13.1.2018

KP Brno potvrdilo svoji formu z CEV Cupu a porazilo Ostravu

14. kolem pokračovala UNIQA volejbalová extraliga žen 2017/18. Neporažený Prostějov lehce zvítězil ve Frýdku-Místku. Dukla Liberec, jak je u ní již zvykem, odehrála opět pětisetové utkání, dnes však v Olomouci vícemistra neporazila. Přerov snadně zvítězil nad brněnským Fénixem a důležité body zůstaly i v Praze na Olympu, kde hostoval Šternberk. Nejdramatičtější utkání se očekávalo Brně na Vodové, kam zavítala Ostrava. KP Brno potvrdilo formu z evropského poháru a Ostravu poslalo domů s prázdnou.

TJ SOKOL FRÝDEK MÍSTEK – VK PROSTĚJOV

V prvním letošním domácím zápase přivítal domácí celek úřadujícího mistra a to tým VK Prostějov, který byl v zápase favoritem a svou úlohu také splnil.

č.: 69   dne: 13. 1. 2018    v hod.: 17:00

TJ Sokol Frýdek-Místek – VK Prostějov 0:3 (11:25, 20:25, 17:25)

Rozhodčí: Slezák, Kubinec

Počet diváků: 100

Domácí: Kavková ,Pavelková, Kvapilová, Borovcová, Kukučová, Vašinová K., libero Radivojeviočová. Střídaly: Šprochová, Blasiak

Hosté: Emonts, Trnková, Horká, Kossányiová, Herelová, Zatloukalová, libero Kovářová, Slavíková. Střídaly:  Nová, Weiss

Daniela Pavelková (kapitán TJ Sokol Frýdek Místek): „Kromě tragického prvního setu, jsme nezahrály špatný zápas. V třetím setu se na nás trošku podepsala únava z včerejšího utkání. Tyto zápasy pro nás mohou být jen přínosem pokud se chceme dostat do první šestky.“

Leopold Tůma (trenér TJ Sokol Frýdek Místek): „První set špatný na přihrávce. Další dva sety jsme odehráli celkem důstojně vzhledem k síle soupeře.“

Weiss (kapitán VK Prostějov): „Dobře jsme útočily a přihrávaly. Proto jsme zaslouženě zvítězily.“

Miroslav Čada (trenér VK Prostějov): „V utkání jsme dobře útočili a tím jsme nedopustili zdramatizování zápasu.“

V prvním setu sokolky vedly 2:0, poté přišla série čtrnácti servisů Trnkové, a najednou to bylo 14:2 pro Prostějov a domácí byli schopní jen zkorigovat výsledek. I ve druhém a třetím setu byl Prostějov lepším celkem a s přehledem zvítězil.

Autor: Jiří Zaoral ml.

PVK OLYMP PRAHA – TJ SOKOL ŠTERNBERK

Šternberk včera odehrál doma těžké a dlouhé utkání proti Frýdku-Místku s výsledkem 2:3. Pokud chce Olymp Praha pomýšlet na první šestku v nadstavbové části, musí bezpodmínečně získat tři body.

č.: 68     dne: 13. 1. 2018    v hod.:17:00

PVK Olymp Praha – TJ Sokol Šternberk 3:0 (25:19, 25:15, 25:12)

Rozhodčí: Kvarda, Fink

Počet diváků: 150

Domácí: Kopecká, Melicharová, Šimáňová, Kalhousová, Černá, Šotkovská, libero Stavinohová.

Hosté: Ambrožová, Dudová, Kotlabová, Karpushyna, Hudylivová, Šenková, libero Oborná. Střídaly: Nováková, Vrabcová, Hanousková

Simona Kopecká (kapitánka domácích): „Chtěly jsme získat tři body a to se nám podařilo. S menšími výkyvy jsme zápas měly pod kontrolou. Pomohlo nám, že soupeři chyběly opory.“

Stanislav Mitáč (trenér domácích): „Chtěli jsme získat tři body a to se nám poměrně snadno podařilo. Tato výhra nás stále drží ve hře o šesté místo v nadstavbové části.“

Eva Hudylivová (kapitánka hostů): „Bohužel jsme nenavázaly na včerejší zápas proti Frýdku-Místku. Nepřihrály jsme si, když jsme měli přihráno, tak jsme zase neodútočily. Málo jsme i bojovaly.“

Martin Hroch (trenér hostů): „Nesli jsme v nohách pět setů a zranění Poláškové ze včerejšího zápasu. V týmu se nenašel nikdo, kdo by převzal vůdčí roli tak abychom mohli klást větší odpor proti Olympu, který proti nám hrál v pohodě. Naše hra se podobala juniorské extralize.“

Olymp vstoupil do zápasu s důrazem a rychle vedl 6:2, svou převahu dokazoval do poloviny setu, poté se Šternberku podařila čtyřbodová série, ale to bylo od hostů vše. Olymp si pomáhal blokem a na útoku se prosazovala Melicharová.

