21.12.2019

Letos je dobojováno! Šternberk slaví překvapivou výhru, šlágr kola pro Šelmy

Všechny extraligové body jsou po dnešních zápasech 16. kola UNIQA volejbalové extraligy žen 2019/20 pro letošní rok rozdány. Hezký dárek pod stromeček si dal Šternberk vítězstvím nad Prostějovem. Pozici lídra soutěže potvrdily brněnské Šelmy v dramatickém utkání s druhou Olomoucí. Liberecká Dukla nezaváhala v souboji s celkem Králova Pole a volejbalistky Frýdku-Místku, v souboji dvou týmů ze dna extraligové tabulky, přehrály Přerov. Ve včerejší předehrávce 16. kola porazila Ostrava pražský Olymp 3:2.

TJ SOKOL FRÝDEK-MÍSTEK – VOLEJBAL PŘEROV

V zápase dolní poloviny tabulky se ukázaly domácí sokolky jako více bojovný tým a v důležitém zápase dokázaly zvítězit.

č.: 78                      dne: 21. 12. 2019                     v hod.:17:00

TJ Sokol Frýdek-Místek – Volejbal Přerov 3:1 (25:23, 25:19, 18:25, 25:15)

Rozhodčí:  Peloušek, Kavala

Počet diváků: 150

Domácí: Uhrová, Šprochová, Hadáčková, Šnellyová, Pluhařová, Jurčíková, libero Teperová. Střídaly: Tkáčová, Grygarová, Borovcová

Hosté: Zatloukalová, Rusek, Oestreich, Tinklová, Kukučová, Davis,libero Vaňková. Střídaly: Kotlabová, Řihošková, Šádková, Semerádová, Köhlerová

Veronika Šnellyová (kapitánka TJ Sokol Frýdek-Místek): „Chci pochválit celý tým za koncentrovaný a bojovný výkon. Jsme moc rády za tři body.“

Jaroslav Vlk (trenér TJ Sokol Frýdek-Místek): „Důležitost zápasu nám v prvním setu svazovala ruce, ale bojovným výkonem jsme ustáli tlak Přerova hlavně na podání.“

Sandra Kotlabová (kapitánka Volejbal Přerov):Bohužel jsme nedokázaly předvést naší hru a dotáhnout dobře rozehraný první set do vítězného konce. Až ve třetím setu jsme se dokázaly zvednout a hrát co jsme chtěly. Ale bohužel nejsme schopny hrát pod tlakem a předvádět naši hru.“

Radim Vlček (trenér Volejbal Přerov): „Gratuluji Frýdku k výhře. Podle mého rozhodl první set a naše hlavy. Dnes Vlk dostal dárek a Vlček jede opět s prázdnou. Přeji všem kolem volejbalu pěkné vánoce.“

V prvním setu začaly lépe hostující volejbalistky, vedly 8:3 a 20:16, ale koncovku lépe zvládly sokolky. Ve druhém setu pak byly lepším týmem, vedly 11:7, 17:10, 20:14 a set s přehledem vyhrály. Třetí set byl v režii hostujícího Přerova, který začal vedením 7:0 a náskok si udržoval až do konce setu. Čtvrtý set byl vyrovnaný do stavu 10:10, potom sokolky zlepšily hru, vedly 14:10, 21:11 a zápas s přehledem dovedly do vítězného konce.

Autor: Jiří Zaoral

VK DUKLA LIBEREC – VK KRÁLOVO POLE

Dukla po minulém zápase v Olomouci, kde vyhrála má dobrou náladu a chuť na Královo Pole. Očekává se jednoznačný zápas s plným počtem bodů.

č.: 77               dne: 21. 12. 2019                    v hod.: 18:00

VK Dukla Liberec – VK Královo Pole 3:0 (25:18, 27:25, 25:18)

Rozhodčí: Poláček J., Dušek P.

