu. Olymp se chvílemi excelentně dařilo na bloku a mimo jiné i tím držel krok s Olomoucí až do koncovky. Koncovka byla opět velice dramatická a opět s vítězným koncem pro Olomouc.

Zápas byl velice pohledný a měl i svou sportovní úroveň.

Autor: Jiří Trochta

VK PROSTĚJOV – VK DUKLA LIBEREC

Pošesté v tomto ročníku (včetně přípravy) se střetly volejbalistky Prostějova a Liberce, popáté se vzájemný duel protáhl až do tiebreaku úspěšného pro Duklu. Náhoda? Určitě ne. Vítězný tým znovu zvládl precizněji úplný závěr více než dvouhodinového dramatu v rámci 22. kola UNIQA extraligy žen ČR 2018/19 a skočil právě před VK na druhou pozici průběžné tabulky.

č.: 98          dne: 28. 2. 2019         v hod.: 17.00

VK Prostějov – VK Dukla Liberec 2:3 (21:25, 25:16, 33:35, 25:18, 11:15)

Rozhodčí: Grabovský Z., Ištvanech M.

Počet diváků: 450

Domácí: Toufarová, Bezhandolska, Horká, Kojdová, Rutarová, Zatloukalová, libero Slavíková. Střídaly: Weidenthalerová, Nová

Hosté: Mikšíková, Kohoutová, Pištěláková, Šotkovská, Candráková, Kopecká, libero Dostálová. Střídaly:  Kolářová, Holubcová, Šustrová, Veselá, Vrábelová, Hamplová

Helena Horká (kapitánka VK Prostějov): „I přes horší začátek jsme měly utkání jasně rozehrané na vítězství, to bychom však musely dotáhnout do zdárného konce třetí set, kde jsme vysoko vedly. Nepomohlo ani následné zlepšení ve čtvrté sadě, protože tiebreaky proti Liberci prostě v letošní sezóně neumíme.“

Lubomír Petráš (trenér VK Prostějov): „Především v prvních dvou setech, ale i celkově jsme se dost trápili na útoku, o čemž svědčí osmnáct chyb v téhle činnosti. Právě na horší zakončení jsme doplatili v závěru jinak dlouho dobré třetí sady, kde se nám nepodařilo dorazit vedení 21:16 ani 23:20. Což bylo rozhodující, v opačném případě mohlo všechno vypadat o hodně jinak. Soupeři jsme sami dali šanci k obratu, kterou využil. A mnohem lépe zvládl také tiebreak, bohužel jako obvykle v našich vzájemných zápasech této sezóny.“

Laura Holubcová (kapitánka VK Dukla Liberec): „Byl to dramatický zápas, což jsme si, ale myslím udělaly my samy vlastními chybami v některých částech utkání. Naštěstí jsme měly asi víc bojovnosti i trpělivosti, čímž se nám povedlo vyrovnanou partii dovést k těsné výhře. Rozhodoval obrat třetího setu a samozřejmě tiebreak.“

Libor Gálík (trenér VK Dukla Liberec): „Během zápasu byly výborné úseky i hrozné chyby, a to oboustranně, vývoj se hodně otáčel. Takový je asi ženský volejbal. My jsme měli skvělý první set, klíčová pak byla námi otočená koncovka třetí sady z velké ztráty. Tam jsme překonali i faktor výtečně útočící Heleny Horké, holky to perfektně vybojovaly. A tiebreaky umíme, na ten jsme si věřili. Ukázalo se, že oprávněně, dnešní vítězství má pro nás velkou cenu.“

Zahajovací sadu hodně ovlivnila brzká čtyřbodová šňůra hostů z 1:1 na 1:5, když domácí přihrávku atakoval kvalitní servis. Severočešky pak dlouho udržovaly své vedení, než od stavu 9:12 přišel nápor vékáčka také podáním + zlepšením všech ostatních činností (14:13). Poté se odehrával vyrovnaný boj o každý míč s přelévajícím se skóre na obě strany a klíčovou pasáží, v níž Dukla využila tří nevynucených chyb prostějovského týmu za sebou (19:18 – 19:22). Za chvíli byl úvodního dějství konec – 21:25.

Liberecké plejerky působily o něco jistějším dojmem, lépe bránily v poli, častěji získávaly dlouhé výměny. Tohle platilo i zkraje druhé části (1:3), ale Hanačky brzy pořádně zatopily pod kotlem. Skvěle se jim dařilo při účinném servisu Kojdové, neboť současně vytasily neprostupné bloky (hlavně Rutarová) a soupeřky se deset bodů v řadě (!) vůbec nedokázaly prosadit. Razantní obrat na 13:4 však ještě nerozhodl, protože Gálíkovy svěřenkyně vzápětí kontrovaly sérií na 13:8, houpačka tudíž pokračovala (14:10, 17:10, 17:13). Rozsekl ji perfektní finiš Petrášovy suity především zásluhou tlaku z podání i dominantní defenzivy na síti – 25:16.

Leč odstartoval třetí díl a po velké převaze mančaftu v růžovém najednou nebylo ani vidu, ani slechu. Naopak dopředu šel zase výběr zpod Ještědu (0:2, 3:5), který se vymanil z předchozího útlumu. Nicméně Moravanky zanedlouho dotáhly na 5:5, aby pak opětovně stupňovaly tempo. Držely precizní příjem a nahoru šel útok smečařek Kojdové s Toufarovou, jež se vyšší úspěšností zakončení přidaly k univerzálce Horké i střeďačkám Rutarové s Bezhandolskou (9:9 – 12:9, 14:10, 18:14). Pištěláková a spol. se ale nevzdávaly, několikrát korigovaly na těsnější rozdíl (14:12, 18:16). A hlavně předvedly svou maximální nezdolností závěrečnou šokující otočku. Domácím ženám nestačilo vedení 21:16 ani 23:20, sada číslo tři přesto dospěla do infarktové koncovky. Hostující družina zvrátila na 23:24, potom nevyužila šest setbolů a dva pro změnu promarnil Prostějov, aby maratónské drama uzavřel teprve devátý proměněný pokus Liberce – 33:35!

