25.10.2018

Olomouc stále bez porážky, VK Brno slaví první vítězství

Ve šlágru 5. kola UNIQA volejbalové extraligy žen 2018/19 porazila Olomouc v dramatické koncovce tiebreaku Prostějov a upevnila si tak průběžnou první příčku. Pražský Olymp jasně přehrál Šternberk a slaví svou první domácí výhru. Frýdek-Místek nestačil v koncovkách setů na Královo Pole. Z premiérového vítězství v extralize se radují brněnské Šelmy, když zvládly domácí zápas s Přerovem.

TJ SOKOL FRÝDEK-MÍSTEK – VK KP BRNO

V dnešním zápase přivítaly domácí sokolky klub z Králova Pole Brno. Oba týmy prošly velkou obměnou kádru. Ve vyrovnaném utkání domácí hráčky na hosty nestačily.

č.: 23        dne: 25. 10. 2018          v hod.:17:00

TJ Sokol Frýdek Místek - KP Brno  0:3 (21:25, 23:25, 23:25)

Rozhodčí: Kubinec J., Ištvánek M., Sysala L.

Počet diváků: 150

Domácí: Hadáčková, Šípová, Pavelková, Mitrega, Šnellyová, Borovcová, libero Radivojeviočová. Střídala: Vašinová

Hosté: Vyklická, Nichol, Skiba, Kvapilová, Fricano, Meidlová, libero Digrinová. Střídaly: Kopáčová, Pavlíková

Daniela Pavelková (kapitán TJ Sokol Frýdek Místek): „Bohužel jsme se vždy držely do stavu dvacet. Potom nás soupeř vždy přehrál v koncovce. Nutno říct, že jsme si koncovky pokazily vlastními chybami. Čekají nás další důležité zápasy, které musíme vyhrát.“

Jaroslav Vlk (trenér TJ Sokol Frýdek Místek): „Z naší strany bojovný výkon. Rozhodly naše chyby v koncovkách setů. A hlavně kvalitní obrana Brna.“

Klára Vyklická (kapitán KP Brno): „Důležité tři body. Za ty jsme rády. Jinak jsme celý zápas tlačily servisem. Důležité vítězství v koncovce druhého setu.“

Tomáš Samsely (trenér KP Brno): „Znovu se potvrdilo, že extraliga je tento rok vyrovnaná.Jsem rád a musím pochválit baby, které proti dobře a odvážně hrajícímu soupeři nesložily zbraně a bily se o každý míč.“

V prvním setu vyrovnaný průběh do stavu 12:12, poté hostující tým začal lépe útočit a ujal se vedení 24:16. Sokolky stáhly na 24:2, ale Královo Pole šestý setbol proměnilo. Druhý set měl vyrovnaný průběh s koncovkou pro hosty. I ve třetím setu se bojovalo o každý míč. Sokolky v koncovce vedly 22:20, ale soupeř otočil a set vyhrál 25:23.

Autor: Jiří Zaoral ml.

PVK OLYMP PRAHA – TJ SOKOL ŠTERNBERK

Olymp dosud na domácí palubovce ve dvou zápasech nezískal ani set, ale na druhou stranu přivezl čtyři body ze zápasů s těžkými soupeři – z Prostějova a z Brna. Cíl dnešního zápasu byl jednoznačný, poprvé bodovat doma, nejlépe získat tři body a posunout se v tabulce vzhůru. To se Olympu podařilo a vcelku bez problémů uhrál zápas bez ztráty setu.

č.: 22      dne: 25. 10. 2018       v hod.:17:00

PVK Olymp Praha – TJ Sokol Šternberk 3:0 (25:18, 25:14, 25:18)

Rozhodčí: Buchar, Marschner

Počet diváků: 150

Domácí: Komárková, Bartecká, Kalhousová, Černá, Šimáňová, Šmídová, libero Stavinohová. Střídala: Cihlářová

Hosté: Ticháčková, Oborná L., Ambrožová, Kotlabová, Schandlová, Kneiflová, libera Oborná B., Kaňková. Střídala: Zemánková

Pavlína Šimáňová (kapitánka Olymp Praha): „Zápas jsme hrály dobře a musím tým pochválit. Soupeře jsme moc nepustily do hry až do poloviny třetího setu a koncovku jsme zvládly bez problémů. Máme z domácího zápasu konečně tři body.“

Stanislav Mitáč (trenér Olymp Praha): „Jsme spokojeni, že jsme dokázali snadno zvítězit 3:0. Chtěli jsme si dokázat, že výhra v Brně nebyla náhodná. Zápas měl chvílemi velký volejbalový náboj, ale bylo tam i hodně chyb. Těm chybám jsme se nevyvarovali ani my, nicméně tři body jsou tři body a to se počítá.“

Eliška Ticháčková (kapitánka TJ Sokol Šternberk): „Utkání se nám vůbec nepovedlo, od začátku nám nefungovalo skoro vůbec nic. Olymp výborně servíroval, bránil v poli a téměř nechyboval.“

Vladimír Sirvoň (trenér TJ Sokol Šternberk): „Dneska to bylo několikrát na ručník. Víme, kde nás pata tlačí, musíme zvládnout tyto záležitosti a doufáme, že to bude v budoucnu lepší.“

V prvním setu se Olymp dostal do vedení hned při servisu a svůj náskok navyšoval s neúprosnou pravidelností až do stavu 19:11. Poté přišly nevynucené chyby Olympu a Šternberk se dostal na rozdíl dvou bodů, ale vlastními chybami se připravil o zdramatizování koncovky, nechal Olymp v klidu set dohrát.