Počet diváků: 248

Domácí: Bajusz, Svobodová, Kohoutová K., Rutarová, Kohoutová L., Candráková, libero Dostálová. Střídaly: Kolářová, Šulcová, Bartošová

Hosté: Podhrázká, Šloufová, Carpentier, Kvapilová, Pavlíková, Bukovská, libero Digrinová. Střídala: Judlová

Eva Svobodová (kapitánka VK Dukla Liberec): Jsem ráda, že jsme zvládly koncovku druhého setu, jinak nevím, jak by to pak ještě dopadlo. Potřebovaly jsme tři body, abychom Brnu utekly.“

Libor Galík (trenér VK Dukla Liberec): „Přeji oběma družstvům hezké vánoce a hráčkám hlavně zdravíčko.“

Šárka Šloufová (kapitánka VK Královo Pole): „Liberec na nás vlítl servisem a my jsme nezvládly začátek zápasu. Nám se naopak servisu nedařil. O zápase rozhodl druhý set, kde jsme nezvládly dohrát koncovku.“

Matúš Kalný (trenér Královo Pole): „My jsme si ten zápas prohráli v druhém setu. Balon zadarmo za stavu 21:23, který jsme nesložili, rozhodl o druhém setu. Zápas by se odvíjel jinak. Soupeř dobře podával a hlavně nedělal chyby v koncovkách.“

Podle očekávání šla Dukla hned do vedení 8:1. Domácí hráčky dobře podávaly a vytvořily tlak na Královo Pole na příjmu, kde se následně Pole neprosadilo proti srovnané obraně na síti. Na podání přišla Kvapilová z Brna a nadělala Dukle paseku na příjmu, domácí trenér si musel vzít timeout za stavu 10:5. Po timeoutu přišly znova dvě esa a došlo ke střídání Rutarové a přišla Kolářová. Domácí hráčky se začaly více koncentrovat a opět kvalitním servisem utekly Brnu na 20:11. Dukla si pohlídala koncovku a v klidu to dotáhla do konce.

Druhý set byl přesným opakem pro Duklu. Královo Pole tlačilo na servisu a domácí Dukla si nebyla schopna dobře přihrát, proti srovnané obraně Králova Pole se Dukla neprosadila. Oba timeouty si vybral domácí trenér za stavu 5:8 a 6:11. Dukla začala velký náskok stahovat a za stavu 15:19 si vzal timeout hostující trenér Kalný. Druhý timeout si musel vzít trenér Brna za stavu 18:21. Další bod blokem přidala K. Kohoutová a tvrdou ranou snížila opět K. Kohoutová na 20:21. Druhý set se nám dostal do vyrovnané koncovky 25:25, ale Brno udělalo dvě nevynucené chyby a darovalo tím Dukle druhý set.

Třetí set se začal jinak než ty předešlé. Obě družstva si hlídala ztrátu. Hrál se vyrovnaný volejbal, až se povedl Brnu první bodový unik na 12:10. Následně přišla na servis domácí L. Kohoutová za stavu 11:12, potrápila hostující hráčky na příjmu, Candráková přidala další body blokem. Trenér Kalný si musel vzít první timeout, kdy Brno prohrávalo 12:15. Brnu pauza pomohla a snížilo na 15:16. Jenže Dukla dalším blokem přidala bod. Brno si bere druhý timeout za stavu 15:18 pro Duklu. Domácí hráčky se dostaly do herní pohody a nenechaly Brno nadechnout. V klidu dohrála Dukla třetí set, který končí 25:18 pro domácí Duklu.

Autor: Aleš Správka

TJ SOKOL ŠTERNBERK - VK PROSTĚJOV

Poslední letošní zápas v extralize sehrály volejbalistky Sokola Šternberk v rámci 16. soutěžního kola doma s Prostějovem. Po nečekané výhře na Olympu si Šternberanky připsaly další skalp favorita, tentokrát už dokonce za plné tři body. Vicemistr odjel z nejmenšího extraligového města s překvapivou porážkou 1:3.

č.:  80                  dne: 21.12.2019                v hod.: 17:00

TJ Sokol Šternberk – VK Prostějov 3:1 (25:17, 22:25, 25:19, 25:21)

Rozhodčí: Horký P., Vachutka M.