Druhý set byl obdobný jako první. Olymp si hned od začátku pomáhal servisem a Šternberk se srážel množstvím nevynucených chyb. Nutno ale poznamenat, že kvalita zápasu šla dolů, o čemž svědčí i 9 zkažených servisů na obou stranách.

Olymp pokračoval s dobrým servisem a blokem i ve třetím setu, po dlouhé době si připsal bezproblémové vítězství a posílil si sebevědomí před nadcházející těžkou sérií zápasů (úterý venku KP Brno, ve čtvrtek venku Prostějov a v sobotu za týden Ostrava).

Autor: Jiří Trochta

VK FÉNIX BRNO – VOLEJBAL PŘEROV

V prvním domácím zápase v roce 2018 přivítal domácí Fénix Brno hostující Volejbal Přerov. Postavení v tabulce naznačovalo, že by se mělo jednat o vyrovnaný souboj. Bohužel domácí nepotvrdili předzápasové předpoklady a hostující Přerov zvítězil poměrem 3:0.

č.: 67    dne: 13. 1. 2018     v hod.:18:00

VK Fénix Brno – Volejbal Přerov  0:3  (14:25, 15:25, 10:25)

Rozhodčí: Hladišová, Lenert

Počet diváků: 90

Domácí: Pospíšilová A., Beránková, Neterdová, Šnellyová, Matoušková, Trávníčková, libero Kulhánková. Střídaly: Štrychová, Krejčířová, Kočvarová, Pospíšilová Pe.

Hosté: Dostalíková, Gogová, Schoene, Jehlářová, Svobodová, Vander Meer, libero Šádková. Střídaly:  Kohoutová, Šálková, Skálová

Veronika Šnellyová(kapitán domácí): „Dnešní zápas ovlivnila především rozhodčí, která několikrát rozhodla ve prospěch soupeře neoprávněně. Naše hra byla bohužel na vlnách. Svých chyb jsme si vědomy a musíme je co nejrychleji odstranit. Přerov hrál velmi dobře na obraně na síti.“

Zdeněk Janoušek (trenér domácích): „Hostující družstvo zahrálo výborně na bloku. Nenašli jsme recept jak překonat jejich obranu. Družstvo bojovalo v poli, ale dnes to na soupeře nestačilo. Musíme se poučit z chyb a odstranit je co nejdříve.“

Eva Svobodová (kapitán hostů): „Dnešní zápas jsme zvládly hlavně na bloku. Cílem byly 3 body a ty jsme nakonec získaly. Celý tým děkuje fanouškům, kteří dorazili a podpořili nás.“

Radim Vlček (trenér hostů): „Jsme všichni rádi za vítězství za 3 body. Myslím si, že jsme opět ukázali, že dobře blokujeme a je vidět práce z tréninku. Předvedli jsme i dobré akce na útoku. Musím pochválit domácí, že bojovali až do konce i když to pro ně nebyl dobrý průběh. To vyznávám i já, že se musí bojovat o každý balon. Jsem rád, že jsme dnes mohli prostřídat i mladší hráčky. Doufám, že dvě výhry v řadě nám pomohou i do čtvrtečního zápasu.“

V prvním setu se hosté ujali vedení 5:1. Díky dobré obraně a blokům se dostali do vedení až 14:6. Zlepšená mezihra domácích vedla ke snížení na stav, ale hosté i nadále kontrolovali vývoj prvního setu a zvítězili 25:14.

Na začátku druhého setu byly k vidění pěkné výměny, ale hosté si udržovali vedení díky kvalitním blokům. I přes zlepšenou obranu v poli domácí na hostující tým nestačili a prohráli 15:25

Důraznější útok hostů znamenal vedení ve třetím setu 6:2. Domácí opět zlepšili obranu a dostali se na rozdíl tří bodů. Nicméně zhoršený útok Fénixu a stabilní hra Přerova znamenala navýšení vedení až na rozdíl 10 bodů. Domácí již nenašli recept na hostující obranu a set vyzněl pro hosty poměrem 25:10.

