9.2.2019

Olymp jako první v letošní extralize získal skalp lídra z Olomouce

Dnešní zápasy volejbalové UNIQA volejbalové extraligy žen 2018/19 otevřely nadstavbovou část ve skupinách. K velkému překvapení došlo v Olomouci, kde vedoucí tým extraligy neuhrál ani jeden set nad Olympem a utrpěl tak první porážku v probíhající extraligové sezóně. Prostějov poprvé letos zdolal Liberec, v tabulce přeskočil svého dnešního soupeře a patří mu druhá příčka. V druhé skupině brněnské Šelmy hladce přehrály Ostravu, stejně jako Přerov celek Králova Pole.

I. SKUPINA (1-4)

VK UP OLOMOUC - PVK OLYMP PRAHA

V neděli ovládly letošní ročník Českého poháru, v úterý bojovaly o semifinále evropského CEV Cupu v rumunském Bacau a už dnes vstoupily volejbalistky Univerzity Palackého Olomouc do nadstavbové části extraligy. V repríze týden starého pohárového semifinále hostily vysokoškolačky Olymp Praha a poprvé v sezoně musely skousnout ligovou porážku, navíc dokonce výsledkem 0:3.

č.: 91           dne: 9. 2. 2019                v hod.:17:30

VK UP Olomouc – PVK Olymp Praha 0:3 (22:25, 21:25, 22:25)

Rozhodčí:  Kavala T., Peloušek J.

Počet diváků: 700

Domácí: Dudová, Dedíková, Sokolová, Napolitano Šenková, Kossányiová, Strušková, libero Kovářová. Střídala: Trnková

Hosté: Šimáňová, Šmídová, Staňková, Purchartová, Kalhousová, Fomenková, libero Stavinohová. Střídala: Komárková

Katarína Dudová (kapitánka VK UP Olomouc): „Gratuluji Olympu k výsledku i výkonu, dnes si výhru zasloužil. My jsme rozhodně nepodaly náš obvyklý optimální výkon.“

Jiří Teplý (trenér VK UP Olomouc): „Byl to pěkný zápas, ovšem z naší strany už méně. Začali jsme jej akademicky, a když jsme zjistili, že do toho jde soupeř nadšeně, tak jsme se lekli. Netlačili jsme servisem, hráli stereotypně a ani přechodné zlepšení uprostřed druhého setu nás už zpátky do hry nedostalo.“

Pavlína Šimáňová (kapitánka PVK Olymp Praha): „Jsem ráda, že jsme zvládly v Olomouci vyhrát. Základ byl v tom, že jsme dobře bránily. Výsledek je pro nás povzbuzením do dalších zápasů.“

Stanislav Mitáč (trenér Olymp Praha): „Jsme obrovsky spokojeni s vítězstvím i předvedenou hrou našeho týmu. Pro nás je to nesmírně cenná výhra, ale do další fáze nadstavby ji rozhodně nepřeceňujeme, protože si uvědomujeme, že proti nám nastoupily hráčky, které jsou v menším zápasovém tempu.“

Po základní části soutěže čtvrtý Olymp před vyvrcholením ligových bojů mohutně posiluje, když naposledy přivedl na blok reprezentační kapitánku Purchartovou. Hostující hráčky se hned od úvodních výměn prezentovaly výbornou obranou a agresivní hrou, kterou se rychle dostaly do vedení (1:3, 2:5), a když pak při servisu Staňkové odskočily z 10:11 na 10:16, měl favorit rázem problém. Univerzita sice ještě dokázala ztrátu stáhnout na rozdíl jediného bodu (16:17, 20:21), jenže koncovka vyšla lépe Pražankám, které třetím proměněným setbolem braly výhru 25:22.

Také začátek druhé části patřil Olympu (1:4). Olomoucký tým pak sice poprvé v duelu převzal iniciativu (10:8, 12:10), ale od stavu 15:15 utržil další bodový direkt při podání střídající Komárkové (15:20). Domácí Dedíková pak sice oplatila Olympu stejnou mincí (16:21, 20:21), ovšem závěr opět náležel hostům - 21:25 a 0:2.