Počet diváků: 130

Domácí: Šmídová, Schandlová, Kneiflová, Karabinovich, Sifferlen, Kofie, libero Zilberman. Střídala: Meidlová

Hosté: Weidenthalerová, Stümpelová, Zatloukalová, Fričová, Kozmík, Kopáčová, libero Slavíková. Střídaly: Dvořáčková, Baláková, Boudová

Nicole Šmídová (kapitánka TJ Sokol Šternberk): „Z dnešního vítězství máme obrovskou radost. Do zápasu jsme pořádně vlétly, pak jsme sice trochu povolily, ale i tak si myslím, že jsme i díky bojovnosti vyhrály po zásluze.“

Jan Drešl (trenér TJ Sokol Šternberk): „Prostějov nastoupil v poněkud oslabené sestavě a dal nám tak šanci, které jsme se naplno chopili. Chválím holky za předvedený výkon, i když jsme na můj vkus příliš kazili servis. Děkuji všem fanouškům za obrovskou podporu a přeji nejen jim krásné prožití vánočních svátků.“

Michaela Zatloukalová (kapitánka VK Prostějov): „Šternberk hrál velice dobře, čapal míče a moc chtěl. Ve druhém setu jsme je zatlačily servisem a myslely si pak aspoň na dva body, ale nezvládly jsme to.“

Ľubomír Petráš (trenér VK Prostějov): „Dnes jsme vzhledem k výborné hře Šternberka na víc neměli, to bychom my sami museli podat extra výkon. Nicméně se to nestalo, naopak jsme se trápili na přihrávce a v útoku.“

Po úvodním krátkém vedení Prostějova (2:4) se Sokolky do věhlasného protivníka zakously a při podání Karabinovich (8:5), Sifferlen(12:7) a Kofie vedly už 15:8. Tento náskok se ukázal jako dostatečný. Přes několik pokusů favorita o snížení (15:11) Šternberk zvrat nepřipustil a po hladké výhře 25:17 vedl 1:0.

Jenže začátek druhé sady vypadal úplně jinak. Prostějov využil kvalitního podání Fričové a rázem to bylo 2:10. Od hrozivého skóre 3:12 sice začala velká stíhací jízda (8:12, 11:18, 15:18), která vyvrcholila vyrovnáním na 21:21, od stavu 22:22 už však Sokol neuhrál ani míč a po výsledku 22:25 bylo vyrovnáno.

Třetí část duelu ale přinesla podobný průběh jako ta první; po vyrovnaném úvodu (8:8) zavelel do útoku domácí tým (11:8, 16:11), překonal tři dílčí krize (17:12, 17:15 - 19:15, 19:17 - 21:17, 21:19), aby po sérii servisů šternberské odchovankyně Schandlové uhrál potřebné čtyři výměny - 25:21.

A bojovné družstvo Sokolek už si nečekaný úspěch vzít nenechalo; Prostějov sice nadále kousal (10:5, 10:9), dorazila jej ale na podání jeho bývalá hráčka a dnes šternberská kapitánka Šmídová (18:11). Bonusový vánoční dárek pro domácí fanoušky už neodvál ani poslední nápor hostů (20:15, 20:18) a po výsledku 25:21 a historicky prvním vítězství Šternberka nad Prostějovem se v malém městě na pomezí Hané a jesenického podhůří mohlo začít slavit.

VK BRNO – VK UP OLOMOUC

Předvánoční sobota nabídla v hale na Kounicově ulici nejedno volejbalové utkání. V dopoledních hodinách se konal turnaj rodičů s dětmi, kterého se zúčastnilo 11 týmů. Odpoledne následovalo utkání brněnských borců, kteří hostili Beskydy, a celý den završoval šlágr kola extraligy žen, ve kterém domácí Šelmy přivítaly na své palubovce mistryně z Olomouce. Bylo jasné, že ať utkání dopadne jakkoli, půjdou hráčky VK Brna do roku 2020 na prvním místě, ovšem kdo by nechtěl vyhrát poslední utkání roku.

č.: 76                dne: 21. 12. 2019              v hod.: 18:30

VK Brno – VK UP Olomouc 3:2 (25:18, 27:29, 24:26, 26:24, 15:10)

Rozhodčí: Velinov E., Dmejchal M.

