19.9.2020

Napínavé souboje otevřely UNIQA volejbalovou extraligu žen 2020/2021

Nový ročník UNIQA volejbalové extraligy žen 2020/2021 odstartovaly tři zápasy 1. kola. Pozměněné týmy hned na úvod extraligy předváděly kvalitní volejbal, na který byla radost pohledět. V souboji Olomouce s Olympem, stejně jako Prostějova s brněnskými Šelmami, musela rozhodnout o vítězi utkání až koncovka tie-breaku. Za svůj výkon se nemusí stydět ani aktérky dnešního třetího zápasu mezi Přerovem a Duklou Liberec.

VK PROSTĚJOV – VK ŠELMY BRNO

Nejdřív to vypadalo na pohodový triumf silných Šelem Brno, pak byl pro změnu na spadnutí totální zvrat pro VK Prostějov. První zápas celé volejbalové UNIQA extraligy žen ČR 2020/21 se každopádně protáhl přes dvě hodiny trvání, než strhující bitvu urvaly nejtěsnějším poměrem úřadující premiantky minulého ročníku soutěže. Spokojenost ale mohla po posledním balónu panovat na obou stranách.

VK Prostějov – VK Šelmy Brno 2:3 (18:25, 22:25, 25:9, 25:17, 13:15)

Rozhodčí: Ištvanech M., Kavala T.

Počet diváků: 150

Domácí: Fričová, Kvapilová, Kopáčová, Weidenthalerová, Jurčíková, Dvořáčková, libero Stavinohová. Střídaly: Baláková, Šípová, Pluhařová

Hosté: Nováková, Janečková, Benediktová, Mikysková, Kozubíková, Širůčková, libero Sklenářová. Střídaly:  Podhrázká, Šloufová, Horká

Michaela Jurčíková (kapitánka VK Prostějov): „Věděly jsme, že Šelmy dorazí bez dvou opor a tím pádem budou víc hratelné. Řekly jsme si, že do toho půjdeme naplno a uvidíme. Nakonec jsme dokázaly vyrovnat ztrátu dvou setů, tiebreak nám pak o kousek utekl. Přesto bod určitě bereme, každý je dobrý a tenhle má velkou cenu. Byť jsme mohly klidně i vyhrát, škoda těsně ztraceného závěru.“

Lubomír Petráš (trenér VK Prostějov): „Hráli jsme proti soupeři, který je papírově nad námi, ale zatím bych řekl, že ne úplně ve formě. Škoda druhého setu, už ten jsme měli dobře rozjetý a nedotáhli ho. Šelmy nás do stavu 0:2 tlačily podáním, výborně blokovaly. Zatímco my jsme se trápili na přihrávce i v útoku. Pak se ale karta otočila, když jsme od třetí sady začali víc chodit do servisu a pod tlak naopak dostali hosty. Holky skvěle bránily hlavně v poli, přidaly také odvážné zakončení. Tiebreak byl vyrovnaný, bohužel nám v závěru uteklo jedno postavení. Přesto je i bod získaný z utkání s favoritem super. Celý tým musím pochválit, jak se porval s nepříznivým průběhem.“

Soňa Nováková (kapitánka VK Šelmy Brno): „Jsem strašně ráda za dva body, že jsme tady nakonec vyhrály. Byl to těžký zápas, i když jsme vedly už 2:0 na sety, ale Prostějov se postupně rozjížděl. Měl výborné pole, navíc líp a líp útočil, ve třetí sadě nás úplně smáznul, během čtvrtého byl taky jasně nahoře. Proto si cením, že jsme potom zabraly a dokázaly vybojovat vítězství 3:2.“

Ondřej Boula (trenér VK Šelmy Brno): „Tenhle zápas byl trošku trenérova noční můra. První dva sety jsme herně drželi pohromadě, domácí odtlačovali od sítě a dobře útočili i blokovali. Po otočené koncovce druhé sady jsme však prospali začátek třetí, tam jsme to asi podcenili s tím, že se utkání samo dohraje. Soupeř se ale místo toho po prostřídání hodně zlepšil a trápil nás především mnoha perfektně zvednutými balóny v poli, před prostějovskými hráčkami klobouk dolů. Nám se naopak nechtělo dřít, podle toho vypadal hlavně třetí set i většina čtvrtého. Až v tiebreaku jsme se zvedli, našli vhodnou sestavu a chytili zpátky rytmus, i díky bojovnosti vydřeli dva body. Za které jsem určitě rád.“