Olomoucký celek se rázem ocitl blízko první porážce v letošním extraligovém ročníku, ale dál se zdálo, že varování nebere vážně. Olymp ve třetí sadě opět rychle vedl (2:5, 6:11) a když se při servisu kapitánky Šimáňové šňůrou šesti bodů v řadě dostal do vedení 19:11 a následně 21:13, vypadalo to, že je zápas u konce. S tím ovšem nesouhlasila podávající Sokolová (20:21), jenže ani její série podání vyšperkovaná dvěma přímými body nestačila. Po vyrovnání na 22:22 už vysokoškolačky nepřidaly jediný bod, třetí set ztratily 22:25 a první ligová porážka v sezoně jim ještě navíc zhořkla jasným výsledkem 0:3.

VK DUKLA LIBEREC – VK PROSTĚJOV

Zápas velmi dobré úrovně. Domácí tým dominoval v prvním setu, hostující pak zcela stejně ovládl druhý. Třetí a čtvrtý set byly naprosto vyrovnané, s výjimkou koncovky setu třetího, kterou domácí tým nezvládl. Od třetího setu vynikající individuální výkon Heleny Horké (kapitánky Prostějova), všechny hráčky na hřišti podaly nadstandartní výkon. O vítězství hostů rozhodl větší důraz v útoku a vynikající bloky. Domácí v koncovce zápasu odvrátily pět mečbolů, vítězství však přesto slavily hráčky z Prostějova.

č.: 92          dne: 9. 2. 2019                  v hod.:18.00

VK Dukla Liberec – VK Prostějov 1:3 (25:19, 14:25, 18:25, 28:30)

Rozhodčí: Velinov E., Marschner R.

Počet diváků: 267

Domácí: Candráková, Kopecká, Mikšíková, Kohoutová, Pištěláková, Šotkovská, libero Dostálová. Střídaly: Šustrová, Kolářová, Holubcová

Hosté: Horká, Rutarová, Šmídová, Bezhandolska, Kojdová, Toufarová, libero Slavíková. Střídaly: Nová, Zatloukalová, Polášková

Libor Gálík (trenér VK Dukla Liberec): „Dobrý vstup do zápasu, byli jsme progresivní na podání i v útoku. Od druhého setu se situace zcela obrátila a Prostějov nás stejnými zbraněmi přehrával. Nicméně už ve třetím a potom ve čtvrtém setu se hrál vynikající volejbal, my jsme doplatili na neuhrátí spousty bodových míčů a Prostějov měl Helenu Horkou, která předvedla vynikající výkon.“

Helena Horká (kapitánka VK Prostějov): „První set byl takový příjezdový, pak už jsme hrály naši hru. Volejbal to byl velmi kvalitní a my jsme rády, že jsme zvládly koncovku čtvrtého setu a tím i celý zápas.“

Ľubomír Petráš (trenér VK Prostějov): „Špatný vstup do zápasu a vynikající domácí Pištěláková v prvním setu. Od druhého setu jsme se zvedli na přihrávce a zápas jsme rozhodli hlavně výborným blokem.“

Od začátku zápasu dominance domácího týmu. Vynikající podání, spolehlivý příjem, důrazný útok i blok určil průběh prvního setu, ve kterém domácí tým dokráčel bez problému k vítězství v tomto setu 25:19.

V druhém setu se hostující hráčky zvedly ve všech herních činnostech, tvrdým podáním, pestrým a důrazným útokem zcela otočily vývoj zápasu a v tomto setu byly jasně lepším týmem, 14:25.

Ve třetím setu se hra vyrovnala, oba týmy se přetahovaly o každý bod až do stavu 14:15. Pak hostující tým přidal na důrazu, domácí naopak neuhrávaly bodové míče a výsledkem byla jasná koncovka setu ve prospěch Prostějova, 18:25.