Počet diváků: 511

Domácí: Nováková, Mikysková, Svobodníková, Diatková, Sklenářová, Wolowicz, libero Chlumská. Střídaly: Přibylová, Beránková M., Beránková E., Benediktová

Hosté: Hodanová, Trnková, Orvošová, Michalíková, Bezhandolska, Handley, libera Stavinohová, Kulová. Střídaly: Dudová, Burbelyuk, Kazachenka

Soňa Nováková (kapitánka VK Brno): „Myslím si, že to byl zápas hodný souboje prvního s druhým. I když jsme si samy zkomplikovaly koncovku druhého a třetího setu vlastními chybami, mělo to alespoň dramatický náboj až do konce. Věřím, že to bylo utkání, co se muselo divákům líbit.“

Ondřej Boula (trenér VK Brno): „Určitě nechci být neskromný, výhra proti Olomouci se počítá, ale myslím si, že dneska jsme měli na to, abychom to dotáhli trochu líp. Ve třetím setu jsme odešli v koncovce takticky a možná nám chyběly i trochu síly, každopádně jak už jsem řekl, výhra proti Olomouci se počítá.“

Katarína Dudová (kapitánka VK UP Olomouc): „Myslím si, že kromě prvního setu to byl dneska velmi vyrovnaný zápas. Gratuluji Šelmám k vítězství.“

Petr Zapletal (trenér VK UP Olomouc): „Gratuluji soupeři k vítězství. Bylo to vyrovnané utkání. Škoda čtvrtého setu, který jsme měli dobře rozehraný. Bohužel jsme tam nedohráli bodové míče a v tiebreaku už byl soupeř lepší od začátku, takže vyhrál právoplatně.“

Do utkání vstoupily lépe domácí hráčky. Dobrým servisem odtáhly přihrávku hostů od sítě a následně se jim dařilo útočit do rozhozené obrany Olomouce (10:7). Timeout ani dobrá obrana v poli nestačila hostujícímu týmu k dotažení bodového manka. Šelmám se dařilo dohrávat bodovky ve svůj prospěch a o vítězi v prvním setu tak bylo rozhodnuto (25:18).

Druhý set začal vyrovnanou hrou. Diváci v hale mohli sledovat dlouhé výměny, boj o každý míč a bodové zakončení vždy na jiné straně (11:11). S pomocí servisu a následné obrany to byly znovu domácí hráčky, kdo se první ujal více než dvoubodového vedení v setu (17:14). Dobrá obrana na síti i v poli hostů a zároveň nevynucené chyby domácích hráček způsobily vyrovnání stavu a společný vstup obou týmů do závěru sady. V nervy drásající koncovce se Šelmám nepodařilo proměnit čtyři setboly a hostující vysokoškolačky pak využily hned první (27:29).

Začátek třetí sady byl jako na houpačce. Nejprve, díky dobré obraně, vedly hráčky Olomouce, vzápětí však Šelmy srovnaly krok a s pomocí přesně mířených útoků si vytvořily náskok (12:9). Ten si i přes drobné výkyvy v podobě nevynucených chyb vzaly až do koncovky (20:17). Trpělivost a pevné bloky ovšem pomohly i v této koncovce hostujícímu celku a ten nejtěsnějším možným rozdílem zvítězil i ve třetím setu.

Úvod čtvrté sady patřil domácím. Dobrý servis a následná obrana nenechala útočnice hostů položit útok na zem, a tak si trenér Zapletal vybíral hned ze začátku timeout (6:1). Ten jako by vlil olomouckým hráčkám živou vodu do žil. Vzápětí bylo vyrovnáno a na hřišti se začala svádět bitva o každý míč. Diváci v hale hnaly oba týmy kupředu a k vidění byly dlouhé výměny, body ze servisu, útoku i z bloku. Velmi emotivní závěr čtvrté sady tentokrát zvládly lépe domácí hráčky a po bodovém útoku z „pajpu“ si vynutily tiebreak.

Zkrácenou sadu lépe rozehrály Šelmy. Vytvořily méně nevynucených chyb a strany točily za stavu 8:4. Střídání, bod z podání, ani dobře mířené útoky Olomouce již nezměnily nic na vývoji v utkání a domácí hráčky tak zakončují rok 2019 vítězně (15:10).

Autor: Klára Kuníková, foto Viktor Šulc