Hanačky nezačaly dobře, vlastními chybami okamžitě nabraly ztrátu 0:3. O chvíli později však dobře zapodávala Weidenthalerová a stejně rychle bylo otočeno z 2:5 na 6:5. Načež ve zbytku zahajovací sady měly znatelně navrch Jihomoravanky (6:8, 9:9 – 10:14, 14:16 – 15:21). Kvalitním servisem dělaly problémy prostějovské přihrávce, právě příjem měly mnohem jistější a následně jim tak fungovala o poznání úspěšněji útočná činnost. Vékáčko se navíc těžko prosazovalo přes vysoké bloky Šelem, jež celkově preciznější hrou s méně chybami hladce ovládly vstupní dějství – 18:25.

Domácímu týmu skvěle vyšel start druhé části (4:1). A byť o náskok záhy přišel, nadějné vedení dál udržoval (4:4 – 6:4, 8:6). Chytila se střídající nahrávačka Šípová, díky výborné obraně v poli, zejména Stavinohové, se dařilo vychytávat zakončení Janečkové a spol. Nahoru šla navíc přihrávka, bodově kolektiv táhla Kopáčová, zlepšeným výkonem se přidaly i všechny ostatní parťačky. A když sérii účinných podání vystřihla Kvapilová, utekly dámy v růžových dresech až na 13:8. Jenže v dalším průběhu se nevyvarovaly zbytečných zaváhání a zkoncentrované soupeřky zabraly, s pomocí několika vítězných bloků razantně obrátily ze stavu 17:13 na 17:18, aby vzápětí dominovaly do zdánlivě rozhodnutého stavu 19:24. Tři setboly se ještě povedlo zažehnat (i zásluhou dvou es Kopáčové), čtvrtý už ne – 22:25.

Nicméně Petrášovy svěřenkyně se nenechaly trochu zbytečnou ztrátou slibně rozjeté sady nijak zdeptat. Naopak šly zkraje třetího dílu do pronikavého náporu, kterému zaskočené favoritky absolutně nedokázaly čelit. Rozpumpovaným Prostějovankám vycházelo úplně vše, svůj volejbal vyšponovaly na nejvyšší level. Ostatně průběžné skóre 17:3 (!) proti žhavým adeptkám na mistrovský titul hovořilo samo za sebe. O osudu tohoto setu prostě nevznikly žádné pochybnosti a Boulovy ovečky dokonce utrpěly jednociferný debakl – 25:9!

Do šlapajícího kolektivu VK výtečně zapadla i druhá střídající Pluhařová, veškerá děvčata okolo kapitánky Jurčíkové se nadále překonávala. Zatímco v krizi se zmítající Brňanky nevěděly co s tím, proto rovněž čtvrté pokračování zpočátku mělo překvapivý průběh plně v režii hanácké party (9:2). Pak se hostující skvadra vzpamatovala a vypadalo to, že se přece jen vrátí do zápasu (10:5, 12:8). Ale v konfrontaci s narostlou domácí pohodou evidentně strádala natolik, že euforicky makající „růžovky“ zůstávaly přesvědčivě nahoře (15:8, 18:9, 22:12). Překonaly i momentální výpadek s dotažením rivalek na 22:16, za okamžik bylo vymalováno – 25:17.

Rozhodující tiebreak otevřel zase lépe Prostějov (3:0), Šelmy bleskově srovnaly (3:3). Což se hned ještě jednou zopakovalo (5:3, 5:5). Poté na palubovce hořel rovnocenný boj o každý míč, který nerozetnul ani minibrejk z 8:8 na 10:8 bryskně oplacený vyrovnáním na 10:10. Teprve předlouhá a nádherná výměna s několika zázračnými zákroky na obou stranách za stavu 11:10 převážila misky vah směrem k papírově silnějšímu družstvu (11:14), jež nejzazší finiš ustálo pouze s vypětím sil – 13:15 a 2:3.

Autor: Marek Sonnevend , foto Anry Lukáč

VOLEJBAL PŘEROV - VK DUKLA LIBEREC

Dlouhé čekání na restart volejbalové extraligy žen ukončilo úvodní kolo nového ročníku. Domácí tým Přerova do něj vkročil v totálně změněném složení, a při své premiéře podal sympatický výkon. Přestože se v průběhu souboje s jedním z favoritů celé soutěže, libereckou Duklou, dostal jen k jednomu setbolu, má do budoucna na čem stavět. Nezvládnutá koncovka velmi vyrovnaného druhého dějství však mladý celek poznamenala a hostující celek si odvezl tři body za výhru ve třech setech.

