8.11.2018

Dramatický tie-break v Brně, Olomouc i nadále bez prohry

V předehrávkách 8. kola UNIQA volejbalové extraligy žen 2018/19 se z vítězství radovaly hostující týmy. Favorizovaná Olomouc neměla žádné problémy ve Šternberku, naopak velké drama se odehrálo v Brně. Z Králova Pole si Prostějov odváží výhru až po napínavém tie-breaku.

TJ SOKOL ŠTERNBERK – VK UP OLOMOUC

Předehrávka 8. kola extraligy volejbalistek přinesla atraktivní derby dvou vzájemně se velmi dobře znajících týmů - Sokola Šternberk a Univerzity Palackého Olomouc. Poslední tým tabulky v domácím prostředí předvedl sympatickou herní tvář, nicméně na favorizované vysokoškolačky neměl a za hodinu jim podlehl vcelku podle očekávání 0:3.

č.: 38       dne: 8. 11. 2018           v hod.:17:00

TJ Sokol Šternberk – VK UP Olomouc 0:3 (16:25, 11:25, 18:25)

Rozhodčí: Kavala T., Spáčil L.

Počet diváků: 140

Domácí: Ticháčková, Oborná L., Kneiflová, Kotlabová, Schandlová, Dias Godoiová, libero Kaňková. Střídaly: Hanousková, Ambrožová, Zemánková

Hosté: Strušková, Dudová, Dedíková, Trnková, Orvošová, Kossányiová, libero Kovářová. Střídaly: Košická, Napolitano Šenková

Eliška Ticháčková (kapitánka TJ Sokol Šternberk): Přestože jsme prohrály 0:3, tak to byl po dlouhé době z naší strany vcelku dobrý výkon, za který se nemusíme stydět.“

Vladimír Sirvoň (trenér TJ Sokol Šternberk): „Olomouc je lídrem ligy a má svou kvalitu. Bylo to znát, soupeř si hned od začátku prvního setu vytvořil velký tlak. Nám se asi dvakrát během utkání podařilo vzchopit, ale na víc než na zhruba patnáct až osmnáct bodů za set jsme tentokrát neměli.“

Katarína Dudová (kapitánka VK UP Olomouc): „Všechny tři sety jsme měly až na malé výkyvy pod kontrolou. Soupeř bojoval, ale kvalita dnes byla na naší straně.“

Jiří Teplý (trenér VK UP Olomouc): „Podařilo se nám pošetřit některé hráčky, o které se pokouší nemoc či zranění. Šternberk podával místy obětavý a sympatický výkon, ale až na začátek třetího setu jsme měli utkání pod kontrolou.“

Úvodní dějství duelu dvou rivalů z opačných pólů tabulky bylo rozhodnuto prakticky hned po prvních výměnách. Olomoučanky rychle vedly 4:0 a 10:2, Sokol pak sice srovnal krok, ale přiblížit se už nedokázal. Konečný rozdíl činil devět bodů - 16:25.

Také začátek druhého setu patřil univerzitě. Šternberk se ovšem od stavu 1:4 zvedl, dokázal otočit na 8:7 ve svůj prospěch, jenže v tu chvíli zareagoval hostující tým při podání Struškové šňůrou třinácti bodů v řadě a domácí hráčky se z těžkého úderu nevzpamatovaly - 11:25.

Největší šance alespoň na dílčí úspěch měly Šternberanky ve třetí sadě, v níž vedly 9:6 a ještě 14:13. Hostům ale znovu pomohla bodová série, tentokrát při servisu střídající Napolitano Šenkové. Šest bodů za sebou se stěhovalo na olomoucké konto a Univerzita Palackého po výhře 25:18 ovládla celé derby 3:0.

VK KRÁLOVO POLE – VK PROSTĚJOV

Královo Pole přivítalo v osmém kole extraligy na své palubovce Prostějov a oba týmy mezi sebou svedly parádní volejbalovou bitvu, při které se jednotlivé sety rozhodovaly vždy až v koncovkách. Vítěze zápasu tak ve čtvrtek musela v hale na Vodově určit až zkrácená hra, kterou zvládly lépe prostějovské hráčky, a z Brna si odvezly dva body.