Čtvrtý set nabídl bitvu o každý míč, oba týmy neustále v kontaktu, rozdíl maximálně dvou bodů. V koncovce domácí tým odvrátil pět mečbolů, šestý už ale dokázal Prostějov proměnit.

Autor: Jindřich Martinec

II. SKUPINA (5-8)

VK KRÁLOVO POLE – VOLEJBAL PŘEROV

Nadstavbovou část extraligy odstartovalo Královo Pole na domácí palubovce ve zbrusu nových dresech, štěstí jim ale proti Přerovu nepřinesly. Ze zaslouženého vítězství 0:3 na sety se totiž v Brně radoval v sobotu tým Radima Vlčka.

č.: 104         dne: 9.2.2019           v hod.: 18:30

VK Královo Pole – Volejbal Přerov 0:3 (22:25, 18:25, 15:25)

Rozhodčí: Slezák J., Ištvanech M.

Počet diváků: 100

Domácí: Fricano, Pavlíková, Kvapilová, Šloufová, Skiba, Vyklická, libero Digrinová. Střídaly: Nichol, Podhrázká, Kopáčová

Hosté: Person, Jehlářová, Měrková, Svobodová, Vander Meer, Zatloukalová, libero Vaňková. Střídaly: Zajícová, Kohoutová, Krejčířová

Klára Vyklická (kapitánka VK Královo Pole): Přerov tu dnes odehrál výborný zápas a my jsme na něj nestačily. Škoda koncovky prvního setu, mohlo to být jinak, kdybychom ji zvládly.

Tomáš Samsely (trenér VK Královo Pole): „Utkání se nám dnes bohužel vůbec nevydařilo.“

Eva Svobodová (kapitánka Volejbal Přerov): „Dnes jsme rozhodně vyhrály kolektivním výkonem, bojovaly jsme, co to šlo. Pak přišla naše klasická koncovka, ale konečně jsme to prolomily a v prvním setu zvítězily. Celou dobu jsme si věřily, to, co si říkáme, jsme konečně dělaly i na hřišti. Jsme rády za tři body.“

Radim Vlček (trenér Volejbal Přerov): „Myslím, že dnes jsme opravdu zaslouženě vyhráli 3:0. Celý zápas jsme vedli, ještě že jsme zvládli koncovku první sady, protože jsem holkám říkal, že mám zase tisíc šedivých vlasů, ale byl to jediný moment, kdy nás Královo Pole dotáhlo. Jinak jsme hráli pestřejší hru, byli jsme bojovnější, pohyblivější v poli a skvěle jsme servírovali. Jsem spokojený a dnes budu po dlouhé době chválit.“

Přerov své soupeřky v úvodu zaskočil rychlým vedením 2:9 a vedení si držel až do koncovky setu. Za stavu 10:20 to už vypadalo na jasnou výhru hostujících, při podání Taylor Fricano se ale Brno dokázalo na Přerov těsně dotáhnout (20:21), a závěr sady zdramatizovat. KP Brno skóre poté i srovnalo na 22:22, přerovský tým byl ale v následujících třech výměnách bezchybný, a set nakonec přece jenom uhrál pro sebe.

Hostující to povzbudilo a v dalším dějství to byly opět přerovské hráčky, kdo těžil při přesném servisu Venduly Měrkové z bodové převahy (2:7). Přerov pokračoval ve svém rytmu i dál (12:20) – domácím se za tohoto stavu sice povedlo připsat čtyři body (16:20), na víc však už Brno nestačilo. Přerov tak druhý set vyhrál poměrem 18:25.

Třetí sada měla podobný začátek – přerovské vedení 4:9 a naopak chyby na straně domácích, které znamenaly time out. Megan Vander Meer po něm připsala přímý bod z podání (4:10) a rozjetý Přerov už se pak domácím zkrotit nepodařilo (7:14, 9:20). Hostující volejbalistky si po výhře 18:25 z Brna odvezly zasloužené tři body.