Autor: Karel Tichý

VK UP OLOMOUC – VK DUKLA LIBEREC

Počtvrté v probíhající sezoně se utkaly volejbalistky Univerzity Palackého Olomouc s ligovým nováčkem z liberecké Dukly. Po dvou pohárových a jedné extraligové výhře se vysokoškolačky ve 14. kole nejvyšší domácí soutěže radovaly opět z vítězství, po výsledku 3:2 však želí jednoho domácího bodu.

č.:  66     dne: 13. 1. 2018      v hod.: 17:00

VK UP Olomouc - VK Dukla Liberec 3:2 (22:25, 25:22, 25:19, 19:25, 15:12)

Rozhodčí:  Dušek P., Němeček P.

Počet diváků: 350

Domácí: Strušková, Kubínová, Michalíková, Ćutuk, Napolitano Šenková, Orvošová, libero Sain. Střídala: Dedíková, Sajdová, Košická.

Hosté:  Delabarre, Krišková, Kohoutová, Staňková, Mikšíková, Holubcová, libero Dostálová. Střídaly: Nečasová, Veselá.

Katarína Dudová (kapitánka VK UP Olomouc): Z naší strany to bylo střídavě oblačno, proto i výsledek je takový. Zbytečné chyby nás stály ten jeden bodík. Jinak to byl slušný zápas s dobrým soupeřem, teď už se chystáme na Ostravu.“

Jiří Teplý (trenér VK UP Olomouc): „Vzhledem k našemu náročnému programu i cestě do Stuttgartu jsme se dnešního zápasu obávali. Kvůli evropskému poháru jsme trénovali s míči Mikasa, teď jsme se museli přeorientovat zpět na značku Gala a dělalo nám to potíže na servisu i přihrávce. Začátek se pro nás nevyvíjel dobře, postupně jsme se z toho dostávali, ale největší chyby přišly ve čtvrtém setu, kdy jsme to měli dotáhnout za tři body. Družstvo nebylo v dobrém stavu a jsem rád, že jsme získali v loterii jménem tie-break aspoň dva body.“

Laura Holubcová (kapitánka VK Dukla Liberec): „S univerzitou to byl opět tradičně vyrovnaný zápas. Přehrály nás v útoku, jinak jsme se s tím praly na obě strany.“

Libor Gálík (trenér VK Dukla Liberec): „Ve vyrovnaném utkání jsme chtěli i víc než jeden bod. Věděli jsme, že domácí budou unavení z předchozího programu a také to tak asi bylo. Do druhého setu se nám vše dařilo plnit. Tam jsme to prováhali, na druhou stranu musím pochválit tým za bojovnost. Ve čtvrtém setu ani v tie-breaku se nesložil. Musím říct, že jsme dnes měli jen jednu smečařku.“

Předchozí měření sil Olomouce s Libercem přineslo vždy vyrovnané a dlouhé bitvy a nejinak tomu bylo i v utkání čtrnáctého ligového kola. Úvodní set zpočátku patřil domácímu celku, který vedl až o tři body, ale zhruba od poloviny sady o svůj náskok přišel a do vedení šly naopak Severočešky. Ty si v koncovce čtyřbodovou šňůrou (18:18, 18:22) vytvořily dobrou pozici do koncovky a po prvním proměněném setbolu zvítězily 25:22.

Podobně vyhlížela i druhá část zápasu, tentokrát se ale vše odehrávalo v opačném gardu. Hosté měli dlouho až o tři míče navrch, vedli ještě 19:17, jenže pak univerzita při servisu Michalíkové otočila na 21:19 a díky výhře 25:22 vyrovnala.

Ani ve třetím setu bitva neskončila. Byly to Olomoučanky, které si udržovaly náskok, a jakmile díky podání Dedíkové zvýšily z 15:14 na 20:14, bylo rozhodnuto: 25:19 a 2:1.

Vysokoškolačky byly v laufu a v úvodu čtvrtého dějství to vypadalo, že zápas brzy skončí - 4:1, 9:5. Jenže když od stavu 13:11 při servisu Kriškové otočily liberecké volejbalistky na 13:17, bylo většině diváků v zaplněné olomoucké hale jasné, že je čeká tie-break.

V něm si nejprve oba týmy vyměnily bodové série: domácí Dedíková na 5:1 a hostující Mikšíková ze 7:3 na 7:7. Rozhodnutí přišlo až za stavu 10:10, kdy střídající olomoucká nahrávačka Dudová posunula stav na 13:10, a po výhře 15:12 propuklo publikum v jásot.