Druhý set byl obdobný jako první, Olymp rychle získal náskok, převyšoval soupeře na bloku a servisem a u Šternberka se vytrácela bojovnost a chuť do hry.

Poklidný zápas pokračoval ve stejném duchu i ve třetím setu – Olymp jasně převyšoval soupeře ve všech herních činnostech, dostal se do vedení 10:5, ale přizpůsobil se soupeři a za několik málo minut bylo srovnáno 17:17, ovšem potom Šternberk nenašel žádnou zbraň jak zápas Olympu zkomplikovat.

Autor: Jiří Trochta

VK UP OLOMOUC - VK PROSTĚJOV

Den po obnovené premiéře v Lize mistryň a epické pětisetové bitvě s rumunským velkoklubem Alba Blaj čekalo volejbalistky Univerzity Palackého Olomouc další prestižní domácí utkání. V 5. kole extraligy hostily vysokoškolačky v souboji dvou nejlepších tuzemských týmů posledních let mistrovský Prostějov. Po dvou s přehledem vyhraných sadách si fyzická i psychická únava vybrala svou daň a lídr soutěže zachraňoval dvoubodové vítězství až v tiebreaku.

č.: 25     dne: 25. 10. 2018             v hod.:17:00

VK UP Olomouc – VK Prostějov 3:2 (25:20, 25:10, 19:25, 22:25, 15:13)

Rozhodčí: Kavala T., Trumpeš D.

Počet diváků: 500

Domácí: Sokolová, Dudová, Košická, Trnková, Napolitano Šenková, Kossányiová, libero Kovářová. Střídaly: Dedíková, Michalíková, Strušková, Kubínová, Orvošová

Hosté: Toufarová, Bezhandolska, Horká, Nová, Kozmík Tomášeková, Zatloukalová, libero Slavíková. Střídaly: Kojdová, Weidenthalerová, Šmídová, Rutarová, Polášková

Katarína Dudová (kapitánka VK UP Olomouc): První dva sety jsme měly pod kontrolou, ve třetím jsme si to ale vlastními chybami a hloupostí pokazily. Nakonec můžeme být rády za výsledek 3:2, vzhledem k nabitému programu asi výhru za dva body bereme.“

Jiří Teplý (trenér VK UP Olomouc): „Po náročném utkání v Champions League o pouhý den dříve jsme měli ze zápasu s velmi kvalitním protivníkem obavy. Proto jsme prostřídali sestavu a holky, které tentokrát dostaly důvěru, se postavily k prvním dvěma setům zodpovědně. Zlom přinesla třetí sada a chvíle, kdy jsme dorovnali ztrátu a šli nad soupeře. V tu chvíli přišla zbytečná nekoncentrovanost, ta nás stála čtvrtý set a udělala ze zápasu drama.“

Helena Horká (kapitánka VK Prostějov): „Vzhledem k tomu, jak zápas začal a s námi to vůbec nevypadalo růžově, ještě můžeme být rády za bod. Dokonce z toho ještě v druhé polovině byl i hezký a pohledný duel.“

Lubomír Petráš (trenér VK Prostějov): „Do utkání jsme moc dobře nevstoupili a byli jsme pořád pod tlakem ze strany soupeře. Neprosazovali jsme se v útoku a neubránili jsme zejména Kossányiovou. Ve všech herních činnostech byly obrovské kvalitativní rozdíly. Ve třetím setu nám ale domácí dali čuchnout, my jsme se chopili šance, zatlačili domácí podáním, začali bodovat obranou na síti a rázem jsme byli ve hře. Tiebreak už je hlavně o štěstí, i přes prohru v něm jedeme dál.“

Výsledek úvodního setu předznamenala šňůra servisů domácí Napolitano Šenkové, po níž univerzita otočila ze stavu 4:6 na 11:6. Prostějov sice ještě srovnal (13:13), další série Šenkové na podání však přinesla vedení 22:16 a následně i výhru Olomouce 25:20.

Druhá sada se prakticky rozhodla již na začátku při servisech Košické (5:1) a Trnkové (9:2). Hostující volejbalistky už nenalezly protizbraň a v závěru navíc znovu Košická doservírovala z 19:10 na konečných 25:10.

Třetí dějství však přineslo zcela jiný obraz hry. Po mizerném olomouckém začátku (0:4, 5:9) sice vysokoškolačky nejprve srovnaly (9:9) a posléze šly samy do trháku (14:11), uspokojení a možná i únava v domácím týmu však vedly k dalšímu výsledkovému přemetu při podání prostějovské nahrávačky Zatloukalové (14:17) a mistr už si naději nenechal i přes krátké zaváhání (16:17) vzít. Po výsledku 19:25 zápas pokračoval.