Chvilku po zahájení čtvrtého pokračování to vypadalo, že se vyslankyně vojenského klubu svezou na vlně psychické výhody (1:3). Reakce úřadujících mistryň republiky však byla v téhle těžké situaci příkladná. Enormním vzepětím zabraly na maximum, notně si pomohly šesti získanými výměnami za sebou na 7:3 a povedeným úsekem utekly až na 13:5. Jenže scházela větší stabilita výkonu, z čehož extrémně bojovné i parádně bojující protivnice dokázaly těžit. Proto netrvalo dlouho a po mnoha hrubkách značky PV nastal takřka vyrovnaný stav 16:15. Leč co okamžitě následovalo? Další totální zhoupnutí ve prospěch VK, kdy kvantum minel zase vyrobilo dukelské družstvo (22:15). Tím pádem uplynul zbytek setu bleskově – 25:18.

Výsledek tedy musel stanovit tiebreak. Do něj vstoupila pronikavě lépe oranžově oděná děvčata (0:2, 2:5, 3:7) těžící z viditelně menší nervozity, tím bezproblémové přihrávky i spolehlivé ofenzivy. Rozhozený prostějovský tým se už nezvedl a potřetí v sezóně tak liberecký ansámbl urval vzájemný mač nejtěsnějším poměrem – 11:15 a 2:3.

Autor: Marek Sonnevend

II. SKUPINA

TJ OSTRAVA - VK BRNO

V minulém kole porazila Ostrava KP Brno a po delším čase se radovala z výhry. Domácí volejbalistky chtěly potvrdit výsledek z Králova Pole a v prvním setu dominovaly, ale pak je zkušenější Brno přehrálo. Byť hrstka diváků, ale s věrnými bubeníky, vytvořila výbornou atmosféru.

č.: 109      dne: 28. 2. 2018       v hod.: 18:00

TJ Ostrava – VK Brno 1:3 (25:12, 9:25, 17:25, 25:27)

Rozhodčí: Peloušek J., Kubinec J.

Počet diváků: 60

Domácí: Makauskaite, Nečasová, Diatková, Faltínová, Zemanová, Kašparová, libero Chevalierová. Střídaly: Sedláčková, Lukáčová, Zedníková, Žonerčíková, Červenková

Hosté: Nováková, Janečková, Svobodníková, Beránková M., Beránková E., Boulová, libero: Sklenářová. Střídala: Pospíšilová P., Pospíšilová A.

Kateřina Zemanová (kapitánka TJ Ostrava): „Po dobrém začátku, přišel v druhém setu nepochopitelný výpadek, ze kterého jsme se vzpamatovaly až ve čtvrtém setu. Škoda jeho koncovky, kdy rozhodly maličkosti.“

Zdeněk Pommer (trenér TJ Ostrava): „Parádní vstup do utkání. Další dva sety jsme nepochopitelně přestali hrát. Ve čtvrtém setu jsme začali opět bojovat o každý míč. Soupeř i rozhodčí si koncovku pohlídali.“

Soňa Nováková (kapitánka VK Brno):„Těžký zápas, kdy jsme se musely obejít bez Markéty Chlumské. Po prvním setu jsme nezpanikařily a oplatily domácím „nálož“. Ve třetím a čtvrtém setu už se hrál pěkný volejbal. Musím pochválit Míšu Beránkovou, která odehrála první extraligový zápas a moc nám pomohla.“

Martin Gerža (trenér VK Brno): „Jsem rád, že jsme se vyrovnali se změnami v sestavě, výbornou premiéru si odbyla Míša Beránková. “

První dva sety byly jako na houpačce a od začátku dominoval vždy jeden z týmů.

Ve třetím setu bylo od začátku lepší Brno, a byť Ostrava párkrát dotáhla na rozdíl dvou tří bodů, tak koncovka s přehledem patřila hostům.

Ve stejném rytmu se pokračovalo i v setu čtvrtém (13:15, 14:18), ale pak Ostrava dorovnala na 18:18, Brňanky poté odskočily na 20:23, Ostravačky se nevzdaly, opět vyrovnaly na 23:23, odvrátily jeden mečbol, získaly setbol, ale to už bylo bohužel vše a zápas i díky prvnímu písknutému „dvojáku“ během celého čtyřsetového zápasu ztratily.“

Autor: Miloš Matula, foto Oldřich Holcman

Perušič / Schweiner – Bryl / Łosiak (POL) 2:1 (19:21, 21:17, 15:13)

FIVB Beach Pro Tour Elite 16 – Tepic (MEX) - kvalifikace

Raupelyte / Paulikiene (LTU) – Hermannová / Štochlová 2:0

FIVB Beach Pro Tour Futures – Nuvali (PHI)

finále: Oliva / Kurka – Buytrago / Varga (PHI) 2:1 (16:21, 21:16, 15:13) semifinále: Mermer / Sacit (TUR) – Oliva / Kurka 0:2 (20:22, 17:21)

muži: SKV Ústí nad Labem – TJ Sokol Dobřichovice 1:3 (25:21, 5:25, 24:26, 21:25) stav série 0:1   ženy: TJ Sokol Šternberk – VK Madeta České...