Autor: Barbora Mertová

VK BRNO – TJ OSTRAVA

V prvním nadstavbovém utkání přivítaly Šelmy na své palubovce hráčky z Ostravy. Souboj těchto dvou družstev byl k vidění na Kouničce před čtrnácti dny v posledním kole základní části UNIQA extraligy žen.  Domácí jistě chtěly potvrdit roli favoritek a zvítězit. Od hostů se však očekával boj o každý míč, a tak se v Brně schylovalo k napínavé podívané.

č.: 103      dne: 9. 2. 2019             v hod.: 16.00

VK Brno – TJ Ostrava 3:0 (25:23, 25:11, 25:12)

Rozhodčí: Trumpeš D. ,Spáčil L.

Počet diváků: 200

Domácí: Sklenářová, Boulová, Pospíšilová A., Janečková, Bergrová, Beránková, libera Chlumská, Kuníková. Střídaly: Pospíšilová P., Svobodníková

Hosté: Zemanová, Kašparová, Makauskaite, Nečasová, Diatková, Zedníková,libero Chevalierová. Střídaly: Poláchová, Faltínová, Žonerčíková, Lukáčová

Milada Bergrová (kapitánka VK Brno): „Myslím si, že jsme se hlavami vůbec nedostaly do utkání. V průběhu utkání jsme se, dle mého názoru, úplně nerozehrály, ale díky dobrému servisu se nám podařilo nad Ostravou vyhrát.“

Martin Gerža (trenér domácích): „Jsem rád, že jsme zvládli neúčast některých hráček a díky dobré hře jsme mohli zapojit i hráčky z lavičky.“

Kateřina Zemanová (kapitánka TJ Ostrava): „Dneska to bylo, až na první set, málo nahecované utkání se spoustou chyb.“

Zdeněk Pommer (trenér TJ Ostrava): „My jsme tady dnes chtěli předvést daleko lepší a bojovnější výkon. Docela dobrý vstup jsme měli do prvního setu, kde jsme vedli asi o tři body. Bohužel nedůrazem a také na příjmu jsme byli horší a tím jsme prohráli první set. Pak jsme zcela nepochopitelně odchodili dva sety. Takhle se druhá půlka hrát nedá. Musíme k tomu přistoupit jinak a více bojovat.“

Do prvního setu vstoupily oba týmy vyrovnaně. Ani jednomu se nedařilo útočit na ztrátu, a tak byly k vidění série podání na obou stranách (8:8). Díky přesnějšímu útoku nakonec kráčely setem o krok lépe hráčky z Ostravy. S pomocí tvrdého servisu a pevných bloků si hostující hráčky dokonce vybojovaly dvoubodové vedení v koncovce (21:23). Domácí hráčky se však nenechaly zlomit, donutily Ostravu k chybám a vyhrály první set 25:23.

Druhá sada patřila domácímu týmu. Dobrou obranou v poli a následným útokem si nejdříve vytvořil čtyřbodový náskok, který následně navyšoval. Ani bojovná hra hostů a střídání trenéra Ostravy nedokázalo zastavit rozjeté hráčky Brna, které bodovým blokem zakončily druhou sadu (25:11).

Bodovým blokem a přesně mířeným útokem se hned v úvodu třetího setu blýskly také hráčky Ostravy. Šelmy se však nenechaly zastrašit a pokračovaly v sebevědomém výkonu, který předvedly v druhém setu. Tvrdým servisem trápily přihrávající hráčky hostů a zakončovaly ve svůj prospěch bodové balóny (12:6). Ostravské hráčky ještě vybízela k obratu kapitánka Zemanová, která podávala 4x v řadě, ovšem na vybudovaný náskok Brna to nestačilo. Set skončil za stavu 25:12 pro domácí a ti se tak mohou radovat z první výhry v nadstavbové části.

Autor: Klára Kuníková, foto Matouš Müller