č.: 37      dne: 8. 11. 2018      v hod.: 18:00

VK Královo Pole – VK Prostějov 2:3 (25:22, 22:25, 26:24, 21:25, 17:19)

Rozhodčí: Renčín K., Peloušek J.

Počet diváků: 206

Domácí: Kvapilová, Nichol, Skiba, Vyklická, Fricano, Meidlová, libero Digrinová. Střídaly: Pavlíková, Šloufová

Hosté: Zatloukalová, Kojdová, Bezhandolska, Horká, Nová, Kozmík, libero Slavíková. Střídaly: Weidenthalerová, Toufaová, Rutarová, Polášková

Klára Vyklická (kapitánka VK Královo Pole): Odehrály jsme bojovný a pěkný zápas, je škoda koncovky tie-breaku.

Tomáš Samsely (trenér VK Královo Pole): „Dnes jsme mohli vyhrát, ale bod, který jsme získali, je pro nás určitě cenný. Každopádně musím celý tým pochválit.“

Helena Horká (kapitánka VK Prostějov): „Jsme moc rády, že jsme nakonec v Brně vyhrály, ale nebylo to dnes vůbec jednoduché. Byl to velmi náročný zápas, ale pro diváky určitě atraktivní.“

Ľubomír Petráš (trenér VK Prostějov): „Dnes jsme byli po celý zápas pod neuvěřitelným tlakem Brna na podání. Měli jsme problémy a neprosazovali jsme se tak, jak bychom chtěli. Zbytečně jsme navíc ztratili dobře rozehraný třetí set.“

První set byl dlouhou přetahovanou o každý bod (8:7, 16:15) a fanoušky nechal napnuté až do závěru (21:20). Ten zvládly lépe domácí hráčky, které i díky 9 bodům své polské smečařky Agaty Skiby vyhrály set poměrem 25:22.

Do druhého dějství vlétly pěkně zostra prostějovské hráčky a ujaly se rychle vedení 2:10. Dlouhou sérii Heleny Horké na podání ukončila až smeč Taylor Fricano. Brno velký bodový rozdíl nepoložil, svěřenkyně Tomáše Samselyho se naopak na svoje soupeřky postupně dotahovaly (14:17), a tak sada opět zamířila až do rozhodující koncovky (18:19). Tentokrát to ale byl Prostějov, kdo si s ní poradil líp a vyhrál set poměrem 22:25.

Následující sada byla jako na houpačce – v jejím úvodu se vedení ujalo Královo Pole (8:5), za stavu 13:10 však Prostějov otočil na 13:15. Domácím se podařilo vyrovnat na 19:19, pak ale hostující hráčky utekly Brnu až ke třem setbolům (21:24). Domácí volejbalistky však při podání Kateřiny Kvapilové nejprve všechny setboly dokázaly odvrátit a potom se nemýlily ani v následujících dvou výměnách a sadu vyhrály 26:24.

Prostějov těsná prohra nakopla a ve čtvrtém setu to byl hostující tým, kdo díky přesnějšímu útoku dlouho udával tempo hry (0:3, 6:11). Domácí volejbalistky se snažily srovnat krok a svým soupeřkám přiblížit na dosah. Po esu kapitánky Kláry Vyklické bylo skóre 16:18, Prostějov ale razantním útokem opět odskočil na rozdíl čtyř bodů (18:22). Královo Pole znovu dva body stáhlo a byl z toho time out Prostějova (20:22). Hostující si už však tentokrát vedení vzít nenechaly a výhrou 21:25 posunuly utkání do tie- breaku.

Zkrácenou hru začaly lépe domácí (6:3), Prostějov ale po přesné smeči Heleny Horké nejprve srovnal na 7:7 a pak i otočil pro sebe (8:11). Královo Pole však náskok soupeřek rychle smazalo (12:12) a zdramatizovalo závěr zápasu. Následovaly dva brněnské mečboly a dva prostějovské (17:17). Utkání ale rozhodl až mečbol s pořadovým číslem pět, a to ve prospěch hostujícího Prostějova (17:19), který si po strhující bitvě odvezl z Brna dva body.

Autor: Barbora Mertová