Volejbal Přerov - VK Dukla Liberec 0:3 (17:25, 24:26, 11:25)

Rozhodčí: Dušek P., Trumpeš D.

Počet diváků: 50

Domácí: Zatloukalová, Polášková, Boudová, Diatková, Semerádová, Pavlová, libera Šádková, Kulová. Střídaly: Plešingrová, Köhlerová, Přibylová, Dlouhá, Grančaiová

Hosté: Kohoutová, Ovečková, Šulcová, Trnková, Kvapilová, Svobodová, libero Dostálová. Střídaly: Kolářová, Bajusz, Šotkovská

Lucie Polášková (kapitánka Volejbal Přerov): První zápasy jsou vždycky nervóznější. Dnes jsme předvedly bojovný výkon. Škoda té koncovky druhého setu. Měly jsme více zatlačit servisem a nedělat zbytečné chyby. Naším cílem je dále hrát co nejlepší volejbal, aby se to líbilo divákům a dosáhly jsme co nejlepšího výsledku.“

Radim Vlček (trenér Volejbal Přerov): „Škoda dvou pasáží, v prvním setu za stavu 11:14, kdy po time-outu soupeře zkazíme servis a pak se vezem. Dobrý druhý set, kdy jsme dvakrát vedli o tři body. A potom ještě podle mě byly na setbol teče, rozhodčí je však neviděli. Pozitivum je, že se to ve třetím setu zvedlo, i když už jsme prohrávali větším rozdílem. Ale je třeba říci, že na hřišti byly holky ve věku 18, 16, 17 let. Jsem spokojenej. Pro některý to byl úplně první extraligový zápas. Za mě dobrý. Hráli jsme proti Liberci, který měl v sestavě pět reprezentantek. Věřím, že ve čtvrtek navážeme na ten druhý set a dobré pasáže z prvního a třetího a potrápíme Kápéčko.“

Eva Svobodová(kapitánka Dukla Liberec): „Určitě jsem byla z toho zápasu nervózní. Naštěstí pro mě se ten přerovský kádr dost obměnil, hrála jsem asi se třemi hráčkami. Mně se vždycky v Přerově hrálo dobře, takže jsem se sem těšila. Kromě druhého setu jsme to zvládly všechny společně. Tři body berem, to je super. Příště nesmíme tu koncovku druhého setu nechat dojít takhle daleko.“

Libor Gálík (trenér Dukla Liberec): „Jsme rádi, že to skončilo 3:0, protože druhý set jsme polevili. Bylo tam od nás hodně nepřesností a Přerov nás hodně tlačil servisem. Takže ty tři sety je pro nás úspěch.“

Vyrovnaný úvod střetnutí narušila pětibodová šňůra hostů při servisu reprezentační blokařky Trnkové – 3:8. Přerovské ženy se však nevzdaly a donutily libereckého kouče vzít oddechový čas, když snížily ze stavu 7:14 na rozdíl tří bodů. Jenže tři bodové bloky hostů jejich naděje rychle uhasily. V závěru se ještě zvedly, když odvrátily čtyři setboly, ale pátý proměnila expřerovská Svobodová.

Druhý set přinesl velmi napínavou bitvu. K velmi dobrému výkonu se rozehrála domácí kapitánka Polášková a strhla i své spoluhráčky. Přerovanky se doslova rvaly o každý míč. Soupeřkám dovolily odskočit nejvíce na tři body. Pak se však misky vah začaly převracet na jejich stranu a v koncovce naopak ony vedly stejným rozdílem – 22:19 a 23:20. Liberec srovnal, ale přešlapem útočné čáry zadní hráčky na „handě“, nabídl domácím setbol. Pavlová však zkazila servis a při následném útoku, přes velké protesty kouče Vlčka, rozhodčí teče bloku neviděli. Set uzavřel Liberec napodruhé úspěšným zakončením z „handy“ - 0:2.

Tento nezdar se podepsal na úvodu třetího, a jak se později ukázalo, posledního setu. Ztráta 1:8 zacloumala mladým přerovským týmem. Ten sice odbojoval celou sadu, ale na zvrat už to nestačilo. V závěru si nechal dát tři esa při servisu Kvapilové a zápas zakončil liberecký tým zdařilým útokem středem sítě.