VK KP BRNO – TJ OSTRAVA

Sobotní duel mezi KP Brno a Ostravou sliboval napínavý souboj týmů, které se spolu loni praly v extralize o bronz. A všichni příznivci volejbalu si v tomto extraligovém klání přišli na své -  vítěznou tečku 3:1 za krásnou volejbalovou bitvou nakonec k radosti domácího publika napsalo Královo Pole.

č.: 70    dne: 13. 1. 2018    v hod.: 19:00

VK KP BRNO – TJ Ostrava 3:1 (25:19, 17:25, 25:21, 25:18)

Rozhodčí: Marschner R., Nedbálek A.

Počet diváků: 400

Domácí: Vyklická, Zburová, Pene, Boulová, Suchá, Kopáčová, libero Vaňková. Střídaly: Meidlová Šloufová, Pištěláková

Hosté: Diatková, Nachmilnerová, Makauskaite, Kojdová, Zemanová, Valková, libero Chevalierová. Střídaly: Čuboňová, Žolnercíková, Faltínová, Šípová

Ivana Zburová (kapitánka VK KP BRNO): „Dnešní zápas vůbec nebyl jednoduchý, protože ve Finsku jsme předvedly to, co jsme předvedly a bylo těžké se tak rychle zkoncentrovat a přepnout v hlavě. Podaly jsme kolektivní výkon a jsem velmi ráda, že jsme vyhrály. Dokázaly jsme, že máme vnitřní sílu a když se semkneme, tak to půjde.“

Marek Rojko (trenér VK KP BRNO): Celý tým musím pochválit, dnes to byl ten nejlepší příklad toho, jak se dá spolupracovat. Potvrdilo se, že v našem družstvu je síla a charakter, hráčky tomu jenom musí věřit. Dnes rozhodlo hlavně to, že jsme v klíčových momentech neustali v naší bojovnosti, protože Ostrava v zápase měla pasáž, kterou se vývoj mohl otočit pro ně. Náš tým vydržel morálně – velmi nepříjemnou prohru v Prostějově, tento týden dlouhou cestu, těžké utkání ve Finsku, veliký tlak od nás a podal dnešní výkon, který je pro nás i výsledkem velmi příjemný.“

Kateřina Valková (kapitánka TJ Ostrava): „Diváci viděli vyrovnaný zápas, který odpovídá průběhu sezóny. Byla to válka servisu, ve které bylo Brno lepší. Jedeme ale dál a soustředíme se na další zápasy, nemáme co ztratit. Děkujeme fanouškům, kteří nám do Brna přijeli zafandit.“

Zdeněk Pommer (trenér TJ Ostrava): „Dnes jsme v rozhodujících fázích byli míň agresivní a udělali jsme lehké chyby na obraně. Brno dobře servírovalo, takže nás v klíčových momentech zatlačilo. Dnes to pro nás bylo těžké, víme že Brno je doma silné. Musíme už koukat na další zápas a poučit se z toho do příště.“

Že se oba týmy budou v Brně prát o každý míč bylo v Brně zřejmé hned od začátku zápasu, kdy bylo vyrovnané skóre až do 12:12. Pak si domácí hráčky vytvořily mírný náskok a ten podržely až do konce setu, v jehož závěru se Brnu díky dobré práci na bloku Kláry Vyklické podařilo proměnit hned první setbol (25:19).

Druhé dějství bylo vyrovnané do stavu 9:9, tým Zdeňka Pommera ale pak odskočil a svůj náskok postupně navyšoval (12:16). Královu Poli se dotáhnout nepovedlo, sada proto vyzněla pro hostující 17:25.

Ve třetí sadě to byly opět domácí, které držely těsné vedení (9:7), při servisu bývalé brněnské hráčky Terezy Diatkové se ale Ostravě podařilo vyrovnat na 12:12. Přetahovaná pak pokračovala až do stavu 22:21, koncovku ale zvládlo lépe Brno a set bralo poměrem 25:21.

Svěřenky Marka Rojka to nakoplo, a tak se v následující sadě rychle ujaly vedení 6:2. Ostrava sice srovnala na 9:9, Brno ale opět uteklo, když ho na servisu skvěle podržela kapitánka Ivana Zburová (16:13). Hostujícím se ještě podařilo přiblížit Brnu na dosah (19:17), pak však zaúřadovala na podání Gabriela Kopáčová a Brno dovedlo set i zápas k vítězství (25:18).

Autor: Barbora Mertová