Čtvrtý set přinesl opět několik rychlých zvratů (10:5, 10:10, 12:10, 12:15), rozhodoval se ale až v koncovce. Prostějov v ní unikl dvěma body od stavu 21:21, vzápětí si vypracoval dva setboly a hned ten první proměnil - 22:25.

Stejně jako o den dříve tak v olomoucké hale došlo na tiebreak. Lépe jej načal Prostějov (2:4), Univerzita Palackého kontrovala při servisech střídající Orvošové (6:4), ještě třikrát pak bylo skóre vyrovnané (7:7, 9:9, 13:13), aby v posledních dvou výměnách domácí lídr ligy uhájil svou dosavadní neporazitelnost. Olomoučanky udolaly Prostějov 15:13 a 3:2.

VK BRNO – VOLEJBAL PŘEROV

Ve čtvrtek, 25. 10. 2018, se v Brně odehrálo již 5. kolo UNIQUA extraligy žen, ve kterém se střetl tým Brna s týmem z Přerova. Domácí Šelmy potřebovaly vyhrát, jelikož zatím zaznamenaly pouze jeden bod do tabulky za prohru, zatímco hostující Zubřice chtěly jistě navázat na vítězné tažení, které započaly před týdnem na Olympu.

č.: 24      dne: 25. 10. 2018         v hod.: 17:00

VK Brno – Volejbal Přerov 3:1 (25:19, 16:25, 25:22, 26:24)

Rozhodčí: Kostka M., Slezák J.

Počet diváků: 174

Domácí: Janečková, Kočvarová, Matuszková, Beránková, Boulová, Nováková, libero Chlumská. Střídaly: Pospíšilová A., Pospíšilová P.

Hosté: Meer Vander, Jehlářová, Zatloukalová, Svobodová, Shapaval, Měrková,libero Vaňková. Střídaly: Person, Kohoutová, Jurášová, Šálková

Simona Janečková (smečařka domácích): „Z naší první výhry mám obrovskou radost, protože to nebylo úplně jednoduché. Jsem ráda, že jsme to, i přes dramatickou koncovku, dotáhly do vítězného konce. Myslím si, že jsme si zasloužily vyhrát.“

Martin Gerža (trenér domácích): „Máme první tři body. Dále se však musíme soustředit na utkání v Králově Poli.“

Eva Svobodová (kapitánka hostů): „Jsme zklamaní. Rozhodně jsme sem přijely bojovat a nechtěly jsme odejít s prázdnou. Způsobily to především naše chyby. Když jsme hrály, co jsme chtěly, vyhrály jsme set. V posledním setu jsme to ještě dotáhly, ale už to nestačilo. Samozřejmě děkujeme všem fanouškům, atmosféra tu byla neuvěřitelná.“

Radim Vlček (trenér hostů): „Gratuluji domácím k první výhře, ale myslím si, že jsme tady měli na víc. V určitých pasážích jsme domácím zbytečně pomohli, což se pak těžko dohání. Klobouk dolů před naším týmem, který to nezabalil v koncovce čtvrtého setu. V podstatě z beznadějného stavu jsme se bojovností dostali do vyrovnaného stavu, kde jsme mohli bojovat o tie-break, ale buď naivitou, nebo zbytečnou nervozitou jsme to nezvládli, a to je škoda.“

Do prvního setu vstoupily domácí hráčky odvážně na podání. Znepříjemňovaly tak Přerovu přihrávku a následný útok. I přes nesnáze hrály Zubřice velmi bojovně a obětavě v obraně. Brno ovšem lépe zakončovalo těžké situace a i díky tomu zvítězilo v prvním setu.

Druhý set začaly hostující hráčky na výbornou. Trpělivou hrou donutily Šelmy chybovat a samy pak nepříjemný servis potvrzovaly přesně mířenými útoky. Vytvořenému náskoku nedokázalo Brno dostatečně vzdorovat. Přímým bodem z podání zajistila blokařka Jehlářová Přerovu výhru v druhé sadě.

Brno začalo znovu riskovat servis, a tak si v počátku třetího setu vytvořilo mírný náskok (8:5). Na bodovém komfortu se domácí tým vezl až do koncovky. Vývoj v setu se snažila zvrátit Kohoutová, která Brnu znepříjemnila přihrávku. Šelmy si ale dobře rozehraný set pohlídaly a zvítězily v poměru 25:22.

I ve čtvrtém setu se více dařilo domácímu týmu. Stále riskoval podání a dohrával „bodovky“ ve svůj prospěch. Zubřicím se i přes jejich bojovnost nedařilo na Brno dotáhnout. To si vytvořilo pohodlný náskok a všichni věřili, že šest matchballů bude stačit k ukončení setu. Hostující hráčky však ukázaly svou sílu a s pomocí servisu své kapitánky udělaly na Kouničce nervy drásající koncovku (24:24). Tu nakonec zvládly lépe Šelmy, které esem zakončily set a vybojovaly tak první výhru v sezóně.

Autor: Klára Kuníková