Autor: Stanislav Šmidák, foto J. Pořízek

VK UP OLOMOUC - PVK OLYMP PRAHA

Hned v úvodním kole nového ročníku extraligy volejbalistek byla k vidění mimořádná bitva a krásný sportovní zážitek. Zcela nový tým Univerzity Palackého Olomouc hostil rovněž posilami nabitý Olymp Praha a v dramatickém duelu plném zvratů se nakonec zrodilo nejtěsnější vítězství domácích v poměru 3:2.

VK UP Olomouc – PVK Olymp Praha 3:2 (25:22, 23:25, 25:19, 22:25, 15:13)

Rozhodčí: Spáčil L., Kubinec J.

Počet diváků: 200

Domácí: Valková, Nová, Stümpelová, Pilepič, Schlegel, Madsen, libero Zilberman. Střídala: Ambrožová

Hosté: Smutná, Boušková, Purchartová, Kocmanová-Havlíčková, Hodanová, Šimáňová, libero Pešková. Střídaly: Brichtová, Komárková

Kateřina Valková (kapitánka VK UP Olomouc): „Zápas se rozhodoval na servisu, kterým jsme si dokázaly v důležitých chvílích pomoct. Utkání se muselo divákům líbit a jsem přesvědčena, že moc lepších soupeřů v lize nepotkáme.“

Petr Zapletal (trenér VK UP Olomouc): „Dnešní utkání bylo skvělou reklamou na ženský volejbal. K tomu to byl první zápas sezony, který bývá obvykle velmi nervózní, protože soupeři nevědí, co od sebe mají čekat. Dnes se toho obě družstva zhostila na výbornou a nebála se jít do výměn naplno. Pro nás bylo trochu paradoxní, že když jsme v koncovce vedli, tak jsme set vždy ztratili. Konečný výsledek mohl být dnes jakýkoliv, mohli jsme zvítězit 3:0, ale také nakonec prohrát. Soupeř byl výborný, určitě je to jeden z aspirantů na titul. Nám utkání ukázalo, jak a na čem pracovat dál.“

Pavlína Šimáňová (kapitánka PVK Olymp Praha): „Na začátek sezony moc dobrý boj. Všechny sety šly do koncovek, škoda že jsme nedokázaly udržet vedení v té poslední a prohrály tím nejtěsnějším rozdílem.“

Stanislav Mitáč (trenér PVK Olymp Praha): „Na první ligové kolo to byl báječný volejbal. I s ohledem na to, že příprava byla hodně omezená a kluby měly málo šancí odehrát přípravné zápasy. My jsme mohli jet po třetím setu domů, ale také vyhrát za dva body. Pro nás byl velmi důležitý závěr druhého setu, kdy jsme dokázali otočit stav 18:23 v náš prospěch. Byla to hra dvou vyrovnaných týmů, divákům se určitě musela líbit a podle statistik tentokrát obrana převažovala nad útokem.“

První čtyři body nové sezony patřily Olomouci, a to i díky servisu nové kapitánky týmu Valkové. Olymp pak sice srovnal (10:10), ale další body znovu brala univerzita (15:11, 18:13). Ze závěru sady sice ještě bylo drama (22:21), ale domácí tým si nakonec vypracoval tři setboly (24:21) a ten druhý využil - 25:22.

Vysokoškolačky šly dlouho za úspěchem i v druhém dějství, když se od soupeře odpoutaly při podání Stümpelové (10:10, 15:10) a v koncovce byly za stavu 23:18 blizoučko výhře. Jenže hostujícímu trenérovi dokonale vyšlo střídání a servírující Komárková táhla Olymp k sedmibodové šňůře a velkému obratu, na jehož konci bylo vítězství Pražanek 25:23 a vyrovnání na 1:1.

Duel plný zvratů pokračoval: 1:5, 4:5 a 6:10, 12:10, takové byly úvodní sekvence třetího setu. Ten se nakonec lámal až v koncovce, od stavu 20:18 měly navrch vysokoškolačky, které po výsledku 25:19 vedly 2:1.

Tím ale nebyla „divočina“ u konce - 0:5, 4:5, 15:18, 20:18. Závěr čtvrté části opět sliboval úspěch pro domácí barvy (22:20), proti byla tentokrát servírující kapitánka Olympu Šimáňová a po pražském obratu na 25:22 přišel na řadu tiebreak.

Ani v něm se tradice neměnila. Hanačky rychle prohrávaly 2:6, otočily na 9:6 a 10:7, Olymp kontroval šesti body (10:13) a univerzita pro změnu pěti, po nichž bylo definitivně dobojováno - 15:13 a 3:2. Nadšená, ač bohužel poloprázdná orouškovaná hala aplaudovala oběma týmům.