18.4.2019

Jasná výhra Olomouce na úvod finálové série, do bojů o bronz lépe vstoupil Liberec

Dnes byla rozehrána finálová série UNIQA volejbalové extralgy žen 2018/19 mezi Olomoucí a Prostějovem. Roli favorita potvrdily olomoucké vysokoškolačky a ujaly se vedení v sérii hrané na tři vítězná utkání 1:0. Duel o třetí místo vyšel lépe liberecké Dukle, která na své palubovce porazila Olymp a od zisku premiérové medaile v naší nejvyšší soutěži je dělí jedna výhra.

VK UP OLOMOUC - VK PROSTĚJOV, stav série 1:0

V repríze loňského finále play-off extraligy se volejbalistky Univerzity Palackého Olomouc střetly se stále úřadujícím mistrem z Prostějova. V prvním duelu série hrané na tři vítězství potvrdily vysokoškolačky roli aktuálního favorita celé soutěže a zvítězily ve třech sadách za hodinu a sedm minut hry.

č.: 155             dne: 18. 4. 2019                   v hod.:18:00

VK UP Olomouc – VK Prostějov 3:0 (25:17, 25:21, 25:18)

Rozhodčí: Renčín K., Krtička J.

Počet diváků: 1500

Domácí: Kubínová, Michalíková, Trnková, Orvošová, Kossányiová, Strušková, libero Kovářová. Střídala: Košická

Hosté: Nová, Rutarová, Horká, Kojdová, Bezhandolska, Zatloukalová, libero Slavíková. Střídaly: Toufarová, Kozmík Tomášeková, Weidenthalerová, Dvořáčková

Katarína Dudová (kapitánka VK UP Olomouc): Byl to typický první finálový zápas, místy trošku nervózní. Zvládly jsme ho ale bravurně za 3:0 a teď už se musíme připravit na druhé utkání v Prostějově, kde nás nečeká nic lehkého.“

Jiří Teplý (trenér VK UP Olomouc): „Jsem spokojený s vítězstvím i výkonem družstva, i když jsme se během zápasu nevyvarovali chyb. Prostějov hrál výborně v poli, trvalo nám, než jsme jeho obranu překonali, ale podařilo se a důležitý je výsledek. Nedali však svou kůži lacino a určitě to bude ještě těžká série.“

Helena Horká (kapitánka VK Prostějov): „Myslím, že na nás trochu dolehla těžká pětizápasová série s Libercem. Na jejím konci jsme něčeho dosáhly a bylo teď těžké se znovu dát dohromady fyzicky, ale hlavně psychicky na další boje. Zkusíme doma v neděli zabojovat, snad to bude vypadat líp.“

Ľubomír Petráš (trenér VK Prostějov): „Soupeř byl jasně lepší ve všech herních činnostech. My jsme se ocitli pod tlakem na přihrávce a dokázali jsme držet krok jen v krátkých úsecích hry. Vždy ale až ve chvíli, kdy nám už domácí tým bodově ujel. Rozdílovými hráčkami byly na straně Olomouce hlavně Kubínová a Kovářová. Musíme dát do toho doma o hodně víc, abychom mohli soupeři vůbec konkurovat.“

Po vyrovnaných úvodních výměnách prvního finále přišly tři bodové série domácího celku při servisech Kossányiové (4:5, 9:5), Kubínové (10:7, 14:7) a Michalíkové (14:9, 18:9) a sada se zdála být rozhodnutá. Prostějov se ji sice pokoušel zdramatizovat (18:13), ale na víc už nestačil - 25:17 a 1:0.

Druhé dějství začalo třemi olomouckými body při podání nahrávačky Kubínové (3:0) a domácí tým pak dlouho držel mírný náskok v rozmezí jednoho až čtyř bodů. Jenže ve střední pasáži o něj rázem přišel (15:12, 15:15) a začala přetahovaná o každý míč. Prostějovanky sice ani jednou nebyly ve vedení, ale dramatickou zápletku udržovaly až do samotné koncovky. Až od stavu 19:19 uhrála univerzita dva body v řadě (21:19) a definitivně set zlomila na svou stranu při dalších servisech Kubínové (21:20, 24:20). Tým VK UP nakonec po výsledku 25:21 vedl 2:0.

Zatímco závěr druhé sady nabídl napínavou podívanou, začátek té třetí naopak bodovou smršť domácích volejbalistek. Ty postupně vedly 5:0, 9:1 a 11:3, aby pak následovalo jejich uspokojení. Prostějov korigoval až na 12:9 a 13:10 a teprve poté odpověděly vysokoškolačky dalšími šňůrami uhraných výměn (16:10, 16:11, 21:11). Hosté ještě jednou kontrovali (22:18), poslední tři míče však patřily Olomouci a po výsledku 25:18 a 3:0 vede Univerzita Palackého ve finále 1:0 na zápasy.

VK DUKLA LIBEREC – PVK OLYMP PRAHA, stav série 1:0

Utkání poražených ze semifinále přineslo velmi kvalitní volejbal a bylo vidět, že bronz chtějí obě družstva.

č.: 156         dne: 18. 4. 2019          v hod.:18.00

VK Dukla Liberec – PVK Olymp Praha 3:1 (25:21, 19:25, 25:23, 25:13)

Rozhodčí: Rychlík D., Činátl R.

Počet diváků: 203

sestavy (od zóny I):

Domácí: Candráková, Kopecká, Šustrová, Kohoutová, Pištěláková, Šotkovská, libero Dostálová. Střídaly: Veselá, Holubcová, Kolářová, Mikšíková

Hosté: Šimáňová, Šmídová, Komárková, Purchartová, Černá, Fomenková, libero Stavinohová. Střídaly: Kalhousová, Valková, Yakushkina, Staňková

Laura Holubcová (kapitánka VK Dukla Liberec): „Jsme rády, že jsme vyhrály. V neděli se to snad také povede. Děkujeme fanouškům za podporu.“

Libor Gálík (trenér VK Dukla Liberec): „Důležité vítězství, hlavně pro psychiku po těžké sérii v semifinále.“

Pavlína Šimáňová (kapitánka PVK Olymp Praha): „Se soupeřem jsme hrály dobře do koncovky třetího setu, kterou jsme ale nezvládly a tím jsme soupeře nechaly rozehrát. Čtvrtá sada už byla v režii Liberce.“

Stanislav Mitáč (trenér PVK Olymp Praha): „Blahopřeji domácím k vítězství. O osudu utkání rozhodla koncovka třetího setu, především naši horší přihrávkou a útokem. Nicméně musím družstvu vyslovit pochvalu, že utkání zvládali, protože nás trápí výrazné zdravotní problémy.“

Domácí celek si v prvním setu udržoval mírný náskok a ujal se vedení. V druhém setu se karta obrátila a lepší byly hostující volejbalistky. O výsledku zápasu se rozhodovalo ve třetím setu, který byl nejvyrovnanější a domácí tým ho na konci otočil a uhrál koncovku. Pohodu si pak domácí hráčky přenesly do čtvrtého setu, kdy už jasně dominovaly.

Autor: Jindřich Martinec